Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/2/423-345/14/MS
z 23 czerwca 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z 20 marca 2014 r. (data wpływu do tut. BKIP 25 marca 2014 r.), uzupełnionym 2 kwietnia 2014 r., o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy dla celów podatku dochodowego koszty poniesione w walucie obcej należy przeliczyć na złote według średniego kursu NBP z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury dokumentującej dostawę towaru stanowiącego przedmiot umowy zawartej z zagranicznym kontrahentem - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 marca 2014 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy dla celów podatku dochodowego koszty poniesione w walucie obcej należy przeliczyć według średniego kursu NBP z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury dokumentującej dostawę towaru stanowiącego przedmiot umowy zawartej z zagranicznym kontrahentem. Ww. wniosek został uzupełniony 2 kwietnia 2014 r.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W dniu 14 czerwca 2013 r. Wnioskodawca podpisał umowę z kontrahentem z Czech na dostarczenie turbozespołu o łącznej wartości 69.600.000 CZK. Zgodnie z umową przedmiot umowy ma być dostarczony do miejsca zabudowania przez Wnioskodawcę do grudnia 2014 r. na określonych warunkach. Przedmiot umowy będzie podlegać dalszej odsprzedaży w ramach realizacji zadania inwestycyjnego.

Umowa wprowadza następujący harmonogram płatności:

a.15% ceny umownej jako zaliczka - płatna w terminie 14 dni po przedłożeniu następujących dokumentów:

  • faktury zaliczkowej wystawionej na kupującego w 3 egzemplarzach,
  • gwarancji bankowej sprzedającego za zaliczkę zgodnie z zał. Nr 6 - wzór gwarancji zaliczkowej - wystawionej na kupującego w wysokości 15% ceny umownej, ważny na okres dostawy wyposażenia + 30 dni od planowanej daty dostawy,

b.5% ceny umownej płatne po przedłożeniu następujących dokumentów:

  • potwierdzenia o wysyłce dokumentacji oznaczonej D1 zgodnie z zał. nr 5 pkt 5.6. na adres kupującego, albo potwierdzenie kupującego o otrzymaniu dokumentacji,
  • faktury handlowej wystawionej na kupującego w 3 egzemplarzach.

Dostarczenie kupującemu dokumentacji oznaczonej D1 zgodnie z zał. nr 5 pkt 5.6. jest przewidziane w terminie 3 miesięcy od daty podpisania umowy.

c.10% ceny umownej płatne po przedłożeniu następujących dokumentów:

  • potwierdzenia o wysyłce dokumentacji oznaczonej D2 zgodnie z zał. nr 5 pkt 5.6. na adres kupującego, albo potwierdzenia kupującego o otrzymaniu dokumentacji,
  • faktury handlowej wystawionej na kupującego w 3 egzemplarzach.

Dostarczenie kupującemu dokumentacji oznaczonej D2 zgodnie z zał. nr 5 pkt 5.6. jest przewidziane w terminie 6 miesięcy od daty podpisania umowy.

d.15% ceny umownej - płatne po przedłożeniu następujących dokumentów:

  • faktury handlowej wystawionej na kupującego w 3 egzemplarzach,
  • kopii listu przewozowego ostemplowanego, potwierdzającego dostawę odkuwki wirnika turbiny na adres sprzedającego,
  • certyfikatu jakościowego odkuwki wirnika turbiny,
  • pisemnego oświadczenia sprzedającego, że towar (odkuwka wirnika) jest wyprodukowany i przeznaczony do budowy przedmiotu umowy.

Przewidywany termin dostarczenia ww. dokumentów 11 miesięcy od daty podpisania nin. umowy.

e.15% ceny umownej - płatne po przedłożeniu następujących dokumentów:

  • faktury handlowej wystawionej na kupującego w 3 egzemplarzach,
  • kopii listu przewozowego ostemplowanego, potwierdzającego dostawę odlewu kadłuba turbiny na adres sprzedającego,
  • certyfikatu jakościowego odlewu kadłuba,
  • pisemnego oświadczenia sprzedającego, że towar (odlew kadłuba) jest wyprodukowany i przeznaczony do budowy przedmiotu umowy.

Przewidywany termin dostarczenia ww. dokumentów 12 miesięcy od daty podpisania nin. umowy.

f.15% ceny umownej płatne po przedłożeniu następujących dokumentów:

  • faktury handlowej wystawionej na kupującego w 3 egzemplarzach,
  • protokołu z przeprowadzonej próby ciśnieniowej kadłuba turbiny.

Przewidywany termin dostarczenia ww. dokumentów 16 miesięcy od daty podpisania nin. umowy.

g.15% ceny umownej płatne po przedłożeniu następujących dokumentów:

  • faktury handlowej wystawionej na kupującego w 3 egzemplarzach na kwotę 25% ceny umownej z uwagą, że faktura jest płatna w odpowiedniej wysokości tj. 15% ceny umownej; na fakturze należy podać numer umowy i nazwę wyposażenia,
  • kopii dokumentów, które potwierdzą dostawę turbiny kupującemu,

h.10% ceny umownej płatne po przedłożeniu następujących dokumentów:

  • faktury handlowej wystawionej na kupującego w 3 egzemplarzach na kwotę 15% ceny umowy z uwagą, że faktura jest płatna w wysokości tj. 10% ceny umowy; na fakturze należy podać numer umowy i nazwę wyposażenia,
  • kopii dokumentu, który potwierdza dostawę generatora kupującemu,
  • gwarancji bankowej dobrego wykonania sprzedającego w wysokości 10% ceny umownej (netto), ważnej na okres 12-tu miesięcy od daty wysyłki wyposażenia na teren budowy; ważność gwarancji bankowej kończy się podpisaniem protokołu przekazania turbozespołu do eksploatacji, o ile podpis protokołu nastąpi przed upływem okresu 12-tu miesięcy.

Wnioskodawca uregulował zaliczkę zgodnie z punktem a) powyżej. Będzie również regulował poszczególne raty zgodnie z wyżej wskazanym harmonogramem. Wnioskodawca reguluje płatności cząstkowe wg kursu nabycia waluty w banku Wnioskodawcy. Nie powstają zatem różnice kursowe, które Wnioskodawca przyjmowałby do rozliczenia podatku CIT.

Dopiero płatności wskazane w punktach g i h są związane z dostawą przedmiotu umowy do Wnioskodawcy. W konsekwencji, po dostawie przedmiotu umowy Wnioskodawca otrzyma dwie faktury na łączną kwotę 40% wartości przedmiotu umowy.

Będą to:

  1. faktura na 25% wartości (punkt g), która zostanie wystawiona po dostawie turbiny. Faktura ta dokumentować będzie kolejną płatność w kwocie 15% oraz będzie rozliczała 10% zaliczki z punktu a powyżej.
  2. faktura na 15% wartości (punkt h), która zostanie wystawiona po dostawie turbiny. Faktura ta dokumentować będzie kolejną płatność w kwocie 10% oraz będzie rozliczała 5% zaliczki z punktu a) powyżej.

Dostawca zgodnie z umową nie wystawi już po dostawie faktury na płatności częściowe zrealizowane zgodnie z punktami b) - f) umowy.

W konsekwencji, zgodnie z umową, Wnioskodawca, po otrzymaniu od dostawcy przedmiotu umowy i zrealizowaniu 100% płatności na rzecz dostawcy, będzie dysponował fakturami wystawionymi po dostawie tylko na 40% umowy. Pozostałe faktury będą fakturami wystawionymi i otrzymanymi przed zrealizowaniem dostawy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy prawidłowe jest przyjęcie dla celów podatku dochodowego od osób prawnych kursu wg jakiego należy dokonać przeliczenia na PLN wartości dostawy (przedmiotu umowy) jako kursu średniego NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury:

  1. dokumentującej dostawę turbiny (faktura opisana w punkcie g) - dla wartości dostaw proporcjonalnej dla stosunku do wartości turbiny do wartości przedmiotu umowy,
  2. dokumentującej dostawę generatora (faktura opisana w punkcie h) - dla wartości przedmiotu umowy pomniejszonej o wartość wskazaną w punkcie 1) powyżej?

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. Nr 21, poz. 86 z późn. zm. – winno być t.j. Dz.U. z 2011 r. Nr 74 poz. 397 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu. Jak wskazuje się w piśmiennictwie Należy zwrócić uwagę, że „dzień poniesienia kosztu” na potrzeby przeliczenia kosztu poniesionego w walucie obcej powinien zostać ustalony zgodnie z zapisami art. 15 ust. 4e PDOPrU (a więc będzie to dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych na podstawie otrzymanej faktury albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury, z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów). (Tak: Podatek dochodowy od osób prawnych. Komentarz red. Aleksandra Obońska, Adam Wacławczyk, Agnieszka Walter, Rok wydania: 2014 Wydawnictwo: C.H. Beck, Wydanie: 4).

W konsekwencji wartość kosztu (tj. przedmiotu umowy) powinna być przeliczona na PLN wg kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień faktury. Zważywszy jednak na fakt, że zgodnie z umową Wnioskodawca otrzyma dwie faktury po dostawie (wcześniejsze płatności są traktowane jako zaliczki i nie są rozpoznane jako koszt podatkowy w dacie płatności zaliczek), Wnioskodawca zastosuje dla przeliczenia na PLN dwa kursy:

  1. kurs średni NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury dokumentującej dostawę turbiny (faktura opisana w punkcie g) - dla wartości dostaw proporcjonalnej dla stosunku do wartości turbiny do wartości przedmiotu umowy,
  2. kurs średni NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury dokumentującej dostawę generatora (faktura opisana w punkcie h) - dla wartości przedmiotu umowy pomniejszonej o wartość wskazaną w punkcie 1) powyżej.

Wnioskodawca wskazał dodatkowo, że jako koszt podatkowy, wartość dostawy zostanie rozpoznana w dacie wystawienia faktury sprzedaży z tytułu realizacji inwestycji.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj