Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP1/443-254/14/LSz
z 16 czerwca 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 26 lutego 2014 r. (data wpływu 4 marca 2014 r.), uzupełnionym pismem z 4 czerwca 2014 r. (data wpływu 6 czerwca 2014 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży budynku hotelowego położonego na działkach nr 513, nr 514/3, nr 515/5 i nr 515/6 – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 marca 2014 r., wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży budynku hotelowego położonego na działkach nr 513, nr 514/3, nr 515/5 i nr 515/6.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z 4 czerwca 2014 r. (data wpływu 6 czerwca 2014 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z 23 maja 2014 r. znak: IBPP1/443-254/14/LSz.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Przedsiębiorca, osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą (dalej: Wnioskodawca) jest właścicielem budynku o powierzchni użytkowej 1280 m², znajdującego się na działkach które należą do posesji i której jest właścicielem. Razem budynek wraz z działkami tworzą posesję (dalej: Nieruchomość). Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT zarejestrowanym na potrzeby VAT od 1995 roku, którego podstawowym rodzajem działalności jest działalność hotelowa, gastronomiczna i najem nieruchomości. W chwili obecnej Wnioskodawca planuje sprzedaż Nieruchomości. Zakup Nieruchomości przez Wnioskodawcę miał miejsce w dniu 22 listopada 1996 r. od Gminy Miasta. Transakcja nabycia przedmiotowej nieruchomości (budynku w 1996 roku) przez Wnioskodawcę była opodatkowana podatkiem VAT w wysokości 22% dla transakcji kupna sprzedaży budynku mieszkalnego i niepodlegającej podatkowi VAT umowy na oddanie w użytkowanie wieczyste gruntu. Ówcześnie budynek stał na gruncie będącym w użytkowaniu wieczystym.

W dniu 3 marca 2003 roku dokupione zostały od osób fizycznych działki przylegające do wyżej wspomnianych gruntów i włączone w skład obecnie istniejącej Nieruchomości powiększając jej powierzchnię. Wymieniona transakcja nie podlegała opodatkowaniu VAT, ponieważ sprzedawcą nieruchomości były osoby fizyczne nie prowadząca działalności gospodarczej, a przedmiotem sprzedaży był majątek prywatny zbywcy. Z tego względu przedmiotowa transakcja nie została udokumentowana fakturą VAT.

W czerwcu 2012 roku nastąpiło przekształcenie wieczystej dzierżawy gruntu wchodzącego w skład Nieruchomości (decyzja nr …. z 31 maja 2012 r. uprawomocniona 14 czerwca 2012 r.), na której posadowiony jest budynek, w prawo własności. Nabyte nieruchomości wchodzą w skład majątku wspólnego małżonków na prawach wspólności majątkowej.

W latach 1996-2006 Wnioskodawca prowadził najem lokali mieszkalnych i użytkował Nieruchomość jako pomieszczenia magazynowe stanowiące zaplecze dla swojej działalności gospodarczej. W tym czasie ponosił wydatki na bieżące utrzymanie i zabezpieczenie Nieruchomości.

W marcu 2006 roku na podstawie pozwolenia na budowę z dnia 10 kwietnia 2004 r. nr … sygn. … rozpoczęto prace budowlane zmierzające do adaptacji nieruchomości na budynek hotelowy.

Wydatki na ulepszenie Nieruchomości, których wartość przekroczyła 30% wartości początkowej przedmiotowego budynku (w wysokości ustalonej przy nabyciu przedmiotowej Nieruchomości przez Wnioskodawcę) zostały po raz pierwszy poczynione w czerwcu 2009 r. a po raz ostatni w lipcu 2012 r. Ostatnie wydatki na ulepszenie Nieruchomości zostały poniesione przez Wnioskodawcę w listopadzie 2013 r., a ich wysokość nie przekroczyła 30% wartości początkowej przedmiotowego budynku (w wysokości ustalonej przy nabyciu przedmiotowego budynku przez Wnioskodawcę). W stosunku do wszystkich wydatków poniesionych na ulepszenie przedmiotowego budynku przysługiwało Wnioskodawcy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Od 1996 r. aż do chwili obecnej wyżej wymieniony budynek jest wykorzystywany przez Wnioskodawcę na potrzeby działalności gospodarczej.

W dniu 7 marca 2012 r. Właściciel wynajął podmiotowi trzeciemu na podstawie umowy najmu, której przedmiot stanowiło 460m² pomieszczeń znajdujących się w Nieruchomości. Wspomniany najem jest opodatkowany podatkiem od towarów i usług. Umowa ta jest kontynuowana do dnia dzisiejszego.

Przedmiotem sprzedaży będzie cała Nieruchomość, w skład której wchodzą działki nabyte od Gminy Miasta jak i nabyte od osób fizycznych oraz budynek po modernizacji i ze zmienionym przeznaczeniem z mieszkalnego na usługowy, przy czym budynek stoi na działce nabytej od GM. Przedmiotowy budynek jest trwale związany z gruntem.

Jak wskazywano powyżej, wydatki na ulepszenie przedmiotowego budynku w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, wyższe niż 30% wartości początkowej budynku (dla wartości początkowej w wysokości ustalonej przy nabyciu przedmiotowego budynku przez Wnioskodawcę) zostały po raz pierwszy poczynione przez w 2009 r. oddając budynek do użytku po modernizacji, a po raz ostatni w 2012 r. kiedy to cześć wynajmowana została adaptowana na potrzeby najemcy.

W chwili obecnej Wnioskodawca nie dysponuje jeszcze wiedzą odnośnie dokładnej daty sprzedaży przedmiotowej nieruchomości. Termin ten uzależniony jest m.in. od daty otrzymania przez Wnioskodawcę interpretacji wydanej w przedmiotowej sprawie.

Przedmiotowy budynek był w stanie ulepszonym wykorzystywany przez Wnioskodawcę do wykonywania czynności opodatkowanych w okresie nieprzekraczającym 5 lat którego to termin mija 26 czerwca 2014 r.

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca wyjaśnia, że istotnie wskazał Nieruchomość jako zespół działek. Pierwotnie były i są to osobne działki przy czym na jednej z nich stał budynek. Nieruchomość składa się z 4 (czterech) działek:

  • będących pierwszą transakcją zakupu o numerach 513 obr. ... niezabudowanej i 514/3 obr. ... zabudowanej w momencie nabycia w 1996 roku budynkiem mieszkalnym nabytych od Gminy,
  • nabytych w roku 2003 działek nr 515/5 i 515/6 obr. ... na ten czas niezabudowanych.

Ponadto Wnioskodawca wyjaśnił swój status. Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą gdzie głównie przedsiębiorstwo Wnioskodawcy specjalizuje się w świadczeniu usług hotelowych, gastronomicznych, parkingowych i wynajmu lokali biurowych. Jednocześnie Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT, który planuje sprzedać nieruchomość.

Przy nabyciu działek i budynku przysługiwało Wnioskodawcy prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Działki i nieruchomości nabywane przez Wnioskodawcę wymienione powyżej miały służyć pierwotnie jako nieruchomość, z której pożytki czerpane były z wynajmu lokali mieszkalnych i w części niezamieszkałej jako zaplecze magazynowe dla działalności gospodarczej prowadzonej w innych obiektach (hotelowej, wynajmu lokali biurowych i usług parkingowych).

Zamierzone przedsięwzięcie docelowo miało służyć zagospodarowaniu nieruchomości na cele hotelowe z działającą w ramach hotelu restauracją.

W roku 2003 pojawiła się możliwość dokupienia dwóch sąsiadujących działek co pozwoliło rozszerzyć zakres modernizacji i rozbudowy istniejącego budynku. W roku 2004 Wnioskodawca uzyskał decyzję o pozwoleniu na budowę na podstawie zatwierdzonego projektu budowlanego (oraz w 2008 r. decyzję zmieniającą pierwotną decyzję o pozwoleniu na budowę).

Ostatecznie powstała zabudowa działek, które obejmuje wszystkie cztery działki będące w posiadaniu Wnioskodawcy w tej lokalizacji (513, 514/3, 515/5 i 515/6 obr. ...) co potwierdza decyzja o pozwoleniu na użytkowanie wydana przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Treść decyzji brzmi: udziela się inwestorowi pozwolenia na użytkowanie przebudowanego istniejącego budynku ... na cele biurowo-hotelowe z wykonaniem wewnętrznej instalacji wod-kan, elektrycznej, gazu wraz z infrastrukturą techniczną na działkach 513, 514/3, 515/5, 515/6 obr … .

Zatem wszystkie wspomniane działki zostały nabyte w związku prowadzoną działalnością gospodarczą i do takiej były i są wykorzystywane.

Przedmiotem sprzedaży są 4 (cztery) działki wcześniej wymienione, geodezyjnie wyodrębnione a po przebudowie istniejącego budynku, wszystkie zabudowane.

W wyniku rozbudowy budynek został posadowiony na sąsiednich działkach zarówno w części podziemnej jak i naziemnej. Wartość rozbudowy przekroczyła 30% wartości początkowej budynku.

Przedmiotem sprzedaży nie będzie prawo wieczystego użytkowania gdyż w roku 2012 przekształcono wieczyste użytkowanie w prawo własności (Decyzja Nr ….. wydana przez Urząd Miasta).

Przedmiotowe działki położone są na obszarze, dla którego obowiązuje Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego „...”. W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego działki będące przedmiotem transakcji zostały zakwalifikowane jako: UK - tereny usług kultury. Zapisy planu wykluczają dla tego terenu możliwość zabudowy (zakaz wznoszenia nowych budynków).

W momencie sprzedaży dla działek będących przedmiotem transakcji nie będą obowiązywały żadne decyzje o warunkach zabudowy z uwagi na obowiązywanie na tym terenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Zgodnie z uzyskanym pozwoleniem na budowę, budynek został zaliczony do kategorii XIV, tj. budynki zakwaterowania turystycznego i rekreacyjnego, jak: hotele, motele, pensjonaty, domy wypoczynkowe, schroniska turystyczne. Stąd, gdy przeważająca część powierzchni użytkowej budynku przeznaczona byłaby na lokale spełniające funkcję pensjonatu, hotelu, motelu lub podobnego budynku oferującego zakwaterowanie, to Wnioskodawca kwalifikuje go do grupowania PKOB 121 klasa 1211 „budynki hoteli”.

Przez cały okres od zakupu nieruchomości zabudowanej była ona wykorzystywana do działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem VAT i w części nie przekraczającej wskaźnika 2% ogólnej sprzedaży do sprzedaży zwolnionej. W okresie od uzyskania pozwolenia na budowę w 2004 roku do 26 czerwca 2009 roku nieruchomość była rozbudowywana i na czas przeprowadzenia inwestycji wyłączona z użytkowania. Po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie w dniu jego uprawomocnienia się w dacie 26 czerwca 2009 roku nieruchomość jako zespół działek z postawionym na nich budynkiem hotelowym została włączona w sieć hoteli prowadzoną w ramach przedsiębiorstwa Wnioskodawcy jako osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą. W budynku od tego momentu jest prowadzony Hotel kategorii 5* z restauracją. Prowadzona działalność jest opodatkowana podatkiem VAT.

W dniu 7 marca 2012 roku część dotychczasowej powierzchni zajmowanej przez restaurację z jej całą infrastrukturą (460 m²) zostało wynajęte (wynajem ten podlega opodatkowaniu) najemcy na prowadzoną przez niego działalność gospodarczą a działalność gastronomiczna restauracji hotelowej przeniesiono do innej części budynku (oranżerii) i przebudowanych na ten cel kilku pokoi hotelowych. Działalność restauracji hotelowej była i jest opodatkowana podatkiem VAT. Tak więc zawsze całość budynku była wykorzystywana przez Wnioskodawcę do działalności gospodarczej.

Wskazane przez Wnioskodawcę części nieruchomości będące przedmiotem najmu to jak wcześniej Wnioskodawca przedstawił pomieszczenia kuchni i sali restauracyjnej mieszczącej się w piwnicy budynku wykorzystywane są przez najemcę do prowadzonej przez siebie działalności innej niż restauracyjna.

Przedmiotowa nieruchomość stanowi środek trwały przedsiębiorstwa od której są dokonywane odpisy amortyzacyjne.

Data 26 czerwca 2009 roku to data uprawomocnienia się decyzji o pozwoleniu na użytkowanie nieruchomości. Jest to data w którym nieruchomość została oddana do użytkowania po ulepszeniu przekraczającym 30 % wartości początkowej.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy planowana transakcja sprzedaży Nieruchomości będzie opodatkowana podatkiem VAT na zasadach ogólnych stawką 23% z uwagi na niespełniony warunek z art. 43 ust. 1 pkt 10a lit. a bez względu na termin określony w art. 43 ust 7a?
  2. Czy termin 26 czerwca 2014 r., w którym upływa 5 lat od dnia oddania do użytkowania budynku ma wpływ na zastosowaną stawkę podatku VAT (po tym terminie stawka zwolniona a przed tym terminem stawka 23%)?
  3. Czy w przedstawionym stanie faktycznym transakcja podlega pod art. 43 ust. 1 pkt 10 i czy Wnioskodawca może zastosować art. 43 ust. 10 do wspomnianej transakcji?

Zdaniem Wnioskodawcy, planowana sprzedaż Nieruchomości będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

1. Należy rozważyć możliwość stosowania w przedmiotowym stanie faktycznym zwolnienia z opodatkowania VAT dla przyszłej sprzedaży budynku przez Wnioskodawcę.

Ustawa o VAT przewiduje w art. 43 ust. 1 dwa rodzaje zwolnienia dla dostawy budynków, budowli lub ich części jedno z nich zostało uregulowane w pkt 10a ww. przepisu.

Z tego względu warunek przewidziany w art. 43 ust. 1 pkt 10a lit. b ustawy o VAT nie musi być w analizowanym przypadku spełniony i nie dotyczy go ust. 7a tegoż artykułu. W stosunku do zakupionej Nieruchomości przysługiwało kupującemu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Wskazuje to na wykluczenie obu przepisów zapisanych pod literami a i b punktu 10a ze stosowania w omawianym przypadku i zastosowanie stawki zwolnionej będzie wyłączone.

2. Możliwość zastosowania zwolnienia z opodatkowania VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

Dostawa budynków, budowli lub ich części podlegać będzie zwolnieniu z opodatkowania (na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT), w przypadku gdy:

  • dostawa taka nie jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia,
  • pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą upłynęły co najmniej 2 lata.

Natomiast przez pierwsze zasiedlenie, stosownie do treści art. 2 pkt 14 ustawy o VAT, należy rozumieć oddanie budynków, budowli lub ich części do użytkowania na podstawie czynności podlegającej opodatkowaniu, ich pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi, po:

  • wybudowaniu,
  • ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej budynku lub budowli. Przez oddanie do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu rozumieć należy np. sprzedaż nieruchomości, czy też oddanie nieruchomości w najem lub dzierżawę.

W opinii Wnioskodawcy możliwe jest również pierwsze zasiedlenie nieruchomości w części (np. w przypadku oddania w dzierżawę bądź najem części budynku). Powyższe wynika bezpośrednio z definicji pierwszego zasiedlenia uregulowanej w art. 2 pkt 14 ustawy o VAT, zgodnie z którą przez pierwsze zasiedlenie należy rozumieć oddanie nie tylko budynków i budowli, ale także ich części do użytkowania na podstawie czynności podlegającej opodatkowaniu.

W dniu 7 marca 2012 r. (umowa najmu, której przedmiotem jest 460 m²) Nieruchomość uległa pierwszemu zasiedleniu, w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o VAT, w odniesieniu do tych części Nieruchomości, które były przedmiotem odpowiednio umowy najmu i umowy dzierżawy. W związku z powyższym, zastosowanie zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, w odniesieniu do tych części Nieruchomości, które uległy pierwszemu zasiedleniu (odpowiednio w dniu 7 marca 2012 r. poprzez oddanie części budynku w najem), byłoby w praktyce uzależnione od dokonania przez Wnioskodawcę sprzedaży Nieruchomości po upływie dwóch lat od dokonania pierwszego zasiedlenia Nieruchomości w części, o którym mowa powyżej. Wcześniejsze (tj. przed upływem dwóch lat od ww. dat) dokonanie zbycia Nieruchomości nie uprawnia Wnioskodawcy do stosowania powyższego zwolnienia. Późniejsze zbycie uprawnia do zastosowania zwolnienia chyba, że obie strony transakcji zastosują się do art. 43 ust 10.

Z kolei w odniesieniu do ewentualnej sprzedaży pozostałej części Nieruchomości, która nie uległa pierwszemu zasiedleniu w ramach umowy najmu oraz umowy dzierżawy, nie będzie możliwe zastosowanie w analizowanym przypadku zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT. Należy bowiem mieć na uwadze, że w stosunku do tej nieruchomości przysługiwało Wnioskodawcy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (art. 43 ust. 1 pkt 10a lit. a).

W konsekwencji, w przypadku ewentualnej sprzedaży Nieruchomości przez Wnioskodawcę, obie jej części podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT.

W związku z powyższym, przedmiotowy budynek był zakupiony z możliwością odliczenia podatku VAT i jest wykorzystywany w stanie ulepszonym do wykonywania czynności opodatkowanych VAT, poczynając od 2009 r. aż do chwili obecnej.

W ocenie Wnioskodawcy, sprzedaż przedmiotowej nieruchomości będzie opodatkowana stawką 23% i nie korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 lit a i lit b (okres będzie dłuższy niż 2 lata od pierwszego zasiedlenia gdyż minie on 7 marca 2014 r. i do tego czasu przeprowadzenie transakcji będzie niemożliwe). Dodatkowo uczestnicy transakcji skorzystają z art. 43 ust. 10 czyli mają możliwość dobrowolnie się opodatkować bez względu na termin zapisany w ust. 7a, który dotyczy przypadków wcześniej wykluczonych a opisanych w ustępie 1 punkcie 10a.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Na wstępie należy zaznaczyć, że z uwagi na fakt ścisłego powiązania z sobą zagadnień dotyczących zastosowania prawidłowej stawki podatku dla dostawy działek nr 513, nr 514/3, nr 515/5 i nr 515/6 zabudowanych budynkiem hotelowym, tut. organ udzielił na nie odpowiedzi w jednej interpretacji indywidualnej.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Towarami stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy o VAT są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Przez dostawę towarów, zgodnie z art. 7 ust. 1 ww. ustawy o VAT, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, natomiast stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Dostawa towaru mieści się w definicji sprzedaży określonej w art. 2 pkt 22 ustawy o VAT, zgodnie z którym przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Zakres opodatkowania podatkiem VAT wyznacza nie tylko czynnik przedmiotowy – opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów lub odpłatne świadczenie usług, ale także czynnik podmiotowy – czynności muszą być wykonywane przez podatnika.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ww. ustawy o VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W myśl art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 kwietnia 2013 r., działalność gospodarcza, obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

W przedmiotowej sprawie Wnioskodawca wskazał, że planuje dokonać sprzedaży działki nr 513 nr 514/3, nr 515/5 i nr 515/6 zabudowanych budynkiem hotelowym. Wszystkie ww. działki wraz z budynkiem zostały nabyte przez Wnioskodawcę w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą i do takiej działalności były wykorzystywane. Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT. Zatem w odniesieniu do tej sprzedaży Wnioskodawca będzie działał w charakterze podatnika.

Wnioskodawca zamierza sprzedać budynek hotelowy zakwalifikowany przez Wnioskodawcę do grupowania PKOB 121, klasa 1211 „budynki hoteli”. Budynek jest trwale związany z gruntem.

W myśl art. 3 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t.j. Dz.U. z 2013 r., poz. 1409 ze zm.) ilekroć w ustawie jest mowa o:

  1. obiekcie budowlanym - należy przez to rozumieć:
    1. budynek wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi,
    2. budowlę stanowiącą całość techniczno-użytkową wraz z instalacjami i urządzeniami,
    3. obiekt małej architektury;
  2. budynku - należy przez to rozumieć taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach.

Analogicznie definiuje budynek Polska Klasyfikacja Obiektów Budowlanych wprowadzona do stosowania rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (Dz.U. Nr 112, poz. 1316 ze zm.) stanowiąc, że przez obiekty budowlane rozumie się konstrukcje połączone z gruntem w sposób trwały, wykonane z materiałów budowlanych i elementów składowych, będące wynikiem prac budowlanych. Zaś budynki to zadaszone obiekty budowlane wraz z wbudowanymi instalacjami i urządzeniami technicznymi, wykorzystywane dla potrzeb stałych. Przystosowane są do przebywania ludzi, zwierząt lub ochrony przedmiotów.

W PKOB obiekty budowlane grupowane są w dwóch sekcjach: „Budynki” i „Obiekty inżynierii lądowej i wodnej”. Zgodnie z objaśnieniami zawartymi w PKOB w sekcji „Budynki” można wyróżnić grupę 121 – hotele i budynki zakwaterowania turystycznego.

Grupa 121 obejmuje klasę 1211 – Budynki hoteli. Klasa obejmuje: hotele, motele, gospody, pensjonaty i podobne budynki oferujące zakwaterowanie, z restauracjami lub bez, samodzielne restauracje i bary.

W świetle powyższego należy stwierdzić, że budynek hotelowy znajdujący się na ww. działkach jest towarem w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy o VAT.

Zatem sprzedaż budynku wraz z gruntami, na których jest posadowiony – co do zasady – podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z brzmieniem art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem art. 41 ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1 ustawy o VAT.

W myśl art. 146a pkt 1 ww. ustawy o VAT w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2016 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Jednakże zarówno w treści ustawy o podatku od towarów i usług, jak i w przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział obniżone stawki podatku oraz zwolnienia od podatku dla dostaw niektórych towarów lub świadczenia niektórych usług, a także określił warunki stosowania tych obniżonych stawek i zwolnień.

Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów i świadczenia usług zostały określone m.in. w art. 43 ustawy o VAT.

I tak, na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

  1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Zatem z powyższych przepisów wynika, że dostawa nieruchomości, spełniających określone w przepisach warunki, może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Wykluczenie z tego zwolnienia następuje w sytuacjach, gdy dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz w sytuacji, gdy od momentu pierwszego zasiedlenia upłynął okres krótszy niż dwa lata.

Jak stanowi art. 2 pkt 14 ww. ustawy, przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

  1. wybudowaniu lub
  2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Co istotne, oddanie do użytkowania powinno nastąpić w ramach czynności podlegającej opodatkowaniu, a za takie należy rozumieć m. in. objęcie we władanie budynku, budowli lub ich części przez pierwszego nabywcę lub pierwszego użytkownika. Przedmiotowa nieruchomość nie musi być faktycznie wykorzystywana, lecz winna być przejęta przez nabywcę do użytkowania. Wydanie przedmiotowego obiektu nabywcy powinno nastąpić w ramach wykonania przez sprzedającego czynności podlegających opodatkowaniu.

Jeżeli zatem podatnik wybuduje obiekt lub go zmodernizuje, przy czym nakłady na ulepszenie przekraczają 30% jego wartości początkowej, a następnie obiekt ten (lub ulepszenie) zostanie oddany do użytkowania (wprowadzony do ewidencji środków trwałych), nie oznacza to, że został on zasiedlony. Oddanie do użytkowania nie nastąpiło bowiem w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu. Pierwsze zasiedlenie będzie miało miejsce wówczas, gdy wybudowany lub zmodernizowany budynek (obiekt) zostanie sprzedany lub np. oddany w najem lub dzierżawę – bowiem zarówno sprzedaż, najem jak i dzierżawa są czynnościami podlegającymi opodatkowaniu. Zatem należy uznać za pierwsze zasiedlenie moment oddania budynku, budowli lub ich części do użytkowania pierwszemu nabywcy czy najemcy (dzierżawcy).

W przypadku nieruchomości niespełniających przesłanek do zwolnienia od podatku na podstawie powołanego wyżej przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, ustawodawca przewiduje – po spełnieniu określonych warunków – objęcie dostawy zwolnieniem wskazanym w art. 43 ust. 1 pkt 10a tej ustawy.

Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

  1. w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
  2. dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Przy czym wskazać należy, iż zgodnie z art. 43 ust. 7a ustawy o VAT, warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10a lit. b, nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat.

Kwestię opodatkowania dostawy gruntu, na którym posadowiony został budynek rozstrzyga przepis art. 29a ust. 8 ustawy o VAT, zgodnie z którym w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Z powyższego jednoznacznie wynika, że co do zasady, grunt będący przedmiotem sprzedaży podlega opodatkowaniu według takiej stawki podatku od towarów i usług, jaką opodatkowane są budynki i budowle na nim posadowione. Oznacza to, że w sytuacji, gdy budynki, budowle lub ich części korzystają ze zwolnienia od podatku VAT, również sprzedaż gruntu korzysta ze zwolnienia od podatku.

Jak już wcześniej wskazano, dla dostawy nieruchomości – budynków, budowli lub ich części, ustawodawca przewidział zwolnienie od podatku w oparciu o jedną z dwóch podstaw prawnych: art. 43 ust. 1 pkt 10 lub też pkt 10a ustawy. Jednakże dla zastosowania zwolnienia od podatku w oparciu o art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy istotne jest, czy dostawa będzie dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed pierwszym zasiedleniem, czy też nie.

Analizując powołaną w niniejszej interpretacji definicję pierwszego zasiedlenia stwierdzić należy, że aby można było mówić o pierwszym zasiedleniu obiekt musi zostać oddany do użytkowania, a ponadto czynność ta powinna podlegać opodatkowaniu. Z powyższej definicji wynika zatem, że oddanie do użytkowania powinno nastąpić w ramach czynności podlegającej opodatkowaniu, a za taką należy uznać umowę sprzedaży, najmu czy dzierżawy, pod warunkiem, że jest to czynność objęta zakresem ustawy o podatku od towarów i usług, nawet jeśli na podstawie przepisów szczególnych korzysta ona ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

W przedmiotowej sprawie Wnioskodawca planuje sprzedać budynek o powierzchni użytkowej 1280 m², zakupiony w dniu 22 listopada 1996 r. od Gminy. Transakcja nabycia nieruchomości przez Wnioskodawcę była opodatkowana podatkiem VAT w wysokości 22% dla transakcji kupna sprzedaży budynku i Wnioskodawcy przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego.

W marcu 2006 roku na podstawie pozwolenia na budowę rozpoczęto prace budowlane zmierzające do adaptacji budynku mieszkalnego na budynek hotelowy. Wydatki na ulepszenie budynku, których wartość przekroczyła 30% wartości początkowej przedmiotowego budynku zostały po raz pierwszy poczynione w czerwcu 2009 r. a po raz ostatni w lipcu 2012 r. Ostatnie wydatki na ulepszenie budynku zostały poniesione przez Wnioskodawcę w listopadzie 2013 r., ale ich wysokość nie przekroczyła 30% wartości początkowej przedmiotowego budynku. W stosunku do wszystkich wydatków poniesionych na ulepszenie budynku przysługiwało Wnioskodawcy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Od 1996 r. aż do chwili obecnej budynek jest wykorzystywany przez Wnioskodawcę na potrzeby działalności gospodarczej. W dniu 7 marca 2012 r. Wnioskodawca wynajął podmiotowi trzeciemu na podstawie umowy najmu 460m² pomieszczeń znajdujących się w budynku. Umowa ta jest kontynuowana do dnia dzisiejszego.

Przedmiotowy budynek był w stanie ulepszonym wykorzystywany przez Wnioskodawcę do działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem VAT w okresie nieprzekraczającym 5 lat którego to termin mija 26 czerwca 2014 r. Budynek znajduje się na czterech geodezyjnie wyodrębnionych działkach o nr 513, nr 514/3, nr 515/5 i nr 515/6.

Wnioskodawca w chwili obecnej nie dysponuje wiedzą odnośnie dokładnej daty sprzedaży przedmiotowej nieruchomości. Termin ten uzależniony jest m.in. od daty otrzymania przez Wnioskodawcę interpretacji wydanej w przedmiotowej sprawie.

Wątpliwość Wnioskodawcy dotyczy kwestia opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży budynku hotelowego położonego na działkach nr 513, nr 514/3, nr 515/5 i nr 515/6.

W celu ustalenia czy planowana dostawa budynku hotelowego będzie opodatkowana czy też będzie korzystać ze zwolnienia, koniecznym jest zbadanie przesłanek określonych przepisem art. 43 ust. 1 pkt 10 oraz art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT.

Aby dostawa przedmiotowego budynku (lub jego części) mogła korzystać ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT nie będzie mogła być dokonana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim i pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą tych budynków (lub ich części) nie mógł upłynąć okres krótszy niż 2 lata.

Aby można było mówić o pierwszym zasiedleniu, musi dojść do wydania przedmiotowego budynku hotelowego (lub jego części) w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu. Pierwsze zasiedlenie ma miejsce wówczas, gdy wybudowany lub zmodernizowany budynek (lub jego część) został sprzedany lub np. oddany w najem, dzierżawę.

W myśl art. 659 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2014 r. poz. 121), przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz. Najem jest więc umową dwustronnie obowiązującą i wzajemną, odpowiednikiem świadczenia wynajmującego, polegającego na oddaniu rzeczy do używania, jest świadczenie najemcy, polegające na płaceniu umówionego czynszu. Zatem usługa najmu, jako czynność opodatkowana podatkiem VAT rozpoczyna się w chwili zawarcia umowy, która przewiduje zawarte warunki oddania nieruchomości do użytkowania, wysokości czynszu, terminu płatności itp.

Z wniosku wynika, że po przeprowadzonych w latach 2009 i 2012 ulepszeniach ww. budynku, których wysokość przekroczyła 30% jego wartości początkowej, Wnioskodawca oddał w dniu 7 marca 2012 r. w najem podmiotowi trzeciemu 460m² powierzchni tego budynku. Pozostała część budynku była niewynajmowana, Wnioskodawca wykorzystywał ją na potrzeby swojej działalności gospodarczej.

Wnioskodawca ponosił wprawdzie w 2013 r. wydatki na ulepszenie ww. budynku, jednakże nie przekroczyły one 30% wartości początkowej budynku (w wysokości ustalonej przy nabyciu budynku). Wnioskodawca podał, że termin sprzedaży nieruchomości uzależniony jest m.in. od daty otrzymania przez Wnioskodawcę interpretacji wydanej w przedmiotowej sprawie. Zatem tut. organ przyjął, że transakcja sprzedaży na dzień wydania interpretacji jeszcze nie nastąpiła.

Biorąc pod uwagę, że w stosunku do części budynku, która była przedmiotem umowy najmu upłynął okres dłuższy niż 2 lata, tj. od 7 marca 2012 r., oraz że Wnioskodawca po tym terminie nie ponosił wydatków na ulepszenie ww. budynku w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, które byłyby równe lub wyższe niż 30% wartości początkowej - dostawa tej wynajmowanej części budynku objęta będzie zwolnieniem określonym w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT - bowiem w odniesieniu do tej części budynku doszło do jego pierwszego zasiedlenia oraz pomiędzy pierwszym zasiedleniem (czyli oddaniem w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu części tego budynku) a jego dostawą nie upłynie okres krótszy niż 2 lata.

Reasumując, planowana dostawa wynajmowanej części budynku stanowić będzie odpłatną dostawę towarów, objętą zwolnieniem od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

Zgodnie z art. 29a ust. 8 ustawy o VAT również dostawa działek w części przyporządkowanej do dostawy ww. wynajmowanej części budynku hotelowego będzie korzystała ze zwolnienia od podatku VAT.

Ponieważ w niniejszej interpretacji wykazano, że dostawa części budynku, która była wynajmowana będzie dostawą korzystającą ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, badanie czy dostawa tej części nieruchomości będzie dostawą korzystającą ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a - jest bezprzedmiotowe.

Należy wskazać, że w myśl art. 43 ust. 10 ustawy o VAT, podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10, i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:

  1. są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni;
  2. złożą, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.

W myśl art. 43 ust. 11 ustawy o VAT oświadczenie, o którym mowa w ust. 10 pkt 2, musi również zawierać:

  1. imiona i nazwiska lub nazwę, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej dokonującego dostawy oraz nabywcy;
  2. planowaną datę zawarcia umowy dostawy budynku, budowli lub ich części;
  3. adres budynku, budowli lub ich części.

Tak więc ustawodawca dał podatnikom, dokonującym dostawy budynków i budowli objętych zwolnieniem od podatku wskazanym w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, po spełnieniu określonych warunków, możliwość rezygnacji ze zwolnienia i opodatkowania transakcji na zasadach ogólnych. Powyższe prawo zostało zawężone tylko do rezygnacji ze zwolnienia wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

W związku z powyższym Wnioskodawca będzie mógł zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT i wybrać opodatkowanie dostawy części budynku, która była wynajmowana na podstawie art. 43 ust. 10 ustawy o VAT, po spełnieniu warunków, o których mowa w art. 43 ust. 10 i 11 ustawy o VAT.

Wobec powyższego w przypadku rezygnacji przez Wnioskodawcę ze zwolnienia od podatku VAT i opodatkowania dostawy wynajmowanej części budynku hotelowego, zasadne będzie zastosowanie stawki podatku w wysokości 23% VAT.

W tej sytuacji również dostawa działek w części przyporządkowanej do dostawy wynajmowanych części budynku na podstawie art. 29a ust. 8 ustawy o VAT w związku z art. 43 ust. 10, będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT według 23% stawki podatku VAT.

Odnośnie niewynajmowanej części budynku hotelowego, która była wykorzystywana na potrzeby prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej, planowana dostawa dokonana będzie w ramach pierwszego zasiedlenia gdyż w odniesieniu do ww. części budynku po ulepszeniu wyższym niż 30% wartości początkowej budynku nie nastąpiło pierwsze zasiedlenie w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o VAT.

Zatem dostawa niewynajmowanej części budynku hotelowego nie będzie mogła korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

W takim jednak przypadku należy wziąć pod uwagę treść przywołanego przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT, zgodnie z którym zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

  1. w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
  2. dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Z wniosku wynika, że Wnioskodawcy przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT przy nabyciu przedmiotowego budynku w 1996 r. Ponadto Wnioskodawca ponosił wydatki na ulepszenie budynku w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, które były wyższe niż 30% jego wartości początkowej. Wnioskodawcy przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od nakładów ponoszonych na ulepszenie budynku. Nie został więc spełniony wymieniony w przepisie art. 43 ust. 1 pkt 10a lit. a ustawy o VAT, warunek uprawniający do zastosowania zwolnienia od podatku VAT dla tej dostawy.

Niespełnienie przez Wnioskodawcę warunku określonego w art. 43 ust. 1 pkt 10a lit. a ustawy o VAT wyklucza w przedmiotowej sprawie zastosowanie zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT dla dostawy niewynajmowanej części budynku hotelowego.

Tym samym w przedmiotowej sprawie nie znajdzie zastosowania przepis art. 43 ust. 7a ustawy o VAT, bez względu na termin 26 czerwca 2014 r. wskazany przez Wnioskodawcę we wniosku, zgodnie z którym w tym dniu upływa 5 lat od dnia oddania budynku do użytkowania po ulepszeniu.

Warunki wskazane w art. 43 ust. 1 pkt 10a lit. a i b ustawy o VAT, muszą być spełnione łącznie, a więc niespełnienie jednego z nich wyklucza zastosowanie zwolnienia.

Zatem dostawa niewynajmowanej części budynku hotelowego będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT według stawki 23% zgodnie z art. 41 ust. 1 w związku z art. 146a pkt 1 ustawy o VAT.

W tej sytuacji również dostawa działek w części przyporządkowanej do dostawy niewynajmowanych części budynku na podstawie art. 29a ust. 8 ustawy o VAT będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT według 23% stawki podatku VAT.

Reasumując w przypadku rezygnacji przez Wnioskodawcę ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 10 ustawy o VAT i opodatkowania dostawy części budynku hotelowego, która była wynajmowana, planowana dostawa całego budynku hotelowego będzie podlegać opodatkowaniu w wysokości 23% VAT zgodnie z art. 41 ust. 1 w związku z art. 146a pkt 1 ustawy o VAT.

W tej sytuacji również dostawa czterech działek gruntu o numerach nr 513, nr 514/3, nr 515/5 i nr 515/6 w związku z art. 29a ust. 8 ustawy o VAT będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT według 23% stawki podatku VAT.

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy, że „Planowana sprzedaż Nieruchomości będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług”, należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Niniejsza interpretacja indywidualna traci swoją ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego zdarzenia przyszłego lub zmiany stanu prawnego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj