Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBII/2/415-261/14/MM
z 12 czerwca 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) – Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z 26 lutego 2014 r. (data otrzymania 14 marca 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie rozliczenia przychodu ze sprzedaży nieruchomości – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 marca 2014 r. otrzymano ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie rozliczenia przychodu ze sprzedaży nieruchomości.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

W 2012 r. oprócz dochodów wykazanych w złożonym rozliczeniu PIT-37 Wnioskodawca uzyskał wspólnie z małżonkiem przychód ze sprzedaży miejsca parkingowego należącego do majątku wspólnego na prawach współwłasności małżeńskiej. Miejsce parkingowe stanowiło nieruchomość, dla której założona została księga wieczysta. Nieruchomość została nabyta w 2008 r. Cena zakupu tego miejsca parkingowego wynosiła 20.008 zł, a cena sprzedaży 20.000 zł. W konsekwencji poniesiono stratę ze sprzedaży powyższej nieruchomości, a dochody ze stosunku pracy zostały rozliczone na formularzu PIT-37 złożonym za 2012 r.

W związku z powyższym stanem faktycznym zadano następujące pytanie.

Czy właściwie dokonano wyboru formularza PIT-37, czy też powinno zostać złożone zeznanie roczne na druku PIT-36 z uwagi na uzyskany przychód ze sprzedaży nieruchomości, a tym samym czy obecnie należy złożyć korektę zeznania rocznego na formularzu PIT-36?

Zdaniem Wnioskodawcy, w zeznaniu PIT-37 nie wykazuje się m.in. przychodów (dochodów) z odpłatnego zbycia nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości. Natomiast w formularzu PIT-36 zgodnie z objaśnieniami Ministerstwa Finansów należy wykazać należny podatek dochodowy z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych nabytych lub wybudowanych w latach 2007-2008, o którym mowa w art. 30e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Do wykazania podatku służą pozycje 189 i 190.

Zatem ten formularz także nie jest właściwy w przypadku poniesienia straty ze zbycia nieruchomości. Pozycje 189 i 190 wynosiłoby zero, co nie byłoby spełnieniem wyżej opisanej przesłanki dotyczącej wykazania podatku należnego w tychże pozycjach w formularzu PIT-36.

Z kolei PIT-39 jest przeznaczony dla podatników, którzy uzyskali przychody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, ale nabytych lub wybudowanych po 31 grudnia 2008 r. opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Omawiana nieruchomość została nabyta w 2007 r., a więc ten formularz także nie jest właściwy.

Kolejny formularz PIT-38 jest przeznaczony dla podatników, którzy w roku podatkowym uzyskali przychody z tytułu:

1) odpłatnego zbycia:

  • papierów wartościowych,
  • pożyczonych papierów wartościowych,
  • pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacji praw z nich wynikających,
  • udziałów w spółkach mających osobowość prawną,

2) objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

W związku z tym, że tego rodzaju przychody nie zostały uzyskane, formularz PIT-38 nie może być właściwy do jednoczesnego rozliczenia przychodu ze zbycia wyżej opisanej nieruchomości.

Należy podkreślić, że według zasad opodatkowania obowiązujących od 1 stycznia 2007 r. do 31 grudnia 2008 r. wyrażonych w art. 30e ust. 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dochód z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym w wysokości 19% podstawy obliczenia podatku. Podstawę obliczenia podatku stanowi dochód będący różnicą pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw.

Zatem, zdaniem Wnioskodawcy, w jego przypadku w związku z brakiem dochodu (poniesiona została strata) nie powstał obowiązek podatkowy.

Zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d ustawy do kosztów uzyskania przychodu przy sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych zalicza się udokumentowane koszty nabycia lub wytworzenia, powiększone o udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania (faktury VAT, dokumenty potwierdzające poniesienie opłat administracyjnych).

Podatek jest płatny w terminie złożenia zeznania podatkowego za dany rok podatkowy, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, a w zeznaniu podatkowym składanym za dany rok podatkowy (PIT-36, PIT-36L, PIT-38) należy wykazać tylko podatek od sprzedanej nieruchomości.

Reasumując, zdaniem Wnioskodawcy, w jego przypadku w związku z brakiem obowiązku podatkowego z tytułu sprzedaży nieruchomości, nie powstał podatek. Zatem słuszny był wybór formularza PIT-37 w związku z wystąpieniem jedynie dochodów ze stosunku pracy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.) – źródłem przychodu jest, z zastrzeżeniem ust. 2, odpłatne zbycie:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów

– jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Podkreślić należy, że przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy formułuje generalną zasadę, że sprzedaż nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego.

W niniejszej sprawie Wnioskodawca wraz z małżonkiem sprzedali w 2012 r. miejsce parkingowe stanowiące nieruchomość, które nabyli w 2008 r.

Z uwagi na fakt, że sprzedaż nieruchomości nastąpiła przed upływem 5-letniego terminu określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to sprzedaż ta stanowi źródło przychodu i podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Dokonując oceny skutków podatkowych sprzedaży należy stosować przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008 r. Zgodnie bowiem z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 209, poz. 1316 ze zm.) – do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) w okresie od dnia 1 stycznia 2007 r. do dnia 31 grudnia 2008 r., stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008 r.

I tak w myśl art. 30e ust. 1 i 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w ww. brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008 r. – od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku i jest płatny w terminie złożenia zeznania za rok podatkowy, w którym nastąpiło odpłatne zbycie.

Podstawą obliczenia podatku – zgodnie z art. 30e ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw.

Zgodnie z art. 19 ust. 1 ww. ustawy – przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej.

Natomiast zgodnie z art. 22 ust. 6c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), z zastrzeżeniem ust. 6d, stanowią udokumentowane koszty nabycia lub udokumentowane koszty wytworzenia, powiększone o udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania.

Wysokość tych nakładów, ustala się na podstawie faktur VAT w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług oraz dokumentów stwierdzających poniesienie opłat administracyjnych (art. 22 ust. 6e ww. ustawy).

Uzyskany dochód z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych podlega rozliczeniu na formularzu PIT-36, bądź PIT-36L, bądź PIT-38 – w zależności od rodzaju osiąganych dochodów oraz zeznania jakie Wnioskodawca winien był złożyć w danym roku podatkowym.

Wnioskodawca w roku podatkowym, w którym sprzedał nieruchomość uzyskał przychód ze stosunku pracy, który podlega wykazaniu na formularzu PIT-37. W takiej sytuacji w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości co do zasady należy złożyć zeznanie PIT-36.

Jednakże w rozpatrywanej sprawie istotne jest, że Wnioskodawca osiągnął stratę z tytułu sprzedaży nieruchomości, ponieważ koszt nabycia nieruchomości (tj. 20.008 zł) przewyższył cenę jej sprzedaży (tj. 20.000 zł.).

Tymczasem w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych nabytych w latach 2007-2008 podatnik na formularzu PIT-36 wypełnia jedynie pozycję 189 (w przypadku PIT-36L pozycję 59, w przypadku PIT-38 pozycję 36), w której wykazuje podatek do zapłaty obliczony zgodnie z art. 30e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zatem ww. pozycje na formularzu PIT-36, PIT-36L czy PIT-38 wypełniają podatnicy, którzy są obowiązani do zapłacenia – zgodnie z art. 30e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym na 31 grudnia 2008 r. – podatku od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy nabytych lub wybudowanych w latach 2007-2008.

Podsumowując, skoro Wnioskodawca nie osiągnął dochodu ze sprzedaży nieruchomości, to nie był zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego i złożenia zeznania PIT-36. Wnioskodawca prawidłowo postąpił rozliczając dochód ze stosunku pracy na formularzu PIT-37.

Stanowisko Wnioskodawcy uznano za prawidłowe.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie – w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj