Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP3/443-421/14-2/SM
z 24 lipca 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 6 maja 2014 r. (data wpływu 12 maja 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów i prawa do odliczenia podatku naliczonego - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 12 maja 2014 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów i prawa do odliczenia podatku naliczonego.


We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:


Wnioskodawca prowadzi gospodarstwo rolne. W dniu 11 kwietnia 2012 roku zrezygnował ze zwolnienia, o który mowa w art. 43 ust. 1 pkt 3 i co za tym idzie od 1 maja 2012 roku jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług.

W ramach prowadzonych działań inwestycyjnych Wnioskodawca zamówił u kontrahenta mającego siedzibę w Wielkiej Brytanii tunele przeznaczone do produkcji rolniczej i w związku z tym dokonał rejestracji na VAT-UE. Dostawca jest podatnikiem od wartości dodanej.

Kontrahent zagraniczny wystawił w dniu 1 marca 2014 r. fakturę na cały zamówiony towar. W dniu 12 marca 2014 r. Wnioskodawca dokonał w całości zapłaty za wystawioną fakturę. Cena tunelów obejmowała koszty ich transportu, który zorganizował dostawca. Zamówiony towar otrzymał z Wielkiej Brytanii w trzech transzach. Pierwsza dostawa nastąpiła 11 kwietnia 2014 r., a ostatnia 1 maja 2014 r. Otrzymane towary będą służyły wyłącznie czynnościom opodatkowanym. Podatek naliczony i należny z tytułu tej dostawy Wnioskodawca rozliczył w deklaracji za marzec 2014 r.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:


  1. W jakiej dacie w przedstawionym stanie faktycznym powstaje obowiązek podatkowy z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów?
  2. W jakim miesiącu w przedstawionym stanie faktycznym powstaje prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru?


Zdaniem Wnioskodawcy:


Stanowisko dotyczące pytania nr 1:


Faktura na całość towaru objętego wewnątrzwspólnotową dostawą została wystawiona w dniu 1 marca 2014 r. A więc zgodnie z art. 20 ustawy o podatku od towarów i usług obowiązek podatkowy z tego tytułu powstał 1 marca 2014 r.


Stanowisko dotyczące pytania nr 2:


W przedstawionej sytuacji w marcu 2014 r. zostały spełnione wymogi z art. 86 ust. 10 oraz 10b pkt 2, tzn.:

  • w marcu powstał obowiązek podatkowy z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego,
  • Wnioskodawca otrzymał fakturę od kontrahenta zagranicznego w marcu 2014 r.,
  • uwzględnił kwotę podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia w rozliczeniu za marzec 2014 r.


W związku z spełnieniem powyższych warunków Wnioskodawca ma prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia w rozliczeniu za marzec 2014 r.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.


Ad. 1.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r., Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.), zwanej dalej „ustawą”, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (...) podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów na terytorium kraju;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy, przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.


Zgodnie z art. 9 ust. 2 ustawy, przepis ust. 1 stosuje się pod warunkiem, że:

  1. nabywcą towarów jest:
    1. podatnik, o którym mowa w art. 15, lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć działalności gospodarczej podatnika,
    2. osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w lit. a
    - z zastrzeżeniem art. 10;
  2. dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem, o którym mowa w pkt 1 lit. a.


Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca, który prowadzi gospodarstwo rolne, w dniu 11 kwietnia 2012 roku zrezygnował ze zwolnienia, o który mowa w art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy i od 1 maja 2012 r. jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług.

W ramach prowadzonych działań inwestycyjnych Wnioskodawca zamówił u kontrahenta mającego siedzibę w Wielkiej Brytanii tunele przeznaczone do produkcji rolniczej i w związku z tym dokonał rejestracji na VAT-UE. Dostawca jest podatnikiem od wartości dodanej.

Kontrahent zagraniczny wystawił w dniu 1 marca 2014 r. fakturę na cały zamówiony towar. W dniu 12 marca 2014 r. Wnioskodawca dokonał w całości zapłaty za wystawioną fakturę. Cena tunelów obejmowała koszty ich transportu, który zorganizował dostawca. Zamówiony towar otrzymał z Wielkiej Brytanii w trzech transzach. Pierwsza dostawa nastąpiła 11 kwietnia 2014 r., a ostatnia 1 maja 2014 r. Otrzymane towary będą służyły wyłącznie czynnościom opodatkowanym.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w opisanej sytuacji.


Jak wynika z art. 20 ust. 5 ustawy, w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury przez podatnika podatku od wartości dodanej, nie później jednak niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia, z zastrzeżeniem ust. 8 i 9 oraz art. 20b. Przepis ust. 1a stosuje się odpowiednio.

W sytuacji opisanej we wniosku zastrzeżenia, o których mowa w powyższym przepisie, nie będą mieć zastosowania.

Z uwagi zatem na fakt, że faktura na całość zamówionego towaru została wystawiona przez kontrahenta w dniu 1 marca 2014 r., również w tym samym dniu (wystawienia faktury) powstał u Wnioskodawcy obowiązek podatkowy z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego.


Stanowisko w zakresie pytania nr 1 jest prawidłowe.


Ad. 2.


Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.


W myśl art. 86 ust. 2 pkt 4 ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi kwota podatku należnego z tytułu:

  1. świadczenia usług, dla którego zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 lub 8 podatnikiem jest ich usługobiorca,
  2. dostawy towarów, dla której zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 5 lub 7 podatnikiem jest ich nabywca,
  3. wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, o którym mowa w art. 9,
  4. wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, o którym mowa w art. 11.


Zgodnie z art. 86 ust. 10 ustawy, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy.


W myśl art. 86 ust. 10b pkt 2 ustawy, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w przypadkach, o których mowa w ust. 2 pkt 4 lit. c - powstaje zgodnie z ust. 10, pod warunkiem że podatnik:

  1. otrzyma fakturę dokumentującą dostawę towarów, stanowiącą u niego wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, w terminie trzech miesięcy od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do nabytych towarów powstał obowiązek podatkowy,
  2. uwzględni kwotę podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w deklaracji podatkowej, w której jest on obowiązany rozliczyć ten podatek.


Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą również terminu, w którym ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru.


Jak wynika z ww. art. 86 ust. 10b pkt 2 ustawy, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje (dla nabycia wewnątrzwspólnotowego) zgodnie z uregulowaniami ust. 10, tj. w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy (w opisanej sytuacji jest to miesiąc marzec 2014 r.). Warunkiem tego jest, aby podatnik otrzymał fakturę dokumentującą te nabycie w terminie trzech miesięcy od upływu miesiąca, w którym w stosunku do nabytych towarów powstał obowiązek podatkowy oraz aby uwzględnił kwotę podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w deklaracji podatkowej, w której jest on obowiązany rozliczyć ten podatek. Obydwa warunki są spełnione, bowiem Wnioskodawca otrzymał fakturę w miesiącu marcu 2014 r. (tj. w miesiącu, w którym w odniesieniu do nabytych towarów powstał obowiązek podatkowy), jak również w tym miesiącu (tj. w marcu 2014 r.) dokonał rozliczenia podatku należnego z tej transakcji.

Zatem w miesiącu marcu 2014 r. Wnioskodawca ma prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.


Stanowisko w zakresie pytania nr 2 jest prawidłowe.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj