Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB5/423-380/14-2/KS
z 4 lipca 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 16 kwietnia 2014 r. (data wpływu 22 kwietnia 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnienia dochodów Spółki z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych na mocy art. 17 ust. 1 pkt 4b ustawy, przekazanych na rzecz Parafii z przeznaczeniem na budowę szkoły – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 22 kwietnia 2014 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnienia dochodów Spółki z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych na mocy art. 17 ust. 1 pkt 4b ustawy.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Jedynymi udziałowcami Sp. z o.o. (dalej: "Spółka") są kościelne osoby prawne, tj. Parafia Rzymskokatolicka (dalej: "Parafia") oraz Archidiecezja. Spółka ma charakter podmiotu celowego, powołanego do wybudowania budynków szkolnych na terenie Parafii. Zleceniodawcą dla Spółki jest w tym względzie Parafia. Jedynym przedmiotem działalności Spółki jest realizacja projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków. Umowa Spółki przewiduje, że wszelkie osiągane przez Spółkę dochody będą przekazywane na cele wymienione w art. 17 ust. 1 pkt 4a) lit. b) Ustawy o CIT.

Spółka zamierza przekazywać dochody, w formie darowizn, jednemu ze swoich udziałowców, tj. Parafii. Parafia prowadzi obecnie inwestycję budowlaną na swoim gruncie, tj. buduje budynki szkolne, w których od września br. prowadzona będzie katolicka szkoła działająca w ramach przepisów o systemie oświaty. Realizacją tego projektu na zlecenie Parafii zajmuje się Spółka. Otrzymane od Spółki dochody, Parafia przeznaczy na dalsze finansowanie rzeczonej inwestycji w budynki szkolne.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.


Czy dochody przekazywane Parafii przez Spółkę, z przeznaczeniem na finansowanie budowy szkoły, korzystają ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych przewidzianego w art. 17 ust. 1 pkt 4b) w związku z art. 17 ust. 1 pkt 4a) lit. b) oraz art. 17 ust. 1b Ustawy o CIT?


Zdaniem Wnioskodawcy, dochody przekazywane Parafii, z przeznaczeniem na budowę szkoły, korzystają ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych przewidzianego w art. 17 ust. 1 pkt 4b) w związku z art. 17 ust. 1 pkt 4a) lit. b) oraz art. 17 ust. 1b Ustawy o CIT.

Jedynymi udziałowcami Spółki są kościelne osoby prawne, zatem zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4b) Ustawy o CIT, jej dochody przeznaczone na cele wymienione w art. 17 ust. 1 pkt 4a) lit. b) Ustawy o CIT korzystają ze zwolnienia z tego podatku. Jednym z celów wymienionych w tym przepisie jest cel oświatowo-wychowawczy. Przeznaczenie dochodu na budowę budynków szkolnych, czyli środków trwałych niezbędnych do prowadzenia szkoły i bezpośrednio temu celowi służących (por. także art. 17 ust. 1b Ustawy o CIT) stanowi przeznaczenie dochodu na cel oświatowo-wychowawczy, co zgodnie z powołanym przepisem skutkuje zwolnieniem tegoż dochodu z podatku CIT.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Z przedstawionego we wniosku zdarzenia wynika, że jedynymi udziałowcami Spółki są kościelne osoby prawne. Spółka ma charakter podmiotu celowego, powołanego do wybudowania budynków szkolnych na terenie Parafii. Zleceniodawcą dla Spółki jest w tym względzie Parafia - udziałowiec Spółki. Jedynym przedmiotem działalności Spółki jest realizacja projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków. Wnioskodawca podaje, że umowa Spółki przewiduje, że wszelkie osiągane przez nią dochody będą przekazywane na cele wymienione w art. 17 ust. 1 pkt 4a) lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Spółka zamierza przekazywać dochody, w formie darowizn, jednemu ze swoich udziałowców, tj. Parafii. Parafia prowadzi obecnie inwestycję budowlaną na swoim gruncie - buduje budynki szkolne, w których prowadzona będzie katolicka szkoła działająca zgodnie z przepisami o systemie oświaty. Realizacją tego projektu na zlecenie Parafii zajmuje się Spółka. Otrzymane od Spółki dochody, Parafia przeznaczy na dalsze finansowanie rzeczonej inwestycji w budynki szkolne.


Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, z późn. zm.), dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym (…). Tak określony dochód stanowi – w myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy – przedmiot opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.


Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wolne od podatku są dochody kościelnych osób prawnych:


  1. z niegospodarczej działalności statutowej; w tym zakresie kościelne osoby prawne nie mają obowiązku prowadzenia dokumentacji wymaganej przez przepisy Ordynacji podatkowej,
  2. z pozostałej działalności - w części przeznaczonej na cele: kultu religijnego, oświatowo-wychowawcze, naukowe, kulturalne, charytatywno-opiekuńcze oraz na konserwację zabytków, prowadzenie punktów katechetycznych, inwestycje sakralne w zakresie: budowy, rozbudowy i odbudowy kościołów oraz kaplic, adaptację innych budynków na cele sakralne, a także innych inwestycji przeznaczonych na punkty katechetyczne i zakłady charytatywno-opiekuńcze.

Z kolei w myśl art. 17 ust. 1 pkt 4b tej ustawy, wolne od podatku są dochody spółek, których jedynymi udziałowcami (akcjonariuszami) są kościelne osoby prawne - w części przeznaczonej na cele wymienione w pkt 4a lit. b.


Zwolnienie, o którym mowa powyżej, ma charakter warunkowy i nie dotyczy dochodów uzyskiwanych z działalności określonej w art. 17 ust. 1a pkt 1 i pkt 1a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Ponadto, stosownie do art. 17 ust. 1a pkt 2 ww. ustawy, zwolnienie to nie ma zastosowania, jeżeli uzyskane przez podatnika dochody – bez względu na czas ich osiągnięcia, wydatkowane są na inne cele niż określone ww. zwolnieniem.

Jednocześnie wskazać należy, że – zgodnie z treścią art. 17 ust. 1b cyt. ustawy – warunkiem zwolnienia z opodatkowania dochodów spółek, których jedynymi udziałowcami są kościelne osoby prawne, jest ich przeznaczenie i bez względu na termin wydatkowanie na cele określone w pkt 4a lit. b powołanego artykułu, w tym także na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych służących bezpośrednio realizacji tych celów oraz na opłacenie podatków niestanowiących kosztu uzyskania przychodów.


Z powyższych regulacji prawnych wynika, że aby podatnik mógł skorzystać z przedmiotowego zwolnienia musi przede wszystkim osiągnąć dochód w rozumieniu art. 7 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a następnie przeznaczyć i wydatkować go na cele wymienione w art. 17 ust. 1 pkt 4b ustawy.

Wnioskodawca przekazuje osiągnięty przez siebie dochód Parafii z przeznaczaniem na sfinansowanie budowy szkoły; tym samym przeznacza go na cele, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4a lit. b ustawy. Przeznaczenie i wydatkowanie dochodu Spółki na cele określone w art. 17 ust. 1 pkt 4a lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, uprawnia Wnioskodawcę do skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego z podatku dochodowego od osób prawnych, określonego w art. 17 ust. 1 pkt 4b ww. ustawy.


Ponadto wskazać należy, że możliwość zwolnienia dochodów w tym zakresie została również przewidziana w przepisach innych ustaw, tj.:


  • w art. 55 ust. 3 ustawy z dnia 17 maja 1989r. (Dz. U. z 2013 r., poz. 1169) o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, który stanowi, że dochody z działalności gospodarczej kościelnych osób prawnych oraz spółek, których udziałowcami są wyłącznie te osoby, są zwolnione od opodatkowania w części, w jakiej zostały przeznaczone w roku podatkowym lub w roku po nim następującym na cele kultowe, oświatowo-wychowawcze, naukowe, kulturalne, działalność charytatywno-opiekuńczą, punkty katechetyczne, konserwację zabytków oraz na inwestycje sakralne, o których mowa w art. 41 ust. 2, i te inwestycje kościelne, o których mowa w art. 41 ust. 3, których przedmiotem są punkty katechetyczne i zakłady charytatywno-opiekuńcze, jak również remonty tych obiektów oraz,
  • w art. 13 ust. 5 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. o gwarancjach wolności sumienia i wyznania (Dz. U. z 2005 r., Nr 231 poz. 1965, z późn. zm.), Dochody z działalności gospodarczej osób prawnych kościołów i innych związków wyznaniowych oraz spółek, których udziałowcami są wyłącznie te osoby, są zwolnione od opodatkowania w części, w jakiej zostały przeznaczone w roku podatkowym lub w roku po nim następującym na cele kultowe, oświatowo-wychowawcze, naukowe, kulturalne, działalność charytatywno-opiekuńczą, punkty katechetyczne, konserwację zabytków oraz na inwestycje sakralne i inwestycje kościelne, których przedmiotem są punkty katechetyczne i zakłady charytatywno-opiekuńcze, jak również remonty tych obiektów.

Postanowienia ww. ustaw w tym zakresie są zgodne z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.


Stanowisko Spółki, zgodnie z którym dochody przekazywane Parafii, z przeznaczeniem na budowę szkoły, korzystają ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4b) w związku z art. 17 ust. 1 pkt 4a) lit. b) oraz art. 17 ust. 1b ustawy jest prawidłowe.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj