Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPP4/443-246/14-4/EWW
z 11 sierpnia 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia – brak daty sporządzenia (data wpływu 19 maja 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatkujest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 maja 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.

Spółka „A” Sp. z o.o. (dalej: „A”) zajmuje się wytwarzaniem produktów przemiału zbóż, skrobi i wyrobów skrobiowych (PKD 2007: 10.6). Wytwarzanie tych produktów odbywa się we młynie kukurydzianym zlokalizowanym na nieruchomości w S.

„A” wytwarza wiele produktów z przemiału kukurydzy, zwłaszcza kukurydzy typu flint, której zawartość charakteryzuje się większą ilością bielma szklistego niż mączystego oraz dużą gęstością i twardością. Jednym z nich jest wyrób o nazwie handlowej „B” będący białkowym i błonnikowym komponentem paszy pokarmowej dla zwierząt gospodarskich, zwłaszcza kur, trzody chlewnej oraz krów.

W dniu 15 kwietnia 2014 r. „A” Polska zwróciła się do Urzędu Statystycznego, Ośrodek Klasyfikacji i Nomenklatur z wnioskiem o potwierdzenie, że „B” jako mieszanina łuski kukurydzianej oraz mąki zarodkowej będąca białkowym i błonnikowym komponentem paszy pokarmowej dla zwierząt gospodarskich mieści się w kategorii: „otręby, śruta i inne pozostałości przemiału zbóż i części suszonych roślin” według klasyfikacji dokonanej w systemie PKWiU 2008 oznaczonej kodem: 10.61.40.0.

W dniu 15 maja 2014 r. „A”, pismem Urzędu Statystycznego z dnia 2 maja 2014 r., otrzymała potwierdzenie swojego stanowiska, że „B” jako mieszanina łuski kukurydzianej oraz mąki zarodkowej będąca białkowym i błonnikowym komponentem paszy pokarmowej dla zwierząt gospodarskich mieści się w kategorii: „otręby, śruta i inne pozostałości przemiału zbóż i części suszonych roślin” według klasyfikacji dokonanej w systemie PKWiU 2008 oznaczonej kodem: 10.61.40.0.

Z uwagi na fakt, że elementy składowe wyrobu „B”, tj. łuska kukurydziana oraz mąka zarodkowa są odpadami powstającym w ciągu procesu wytwarzania mąki, gresu oraz kasz, niezbędnym jest przedstawienie procesu technologicznego wytwarzania zarówno takich produktów jak mąka, gres czy kasza, jak i samego wyrobu „B”.

„A” skupuje od rolników ziarno kukurydzy (na etapie zbioru kukurydzy, kombajn zbierający kukurydzę z pola oddziela ziarna kukurydzy od jej kolby), które jest dostarczane do zakładu transportem kołowym w tzw. „wannach” wywrotkach o masie całkowitej ok 39 ton. Przyjęcie ziarna kukurydzy odbywa się poprzez kosz przyjęciowy skąd ziarno transportowane jest podnośnikami kubełkowymi do zbiorników buforowych, w których magazynowane jest przed produkcją.

Ze zbiorników buforowych ziarno kukurydzy transportowane jest poziomym przenośnikiem łańcuchowym typu „R” i pionowym podnośnikiem kubełkowym na młyn, gdzie przebiega proces produkcji.

Proces produkcji rozpoczyna się od przygotowania ziarna do przemiału, czyli czyszczenia ziarna. Czyszczenie ziarna kukurydzy odbywa się na skutek przejścia ziarna kukurydzy przez maszynę czyszczącą z wentylatorem i wyrzutnią dachową. Na tym etapie od ziaren kukurydzy oddzielane są pozostałości części kolby oraz łodyg kukurydzy, które nie zostały wyczyszczone przez kombajn na etapie zbiorów.

Z wyczyszczonych ziaren kukurydzy, jest następnie wydzielany zarodek. Wydzielenie zarodka polega na wyodrębnieniu z ziarna kukurydzy łuski oraz samego zarodka. Ponieważ proces technologiczny nie pozwala na wyodrębnienie 100% zarodka, znaczna część zarodka, tzw. mąka zarodkowa wraz z łuską ziarna kukurydzy traktowane są jako odpad. Pozostała wyodrębniona część zarodka poddawana jest głównemu procesowi przemiału i trafia na sortowniki skąd kierowana jest na poszczególne pasaże przemiałowe gdzie na mlewnikach walcowych jest mielona. Z mlewników za pomocą transportu pneumatycznego (wentylator i wyrzutnia dachowa) mlewo dostaje się do odsiewaczy, w którym zostaje rozsortowane na produkty gotowe (kasza, mąka, grys). Część mlewa, która nie kwalifikuje się jako produkt gotowy (jest większa od kaszy, mąki i grysu) jest zawracana i ponownie trafia na kolejne pasaże przemiałowe, gdzie ma miejsce domielanie.

Produkty gotowe doczyszczane są na wialniach kaszkowych (wentylator oraz wyrzutnia) i transportowane podnośnikami kubełkowymi na komory produktów półgotowych, które znajdują się wewnątrz obiektu. Produkty gotowe są następnie transportowane pneumatycznie do magazynu spedycyjnego, gdzie są workowane. W magazynie znajduje się filtr i wentylator.

Wyodrębnione na etapie wydzielenia zarodka z ziarna kukurydzy odpady, tj. łuska ziarna kukurydzy oraz mąka zarodkowa wraz z dodaną do tej mieszanki mąką filtrową (jest to mąka gromadząca się na filtrach maszyn w głównym procesie technologicznym produkcji kaszy, mąki grysu) po zmieszaniu tworzą wyrób sprzedawany przez „A” pod nazwą „B”.

Uwzględniając proces technologiczny wytworzenia wyrobu „B”, w skład tej mieszanki wchodzą:

  • łuski ziarna kukurydzy: ok 20%,
  • mąka zarodkowa: ok 76%,
  • mąka filtrowa: ok 1 %,
  • pozostałe odpady: ok 3 %.

„B” jest produktem suchym, sypkim.

Z uwagi na dużą zwartość białka i błonnika w łusce ziarna kukurydzy oraz w mące (zarodkowej i filtrowej), „B” jest sprzedawany przez „A” wytwórcom paszy dla zwierząt gospodarskich, w szczególności paszy dla kur, trzody chlewnej oraz krów jako półprodukt. Wytwórcy pasz używają produktu „B” jako element składowy, komponent swoich wyrobów gotowych, tj. paszy dla zwierząt gospodarskich. W tym celu „B” jest mieszany przez producentów pasz z innymi składnikami pasz.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy zgodnie z dyspozycją art. 41 ust. 2a oraz poz. 22 załącznika 10 do ustawy o VAT, dostawa „B”, tj. mieszaniny łuski kukurydzianej oraz mąki zarodkowej (PKWiU 2008: 10.61.40.0.) podlega opodatkowaniu stawką w wysokości 5%?

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z dyspozycją art. 41 ust. 2a oraz poz. 22 załącznika 10 do ustawy o VAT, dostawa „B”, tj. mieszaniny łuski kukurydzianej oraz mąki zarodkowej (PKWiU 2008: 10.61.40.0.) podlega opodatkowaniu stawką w wysokości 5%.

Zgodnie z treścią art. 5a ustawy o VAT, towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.

Od dnia 1 stycznia 2011 r. na potrzeby podatku od towarów i usług stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. (Dz. U. Nr 207, poz. 1293 ze zm.). Zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane wg zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach statystycznych.

Stawka podatku na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy o VAT wynosi 23%, niemniej jednak ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie z podatku.

I tak, zgodnie z treścią art. 41 ust. 2a ustawy o VAT, dla towarów wymienionych w załączniku nr 10 do ustawy stawka podatku wynosi 5%.

W poz. 22 tego załącznika, wymieniono towary zgrupowane pod symbolem PKWiU ex 10.61, tj. „Produkty przemiału zbóż, z wyłączeniem śruty”.

Zgodnie z art. 2 pkt 30 ustawy o VAT, przez PKWiU ex rozumie się zakres wyrobów lub usług węższy niż określony w danym grupowaniu Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług.

Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania zwolnienia lub obniżonej stawki podatku VAT tylko do usług należących do wymienionego grupowania statystycznego, spełniającego określone warunki sprecyzowane przez ustawodawcę w rubryce „nazwa towaru (grupy towarów)”. Zatem, wynikająca z konkretnego załącznika stawka VAT lub zwolnienie dotyczy wyłącznie danego towaru z danego grupowania.

Powyższa analiza treści art. 41 ust. 2a oraz poz. 22 załącznika 10 do ustawy o VAT prowadzi do wniosku, że w celu zastosowania 5% stawki podatku VAT dla dostawy wytwarzanego przez „A” wyrobu „B”, tj. mieszaniny łuski kukurydzianej oraz mąki zarodkowej, konieczne jest wykazanie, że:

  1. „B” mieści się w grupowaniu 10.61.40.0, według klasyfikacji dokonanej w systemie PKWiU 2008, tj. „otręby, śruta i inne pozostałości przemiału zbóż i części suszonych roślin”
  2. i jednocześnie
  3. „B” nie jest śrutą.

Ad. 1.

W dniu 15 maja 2014 r., „A”, pismem Urzędu Statystycznego z dnia 2 maja 2014 r., , otrzymała potwierdzenie, że „B” jako mieszanina łuski kukurydzianej oraz mąki zarodkowej będąca białkowym i błonnikowym komponentem paszy pokarmowej dla zwierząt gospodarskich, mieści się w kategorii: „otręby, śruta i inne pozostałości przemiału zbóż i części suszonych roślin” według klasyfikacji dokonanej w systemie PKWiU 2008 oznaczonej kodem: 10.61.40.0.

Klasyfikacja wytwarzanego przez „A” wyrobu „B”, tj. mieszaniny łuski kukurydzianej oraz mąki zarodkowej została dokonana przez Urząd Statystyczny po dokładnym przedstawieniu Urzędowi Statystycznemu zarówno procesu technologicznego, składu oraz przeznaczenia „B”.

Ad. 2.

Ustawa o podatku VAT nie zawiera definicji śruty. Dlatego też, w przypadku braku definicji ustawowej, koniecznym jest sięgnięcie do definicji śruty w rozumieniu potocznym. Zgodnie z internetowym słownikiem języka polskiego słowo śruta rozumiane jest jako „pasza dla zwierząt z rozdrobnionych ziaren zbóż i roślin strączkowych”. Jest to produkt otrzymywany przez jednorazowe rozdrobnienie na śrutowniku ziarna zbóż i roślin strączkowych”.

Z opisu technologicznego stosowanego przez „A” w celu wytworzenia wyrobu „B” wynika, że „B” jest wyrobem składającym się z łuski ziarna kukurydzy, mąki zarodkowej oraz dalszych odpadów otrzymanych w procesie przemiału zarodka kukurydzy (po wydzieleniu zarodka kukurydzy, zarodek jest poddawany dalszemu procesowi przemiału w celu otrzymania mąki, kaszy lub grysu). Odzyskana na wczesnym etapie produkcji łuska ziarna kukurydzy oraz mąka zarodkowa nie podlegają dalszemu przemiałowi. Jako produkt finalny, „B” jest produktem suchym i sypkim.

Śruta jest natomiast wyrobem powstałym w wyniku prostego, jednorazowego rozdrobnienia roślin uprawnych. W zależności od zastosowanego śrutownika rozdrobnienie to polega na prostym rozgnieceniu roślin uprawnych (śrutownik walcowy i żarnowy) lub rozcieraniu roślin uprawnych (śrutownik tarczowy) w celu otrzymania śruty. Po rozgnieceniu, śruta, jako produkt powstały w całości z rośliny uprawnej, jest przeznaczona na paszę dla zwierząt gospodarskich.

„A” w swoim zakładzie produkcyjnym nie posiada żadnego urządzenia, które jest kwalifikowane jako śrutownik.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy:

  • zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia;
  • zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj