Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB5/423-161/14-4/MW
z 21 maja 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko – przedstawione we wniosku z dnia 19 lutego 2014 r. (data wpływu 21 luty 2014 r.) uzupełnionym pismem z dnia 14 maja 2014 r. (data nadania 14 maja 2014 r., data wpływu 16 maja 2014 r.) na wezwanie Nr IPPB5/423-161/14-2/MW z dnia 28 kwietnia 2014 r. (data doręczenia 8 maja 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy przychód uzyskany przez Spółkę z dobrowolnego umorzenia akcji w SKA/udziałów w Sp. z o.o. będących własnością Spółki, tj. przychód uzyskany z odpłatnego zbycia przez Spółkę akcji w SKA lub udziałów w Sp. z o.o. w celu ich umorzenia, będzie traktowany jako zysk z tytułu przeniesienia własności majątku, i zgodnie z art. 13 ust. 4 Umowy nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym w Polsce – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 21 lutego 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy przychód uzyskany przez Spółkę z dobrowolnego umorzenia akcji w SKA/udziałów w Sp. z o.o. będących własnością Spółki, tj. przychód uzyskany z odpłatnego zbycia przez Spółkę akcji w SKA lub udziałów w Sp. z o.o. w celu ich umorzenia, będzie traktowany jako zysk z tytułu przeniesienia własności majątku, i zgodnie z art. 13 ust. 4 Umowy nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym w Polsce.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca planuje założyć spółkę z siedzibą na Cyprze, będącą odpowiednikiem polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, tj. posiadającą osobowość prawną i będącą podmiotem opodatkowanym od całości swoich dochodów, niezależnie od miejsca ich uzyskania, na Cyprze (tj. będącą rezydentem podatkowym Republiki Cypru – dalej: Spółka). Rezydencja podatkowa Spółki będzie mogła być potwierdzona stosownym certyfikatem rezydencji wydanym przez cypryjskie organy podatkowe.

Planowanym jest, że Spółka będzie akcjonariuszem spółki komandytowo-akcyjnej (dalej: SKA) lub udziałowcem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Sp. z o.o.) powstałej z przekształcenia tej SKA. Obie spółki (tj. SKA lub Sp. z o.o.) będą miały siedzibę w Polsce. Jednocześnie możliwym jest, że w przyszłości dojdzie do odpłatnego dobrowolnego umorzenia akcji w SKA lub udziałów w Sp. z o.o. będących własnością przez Spółki.

W tym celu Spółka w przyszłości dokona odpłatnego zbycia części albo wszystkich swoich akcji SKA lub udziałów Sp. z o.o. na rzecz odpowiednio SKA lub Sp. z o.o. w celu ich umorzenia. Umorzenie to zostanie wobec tego dokonane w trybie tzw. dobrowolnego umorzenia akcji przewidzianego w przepisie art. 359 § 1 w zw. z art. 126 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. 2000 Nr 94 poz. 1037 ze zm. – dalej: KSH) lub dobrowolnego umorzenia udziałów zgodnie z art. 199 § 1 KSH. W wyniku zbycia akcji SKA lub udziałów Sp. z o.o., Spółka otrzyma wynagrodzenie za zbyte akcje bądź udziały.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą sposobu opodatkowania w opisanym zdarzeniu przyszłym powstałego przychodu z odpłatnego zbycia akcji SKA lub udziałów Sp. z o.o. w celu ich dobrowolnego umorzenia.


Przedmiotem niniejszego wniosku są konsekwencje opisanego powyżej umorzenia na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych. Wnioskodawca składa w związku z tym wniosek mając na względzie art. 14n Ordynacji podatkowej w imieniu Spółki, którą planuje założyć.


W piśmie z dnia 14 maja 2014 r. (data wpływu 16 maja 2014 r.) podatnik uzupełnił opis zdarzenia przyszłego o niżej wskazane elementy:

  1. Spółka kapitałowa prawa cypryjskiego będzie nosić nazwę N.

Jednocześnie Wnioskodawca wskazał, że powyższe dane mogą ulec zmianie. W takim wypadku dane te zostaną odpowiednio zaktualizowane.


  1. Przedmiot działalności spółki kapitałowej prawa cypryjskiego będzie określony szczegółowo i wyczerpująco w umowie spółki. Przewidywanym jest, że będzie on obejmować swoim zakresem m.in.: handel hurtowy i detaliczny, działalność finansową, w tym udzielanie pożyczek, kredytów oraz zapewnianie innych form finansowania, działalność holdingów finansowych, działalność w zakresie stosunków międzyludzkich (public relation) i komunikacji, doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania, działalność firm centralnych (head office) i holdingów, dzierżawa własności intelektualnej, zarządzanie aktywami i wartościami niematerialnymi (znaki towarowe, wzory przemysłowe i użytkowe, patenty, własność przemysłowa itd.), kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek, wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi.

Wnioskodawca wskazał, że jakkolwiek wyżej wskazany zakres działalności cypryjskiej spółki kapitałowej jest szeroki, to zbycie „praw do źródeł dochodów” (w tym wypadku sprzedaż akcji bądź udziałów posiadanych w podmiotach prawa polskiego w celu umorzenia), będzie stanowić odrębne od zbywanego źródła, źródło dochodów, które nie jest trwale związane z terytorium Polski.

  1. Spółka komandytowo-akcyjna wskazana przez Wnioskodawcę nie będzie podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych będzie natomiast spółka z ograniczoną odpowiedzialnością powstała z przekształcenia spółki komandytowo-akcyjnej.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.


Czy przychód uzyskany przez Spółkę z dobrowolnego umorzenia akcji w SKA/udziałów w Sp. z o.o. będących własnością Spółki, tj. przychód uzyskany z odpłatnego zbycia przez Spółkę akcji w SKA lub udziałów w Sp. z o.o. w celu ich umorzenia, będzie traktowany jako zysk z tytułu przeniesienia własności majątku, i zgodnie z art. 13 ust. 4 Umowy nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym w Polsce?


Zdaniem Wnioskodawcy, przychód uzyskany przez Spółkę z dobrowolnego umorzenia akcji w SKA/udziałów w Sp. z o.o. będących własnością Spółki, tj. przychód uzyskany z odpłatnego zbycia przez Spółkę akcji w SKA lub udziałów w Sp. z o.o. w celu ich umorzenia, będzie traktowany jako zysk z tytułu przeniesienia własności majątku, i zgodnie z art. 13 ust. 4 Umowy nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym w Polsce.


Szczegółowe stanowisko Wnioskodawcy


  1. Stosownie do art. 3 ust. 2 ustawy o CIT podatnicy, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów, które osiągają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Zasada ta oznaczająca opodatkowanie na bazie ograniczonego obowiązku podatkowego będzie miała zastosowanie w odniesieniu do Spółki. Spółka jako rezydent podatkowy na Cyprze będzie opodatkowana w Polsce jedynie w odniesieniu do tych przychodów, które zostaną osiągnięte na terytorium Polski.

Dla oceny tego, czy dany przychód jest osiągnięty na terytorium Polski niezbędna jest analiza stosownych postanowień umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. W analizowanym zdarzeniu przyszłym zastosowanie znajdzie Umowa (umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Cypru w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku sporządzona w Warszawie dnia 4 czerwca 1992 r. (Dz. U. z 1993 r. nr 117 poz. 523 ze zm.).


  1. Kluczowe przy analizowaniu postanowień Umowy jest określenie źródła przychodu, jakie osiągnie Spółka z dobrowolnego umorzenia akcji SKA lub Sp. z o.o.

Dla oceny tego źródła kluczowe jest po pierwsze wskazanie, że akcje w SKA lub udziały w Sp. z o.o. stanowić będą aktywa majątkowe posiadane przez Spółkę. Aktywa te są w pełni zbywalne przez Spółkę niezależnie od majątku należącego do spółek, których akcje lub udziały są zbywane. Zgodnie z art. 337 § 1 w zw. z art. 126 § 1 pkt 2 oraz art. 180 KSH akcje spółek komandytowo-akcyjnych oraz udziały spółek z ograniczoną odpowiedzialnością są zbywalne i mogą stanowić samodzielny przedmiot obrotu. Przeniesienie praw (zarówno korporacyjnych jak i czysto majątkowych) z dokumentu akcji na okaziciela następuje poprzez samo wydanie tego dokumentu.

Jednocześnie, istotne znaczenie ma sposób, w jaki aktywa te zostaną umorzone w celu osiągnięcia przez Spółkę przychodu z umorzenia. Umorzenie dobrowolne dokonywane zgodnie z art. 359 § 1 oraz art. 362 § 1 w zw. z art. 126 § 1 pkt 2 KSH (w przypadku akcji SKA) lub art. 199 § 1 KSH (w przypadku udziałów Sp. z o.o.) jest przeprowadzane poprzez zbycie akcji lub udziałów przez Spółkę na rzecz odpowiednio – SKA lub Sp. z o.o.


Oznacza to, że na gruncie Umowy przychód uzyskany z tytułu tego zbycia jest traktowany jako zysk z tytułu sprzedaży własności majątku i podlega ocenie na gruncie art. 13 Umowy.


  1. Stosownie do art. 13 Umowy zyski, osiągane przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie, z przeniesienia własności majątku są opodatkowane w następujący sposób:
    1. Zyski z przeniesienia tytułu własności majątku nieruchomego, o którym mowa w artykule 6, a położonego w drugim Umawiającym się Państwie, mogą być opodatkowane w tym drugim Państwie.
    2. Zyski z przeniesienia tytułu własności majątku ruchomego stanowiącego część majątku zakładu, który przedsiębiorstwo Umawiającego się Państwa posiada w drugim Umawiającym się Państwie, lub z przeniesienia tytułu własności majątku ruchomego należącego do stałej placówki, którą osoba zamieszkała w Umawiającym się Państwie dysponuje w drugim Umawiającym się Państwie dla wykonywania wolnego zawodu łącznie z zyskami uzyskanymi z przeniesienia własności takiego zakładu, odrębnie albo razem z całym przedsiębiorstwem lub takiej stałej placówki, mogą być opodatkowane w tym drugim Państwie.
    3. Zyski osiągnięte z przeniesienia tytułu własności statków, samolotów lub pojazdów drogowych eksploatowanych w komunikacji międzynarodowej lub majątku ruchomego związanego z eksploatacją takich statków, samolotów lub pojazdów drogowych podlegają opodatkowaniu tylko w tym Umawiającym się Państwie, w którym mieści się siedziba prawna przedsiębiorstwa.
    4. Zyski z przeniesienia tytułu własności majątku, inne niż wymienione w ustępach 1, 2 i 3 niniejszego artykułu, podlegają opodatkowaniu tylko w tym Umawiającym się Państwie, w którym przenoszący tytuł własności ma miejsce zamieszkania lub siedzibę.

Przekładając analizowany przepis na przedstawione zdarzenie przyszłe należy zauważyć, że przychód ze zbycia akcji lub udziałów w celu ich umorzenia podlega regule wyrażonej w art. 13 ust. 4 Umowy. Akcje w SKA lub udziały w Sp. z o.o. nie stanowią bowiem kategorii aktywów wymienionych we wcześniejszych ustępach tego przepisu.

W szczególności, akcje lub udziały te nie stanowią majątku należącego do ewentualnego stałego zakładu Spółki w Polsce. Należy bowiem podkreślić, że akcje (udziały) stanowią własność akcjonariusza (udziałowca) i nie należą do majątku SKA (Sp. z o.o.). Zarówno SKA jak i Sp. z o.o. są samodzielnymi podmiotami prawa, które ustawodawca wyposażył w zdolność prawną i zdolność do czynności cywilnoprawnych oraz odrębny majątek. Zgodnie z art. 8 i art. 11 KSH mogą one we własnym imieniu nabywać prawa, bowiem ich majątek jest wyodrębniony od majątków osobistych wspólników.

Przychód uzyskany przez Spółkę ze zbycia akcji SKA lub udziałów w Sp. z o.o. w celu ich umorzenia nie będzie podlegał pod żadną z kategorii wskazanych w art. 13 ust. 1-3 Umowy, a co za tym idzie będzie opodatkowany na bazie ust. 4 tego przepisu. Przychód ten podlega więc opodatkowaniu jedynie na Cyprze i tym samym nie będzie on podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym w Polsce.


  1. Klasyfikację taką potwierdza analiza dokona na gruncie przepisów krajowych. Wskazać bowiem należy, że zbycie akcji lub udziałów przez Spółkę na gruncie CIT jest traktowane tak jak zbycie papierów wartościowych (lub zbycie udziałów). W związku z tym przychód z takiego zbycia jest traktowany jako przychód ze zbycia majątku należącego do osoby prawnej.

Nie jest to więc w szczególności przychód (dochód) z udziału w zyskach osób prawnych w rozumieniu art. 10 ustawy o CIT, który mógłby podlegać opodatkowaniu w Polsce. W ustawie o CIT jednoznacznie rozróżnia się bowiem przychód z przymusowego lub automatycznego umorzenia akcji lub udziałów (opodatkowany w oparciu o art. 10 ustawy o CIT) od przychodu z umorzenia dobrowolnego opodatkowanego jako przychód ze sprzedaży papierów wartościowych lub udziałów.

Nie jest to również przychód z tytułu innych źródeł podlegających opodatkowaniu w Polsce na bazie innych przepisów Umowy i ustawy o CIT. W szczególności należy zauważyć, że nawet w sytuacji braku zastosowania w analizowanym zdarzeniu przyszłym reguł wynikających z art. 13 Umowy, przychód uzyskany przez Spółkę z dobrowolnego umorzenia akcji lub udziałów w SKA lub Sp. z o.o. podlegałby opodatkowaniu jedynie na Cyprze na zasadach wynikających z art. 7 lub art. 22 Umowy.


  1. Reasumując, mając na uwadze powyższe Wnioskodawca stoi na stanowisku, że przychód uzyskany przez Spółkę z dobrowolnego umorzenia akcji w SKA/udziałów w Sp. z o.o. będących własnością Spółki, tj. przychód uzyskany z odpłatnego zbycia przez Spółkę akcji w SKA lub udziałów w Sp. z o.o. w celu ich umorzenia, będzie traktowany jako zysk z tytułu przeniesienia własności majątku, i zgodnie z art. 13 ust. 4 Umowy nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym w Polsce.

Na poparcie swojego stanowiska Wnioskodawca wskazał na następujące interpretacje indywidualne wydane w analogicznych stanach faktycznych:

  • interpretacja indywidualna z dnia 24 lutego 2012 r. wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (nr IPPB5/423-1141/11-2/PS),
  • interpretacja indywidualna z dnia 29 maja 2012 r. wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (nr IPPB5/423-147/12-5/DG),
  • interpretacja indywidualna z dnia 6 listopada 2012 r. wydana przez Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach (nr IBPBII/2/423-53/12/HS).


W związku z tym, Wnioskodawca wniósł o potwierdzenie prawidłowości zaprezentowanego stanowiska.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Należy wskazać, że niniejsza interpretacja dotyczy tylko spraw będących przedmiotem zapytania Zainteresowanego. Tut. Organ nie odniósł się do innych kwestii przedstawionych we własnym stanowisku Wnioskodawcy, tj. do kwalifikacji do źródła przychodów zbycia akcji/udziałów w spółce komandytowo-akcyjnej/spółce z ograniczoną odpowiedzialnością celem ich umorzenia, gdyż nie zostały objęte pytaniem i w związku z powyższym nie mogą być – zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej – rozpatrzone.


Podkreślenia wymaga, że od dnia 01.01.2013 r. obowiązują także postanowienia Protokołu między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Cypru o zmianie Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Cypru w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, sporządzonej w Warszawie dnia 4 czerwca 1992 r. (Dz. U. z 2012 r., poz. 1383).


Końcowo w odniesieniu do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji indywidualnych należy stwierdzić, że zostały wydane w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego przedmiotową interpretację. Powołane interpretacje nie stanowią źródła prawa, wiążą strony w konkretnej indywidualnej sprawie, więc zawartych w nich stanowisk organów podatkowych nie można wprost przenosić na grunt innej sprawy.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52  §  3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54  §  1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj