Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB2/415-471/14/IL
z 8 sierpnia 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 23 kwietnia 2014 r. (data wpływu 2 maja 2014 r.), uzupełnionym pismem z dnia 2 lipca 2014 r. (data wpływu 7 lipca 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zwrotu osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym w zakresie zwrotu wydatków związanych z budową budynku mieszkalnego – jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 2 maja 2014 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony pismem z dnia 2 lipca 2014 r. (data wpływu 7 lipca 2014 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej zwrotu osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym w zakresie zwrotu wydatków związanych z budową budynku mieszkalnego.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą handlową między innym materiałami budowlanymi. W 2011 r. rozpoczął budowę domu jednorodzinnego stanowiącego własność jego i współmałżonki, służącego wyłącznie do potrzeb własnych i zlokalizowanego pod innym adresem niż miejsce prowadzenia działalności. Część materiałów budowlanych potrzebnych do tej inwestycji Wnioskodawca nabywał z własnego sklepu. Na materiały te zostały wystawione faktury VAT na jego nazwisko, sprzedaż została przeprowadzona przez kasę fiskalną. Materiały te były przyjęte na stan sklepu, został od zakupu odliczony podatek VAT naliczony, a od sprzedaży odprowadzony podatek VAT należny, jak również naliczona marża detaliczna. Wszystko zgodnie zasadami sprzedaży osobom fizycznym.

Wnioskodawca złożył wraz z małżonką wniosek o zwrot wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym VZM-1. Urząd Skarbowy uznał tylko zakupy dokonane u innych kontrahentów , natomiast odrzucił faktury wystawione przez skład budowlany, którego Wnioskodawca jest właścicielem.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.


Czy Wnioskodawca ma prawo do zwrotu niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym udokumentowanymi fakturami wystawionymi przez Skład budowlany, którego jest właścicielem?


W jaki sposób Wnioskodawca powinien udokumentować zużyte materiały na budowę własnego domu pobrane z własnego składu budowlanego aby mógł skorzystać z odliczenia na podstawie ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym?


Zdaniem Wnioskodawcy podstawą zwrotu za materiały budowlane jest posiadanie faktury VAT. Wpisanie do niej danych Wnioskodawcy jako nabywcy jest dopuszczalne. Wnioskodawca wskazuje, że sprzedaż dokonana była zgodnie z obowiązującymi zasadami sprzedaży dla osób fizycznych. Wobec powyższego uważa, iż ma prawo do zwrotu części poniesionych wydatków, ponieważ spełnia wszystkie warunki określone w ustawie " o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym" tj.


  1. wydatki zostały poniesione na budowlę domu mieszkalnego
  2. posiada pozwolenie na budowę i tytuł prawny do budynku mieszkalnego
  3. posiada faktury dokumentujące poniesione wydatki.



W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest nieprawidłowe.


Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (t.j. Dz. U. Nr 177 poz. 1468 ze zm.) obowiązującej do 31 grudnia 2013 r. osoba fizyczna ma prawo do zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych w związku z:


  1. budową budynku mieszkalnego;
  2. nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstał lokal mieszkalny spełniający wymagania określone w odrębnych przepisach;
  3. remontem budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.


Zwrot dotyczy wydatków poniesionych i udokumentowanych fakturami wystawionymi od dnia 1 maja 2004 r. (ust. 2).

Zwrot, o którym mowa w ust. 1, dotyczy wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych, które do dnia 30 kwietnia 2004 r. były opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7 %, a od dnia 1 maja 2004 r. są opodatkowane podatkiem VAT (ust. 3).

Dokumentem stanowiącym podstawę do obliczenia kwoty zwrotu części wydatków, o których mowa w ust. 1, jest faktura wystawiona dla osoby fizycznej (ust. 4).

W myśl art. 3 ust. 8 ww. ustawy minister właściwy do spraw budownictwa, lokalnego planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw finansów publicznych ogłosi, w drodze obwieszczenia, wykaz materiałów budowlanych uwzględniający materiały budowlane, które do dnia 30 kwietnia 2004 r. były opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%, a od dnia 1 maja 2004 r. są opodatkowane podatkiem VAT.

Wykaz taki zawarty został w załączniku do obwieszczenia Ministra Transportu i Budownictwa z dnia 30 grudnia 2005r. w sprawie ogłoszenia wykazu materiałów budowlanych, które do dnia 30 kwietnia 2004 r. były opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%, a od dnia 1 maja 2004 r. są opodatkowane podatkiem VAT (Dz. Urz. MTiB z 2006r. Nr 1, poz. 1).

Należy wskazać, iż od 1 stycznia 2011 r. obowiązuje wykaz zawarty w załączniku do obwieszczenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 września 2010 r. w sprawie wykazu materiałów budowlanych, które do dnia 30 kwietnia 2004 r. były opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%, a od dnia 1 maja 2004 r. są opodatkowane podatkiem VAT (Dz. Urz. MI z 2010 r. Nr 11, poz. 35).


Stosownie do art. 4 ust. 1 i ust. 2 ww. ustawy prawo do zwrotu, o którym mowa w art. 3 ust. 1, przysługuje, pod warunkiem że osoba fizyczna lub jej małżonek nie dokonywali czynności, o których mowa w art. 3 ust. 1, jako podatnicy podatku od towarów i usług, w celu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Prawo do zwrotu przysługuje również pod warunkiem że osoba fizyczna posiada:


  1. prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane w rozumieniu ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2003 r. Nr 207, poz. 2016, z późn. zm.) albo tytuł prawny do budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w przypadku inwestycji określonej w art. 3 ust. 1 pkt 3;
  2. pozwolenie na budowę w przypadku inwestycji, dla której zgodnie z ustawą z dnia 7 lipca1994 r. - Prawo budowlane wymagane jest takie pozwolenie.


Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą handlową między innym materiałami budowlanymi. W 2011 r. rozpoczął budowę domu jednorodzinnego stanowiącego własność jego i współmałżonki, służącego wyłącznie do potrzeb własnych i zlokalizowanego pod innym adresem niż miejsce prowadzenia działalności. Część materiałów budowlanych potrzebnych do tej inwestycji Wnioskodawca nabywał z własnego sklepu. Na materiały te zostały wystawione faktury VAT na jego nazwisko, sprzedaż została przeprowadzona przez kasę fiskalną. Materiały te były przyjęte na stan sklepu, został od zakupu odliczony podatek VAT naliczony, a od sprzedaży odprowadzony podatek VAT należny, jak również naliczona marża detaliczna. Wszystko zgodnie zasadami sprzedaży osobom fizycznym.

Wnioskodawca złożył wraz z małżonką wniosek o zwrot wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym VZM-1. Urząd Skarbowy uznał tylko zakupy dokonane u innych kontrahentów , natomiast odrzucił faktury wystawione przez skład budowlany, którego Wnioskodawca jest właścicielem.

Z treści powołanych wyżej przepisów wynika jednoznacznie , że prawo do ubiegania się o zwrot części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych przysługuje m.in. pod warunkiem, że osoba fizyczna lub jej małżonek nie dokonywali czynności, o których mowa w art. 3 ust. 1, jako podatnicy podatku od towarów i usług, w celu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem, oraz osoba fizyczna poniosła wydatki na realizację określonych w ustawie inwestycji budowlanych (mieszkaniowych) i posiada pozwolenie na budowę, w przypadku, gdy zgodnie z ustawą - Prawo budowlane wymagane jest takie pozwolenie oraz faktury, które potwierdzają poniesienie wydatków i są wystawione na osobę fizyczną ubiegającą się o zwrot.


Natomiast zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z pózn.zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlegają:


  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów na terytorium kraju;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.


Jak wskazują uregulowania art. 7 ust. 2 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:


  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne darowizny,
  • jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

W myśl art. 106 ust. 7 ww. ustawy w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2013 r. w przypadku czynności wymienionych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz importu usług wystawiane są faktury wewnętrzne; za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą te czynności dokonane w tym okresie. Faktury wewnętrzne są wystawiane także dla udokumentowania zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze.

Biorąc powyższe pod uwagę należy wskazać, iż wbrew twierdzeniu Wnioskodawcy, zawartemu we wniosku nie dokonał on sprzedaży towaru na własną rzecz, lecz dokonał czynności przekazania towarów na cele osobiste, o którym mowa w art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Ww. czynność powinna zostać udokumentowana fakturą wewnętrzną zgodnie z art. 106 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług obowiązującym do 31 grudnia 2013 r., a nie fakturą sprzedaży, o której mowa w art. 106 ust. 1 ww. ustawy. Zatem wystawiona przez Wnioskodawcę faktura, jak i faktura wewnętrzna, którą Wnioskodawca był obowiązany wystawić, dokumentują nie zakup, ale przekazanie towaru na cele osobiste podatnika, w związku z tym nie stanowią dokumentów uprawniających Wnioskodawcę do ubiegania się o zwrot części podatku VAT od zakupu materiałów związanych z budownictwem mieszkaniowym.


W związku z powyższym odpowiedź na pytanie nr 2 staje się bezprzedmiotowa.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w O. po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – tj. Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.).


Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj