Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/1/415-540/14/WRz
z 30 lipca 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112 poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 27 kwietnia 2014 r. (data wpływu do tut. Biura 2 maja 2014 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, w zakresie możliwości opodatkowania przychodów uzyskanych z wynajmu lokalu mieszkalnego w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 maja 2014 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, w zakresie możliwości opodatkowania przychodów uzyskanych z wynajmu lokalu mieszkalnego w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

We wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W dniu 15 stycznia 2008 r. Wnioskodawca rozpoczął działalność gospodarczą w zakresie wynajmu i zarządzania nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi - PKD 68.20.Z. Przychody z tytułu wynajmu nieruchomości (kamienicy), uzyskiwał od początku prowadzenia tej działalności. Wnioskodawca jest współwłaścicielem (w ½ części) ww. kamienicy.

Ww. kamienica jest w całości wynajmowana na cele użytkowe, a podatek dochodowy należny od uzyskiwanych z jej wynajmu dochodów uiszczany jest na tzw. zasadach ogólnych. W 2006 r. Wnioskodawca nabył na własne cele mieszkaniowe lokal mieszkalny. Zakupiony lokal nigdy nie był zaliczony do środków trwałych jego firmy. Nakłady na zakup mieszkania oraz wydatki związane z jego eksploatacją nie były zaliczane do kosztów uzyskania przychodu z tytułu prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej. Obecnie Wnioskodawca nadal uzyskuje przychody z tytułu wynajmu ww. kamienicy stanowiącej środek trwały w jego firmie. Natomiast ww. mieszkanie zostało wynajęte w związku z zatrudnieniem Wnioskodawcy za granicą, w ramach zawartego kontraktu. Do 1 kwietnia 2015 r. Wnioskodawca będzie przebywał za granicą. Umowa z najemcą jego mieszkania, nie została zawarta w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. Umowa została zawarta na okres od 1 kwietnia 2014 r. do 31 marca 2015 r. Pierwszy czynsz uzyskany z najmu został opłacony w kwietniu 2014 r. Zatem w terminie do 20 maja 2014 r. Wnioskodawca był zobowiązany do opłacenia podatku od uzyskanego z tego z tytułu dochodu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy przychody uzyskiwane z tytułu wynajmu ww. mieszkania mogą być opodatkowane, ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, zgodnie z art. 2 ust. 1a ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?

Zdaniem Wnioskodawcy, art. 2 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, jednoznacznie określa możliwość opłacania podatku w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z tytułu uzyskiwanych przychodów z wynajmu mieszkania. Prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie wynajmu i zarządzania nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi nie jest okolicznością wyłączającą możliwość opodatkowania w formie ryczałtu przychodów osiąganych z wynajmu prywatnego mieszkania. Wprawdzie w art. 8 ust.1 pkt 3 lit. e ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne ustawodawca wykluczył możliwość opłacania ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych przez podatników świadczących usługi wymienione w złączniku nr 2 do ustawy (pod poz. 28 zał. do ustawy wyszczególniono PKWiU 68.20.Z. - Wynajem i usługi zarządzania nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi). Jednakże w art. 6 ust. 1 lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, ustawodawca wyraźnie wskazuje na możliwość opodatkowania przychodów z tytułu najmu osobistego majątku ryczałtem również, jeżeli są uzyskiwane przez podatników wymienionych w art. 8 ust. 1 ww. ustawy. Wnioskodawca stwierdza, że wyżej przytoczone przepisy prawa materialnego w pełni uzasadniają możliwość opodatkowania przychodów z tytułu wynajmu mieszkania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 659 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 121 ze zm.), przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 3 i 6 ww. ustawy, oddzielnymi źródłami przychodów są m.in.:

  • pozarolnicza działalność gospodarcza (pkt 3),
  • najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą (pkt 6).

Powyższe przepisy wskazują, że najem stanowi odrębne od działalności gospodarczej źródło przychodu, choć może także istnieć najem, który prowadzony jest w ramach działalności gospodarczej.

Jednakże w przypadku, gdy przedmiotem najmu są składniki majątku związane z działalnością gospodarczą, albo najem lub dzierżawa jest faktycznym przedmiotem tej działalności, zgodnie z treścią art. 14 ust. 2 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wynajmowanie lub wydzierżawianie nieruchomości traktowane jest, jako pozarolnicza działalność gospodarcza. W myśl bowiem tego przepisu przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz z innych umów o podobnym charakterze, składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

Stosownie do treści art. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. Nr 144, poz. 930 ze zm.), ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne osiągające przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

Osoby fizyczne osiągające przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, mogą opłacać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – o czym stanowi art. 2 ust. 1a tej ustawy.

Zgodnie natomiast z art. 6 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają również otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Jednakże warunkiem skorzystania z tej formy opodatkowania jest, zgodnie z art. 9 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, złożenie pisemnego oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za dany rok podatkowy naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika nie później niż do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Przy czym, dla korzystania z tej formy opodatkowania nie mogą zachodzić przesłanki negatywne, o których mowa w art. 8 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. W art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. e tej ustawy wskazano, że opodatkowaniu w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników osiągających w całości lub w części przychody z tytułu świadczenia usług wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy. W załączniku tym, stanowiący wykaz usług, których świadczenie wyłącza podatnika z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, oznaczonych wg Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług pod pozycją 28 – wymieniono symbol PKWiU, 68.20.1., tj. usługi wynajmu i usługi zarządzania nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi. Przy pozycji tej zawarto jednakże zastrzeżenie, że wyłączenie nie dotyczy przychodów osiąganych z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, o których mowa w art. 6 ust. 1a. Ponadto w myśl art. 6 ust. 1b ww. ustawy, przychody uzyskane z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, o których mowa w ust. 1a, podlegają opodatkowaniu w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych również, jeżeli są uzyskiwane przez podatników, o których mowa w art. 8 ust. 1.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy usługi w zakresie wynajmu i zarządzania nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi, zgodnie z PKD sklasyfikowane pod symbolem 68.20.Z. Podatek dochodowy od uzyskiwanych z tego tytułu dochodów opłaca na „zasadach ogólnych”. W 2006 r. Wnioskodawca nabył na własne cele lokal mieszkalny. Zakupiony lokal mieszkalny nigdy nie był zaliczony do środków trwałych jego firmy. Nakłady na zakup mieszkania oraz wydatki związane z jego eksploatacją nie były zaliczane do kosztów uzyskania przychodu prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej. Do 1 kwietnia 2015 r. Wnioskodawca będzie przebywał za granicą w związku z tym zawarł umowę najmu swojego mieszkania. Umowa ta nie została zawarta w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, lecz poza tą działalnością (w ramach tzw. najmu prywatnego).

Mając powyższe na względzie stwierdzić należy, że jeżeli w istocie; jak wynika z wniosku:

  • będące przedmiotem wynajmu mieszkanie nie jest składnikiem majątku związanym z prowadzoną pozarolniczą działalnością gospodarczą, a wydatki związane z jego nabyciem, eksploatacją nie stanowiły (nie stanowią) kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej,
  • umowę najmu ww. mieszkania, zawarto poza prowadzoną przez Wnioskodawcę działalnością gospodarczą,

to przychody z wynajmu ww. mieszkania można zaliczyć do przychodów ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a więc przychodów z najmu nieruchomości.

W konsekwencji przychody te mogą być opodatkowane w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, o ile Wnioskodawca dokonał wyboru tej formy opodatkowania dochodów z najmu w stosownym, a prawem określonym terminie.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj