Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/2/423-245/14/JD
z 23 maja 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 3 lipca 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z 24 lutego 2014 r. (wpływ do tut. Biura 27 lutego 2014 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy otrzymanie przez Wnioskodawcę pełnej, uzgodnionej należności za świadczone usługi, skutkuje powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w momencie otrzymania płatności, czy w momencie potwierdzenia odebrania towaru przez usługobiorcę – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 lutego 2014 r. do tut. BKIP wpłynął wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy otrzymanie przez Wnioskodawcę pełnej, uzgodnionej należności za świadczone usługi, skutkuje powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w momencie otrzymania płatności, czy w momencie potwierdzenia odebrania towaru przez usługobiorcę.

We wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka (dalej także „Wnioskodawca”) prowadzi za pośrednictwem Internetu sprzedaż fotoksiążek. Usługi świadczone przez Wnioskodawcę nie są rozliczane w okresach rozliczeniowych.

Zgodnie z regulaminem świadczonych usług, warunkiem niezbędnym dla rozpoczęcia danego zlecenia (wykonania usługi) jest zapłata przez Usługobiorcę uzgodnionej ceny, przy czym rozpoczęcie wykonywania usług jest uzależnione od dodatkowej weryfikacji przedmiotu zlecenia przez Wnioskodawcę. W momencie otrzymania płatności Spółka wystawia fakturę Usługobiorcy. Zgodnie z przepisami ustawy o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny, w przypadku odstąpienia przez Usługobiorcę od umowy nie jest on uprawniony do żądania zwrotu wpłaconej kwoty (wpłata dokonana przez Usługobiorcę może jednak podlegać zwrotowi w przypadku reklamacji usług wykonanych przez Wnioskodawcę). Spółka prowadzi księgi rachunkowe na podstawie których rozlicza podatek dochodowy oraz jest czynnym płatnikiem podatku VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy otrzymanie przez Wnioskodawcę pełnej, uzgodnionej należności za świadczone usługi skutkuje powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w momencie otrzymania płatności, czy w momencie potwierdzenia odebrania towaru przez Usługobiorcę?

Zdaniem Spółki, wpłata przez Usługobiorcę pełnej kwoty należności przed wykonaniem usługi powinna zostać zaklasyfikowana przez Wnioskodawcę jako „uregulowanie należności”, a w konsekwencji powinna skutkować powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w momencie otrzymania takiej płatności.

Zgodnie z art. 12 ust. 3a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm. dalej „ustawa o CIT”), za datę powstania przychodu z działalności gospodarczej uważa się dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

  1. wystawienia faktury, albo
  2. uregulowania należności.

Jednocześnie, w myśl art. 12 ust. 3c ustawy o CIT, jeżeli strony ustalą, iż usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku.

Ponadto, zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy o CIT, do przychodów nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, a także otrzymanych lub zwróconych pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów).

W świetle powyższych regulacji, otrzymanie od Usługobiorcy wpłaty równej całej uzgodnionej cenie za wykonanie usługi będzie mogło skutkować powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu CIT po stronie Wnioskodawcy, jeżeli spełnione będą łącznie następujące warunki:

  • otrzymanie należności od usługobiorcy nastąpi przed wykonaniem usługi i przed wystawieniem faktury dokumentującej wykonanie usług;
  • analizowane usługi nie są rozliczane w okresach rozliczeniowych;
  • kwota otrzymana od usługobiorcy będzie mogła zostać zaklasyfikowana jako „uregulowanie należności” a nie jako „wpłata/należność na poczet usługi, która zostanie wykonana w kolejnym okresie sprawozdawczym”.

W opisanym przypadku:

  • otrzymanie należności od usługobiorcy następuje przed wykonaniem usługi i przed wystawieniem faktury;
  • świadczone przez Wnioskodawcę usługi nie są rozliczane w okresach rozliczeniowych;
  • wpłaty dokonywane przez usługobiorców - obejmujące 100% ceny za usługę – są traktowane jako „definitywne” uregulowanie należności (w rozumieniu art. 12 ust. 3a ustawy o CIT) i nie stanowią zaliczek otrzymanych na poczet usług, które zostaną wykonane w kolejnych okresach rozliczeniowych, w rozumieniu art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy o CIT.

Wpłaty dokonywane przez Usługobiorców są traktowane jako definitywne „uregulowanie należności” w rozumieniu art. 12 ust. 3a ustawy o CIT, ponieważ:

  1. wpłaty dokonane przez usługobiorców nie podlegają zwrotowi w przypadku odstąpienia od umowy;
  2. wpłaty dokonywane przez usługobiorców pokrywają całość należności i nie podlegają późniejszemu rozliczeniu;
  3. regulamin świadczenia usług przez Wnioskodawcę określa dokonywane przez usługobiorców wpłaty jako zapłatę ceny.

Reasumując, zdaniem Wnioskodawcy, momentem powstania przychodu będzie data otrzymania płatności.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 14 marca 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43 -300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj