Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/415-387/14-4/PW
z 27 sierpnia 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 19 maja 2014 r. (data wpływu 22 maja 2014 r.) oraz w piśmie z dnia 18 sierpnia 2014 r. (data nadania 18 sierpnia 2014 r., data wpływu 21 sierpnia 2014 r.) uzupełniającym wniosek na wezwanie z dnia 8 sierpnia 2014 r. (data odbioru 11 sierpnia 2014 r.) Nr IPPB2/415-387/14-2/PW o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia certyfikatów inwestycyjnych Funduszy Inwestycyjnych Zamkniętych – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 22 maja 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia certyfikatów inwestycyjnych Funduszy Inwestycyjnych Zamkniętych.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca jest osobą fizyczną mającą miejsce zamieszkania na terytorium Polski i podlegającą w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu (jest polskim rezydentem podatkowym). W przyszłości, Wnioskodawca zakupi udziały i będzie wspólnikiem spółki kapitałowej (dalej „Spółka”) z siedzibą na Cyprze. Do majątku Spółki wchodzić będą m.in. pieniądze, udziały/akcje w innych polskich lub zagranicznych spółkach lub certyfikaty inwestycyjne Funduszy Inwestycyjnych Zamkniętych (dalej „certyfikaty FIZ”).

Po pewnym czasie Wnioskodawca umorzy część posiadanych udziałów w Spółce, a następnie przeprowadzi jej likwidację. W zależności od sytuacji biznesowej, Wnioskodawca może również dokonać likwidacji Spółki bez wcześniejszego umorzenia jej udziałów. Umorzenie udziałów w Spółce nastąpi wedle uregulowanej w cypryjskim prawie spółek handlowych procedury tzw. capital reduction. Umorzenie udziałów spółki cypryjskiej nastąpi na podstawie uchwały wspólników, którą przesyła się do sądu wraz z odpowiednimi dokumentami w celu jej zatwierdzenia przez sąd. Po jej zatwierdzeniu, sąd przesyła do rejestru spółek na Cyprze odpowiednią adnotację o dokonaniu umorzenia. W ramach procedury umarzane udziały są unicestwiane w związku z dokonaną uchwałą wspólników oraz czynnościami sądu. W związku z tym Spółka przekaże Wnioskodawcy aktywa. Z tej perspektywy, procedura umorzenia udziałów wygląda podobnie do umorzenia automatycznego przewidzianego w polskich przepisach kodeksu spółek handlowych (dalej „KSH”).

W związku z powyższym - wskutek umorzenia udziałów w Spółce - Wnioskodawca otrzyma część majątku Spółki między innymi w postaci pieniędzy i/lub udziałów/akcji w innej spółce (spółkach) i/lub certyfikatów FIZ. Pozostałą część majątku spółki, tj. między innymi pozostałe pieniądze i/lub udziały/akcje w innej spółce (spółkach) lub certyfikaty FIZ Wnioskodawca otrzyma później wskutek likwidacji Spółki. Na potrzeby umorzenia/likwidacji niezależny rzeczoznawca przeprowadzi wycenę majątku Spółki. Ponieważ wycena zostanie przeprowadzona według wartości rynkowej, w wyniku umorzenia udziałów Spółki/likwidacji Spółki wartość certyfikatów FIZ otrzymanych przez Wnioskodawcę zostanie również ustalona dla celów podatkowych w wartości rynkowej.

Po otrzymaniu majątku od Spółki w wyniku umorzenia udziałów Spółki lub jej likwidacji - Wnioskodawca może dokonać odpłatnego zbycia certyfikatów FIZ.


Pismem z dnia 8 sierpnia 2014 r., Nr IPPB2/415-387/14-2/PW, wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku poprzez wskazanie:

  • Czy wynagrodzenie otrzymane w wyniku umorzenia udziałów w Spółce cypryjskiej będzie odpowiadało wartości rynkowej otrzymanych certyfikatów inwestycyjnych?


Pismem z dnia 18 sierpnia 2014 r. (data nadania 18 sierpnia 2014 r., data wpływu 21 sierpnia 2014 r.) Wnioskodawca uzupełnił wniosek w wyznaczonym terminie, wyjaśniając, że wynagrodzenie otrzymane przez Wnioskodawcę w wyniku umorzenia udziałów w spółce kapitałowej z siedzibą na Cyprze (we Wniosku oznaczonej jako „Spółka”) bądź likwidacji Spółki, będzie odpowiadało wartości rynkowej otrzymanego w wyniku umorzenia/likwidacji majątku spółki (w tym certyfikatów inwestycyjnych Funduszy Inwestycyjnych Zamkniętych – we Wniosku oznaczonych jako „certyfikaty FIZ”). Dla celów umorzenia udziałów w Spółce/likwidacji Spółki, jej majątek (składający się m.in. z certyfikatów FIZ, środków pieniężnych, udziałów/akcji w innych polskich lub zagranicznych spółkach) zostanie wyceniony przez niezależnego rzeczoznawcę. Ponieważ wycena zostanie przeprowadzona według wartości rynkowej, w wyniku umorzenia udziałów Spółki/likwidacji spółki wartość certyfikatów FIZ otrzymanych przez Wnioskodawcę zostanie również ustalona wedle wartości rynkowej.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.


Czy w przypadku odpłatnego zbycia certyfikatów FIZ nabytych w wyniku umorzenia udziałów Spółki lub likwidacji Spółki, kosztem uzyskania przychodów dla Wnioskodawcy będzie ich wartość rynkowa ustalona na dzień otrzymania certyfikatów FIZ przez Wnioskodawcę?


Zdaniem Wnioskodawcy.


Zdaniem Wnioskodawcy:

  1. W przypadku odpłatnego zbycia certyfikatów FIZ nabytych w wyniku umorzenia udziałów Spółki lub likwidacji Spółki, kosztem uzyskania przychodów dla Wnioskodawcy będzie ich wartość rynkowa ustalona na dzień otrzymania certyfikatów FIZ przez Wnioskodawcę.


Uzasadnienie.


Ustawa PIT nie zawiera szczegółowych regulacji odnoszących się wprost do sposobu ustalenia kosztów uzyskania przychodu z tytułu zbycia aktywów, które zostały otrzymane przez zbywającego w formie niepieniężnego wynagrodzenia z tytułu umorzenia udziałów w spółce kapitałowej lub z tytułu jej likwidacji. W efekcie, zdaniem Wnioskodawcy, należy w takiej sytuacji zastosować ogólne zasady wynikające z całości Ustawy o PIT.

Zgodnie z zasadą powszechności opodatkowania wyrażoną w art. 9 ust. 1 Ustawy PIT, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych wt art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. W konsekwencji, Wnioskodawca przyjmuje, że opodatkowaniu PIT podlega dochód rozumiany jako przyrost majątku - a nie majątek będący własnością Wnioskodawcy.

Ustawa o PIT zawiera m.in. katalog przychodów należących do kategorii tzw. przychodów z kapitałów pieniężnych. W myśl art. 17 ust. 1 pkt 4 lit. c) Ustawy o PIT za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni, w tym również podział majątku likwidowanej spółki (spółdzielni). Na podstawie art. 24 ust. 5 pkt 3 Ustawy PIT - dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej.

Ustawa o PIT doprecyzowuje zasady ustalania dochodu podlegającego opodatkowaniu. Zgodnie z art. 24 ust. 5d Ustawy o PIT dochodem z umorzenia udziałów lub akcji w spółkach mających osobowość prawną jest nadwyżka przychodu otrzymanego w związku z umorzeniem nad kosztami uzyskania przychodu obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f (który znajduje zastosowanie jeżeli udziały zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny) albo art. 23 ust. 1 pkt 38 Ustawy o PIT (który znajduje zastosowanie m.in. jeżeli udziały zostały objęte w zamian za wkład pieniężny lub zostały kupione).

Zgodnie z przepisem art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za koszt uzyskania przychodu nie uważa się wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji), wkładów oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych, albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych.

Oznacza to, że dochód Wnioskodawcy wynikający z przyrostu wartości Spółki, która jest własnością Wnioskodawcy będzie dochodem podlegającym opodatkowaniu w momencie umorzenia udziałów w tejże Spółce lub jej likwidacji. W konsekwencji, Wnioskodawca nie powinien podlegać ponownemu opodatkowaniu, z tego samego tytułu, w momencie odpłatnego zbycia certyfikatów FIZ, które nabędzie w wyniku umorzenia udziałów Spółki lub jej likwidacji. Zważywszy, że - zgodnie z Ustawą o PIT - opodatkowaniu powinien podlegać dochód (a nie majątek) Wnioskodawcy, Wnioskodawca przyjmuje, że w momencie odpłatnego zbycia certyfikatów FIZ, wykazując przychód z tytułu odpłatnego zbycia, powinien mieć prawo do wykazania kosztu uzyskania tego przychodu w wysokości rynkowej wartości certyfikatów FIZ (Wnioskodawca ustali wartość certyfikatów FIX na podstawie wyceny niezależnego rzeczoznawcy) na dzień umorzenia udziałów/likwidacji Spółki, z dnia ich nabycia przez Wnioskodawcę. Tylko to umożliwi Wnioskodawcy opodatkowanie dochodu zgodnie z zasadami wynikającymi z Ustawy o PIT, tj. od przyrostu majątku otrzymanego w wyniku umorzenia udziałów Spółki lub jej likwidacji - czyli od poprzedniego zdarzenia, w związku z którym ustawodawca przewidział opodatkowanie dochodu.

Wnioskodawca zauważa, że przyjęcie interpretacji odmiennej prowadziłoby do zróżnicowania sytuacji podatników którzy otrzymują z tytułu umorzenia udziałów/likwidacji majątek w postaci pieniędzy lub aktywa niepieniężne. Takie stanowisko przedstawił również Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z dnia 25 marca 2009 r. - sygn. IPPB3/423-25/09-2/ER.

Wnioskodawca przyjmuje, zatem, że w przypadku zbycia certyfikatów FIZ nabytych w wyniku umorzenia udziałów Spółki lub likwidacji Spółki, kosztem uzyskania przychodu dla Wnioskodawcy powinna być wartość rynkowa certyfikatów FIZ ustalona na dzień ich otrzymania przez Wnioskodawcę.


Mając powyższe na uwadze, Wnioskodawca wnosi o potwierdzenie prawidłowości wskazanego powyżej stanowiska.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj