Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi
IPTPB2/415-198/14-4/JR
z 10 lipca 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko – przedstawione we wniosku z dnia 25 marca 2014 r. (data wpływu 27 marca 2014 r.), uzupełnionym pismem z dnia 11 czerwca 2014 r. (data wpływu 16 czerwca 2014 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania środków finansowych na poczet spłaty z tytułu podziału wspólnego majątku małżonków – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 marca 2014 r. został złożony wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych i podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych otrzymania środków na poczet spłaty z tytułu podziału wspólnego majątku małżonków.

Wniosek nie spełniał wymogów, określonych w art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.), w związku z powyższym, pismem z dnia 30 maja 2014 r., Nr IPTPB2/415-198/14-2/JR Nr IPTPB2/436-41/14-2/JR, wezwano Wnioskodawcę, na podstawie art. 169 § 1 i § 2 w zw. z art. 14h ustawy Ordynacja podatkowa, do jego uzupełnienia w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia. Wezwanie wysłane zostało w dniu 30 maja 2014 r. (doręczone w dniu 4 czerwca 2014 r.). W dniu 16 czerwca 2014 r. wpłynęło uzupełnienie wniosku.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca w 2008 r. rozwiódł się z żoną. W wyniku rozwodu doszło do zniesienia wspólności majątkowej małżeńskiej. W trakcie małżeństwa Wnioskodawca z byłą żoną zgromadzili szereg składników majątkowych. Jednym z nich jest nieruchomość zabudowana budynkiem użytkowym. Od chwili nabycia przedmiotowej nieruchomości upłynęło 5 lat.

Wnioskodawca prowadził działalność gospodarczą między innymi w zakresie wynajmu lokali użytkowych w przedmiotowym budynku. Z chwilą rozstania z byłą żoną Wnioskodawca utracił władztwo nad nieruchomością. Nieruchomość pozostała we władaniu byłej żony, która w dalszym ciągu prowadziła działalność w zakresie wynajmu lokali w przedmiotowym budynku. Umowy najmu były zawierane bez wiedzy i zgody Wnioskodawcy. Wnioskodawca nie pobierał pożytków z budynku, ani nie ponosił kosztów związanych z jego utrzymaniem. Należy zakładać (Wnioskodawca nie ma takich informacji), że była żona prawidłowo rozliczała przychody z tytułu najmu lokali i odprowadzała należne podatki. Była żona objęła w posiadanie również wspólny dom, ponosząc całkowicie ciężar jego utrzymania.

Od 2008 r. do chwili obecnej toczy się postępowanie sądowe w przedmiocie podziału majątku dorobkowego, w którym uczestniczy Wnioskodawca i Jego była żona. W tym postępowaniu sąd rozstrzyga także spór o roszczenia Wnioskodawcy w stosunku do byłej żony z tytułu wyłącznego posiadania nieruchomości, to jest o dochody uzyskane z najmu nieruchomości po rozwodzie.

W październiku 2013 r., w toku negocjacji strony doszły do porozumienia co do ugodowego zakończenia sporu. Na mocy ugody sądowej miało dojść do fizycznego podziału składników majątkowych będących współwłasnością. Byłej żonie Wnioskodawcy miały przypaść na wyłączną własność między innymi wyżej wskazane nieruchomości. W zamian Wnioskodawca miał otrzymać spłaty w wysokości odpowiadającej Jego udziałowi we współwłasności, to jest 1/2 części. Ugoda miała wyczerpać wszelkie wzajemne roszczenia stron, w szczególności: rozliczenie nakładów i wydatków poczynionych z majątku wspólnego na majątki odrębne i z majątków odrębnych na majątek wspólny, z tytułu pobranych pożytków i innych przychodów, w tym z tytułu posiadania przedmiotów należących do majątku objętego wspólnością oraz rozliczenia nakładów i wydatków dokonanych przez byłych małżonków w okresie od ustania wspólności do chwili podziału majątku wspólnego.

Na poczet spłat, jeszcze przed zawarciem ugody przed sądem, była żona wpłaciła na rachunek bankowy Wnioskodawcy określoną kwotę (przekraczającą kwotę wolną od podatku dochodowego od osób fizycznych). Kilka dni później, podczas rozprawy przed sądem, wycofała się z porozumienia i do zawarcia ugody nie doszło. Do chwili złożenia niniejszego wniosku nie zapadło rozstrzygnięcie w sprawie o podział majątku dorobkowego, a Wnioskodawca nie zwrócił kwot wpłaconych na poczet spłaty. Mają one być przedmiotem rozliczenia w końcowym orzeczeniu sądu o podziale majątku lub ugody sądowej kończącej to postępowanie.

Przestawiając stan faktyczny w uzupełnieniu wniosku z dnia 11 czerwca 2014 r. Wnioskodawca wskazał dodatkowo, że na poczet spłat, jeszcze przed zawarciem ugody przed sądem to jest w październiku 2013 r., była żona wpłaciła na rachunek bankowy Wnioskodawcy określoną kwotę (przekraczającą kwotę wolną od podatku dochodowego od osób fizycznych). Wpłacona kwota mieści się w ½ udziału w majątku dorobkowym małżonków. Spłata ta mieści się również w udziale jaki, Wnioskodawcy przysługuje z tytułu udziału w dochodzie uzyskiwanym z wynajmu pomieszczeń w budynku stanowiącym współwłasność byłych małżonków. W chwili obecnej dochód z tytułu wynajmu tego akurat budynku nie jest związany z działalnością gospodarczą Wnioskodawcy. Na chwilę złożenia wniosku o interpretację, byłej żonie Wnioskodawcy nie przysługuje roszczenie o zwrot wpłaconych kwot. Nie ma natomiast żadnej pewności, że w końcowym rozstrzygnięciu sprawy o podział majątku zostanie określony inny sposób podziału, a Wnioskodawca zostanie zobowiązany do spłat na rzecz żony, w tym obejmujących wyżej opisane kwoty.

Wnioskodawca w uzupełnieniu wniosku dodatkowo wyjaśnił, że:

  1. Dokonane wpłaty dotyczą rozliczenia na poczet spłaty w związku z zamiarem zniesienia współwłasności i kwota mieści się w ½ udziału w majątku dorobkowym małżonków.
  2. W ramach podziału majątku Wnioskodawca i Jego była żona obowiązani są także, rozliczyć ewentualne roszczenia o dochody z wyłącznego użytkowania składników majątkowych podlegających podziałowi przez jednego z małżonków po przekształceniu współwłasności majątkowej małżeńskiej we współwłasność zwykłą, a jeszcze przed zniesieniem tej współwłasności.
  3. Dochody z tego tytułu nie są związane z działalnością gospodarczą Wnioskodawcy, nie posiada On informacji co do sposobu rozliczania tych dochodów przez byłą żonę.
  4. Na chwilę obecną byłej żonie Wnioskodawcy nie przysługuje skuteczne roszczenie o zwrot zapłaconych kwot. Nie ma natomiast żadnej pewności, co do końcowego sposobu podziału majątku, a zatem czy to Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do spłat na rzecz byłej żony, a tym samym do pośredniego zwrotu przedmiotowych środków.
  5. Zapytanie dotyczy wyłącznie zniesienia współwłasności majątku dorobkowego, gdyż ugoda obejmowała całość stosunków majątkowych byłych małżonków bez rozróżniania ich źródła.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku):

  1. Czy kwoty uzyskane przez Wnioskodawcę na poczet spłat w związku ze zniesieniem współwłasności majątku dorobkowego, jeśli do tego zniesienia nie doszło, podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a w przypadku udzielenia odpowiedzi pozytywnej na to pytanie, czy obowiązek podatkowy powstaje w roku otrzymania zapłaty, czy też w roku wydania orzeczenia kończącego postępowanie w przedmiocie podziału majątku dorobkowego albo ugody sądowej w tym postępowaniu?
  2. W przypadku odpowiedzi negatywnej na pytanie 1, czy kwoty otrzymane przez Wnioskodawcę na poczet spłat w związku ze zniesieniem współwłasności majątku dorobkowego podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie oznaczone we wniosku nr 1 dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych. Natomiast odpowiedź na pytanie oznaczone we wniosku nr 2, dotyczące podatku od spadków i darowizn zostanie udzielona odrębnym rozstrzygnięciem.

Zdaniem Wnioskodawcy (ostatecznie sformułowanym w uzupełnieniu wniosku): Wnioskodawca jest z byłą żoną współwłaścicielem wielu składników majątkowych, w tym nieruchomości, z których jedna przynosi przychód w postaci czynszu z tytułu wynajmu lokali w znajdującym się na nieruchomości budynku. Pożytki te czerpie wyłącznie drugi ze współwłaścicieli - była żona.

W oparciu o dotychczasowy przebieg postępowania sądowego oraz skład majątku objętego współwłasnością trudno przypuszczać, że zniesienie współwłasności odbędzie się w sposób nieodpłatny. Projekt ugody zakładał spłaty uwzględniające zarówno rozliczenia dotyczące poszczególnych składników majątkowych jak i wzajemne roszczenia byłych małżonków dotyczące wyłącznego korzystania z nieruchomości po rozwodzie. Wnioskodawca otrzymał środki finansowe na poczet spłat przed planowanym zawarciem ugody sądowej, do której nie doszło na skutek decyzji strony przeciwnej. Środki te nie stanowią przychodu podatnika ze źródeł wskazanych w art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Umowy najmu zawierane były bez wiedzy Wnioskodawcy, nigdy nie potwierdził On ich treści, a co za tym idzie w świetle przepisów prawa cywilnego są to umowy nieważne. Nie doszło również do odpłatnego zbycia nieruchomości.

Rozliczenie nakładów i wydatków poczynionych z majątku wspólnego na majątki odrębne i z majątków odrębnych na majątek wspólny, z tytułu pobranych pożytków i innych przychodów, w tym z tytułu posiadania przedmiotów należących do majątku objętego wspólnością oraz rozliczenia nakładów i wydatków dokonanych przez byłych małżonków w okresie od ustania wspólności do chwili podziału majątku wspólnego nie będzie obejmowało wyłącznie przychodu z najmu lokali, czy domu mieszkalnego, lecz dochód z tego tytułu po opodatkowaniu (przychód pomniejszony o koszty jego uzyskania i zapłacony podatek dochodowy). Współwłaściciel wyłącznie korzystający z nieruchomości ma bowiem prawo żądać potrącenia nakładów jakie poniósł na utrzymanie nieruchomości wspólnej.

Była żona Wnioskodawcy, czerpiąc dochody z tytułu najmu z wyłączeniem Wnioskodawcy, z jednej strony była zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego z tego tytułu, a z drugiej miała prawo do ustalenia tego dochodu z uwzględnieniem kosztów jego uzyskania.

Oznacza to zdaniem Wnioskodawcy, że do rozliczenia w przypadku zniesienia współwłasności zalicza się czysty dochód z przedmiotu współwłasności, to jest przychód pomniejszony o koszty jego uzyskania i zapłacony z tego tytułu podatek dochodowy.

Przeciwne stanowisko skutkowałoby podwójnym opodatkowaniem dochodu z tego tytułu: pierwszy raz u współwłaściciela wyłącznie pobierającego pożytki z rzeczy wspólnych i drugi raz u współwłaściciela, który otrzymuje spłatę. Należy przy tym zaznaczyć, że w niektórych przypadkach podział może być dokonany z rozliczeniem przedmiotowych należności bez obowiązku spłat, czyli nieodpłatnie, a wtedy podlegałby opodatkowaniem podatkiem od spadków i darowizn. W tym miejscu należy zaznaczyć, że ustawodawca w art. 2 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wyłączył stosowanie tej ustawy do przychodów z tytułu podziału wspólnego majątku małżonków w wyniku ustania lub ograniczenia małżeńskiej wspólności majątkowej.

W treści art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zastosowano zwolnienie od podatku w stosunku do otrzymanych odszkodowań lub zadośćuczynień, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw. Nie ulega wątpliwości, że ewentualna spłata stanowi odszkodowanie za majątek przypadły w udziale drugiemu ze współwłaścicieli. Niestety w art. 21 ust. 1 pkt 3b lit. b) dodano, że wolne od podatku są także inne odszkodowania lub zadośćuczynienia otrzymane na podstawie wyroku lub ugody sądowej do wysokości określonej w tym wyroku lub tej ugodzie, z wyjątkiem odszkodowań lub zadośćuczynień dotyczących korzyści, które podatnik mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono. Zgodnie z utrwalonym orzecznictwem sądów administracyjnych to wyłączenie od zwolnienia obejmuje także odszkodowania z tytułu bezumownego korzystania z lokalu.

W ocenie Wnioskodawcy przepis ten nie znajdzie jednak zastosowania do niniejszego stanu faktycznego, albowiem roszczenie o połowę pożytków współwłaściciel może kierować jedynie w stosunku do innych współwłaścicieli a nie do osób, które korzystają z nieruchomości na mocy umowy ze współwłaścicielem wyłącznie władającym daną nieruchomością. Nadto dochód z tego tytułu został już opodatkowany u jednego ze współwłaścicieli, a faktyczna wysokość środków należnych z tego tytułu, wypłaconych niekorzystającemu z nieruchomości współwłaścicielowi, jest uzależniona od sposobu zniesienia współwłasności. Rozliczenie pożytków ma co prawda wpływ na wysokość ewentualnych spłat, ale nie ma waloru decydującego. Nie można zatem utożsamiać spłaty (uwzględniającej rozliczenie pożytków i nakładów) z odszkodowaniem z tytułu utraconych korzyści.

W przedmiotowej sprawie do ugody nie doszło i nie zniesiono współwłasności, więc nie można mówić o odpłatnym zbyciu nieruchomości przez jednego ze współwłaścicieli. Wnioskodawca nie czerpie dochodów z tytułu najmu nieruchomości. Wypłacone na poczet spłat środki finansowe nie stanowią przychodu z najmu, dzierżawy, poddzierżawy nieruchomości, odpłatnego zbycia nieruchomości, ani innego źródła przychodu, o którym mowa w art. 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W tym stanie rzeczy środki finansowe otrzymane przez Wnioskodawcę od byłej żony na poczet spłat w związku z podziałem majątku dorobkowego do czasu zawarcia ugody w tym przedmiocie lub prawomocnego orzeczenia sądu, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 2 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361, z późn. zm.), przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów z tytułu podziału wspólnego majątku małżonków w wyniku ustania lub ograniczenia małżeńskiej wspólności majątkowej oraz przychodów z tytułu wyrównania dorobków po ustaniu rozdzielności majątkowej małżonków lub śmierci jednego z nich.

Z literalnego brzmienia powołanego przepisu wynika, że wyłączeniu spod działania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podlegają przychody z tytułu podziału wspólnego majątku małżonków w wyniku ustania małżeńskiej wspólności majątkowej, jak również przychody z tytułu wyrównania dorobków po ustaniu rozdzielności majątkowej małżonków lub śmierci jednego z nich.

Przychodem z podziału majątku wspólnego jest wartość otrzymanego przez każdego z małżonków majątku, a także wartość spłat (dopłat) otrzymywanych przez małżonków z tytułu podziału majątku. Wartość majątku oraz wartość spłat uzyskanych z tego tytułu przez małżonków nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca w 2008 r. rozwiódł się z żoną. W wyniku rozwodu doszło do zniesienia wspólności majątkowej małżeńskiej, która obowiązywała w trakcie trwania związku małżeńskiego. W trakcie małżeństwa Wnioskodawca z byłą żoną zgromadzili szereg składników majątkowych, jednym z nich jest nieruchomość zabudowana budynkiem użytkowym.

Od 2008 r. do chwili obecnej toczy się postępowanie sądowe w przedmiocie podziału majątku dorobkowego, w którym uczestniczy Wnioskodawca i Jego była żona. W tym postępowaniu sąd rozstrzyga także spór o roszczenia Wnioskodawcy w stosunku do byłej żony z tytułu wyłącznego posiadania nieruchomości, to jest o dochody uzyskane z najmu nieruchomości po rozwodzie.

W październiku 2013 r., w toku negocjacji Wnioskodawca wraz z byłą żoną doszli do porozumienia co do ugodowego zakończenia sporu. Na mocy ugody sądowej miało dojść do fizycznego podziału składników majątkowych będących współwłasnością. Byłej żonie Wnioskodawcy miały przypaść na wyłączną własność między innymi nieruchomości. W zamian Wnioskodawca miał otrzymać spłaty w wysokości odpowiadającej jego udziałowi we współwłasności, to jest 1/2 części. Ugoda miała wyczerpać wszelkie wzajemne roszczenia Wnioskodawcy i byłej żony, w szczególności: rozliczenie nakładów i wydatków poczynionych z majątku wspólnego na majątki odrębne i z majątków odrębnych na majątek wspólny; z tytułu pobranych pożytków i innych przychodów, w tym z tytułu posiadania przedmiotów należących do majątku objętego wspólnością oraz rozliczenia nakładów i wydatków dokonanych przez byłych małżonków w okresie od ustania wspólności do chwili podziału majątku wspólnego.

Na poczet spłat, jeszcze przed zawarciem ugody przed sądem, była żona Wnioskodawcy w październiku 2013 r., wpłaciła na Jego rachunek bankowy określoną kwotę (przekraczającą kwotę wolną od podatku dochodowego od osób fizycznych). Kilka dni później, podczas rozprawy przed sądem, była żona Wnioskodawcy wycofała się z porozumienia i do zawarcia ugody nie doszło. Dokonana wpłata dotyczy rozliczenia na poczet spłaty w związku z zamiarem zniesienia współwłasności majątkowej byłych małżonków i mieści się w ½ udziału Wnioskodawcy w majątku dorobkowym małżonków. Dokonana wpłata nie jest również związana z działalnością gospodarczą Wnioskodawcy.

Do chwili złożenia wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej i uzupełnienia wniosku pismem z dnia 11 czerwca 2014 r,. nie zapadło rozstrzygnięcie sądu w sprawie o podział majątku dorobkowego byłych Małżonków. Wnioskodawca nie zwrócił kwot wpłaconych przez byłą żonę na poczet spłaty. Kwoty te mają być przedmiotem rozliczenia w końcowym orzeczeniu sądu o podziale majątku lub ugody sądowej kończącej to postępowanie.

Jednocześnie Wnioskodawca, podał że nie ma żadnej pewności co do końcowego sposobu podziału majątku, a zatem czy to On, nie będzie zobowiązany do spłat na rzecz byłej żony.

Kwestie stosunków majątkowych w małżeństwie reguluje ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 1964 r. Nr 9, poz. 59, z późn. zm.). Na podstawie art. 31 § 1 tej ustawy z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny).

Jest to ich majątek wspólny. Wspólność wynikająca ze stosunku małżeństwa jest współwłasnością łączną. Cechą charakterystyczną tego typu współwłasności jest to, że niemożliwe jest ustalenie wielkości udziału małżonków we współwłasności (współwłasność bezudziałowa) oraz żaden z małżonków w czasie jej trwania nie może rozporządzać swymi prawami do majątku wspólnego.

Opisany ustrój majątkowy trwa do ustania lub unieważnienia małżeństwa albo orzeczenia separacji, chyba, że w czasie trwania związku małżeńskiego: 1) małżonkowie zawarli małżeńską umowę majątkową, 2) z ważnych powodów na żądanie jednego z małżonków sąd orzekł zniesienie współwłasności, 3) wspólność ustała z mocy prawa na skutek całkowitego lub częściowego ubezwłasnowolnienia jednego z małżonków lub też ogłoszenia upadłości jednego z małżonków.

Stosownie do treści art. 43 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego przyjmuje się, że oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym.

Ustanie wspólności ustawowej kreuje prawo małżonków do majątku wspólnego na zasadzie współwłasności w częściach ułamkowych, które z reguły jest stanem przejściowym i prowadzi do podziału tego majątku, choć, jak wynika z dyspozycji przepisu art. 211 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. z 2014 r., poz. 121) podział ten, nie jest obowiązkowy.

Zgodnie z art. 1037 Kodeksu cywilnego w związku z art. 46 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego podział majątku wspólnego może nastąpić bądź na mocy umowy między małżonkami, bądź na mocy orzeczenia sądu na żądanie któregokolwiek z małżonków.

W świetle powyższego kwota uzyskana w październiku 2013 r. przez Wnioskodawcę od byłej żony, na poczet spłat w związku z toczącym się od 2008 r. postępowaniem sądowym o zniesienie współwłasności majątku dorobkowego oraz zerwaną ugodą byłych Małżonków w tym zakresie, nie podlega przepisom ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w myśl art. 2 ust. 1 pkt 5 tej ustawy, czyli nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie stosuje się do przychodów z tytułu podziału wspólnego majątku małżonków w wyniku ustania lub ograniczenia małżeńskiej wspólności majątkowej oraz przychodów z tytułu wyrównania dorobków po ustaniu rozdzielności majątkowej małżonków.

W związku z powyższym podane przez Wnioskodawcę przepisy art. 2 ust. 1 pkt 3, art. 10 ust. 1 pkt 6 i 8, art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. g) i pkt 3b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie znajdują zastosowania w niniejszej sprawie.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj