Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/2/423-658/14/MS
z 27 sierpnia 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z 26 maja 2014 r. (data wpływu do tut. Organu 30 maja 2014 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia momentu korekty przychodów w związku z wystawianymi fakturami korygującymi (pytanie oznaczone we wniosku Nr 2) – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 maja 2014 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia momentu korekty przychodów w związku z wystawianymi fakturami korygującymi.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka zajmuje się produkcją i sprzedażą elementów wykończeniowych do tarasów i balkonów. Swoje wyroby sprzedaje poprzez sieć współpracujących firm. W celu zwiększenia sprzedaży produktów Spółka zawiera z partnerami handlowymi umowy o współpracy. W bieżącym roku Spółka zawarła umowę handlową z jednym ze swoich głównych odbiorców. W umowie zawarto postanowienie, że po zakończeniu roku kalendarzowego Spółka udzieli odbiorcy rabatu. Sposób wyliczenia rabatu ustala § 2 pkt 11 umowy, który brzmi następująco:

Strony zgodnie oświadczają, że zamawiający uzyska rabat od zrealizowanego rocznego obrotu netto za 2014 rok w wysokości jak poniżej:

1% od obrotu 700 000PLN

2% od obrotu 1 000 000 PLN

3% od obrotu 1 300 000 PLN

4% od obrotu 1 600 000 PLN

5% od obrotu 2 000 000 PLN

Wg umowy obrotem netto jest wartość towaru zafakturowanego przed Spółkę w okresie rozliczeniowym (rocznym), uwzględniająca wartości wynikające z wystawianych w danym okresie faktur korygujących. Spółka będzie dokumentować udzielenie rabatu w jednej wysokości wystawiając zbiorczą fakturę korygującą.

Sposób dokumentowania i przyznania rabatu ustala § 2 pkt 13 umowy w następujący sposób:

Rabat zostanie udzielony względem dostaw zafakturowanych w ostatnim miesiącu roku kalendarzowego, a w przypadku gdyby wysokość obrotu za ostatni miesiąc kalendarzowy była niższa niż wysokość należnego odbiorcy rabatu, rabat zostanie udzielony w stosunku do poprzedniego lub poprzednich miesięcy kalendarzowych. Rabat zostanie rozliczony w formie zbiorczej faktury korygującej, wystawionej przez Dostawcę do dnia 31 stycznia 2015 r. Strony niniejszym potwierdzają, że udzielony rabat dotyczy wszystkich dostaw w okresie lub odpowiednio w okresach wskazanych powyżej.

Oznacza to, że w przypadku obrotu netto w grudniu niższego od obliczonego rabatu, rabat będzie dotyczył dostaw z listopada i grudnia. Jeśli zaś nadal obrót netto będzie niższy niż obliczony rabat, to kolejno z poprzedzających miesięcy.

Przykład: rabat 39 000 PLN

obrót netto w XII 2014 30 000 PLN

obrót netto w Xl 2014 20 000 PLN

Rozliczenie rabatu nastąpi za okres XII i XI.2014 w wysokości:

za XII 30 000 PLN

za XI 9 000 PLN

Istotne elementy opisu zdarzenia przyszłego zostały zawarte również we własnym stanowisku w sprawie, gdzie wskazano że obliczony na podstawie rocznego obrotu rabat dotyczyć będzie okresu, w którym będzie on możliwy do rozliczenia.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy sposób rozliczenia i udokumentowania rabatu pozostaje w zgodzie z art. 12 ust. 3 i przyjętą linią orzecznictwa, w myśl której udzielone rabaty należy odnieść do daty pierwotnego zdarzenia gospodarczego? W związku z powyższym, czy prawidłowym będzie pomniejszenie obrotu z tytułu udzielonego rabatu w ostatnich miesiącach roku 2014, pomimo, że rabat został obliczony na podstawie obrotu z całego roku? (pytanie oznaczone we wniosku Nr 2)

Zdaniem Wnioskodawcy, sposób rozliczenia rabatu pozostaje w zgodzie z art. 12 ust. 3 i przyjętą linią orzecznictwa. Obliczony na podstawie rocznego obrotu rabat dotyczyć będzie okresu, w którym będzie on możliwy do rozliczenia. W związku z powyższym Spółka stoi na stanowisku, że rabat udzielony odbiorcy pomniejszy przychód za te miesiące, które wskazane będą na zbiorczej fakturze korygującej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2014 r., poz. 851, dalej: „ustawa o pdop”), przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

W myśl art. 12 ust. 3 ustawy o pdop, za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Zatem przychodem są wszelkie przysporzenia majątkowe o charakterze trwałym, których rzeczywiste otrzymanie, a w niektórych przypadkach już sam fakt, że są należne, powoduje obowiązek zapłaty podatku dochodowego. Co do zasady, o zaliczeniu danego przysporzenia majątkowego do przychodów decyduje definitywny charakter tego przysporzenia w tym sensie, że w sposób ostateczny faktycznie powiększa ono aktywa.

Podstawowa zasada określania daty powstania przychodu związanego z działalnością gospodarczą została uregulowana w treści art. 12 ust. 3a ustawy o pdop.

Na mocy tego przepisu, za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c - 3e, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

  1. wystawienia faktury albo
  2. uregulowania należności.

Przepisy analizowanej ustawy o pdop nie regulują zasad dokonywania korekt przychodów. Brak jest również uregulowań dotyczących momentu powiększenia (zmniejszenia) przychodów, tj. czy przychód powiększa się (pomniejsza) w dacie korekty, czy też w dacie powstania przychodu należnego.

Z art. 12 ust. 3 ustawy o pdop wynika, że przychody związane z działalnością gospodarczą podlegają pomniejszeniu o wartość zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Przepis nie precyzuje jednak, w jakim momencie czasowym należy pomniejszyć przychód o udzielone bonifikaty i skonta oraz wartość zwróconych towarów, w szczególności, czy bonifikaty, skonta oraz zwroty towarów pomniejszają przychód należny okresu, w którym bonifikaty i skonta zostały udzielone, a towary zostały zwrócone, czy też przychód okresu (powstały przed udzieleniem bonifikat, skont oraz zwrotów), którego te bonifikaty, skonta oraz zwroty towarów dotyczą. Wobec powyższego, należy posłużyć się literalną wykładnią wyżej powołanych przepisów, która prowadzi do wniosku, że do przychodów podatkowych zalicza się tylko takie przychody, które są należne podatnikowi, czyli są wymagalne, niewątpliwe (bezwarunkowe, choć nie ma znaczenia, czy już je faktycznie uzyskał).

Dla ustalenia przychodu istotnym zagadnieniem jest określenie daty uzyskania przychodu, z którą ustawa o pdop łączy moment powstania obowiązku podatkowego. Pierwszeństwo w kształtowaniu daty powstania przychodu należnego ma dzień dokonania czynności – wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego, wykonania usługi lub jej częściowego wykonania. Późniejsze wystawienie faktury VAT korygującej nie powoduje zmiany daty powstania przychodu, który powstał na powyższych zasadach.

W tym miejscu należy podkreślić, że faktura stanowi dowód księgowy będący podstawą ujmowania w księgach rachunkowych przychodu należnego oraz wskazuje na wielkość i wartość sprzedaży. Powinna potwierdzać więc jednoznacznie wartość transakcji. Natomiast faktury korygujące tę wartość korygują. Przychód należny wskazany na fakturze może być zatem korygowany poprzez wystawienie faktury korygującej. Tak więc faktura korygująca odnosi się do konkretnej faktury sprzedaży. Innymi słowy, faktura korygująca nie dokumentuje odrębnego, niezależnego zdarzenia gospodarczego, lecz odnosi się ściśle do stanu zaistniałego w przeszłości. Przyczyny jej wystawienia mogą być zróżnicowane. Niezależnie jednak od przyczyny korekty wskazać należy, że punktem odniesienia dla faktury korygującej jest zawsze faktura pierwotna. Faktura korygująca nie generuje bowiem nowego (innego) momentu powstania przychodu lecz modyfikuje jedynie „pierwotną” wysokość przychodu.

Rabat to zniżka, ustępstwo procentowe od ustalonych cen towaru, głównie na rzecz nabywców płacących gotówką, kupujących dużą ilość towaru jednorazowo lub w określonym czasie (Słownik Języka Polskiego, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1996 r.). Zatem należy stwierdzić, że wartość rabatu obniża kwotę należną zbywcy danego towaru, w konsekwencji obniża przychód zbywcy tego towaru. W związku z tym udzielenie rabatu powinno skutkować dokonaniem korekty tych przychodów uzyskanych z tytułu sprzedaży towarów, z którymi dany rabat jest związany. Uwzględniając powyższe, należy stwierdzić, że przychody powinny być pomniejszone w związku z udzielonym rabatem w okresie sprawozdawczym, w którym zostały wykazane. Zatem, jeżeli w istocie, udzielony przez Spółkę rabat - obliczony na podstawie rocznego obrotu i udokumentowany jedną fakturą zbiorczą – będzie dotyczył wyłącznie obrotu z ostatnich miesięcy w roku, to również przychód powinien zostać pomniejszony (skorygowany) w tych miesiącach, których ten rabat dotyczy.

Stanowisko Spółki należy zatem uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Nadmienia się, że w zakresie pytania Nr 1 wydano odrębną interpretację.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj