Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB5/423-621/14-2/PS
z 27 sierpnia 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko – przedstawione we wniosku z dnia 1 lipca 2014 r. (data wpływu 7 lipca 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie obowiązku poboru zryczałtowanego podatku dochodowego z tytułu wypłaty dywidendy na rzecz udziałowca – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dnu 7 lipca 2014 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie obowiązku poboru zryczałtowanego podatku dochodowego z tytułu wypłaty dywidendy na rzecz udziałowca.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.


  1. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej Spółka) jest spółką kapitałową mającą siedzibę na terytorium Polski. 100% udziałowcem Spółki jest niemiecka spółka komandytowa (dalej SK). W prawie niemieckim spółka komandytowa jest spółką transparentną podatkowo, co oznaczą że spółka nie jest podatnikiem podatku dochodowego, lecz podatnikami podatku dochodowego są wspólnicy spółki komandytowej (konstrukcja identyczna jak w polskim prawie podatkowym, gdzie spółki komandytowe, również są spółkami transparentnymi podatkowo).
  2. Komandytariuszem SK jest brytyjska spółka kapitałowa, która również w Wielkiej Brytanii jest rezydentem podatkowym (zwana dalej Podmiotem Brytyjskim). Podmiot Brytyjski podlega w Wielkiej Brytanii opodatkowaniu od całości swoich dochodów.
  3. Podmiot Brytyjski posiada w SK 100% udziałów, zaś komplementariusz - którym jest podmiot będący rezydentem podatkowym Niemiec nie posiada żadnych udziałów w SK. Takie rozwiązanie zakładające, ze komandytariusz posiada 100% udziałów, zaś komplenientariusz nie posiada w ogóle udziałów w SK jest dopuszczalne w świetle niemieckiego prawodawstwa.
  4. Spółka zamierza wypłacić dywidendę SK.
  5. SK będzie posiadała udziały w Spółce przez okres co najmniej 2 lat. Tak samo Podmiot Brytyjski będzie posiadał udziały w SK przez okres co najmniej 2 lat. Warunek posiadania przez Podmiot Brytyjski 100% udziałów w SK przez okres 2 lat, jak i warunek posiadania przez SK 100% udziałów w Spółce przez okres 2 lat może zostać spełniony zarówno przed wypłatą dywidendy jak i po tym dniu.
  6. Spółka będzie posiadała certyfikat rezydencji podatkowej Podmiotu Brytyjskiego oraz inne dokumenty potwierdzające, że posiada on 100% udziałów w SK.
  7. Podmiot Brytyjski złoży odpowiednie oświadczenie o braku stosowania zwolnienia od opodatkowania na terytorium Wielkiej Brytanii.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


  1. Czy Spółka wypłacając dywidendę nie będzie zobowiązana poboru podatku źródłowego w Polsce od dokonywanej wypłaty z uwagi na zwolnienie od opodatkowania takiej dywidendy na podstawie art. 10 ust. 2 lit. a) konwencji z dnia 20 lipca 2006 r. zawartej między Rzecząpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od zysków majątkowych (Dz. U. z 2006 roku, Nr 250, poz. 1840, dalej umowa polsko – brytyjska) ?
  2. w przypadku, gdy odpowiedź na pytanie pierwsze będzie negatywna, to Spółka prosi o odpowiedź, czy wypłacając dywidendę Spółka nie będzie zobowiązana do potrącenia podatku źródłowego w Polsce od dokonywanej wypłaty dywidendy z uwagi na zwolnienie takiej dywidendy od opodatkowania na podstawie art. 22 ust. 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.)?


Zdaniem Wnioskodawcy:


  1. dywidenda wypłacana przez Spółkę do SK będzie zwolniona od opodatkowania na podstawie art. 10 ust. 2 lit. a) polsko-brytyjskiej umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, z związku z czym Spółka wypłacając dywidendę do SK nie będzie zobowiązana do poboru podatku źródłowego w Polsce od dokonywanej wypłaty dywidendy,
  2. ponadto, Spółka uważa, że dywidenda wypłacana przez Spółkę do SK może zostać zwolniona od opodatkowania podatkiem źródłowym w Polsce z uwagi na art. 22 ust. 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.), w związku z czym Spółka wypłacając taką dywidendę nie będzie również musiała potrącać podatku źródłowego w Polsce przy wypłacie dywidendy.


Obowiązki Spółki jako płatnika


Zgodnie z art. 26 ust. 1 ustawy o CIT, Spółka jako płatnik podatku dochodowego od osób prawnych, zobowiązana jest do obliczenia, pobrania oraz wpłacenia podatku od wypłat, o których mowa między innymi w art. 22 ustawy o CIT - a więc także od wypłacanych przez Spółkę dywidend. Z tego powodu istotne znaczenia dla Spółki ma ustalenia, czy dywidenda wypłacana przez Spółkę do SK będzie zwolniona, czy też będzie opodatkowana podatkiem źródłowym w Polsce.


Uzasadnienie do pytania pierwszego


SK jest spółką komandytową z siedzibą na terytorium Niemiec. Zgodnie jednak z ustawodawstwem niemieckim spółki komandytowe są spółkami transparentnymi podatkowo, co oznaczą że spółki te nie są podatnikami podatku dochodowego, lecz podatek ten płacony jest dopiero na poziomie wspólników takiej spółki.


Tranasparentność podatkowa niemieckiej spółki komandytowej w przypadku SK, że do dywidend wypłacanych przez Spółkę do SK nie znajdzie zastosowania polsko-niemiecka umowa w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, lecz umowa łącząca Polskę z państwem, w którym siedzibę mają wspólnicy SK.


Takie stanowisko potwierdza Komentarz OECD do Modelowej Konwencji w sprawie podatku od dochodu i majątku, w której czytamy, że:

„Jeżeli państwo nie uwzględnia istnienia spółki osobowej dla celów podatkowych, traktując ją jako podmiot przeźroczysty względem podatkowym, i opodatkowuje wspólników od ich udziałów w dochodzie spółki osobowej, to spółka sama nie podlega podatkowi i może być uważana za podmiot niemający siedziby w tym państwie. W takim przypadku, ponieważ dochód spółki osobowej „przepływa” do wspólników na mocy ustawodawstwa wewnętrznego tego państwa, wspólnicy są osobami poddanym opodatkowaniu od tego dochodu i mogą domagać się przywilejów płynących z konwencji zawartych przez państwa, W których mają miejsce zamieszkania.” (wydawnictwo AI), Warszawa 2011, str. 107).


Identyczne stanowisko prezentują także organy podatkowe w znanych Spółce interpretacjach podatkowych. Potwierdzeniem tego stanowiska jest przykładowo interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 30 września 2009 roku (nr ILPB3/423-546/09-4/MM), w której wskazano, że „Jeżeli zatem spółka osobowa nie jest podmiotem podatku dochodowego w Niemczech, to osobą korzystającą z przywilejów wynikających z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania jest wspólnik spółki osobowej”. Jakkolwiek interpretacja ta dotyczyła wypłaty należności licencyjnych, to należy ją odpowiednio wykorzystać w przypadku wypłaty dywidendy.


Odnosząc powyższe uwagi do stanu faktycznego przedstawionego w niniejszym wniosku należy zauważyć, że dywidenda wypłacana przez Spółkę do SK będzie podległa opodatkowaniu według zasad określonych w polsko-brytyjskiej umowie. Komandytariuszem 5K — posiadającym 100% udziałów w SK - jest bowiem spółka kapitałowa z siedzibą w Wielkiej Brytanii, będąca rezydentem podatkowym tego państwa.


W konsekwencji powyższego w stosunku do dywidendy wypłacanej przez Spółkę zastosowanie znajdzie art. 10 polsko-brytyjskiej umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania.


W myśl ustępu 2 lit. a) tego artykułu:

„(…) dywidendy będą zwolnione z opodatkowania w Umawiającym się Państwie, w którym spółka wypłacająca dywidendy ma swoją siedzibę, jeśli osoba uprawniona do dywidend jest spółką mającą siedzibę w drugim Umawiającym się Państwie i posiada w dniu wypłaty dywidend nie mniej niż 10 procent udziałów (akcji) w kapitale spółki wypłacającej dywidendy i posiadała lub będzie posiadać takie udziały (akcje) przez nieprzerwany 24 miesięczny okres, w którym dokonano wypłaty”.


Zestawiając powyższą regulację z opisanym przez Spółkę stanem faktycznym należy wskazać, że dywidenda wypłacana przez Spółkę będzie zwolniona od opodatkowania podatkiem źródłowym w Polsce, ponieważ Podmiot Brytyjski:

  1. jest spółką prawa brytyjskiego, oraz
  2. w dniu wypłaty dywidend Podmiot Brytyjski będzie posiadał 100% udziałów w Spółce i posiadała lub będzie posiadać takie udziały przez nieprzerwany 24 miesięczny okres, w którym dokonano wypłaty.


Uzasadnienie do pytania drugiego


W przypadku, gdy odpowiedź na pytanie pierwsze będzie negatywna, to dywidendy wypłacane przez Spółkę będą zwolnione od opodatkowania na podstawie art. 22 ust. 4 ustawy o CIT. Zgodnie z tą regulacją zwolnione od opodatkowania są dywidendy, jeżeli zostaną łącznie między innymi spełnione następujące warunki:


a) wypłacającym dywidendę jest spółka z siedzibą w Polsce

Warunek ten jest spełniony, gdyż Spółka ma siedzibę w Polsce.


b) uzyskującym dywidendę jest spółka podlegająca w Polsce lub w innym niż Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania.

Warunek ten także jest spełniony, gdyż uzyskującym dywidendę jest kapitałowa spółka prawa brytyjska, podlegająca w tym państwie opodatkowaniu od całości swoich dochodów.


c) udziałowiec posiada bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów w kapitale polskiej spółki, przez okres co najmniej dwóch lat.

Warunek ten również jest spełniony, gdyż istnienie SK w Niemczech, którego 100 % udziałowcem jest Podmiot Brytyjski, należy traktować jako zakład Podmiotu Brytyjskiego w Niemczech, poprzez który Podmiot Brytyjski posiada w kapitale Spółki 100% udziałów. Transparentna spółka osobowa położona w innym państwie jest bowiem uznawana za zakład podatkowy w rozumieniu umów międzynarodowych. Tak więc posiadanie udziałów przez zakład podatkowy (SK), należy rozumieć za posiadanie przez Podmiot Brytyjski.


Co więcej, Podmiot Brytyjski będzie posiadał udziały w SK przez okres co najmniej 2 lat, a także SK będzie posiadała udziały w Spółce przez okres co najmniej 2 lat.


d) spółka będąca udziałowcem nie korzysta w Wielkiej Brytanii ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania. Warunek ten również jest spełniony, gdyż Podmiot Brytyjski nie korzysta ze zwolnienia od opodatkowania podatkiem dochodowym na terytorium Wielkiej Brytanii. Ponadto, Podmiot Brytyjski złoży Spółce stosowne oświadczenie braku zwolnienia od opodatkowania na terytorium tego państwa.

e) odbiorcą dywidendy jest udziałowiec, o którym mowa w lit. b) lub jego zakład położony w państwie UE lub EOG.

SK jest transparentną spółką osobową i jest uznawana za zakład podatkowy Podmiotu Brytyjskiego na terytorium Niemiec w rozumieniu umów międzynarodowych. Tak więc warunek wypłaty dywidendy zakładowi podmiotu mającego siedzibę na terytorium UE oraz EOG również zostanie spełniony.


Reasumując tę część należy wskazać, że wszystkie warunki do zastosowania zwolnienia dywidendy wpłacanej przez Spółkę - w oparciu o art. 22 ust. 4 ustawy u CIT będą spełnione w stanie faktycznym opisanym przez Spółkę.


Konkluzje


Podsumowując powyższe należy stwierdzić, iż Spółka jako płatnik podatku dochodowego od dywidend wypłacanych udziałowcowi nie będzie zobowiązana do potrącenia tego podatku, gdyż:

  1. dywidenda wypłacana przez Spółkę może korzystać ze zwolnienia w oparciu o art. 10 ust. 2 lit. a) polsko-brytyjskiej umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania,
  2. jeżeli stanowisko Spółki w zakresie pytania pierwszego zostałoby uznane za nieprawidłowe, to zdaniem Spółki dywidenda może zostać zwolniona od opodatkowania w oparciu o art. 22 ust. 4 ustawy o CIT.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym oraz dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi –– tekst jednolity Dz.U.2012, poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj