Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP2/443-285/14-2/BH
z 20 maja 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy - przedstawione we wniosku z dnia 20 marca 2014 r. (data wpływu 25 marca 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie czynności zbycia apartamentu mieszkalnego – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 25 marca 2014 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie czynności zbycia apartamentu mieszkalnego.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:


W 2005 roku Spółka zakupiła apartament mieszkalny do celów reprezentacyjnych. Zakupu dokonano na podstawie faktury VAT w wysokości 631 465,29 zł. Podatek VAT odliczono w tym samym roku. W lokalu tym co roku Spółka przeprowadzała remonty odświeżające, oraz zainwestowała w wyposażenie mieszkalne tego apartamentu. Wartość tych remontów oraz wyposażenia mieszkalnego tego apartamentu nie przekroczyła 7% wartości mieszkania. Spółka w 2014 roku planuje sprzedać ten lokal osobie prywatnej.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:


Czy w razie takiej przyszłej sprzedaży będzie wobec Spółki miał zastosowanie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT? Innymi słowy czy sprzedaż tego lokalu będzie podlegała zwolnieniu z podatku VAT, czy też opodatkowaniu stawką VAT 23 %?


Zdaniem Wnioskodawcy:


Spółka uważa, że zastosowanie ma art. 43 ust. 1 pkt 10 i w związku z tym sprzedaż apartamentu powinna korzystać ze zwolnienia z VAT.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177 poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej „ustawą”, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii (art. 2 pkt 6).

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).


Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Stosownie do przepisu art. 41 ust. 2 ustawy, dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.


Natomiast stosownie do art. 146a ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2016 r., z zastrzeżeniem art. 146f:


  1. stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%;
  2. stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 2, art. 120 ust. 2 i 3 oraz w tytule załącznika nr 3 do ustawy, wynosi 8%.

Ustawa o VAT zawiera także katalog zwolnień od podatku. Zwolnienia te obejmują różnego rodzaju czynności wykonywane przez podatników, w tym dostawę budynków, budowli lub ich części.


W myśl art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:


  1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Definicja pierwszego zasiedlenia, o której mowa powyżej została zawarta w art. 2 pkt 14 ustawy. Przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:


  1. wybudowaniu lub
  2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Ze zdarzenia opisanego we wniosku wynika, że w 2005 roku Spółka zakupiła apartament mieszkalny do celów reprezentacyjnych. Zakupu dokonano na podstawie faktury VAT. Podatek VAT odliczono w tym samym roku. W lokalu tym co roku Spółka przeprowadzała remonty odświeżające, oraz zainwestowała w wyposażenie mieszkalne tego apartamentu. Wartość tych remontów oraz wyposażenia mieszkalnego apartamentu nie przekroczyła 7% wartości mieszkania. W 2014 roku Spółka planuje dokonać sprzedaży apartamentu. Wątpliwości Spółki dotyczą możliwości zastosowania zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.


Należy zwrócić uwagę, że cyt. wcześniej art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy zawiera warunki, których spełnienie pozwala na zastosowanie zwolnienia od podatku VAT. I tak, aby dostawa budynku, budowli lub ich części, mogła korzystać ze zwolnienia, na podstawie tego przepisu, dostawa ta nie może odbywać się w ramach pierwszego zasiedlenia, w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy lub przed nim, oraz pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części musi upłynąć okres nie krótszy niż 2 lata.


Dla stwierdzenia zatem czy w opisanym zdarzeniu Spółka może zastosować zwolnienie, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy należy ustalić:


  • czy dostawa apartamentu nie jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia, w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy, lub przed dniem oraz
  • czy okres pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą apartamentu nie jest krótszy niż 2 lata.


We wniosku wskazano, że nabycie apartamentu miało miejsce w 2005 roku. Czynność dostawy na rzecz Spółki była udokumentowana fakturą z wykazanym na niej podatkiem VAT. Nastąpiło zatem pierwsze zasiedlenie rozumiane jako oddanie apartamentu do użytkowania na rzecz Spółki w wykonaniu czynności podlegającej opodatkowaniu. Sprzedaż apartamentu nastąpi w 2014 roku a więc okres od pierwszego zasiedlenia (momentu nabycia apartamentu przez Spółkę) do momentu sprzedaży apartamentu nie będzie krótszy niż 2 lata.

Przepis art. 2 pkt 14 lit. b ustawy, wskazuje ponadto, że przez pierwsze zasiedlenie należy rozumieć także czynność oddania do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynku, budowli lub ich części po ich ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.


Ze zdarzenia opisanego we wniosku wynika, że dokonane przez Spółkę remonty apartamentu nie przekroczyły 7% jego wartości, a zatem wartość przeprowadzonych remontów w wielkości poniżej 30% wartości początkowej tego apartamentu nie ma wpływu na określenie momentu pierwszego zasiedlenia, w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy.


W odpowiedzi na pytanie Spółki należy stwierdzić, że dostawa przez Spółkę apartamentu mieszkalnego, w przedstawionych okolicznościach, może korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.


A zatem stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj