Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB3/423-168/14-2/EK
z 9 lipca 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przedstawione we wniosku z 26 marca 2014 r. (data wpływu 10 kwietnia 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 kwietnia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz opis zdarzenia przyszłego.

Głównym przedmiotem działalności Spółki (dalej: „Wnioskodawca”) jest udzielanie pożyczek podmiotom należącym do tej samej grupy kapitałowej (dalej: „Grupa”).

Umiejscowienie Wnioskodawcy w strukturze Grupy jest następujące:

  1. 1% udziałów Wnioskodawcy posiada spółka X Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością X3 Spółka komandytowo-akcyjna,
  2. 99% udziałów Wnioskodawcy posiada spółka Y Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością X2 Spółka komandytowo-akcyjna (dalej: „X2 SKA”), posiadająca jednocześnie co najmniej 25-procentowy udział w szeregu spółek komandytowych (dalej: „Spółki Komandytowe”).

X2 SKA jest spółką z tzw. przedłużonym rokiem podatkowym, która nie posiada obecnie statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych. W przyszłości X2 SKA nabędzie jednak status spółki będącej podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. 100-procentowym akcjonariuszem X2 SKA jest spółka Z Sp. z o.o.

Działalność Wnioskodawcy finansowana jest z pożyczek udzielanych jej przez inne podmioty należące do Grupy, w tym m.in. przez Spółki Komandytowe.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

  1. Czy płacone przez Wnioskodawcę odsetki od pożyczek udzielonych mu przez Spółki Komandytowe (w których 99-procentowy udziałowiec Wnioskodawcy, tj. X2 SKA, posiada co najmniej 25-procentowy udział) nie podlegają ograniczeniom wynikającym z art. 16 ust. 1 pkt 61 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i mogą zostać w całości uznane za koszty uzyskania przychodu Wnioskodawcy?
  2. Czy płacone przez Wnioskodawcę odsetki od pożyczek udzielonych mu przez Spółki Komandytowe (w których 99-procentowy udziałowiec Wnioskodawcy, tj. X2 SKA, posiada co najmniej 25-procentowy udział), nie będą podlegały ograniczeniom wynikającym z art. 16 ust. 1 pkt 61 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych) i będą mogły zostać w całości uznane za koszty uzyskania przychodu Wnioskodawcy także po tym, jak X2 SKA uzyska status spółki będącej podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych?

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie nr 1. Jednocześnie informuje się, że w zakresie pytania nr 2 w dniu 9 lipca 2014 r. została wydana interpretacja indywidualna nr ILPB3/423-168/14-3/EK.

Zdaniem Wnioskodawcy, płacone przez niego odsetki od pożyczek udzielonych przez Spółki Komandytowe (w których 99-procentowy udziałowiec Wnioskodawcy, tj. X2 SKA, posiada co najmniej 25-procentowy udział) nie podlegają ograniczeniom wynikającym z art. 16 ust. 1 pkt 61 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i mogą zostać w całości uznane za koszty uzyskania przychodu Wnioskodawcy.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 61 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodu odsetek od pożyczek (kredytów) udzielonych przez spółkę innej spółce, jeżeli w obu tych podmiotach ten sam wspólnik posiada nie mniej niż po 25% udziałów (akcji), a wartość zadłużenia spółki otrzymującej pożyczkę (kredyt) wobec wspólników tej spółki posiadających co najmniej 25% jej udziałów (akcji) i wobec innych podmiotów posiadających co najmniej 25% udziałów w kapitale tych wspólników oraz wobec spółki udzielającej pożyczki (kredytu) osiągnie łącznie trzykrotność wartości kapitału zakładowego spółki – w części, w jakiej pożyczka (kredyt) przekracza tę wartość zadłużenia, określoną na dzień zapłaty odsetek.

Warunkiem zastosowania powyższego przepisu jest zatem okoliczność udzielenia pożyczki (kredytu) przez spółkę innej spółce, jeżeli w obu tych podmiotach ten sam wspólnik posiada nie mniej niż po 25% udziałów (akcji).

Jednocześnie, zgodnie z treścią art. 4a pkt 21 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ilekroć w ustawie jest mowa o spółce, oznacza to spółkę będącą podatnikiem.

W świetle art. 1 ww. ustawy, podatnikami są natomiast co do zasady:

  • osoby prawne i spółki kapitałowe w organizacji (art. 1 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych),
  • jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, z wyjątkiem spółek niemających osobowości prawnej – z zastrzeżeniem ust. 1 i 3 (art. 1 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych),
  • spółki komandytowo-akcyjne mające siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz spółki niemające osobowości prawnej mające siedzibę lub zarząd w innym państwie, jeżeli zgodnie z przepisami prawa podatkowego tego innego państwa są traktowane jak osoby prawne i podlegają w tym państwie opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania (art. 1 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

W świetle obowiązujących przepisów, spółki komandytowe – jako spółki niemające osobowości prawnej – nie są więc podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych, a tym samym spółkami w rozumieniu art. 4a pkt 21 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Wobec powyższego, w ocenie Wnioskodawcy, art. 16 ust. 1 pkt 61 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie znajduje zastosowania w przypadku odsetek płaconych przez Wnioskodawcę z tytułu pożyczek udzielonych mu przez Spółki Komandytowe.

W konsekwencji, płacone przez Wnioskodawcę odsetki od pożyczek udzielonych przez Spółki Komandytowe (w których 99-procentowy udziałowiec Wnioskodawcy, tj. X2 SKA, posiada co najmniej 25-procentowy udział) nie podlegają ograniczeniom wynikającym z powyższego przepisu i mogą zostać w całości uznane za koszty uzyskania przychodu Wnioskodawcy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj