Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBII/1/436-124/14/MCZ
z 7 lipca 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) – Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z 2 kwietnia 2014 r. (data wpływu do Biura – 7 kwietnia 2014 r.), uzupełnionym 26 czerwca 2014 r., o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczących podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych otrzymania darowizny praw własności intelektualnej stanowiących majątek odrębny męża Wnioskodawczyni - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 kwietnia 2014 r. wpłynął do Biura ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych otrzymania darowizny praw własności intelektualnej stanowiących majątek odrębny męża Wnioskodawczyni.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego pismem z 16 czerwca 2014 r. znak: IBPB II/1/436-124/14/MCZ oraz znak: IBPBI/1/415-450/14/SK wezwano o jego uzupełnienie. Wniosek uzupełniono 26 czerwca 2014 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Małżonek Wnioskodawczyni ma zamiar przekazać jej na mocy umowy darowizny prawa własności intelektualnej wchodzące w skład jego majątku przeznaczonego do prowadzenia działalności gospodarczej w sferze produkcyjnej:

  1. prawo ochronne na znak towarowy słowno-graficzny „XX” udzielone na podstawie przepisów ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej;
  2. prawo ochronne na znak towarowy słowny „XX” udzielone na podstawie przepisów ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej.
  3. prawo z rejestracji wzoru wspólnotowego (logo „XX”), udzielone na podstawie przepisów Rozporządzenia Rady (WE) nr 6/2002 z dnia 12 grudnia 2001 w sprawie wzorów wspólnotowych;
  4. prawo z rejestracji wspólnotowego znaku towarowego słowno-graficznego „XX”, udzielone na podstawie przepisów Rozporządzenia Rady (WE) nr 207/2009 z dnia 26 lutego 2009 r. w sprawie wspólnotowego znaku towarowego;

(dalej „prawa”).

Na dzień złożenia wniosku prawo z rejestracji wzoru wspólnotowego wymienione powyżej w pkt c) zostało już uzyskane. Podjęte zostały również działania mające na celu uzyskanie innych praw wymienionych w pkt a), b) i d). Do darowizny doszłoby dopiero po zrejestrowaniu przez małżonka Wnioskodawczyni wszystkich ww. praw.

Mąż Wnioskodawczyni w ramach prowadzonej działalności wykorzystuje szereg rozwiązań technologicznych, które są lub będą objęte unijnymi regulacjami z zakresu prawa własności przemysłowej i które również mogą być przedmiotem darowizny. Rozwiązania te mogą być przedmiotem patentów europejskich wydawanych na podstawie przepisów Konwencji o patencie europejskim z dnia 5 października 1973 r., walidowanej w państwach Unii Europejskiej, w tym m.in. w Polsce, przedmiotem praw ochronnych na wzory przemysłowe udzielanych na podstawie odpowiednich przepisów krajowych (mąż Wnioskodawczyni ma zamiar uzyskać ochronę między innymi w Austrii, Bułgarii, Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Irlandii, Niemczech, Polsce, Portugalii, Słowacji, na Węgrzech i we Włoszech), przedmiotem praw z rejestracji wzorów wspólnotowych udzielanych na podstawie przepisów Rozporządzenia Rady (WE) nr 6/2002 z dnia 12 grudnia 2001 r. w sprawie wzorów wspólnotowych, itp. (na potrzeby niniejszego wniosku Wnioskodawczyni uznaje je również za „prawa”).

Do darowizny doszłoby dopiero po uzyskaniu przez małżonka Wnioskodawczyni wszystkich ww. praw (po rejestracji ww. praw).

W umowie darowizny praw zostanie określona ich wartość, która zostanie przyjęta na podstawie wyceny dokonanej przez profesjonalistę w tym zakresie (rzeczoznawcę). Na dzień dokonywania darowizny ww. prawa będą należeć do majątku odrębnego małżonka Wnioskodawczyni. W wyniku darowizny zostaną przekazane do majątku odrębnego Wnioskodawczyni. Innymi słowy przenoszone na Wnioskodawczynię prawa wejdą do jej majątku osobistego.

Małżonek Wnioskodawczyni zamierza darować jej ww. prawa w ramach jednej umowy darowizny. Niemniej nie można wykluczyć, że odbędzie się to jednak etapami (tj. dojdzie do zawarcia więcej niż jednej umowy darowizny). Każdorazowo przedmiotem darowizny byłyby tylko te prawa, na które została już formalnie udzielona mężowi Wnioskodawczyni ochrona, w zgodzie z właściwymi przepisami.

Wnioskodawczyni zamierza rozpocząć prowadzenie indywidualnej działalności gospodarczej, w której będzie wykorzystywać otrzymane tytułem darowizny prawa ochronne do znaku towarowego.

W związku z powyższym w zakresie podatku od spadków i darowizn zadano następujące pytanie:

Czy darowizna ww. praw będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn? Jeśli tak, to czy Wnioskodawczyni będzie uprawniona do skorzystania ze zwolnienia od opodatkowania?

Zdaniem Wnioskodawczyni przedstawiona w opisie zdarzenia przyszłego darowizna będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, jednak Wnioskodawczyni będzie przysługiwało prawo do zwolnienia z tego podatku na podstawie art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, po spełnieniu zawartych w tym przepisie warunków.

Na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn opodatkowane jest każde nabycie praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej przez osobę fizyczną tytułem umowy darowizny. Oznacza to, że również nabycie ww. praw do znaku towarowego jest, co do zasady, opodatkowane tym podatkiem.

Jednakże zgodnie z art. 4a tejże ustawy zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli:

  1. zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 2-8 i ust. 2, a w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, z zastrzeżeniem ust. 2 i 4, oraz
  2. w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę określoną w art. 9 ust. 1 pkt 1 - udokumentują ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek płatniczy nabywcy, na jego rachunek, inny niż płatniczy, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo - kredytowej lub przekazem pocztowym.

Jeżeli nabywca dowiedział się o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych po upływie terminów, o których mowa w ust. 1 pkt 1, zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, stosuje się, gdy nabywca zgłosi te rzeczy lub prawa majątkowe naczelnikowi urzędu skarbowego nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o ich nabyciu, oraz uprawdopodobni fakt późniejszego powzięcia wiadomości o ich nabyciu – art. 4a ust. 2 ww. ustawy.

W przypadku niespełnienia warunków, o których mowa w ust. 1 i 2, nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych podlega opodatkowaniu na zasadach określonych dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej – art. 4a ust. 3 ww. ustawy.

Zgodnie z – art. 4a ust. 4 ww. ustawy obowiązek zgłoszenia nie obejmuje przypadków, gdy:

  1. wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby lub po tej samej osobie w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, nie przekracza kwoty określonej w art. 9 ust. 1 pkt 1 lub
  2. gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego.

Przesłankę podmiotową zastosowania zwolnienia Wnioskodawczyni, jako małżonka obdarowującego, niewątpliwie spełnia. Oznacza to, że w sytuacji gdy umowa darowizny nie zostanie zawarta w formie aktu notarialnego, a Wnioskodawczyni zgłosi nabycie ww. praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6-miesięcznym, będzie miała prawo do zwolnienia z podatku.

Jeśli zaś umowa darowizny zostanie zawarta w formie aktu notarialnego Wnioskodawczyni będzie zwolniona od opodatkowania bez konieczności osobnego zawiadamiania organu podatkowego o nabyciu ww. praw na podstawie umowy darowizny.

Z uwagi na zakres niniejszej interpretacji przywołano powyżej tę część stanowiska Wnioskodawczyni, która odnosi się do podatku od spadków i darowizn.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam co następuje:

Na wstępie należy zaznaczyć, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska Wnioskodawcy dotycząca podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych otrzymania darowizny praw własności intelektualnej stanowiących majątek odrębny męża Wnioskodawczyni. W zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz.U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768 ze zm.) podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem:

  1. dziedziczenia, zapisu, dalszego zapisu, zapisu windykacyjnego, polecenia testamentowego;
  2. darowizny, polecenia darczyńcy;
  3. zasiedzenia;
  4. nieodpłatnego zniesienia współwłasności;
  5. zachowku, jeżeli uprawniony nie uzyskał go w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny lub w drodze dziedziczenia albo w postaci zapisu;
  6. nieodpłatnej: renty, użytkowania oraz służebności.

Podatkowi podlega również nabycie praw do wkładu oszczędnościowego na podstawie dyspozycji wkładem na wypadek śmierci oraz nabycie jednostek uczestnictwa na podstawie dyspozycji uczestnika funduszu inwestycyjnego otwartego albo specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego na wypadek jego śmierci (art. 1 ust. 2 ww. ustawy).

Natomiast, zgodnie z art. 3 pkt 2 tej ustawy podatkowi od spadków i darowizn nie podlega nabycie w drodze spadku, zapisu windykacyjnego lub darowizny praw autorskich i praw pokrewnych, praw do projektów wynalazczych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych oraz wierzytelności wynikających z nabycia tych praw.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia wynika, iż Wnioskodawczyni otrzyma od swojego męża – w drodze darowizny – prawa własności intelektualnej wchodzące w skład jego majątku przeznaczonego do prowadzenia działalności gospodarczej w sferze produkcyjnej. Przenoszone na Wnioskodawczynię prawa wejdą do jej majątku osobistego. Wnioskodawczyni zamierza rozpocząć prowadzenie indywidualnej działalności gospodarczej, w której będzie wykorzystywać otrzymane tytułem darowizny prawa.

Wobec powyższego, biorąc pod uwagę powyżej przywołane przepisy i przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe należy stwierdzić, że nabycie w drodze darowizny praw własności intelektualnej stanowiących majątek odrębny męża Wnioskodawczyni, na podstawie art. 3 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn nie podlega podatkowi od spadków i darowizn. Jest wyłączone spod władztwa tej ustawy.

Skoro tak, to w przedmiotowej sprawie nie ma podstaw do dokonania rozważań i tym samym oceny stanowiska Wnioskodawczyni w zakresie zastosowania zwolnienia, o którym mowa w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn; rozważania w tym zakresie z uwagi na powyższe są bezprzedmiotowe.

Wobec powyższego stanowisko Wnioskodawczyni należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj