Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/2/423-122/14/PH
z 9 maja 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 22 stycznia 2014 r. (data wpływu do tut. BKIP 28 stycznia 2014 r.), uzupełnionym 23 kwietnia 2014 r., o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu dokonania korekty przychodów po przekształceniu jednoosobowej działalności gospodarczej osoby fizycznej w jednoosobową spółkę kapitałową – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 stycznia 2014 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu dokonania korekty przychodów po przekształceniu jednoosobowej działalności gospodarczej osoby fizycznej w jednoosobową spółkę kapitałową.

Ww. wniosek został uzupełniony 23 kwietnia 2014 r. w odpowiedzi na wezwanie tut. Organu z 11 kwietnia 2014 r., znak: IBPP1/443-90/14/BM, IBPBI/2/423-122/14/PH.

We wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest spółką powstałą w wyniku przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej prowadzonej przez osobę fizyczną w jednoosobową spółkę kapitałową. Przekształcenie nastąpiło w dniu 3 grudnia 2012 r. w trybie określonym w art. 5841-58413 ksh. Spółka jest kontynuatorem działalności gospodarczej wykonywanej przed dniem przekształcenia przez osobę fizyczną. Należy wskazać, że w wyniku opisanego przekształcenia doszło, na podstawie art. 5842 § 1 ksh do wstąpienia z mocy prawa przez spółkę przekształconą we wszystkie prawa i obowiązki przedsiębiorcy przekształconego. Zgodnie z art. 5842

§ 1 ksh, spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki przedsiębiorcy przekształcanego. Natomiast zgodnie z § 2 tego artykułu, spółka przekształcona pozostaje podmiotem w szczególności zezwoleń, koncesji oraz ulg, które zostały przyznane przedsiębiorcy przed jego przekształceniem, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji albo ulgi stanowi inaczej.

W związku z prowadzoną działalnością Wnioskodawca (a wcześniej jednoosobowy przedsiębiorca) wystawiał faktury sprzedaży na NFZ. W trakcie kontroli przeprowadzonej we wrześniu 2012 r. przez NFZ zakwestionowane zostało rozliczenie wykonanych świadczeń oraz sprawozdawczość dot. realizacji świadczeń. Na podstawie wystąpienia pokontrolnego Wnioskodawca został wezwany do korekty faktur (powodujących zmniejszenie przychodów) i zwrotu zakwestionowanych kwot. Wnioskodawca dwukrotnie wystąpił z zażaleniem na wystąpienia protokołu kontrolnego, kwestionując zasadność dokonania korekt. Procedura ta trwała w czasie. Zażalenia na czynności Dyrektora NFZ nie zostały uwzględnione przez Prezesa NFZ i ostatecznie w sierpniu 2013 r. Wnioskodawca (działając już jako spółka akcyjna) został wezwany do dokonania korekt i zwrotu zakwestionowanych rozliczeń świadczeń. Faktury korygujące zostały wystawione już przez spółkę akcyjną, mimo, iż dotyczyły okresu działalności prowadzonej przez osobę fizyczną, gdyż działalność gospodarcza osoby fizycznej została już do tego czasu wykreślona z ewidencji działalności. Zwrotu nienależnie pobranych świadczeń również dokonała spółka akcyjna jako podmiot przejmujący prawa i obowiązki działalności prowadzonej przez osobę fizyczną.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy uwzględniając okoliczność, że spółka akcyjna nie istniała przed dniem przekształcenia dopuszczalne jest dokonanie korekty podatku dochodowego w związku z wystawieniem faktur korygujących zmniejszających przychody za rok 2012 (tj. w okresie pierwotnego powstania przychodu) w rozliczeniu rocznym osoby fizycznej prowadzącej działalność, czy też za rok 2013 rok (tj. w okresie wystawienia faktur korygujących) w rozliczeniu spółki akcyjnej?

Zdaniem Wnioskodawcy, korekty podatku dochodowego w związku z wystawieniem faktur korygujących zmniejszających przychody należy dokonać za rok 2013 rok (tj. w okresie wystawienia faktur korygujących) w rozliczeniu spółki akcyjnej.

Tak jak wskazano powyżej, spółka przekształcona (spółka akcyjna) wstąpiła w dniu przekształcenia we wszystkie prawa i obowiązki przedsiębiorcy przekształcanego. W konsekwencji, w sytuacji gdy po dniu przekształcenia występuje potrzeba wystawienia faktury korygującej sprzedaż dokonaną przed dniem przekształcenia, to spółka przekształcona (spółka akcyjna) będzie uprawniona do wystawienia faktury korygującej. Zgodnie z art. 106j ust. pkt 5) ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku gdy po wystawieniu faktury podwyższono cenę lub stwierdzono pomyłkę w cenie, stawce, kwocie podatku lub w jakiejkolwiek innej pozycji faktury – podatnik wystawia fakturę korygującą. Z kolei zgodnie z art. 5842 § 1 ksh, spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki przedsiębiorcy przekształcanego. W konsekwencji uprawnione jest stwierdzenie, że spółka przekształcona ma prawo wystawić fakturę korygującą sprzedaż dokonaną przed dniem przekształcenia przez przedsiębiorcę przekształcanego. Z dniem 1 stycznia 2013 r. w Ordynacji podatkowej został dodany art. 93a § 4, zgodnie z którym jednoosobowa spółka kapitałowa powstała w wyniku przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną wstępuje w przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa przekształcanego przedsiębiorcy związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, z wyjątkiem tych praw, które nie mogą być kontynuowane na podstawie przepisów regulujących opodatkowanie spółek kapitałowych. Pomimo faktu, że przepis ten nie obowiązywał w dniu przekształcenia, należy stwierdzić, że oddaje on w pełni intencję ustawodawcy w zakresie sukcesji na gruncie prawa podatkowego, którą to intencją wcześniej oddawał wyłącznie art. 5842 § 1 ksh. Tak więc, na dzień przekształcenia sukcesję praw na gruncie prawa podatkowego można było wywodzić z treści normy prawnej wyrażonej w art. 5842 § 1 ksh.

W orzecznictwie sądów administracyjnych obecnie dominuje stanowisko, że każdą korektę (niezależnie od przyczyny) należy odnieść do okresu wykazania przychodu na podstawie faktury pierwotnej. Takie podejście potwierdzają wyroki NSA: z dnia 16 maja 2012 r. (sygn. akt II FSK 2005/10), z dnia 2 sierpnia 2012 r. (sygn. akt II FSK 180/11) i z 1 czerwca 2011 r. (sygn. akt II FSK 143/10). Tak więc, w sytuacji typowej (tj. bez wystąpienia czynnika przekształcenia) należy przyjąć, że korekty przychodu wynikającej z wystawionej przez podatnika faktury korygującej należy dokonać w odniesieniu do roku podatkowego, w którym przychód ten powstał. Jednakże, powyższe stanowisko wiąże się z praktycznym problemem, jakim jest wystawianie przez spółkę przekształconą faktury korygującej sprzedaż dokonaną przed dniem przekształcenia przez przedsiębiorcę przekształcanego. Z jednej strony – jak wskazano w uzasadnieniu stanowiska wnioskodawcy do pytania nr 1 – uprawnienie takie dla spółki przekształconej wynika z art. 106j ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku od towarów i usług w związku z art. 5842 § 1 ksh. Z drugiej jednak strony, ponieważ w takim przypadku korekta dotyczy okresu rozliczeniowego, w którym spółka przekształcona (spółka akcyjna) nie istniała (a w konsekwencji nie ma możliwości złożenia korekty deklaracji za okres, w którym nie złożyła deklaracji pierwotnej), uzasadnionym jest twierdzenie, że dopuszczalne jest dokonanie korekty oraz ujęcie jej w bieżącej deklaracji podatkowej – tj. w deklaracji podatkowej składanej za okres, w którym wystawiana jest przez wnioskodawcę faktura korygująca. Tym samym, zasadnym jest dokonanie korekty wartości przychodów w okresie rozliczeniowym, w którym wystawiana jest przez Wnioskodawcę faktura korygująca, tj. w 2013 r. i dokonanie korekty podatku dochodowego w rozliczeniu za ten sam okres. Stanowisko to jest tym bardziej uzasadnione, że zwrotu nienależnie pobranych świadczeń (w wyniku czego konieczne okazało się skorygowanie faktur) dokonała spółka akcyjna jako podmiot przejmujący prawa i obowiązki działalności prowadzonej przez osobę fizyczną. Tak więc ciężar ekonomiczny wynikający ze skorygowania faktur i zmniejszenia przychodów, w związku z treścią art. 5842 § 1 ksh, spoczywa na spółce akcyjnej. Zmniejszenie podstawy opodatkowania w podatku dochodowym przez spółkę akcyjną będzie więc wprost związane z poniesionym ciężarem ekonomicznym.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje:

Na wstępie należy zaznaczyć, że niniejsza interpretacja zgodnie z zadanym przez Wnioskodawcę pytaniem, dotyczy wyłącznie oceny stanowiska w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2011 r., Nr 74, poz. 397 ze zm., dalej: „ustawa o pdop”), przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

Stosownie do art. 12 ust. 3 ustawy o pdop, za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Zasady podatkowego rozpoznawania momentu uzyskania przychodów, określonych w art. 12 ust. 3 ustawy o pdop, uregulowane są w art. 12 ust. 3a-3e. Zgodnie z art. 12 ust. 3a ustawy o pdop, za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c-3e, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

  1. wystawienia faktury albo
  2. uregulowania należności.

Ustalenie przez strony, w ramach swobody umów (art. 3531 Kodeksu cywilnego), terminu płatności, czy ostatecznego ustalenia ceny późniejszego niż data wydania towaru lub wykonania usługi nie będzie miało wpływu – wobec jednoznacznej treści przepisu – na datę powstania przychodu. Przepis nie przewiduje odstępstwa od ustalenia momentu powstania przychodu w przypadku zajścia – po wydaniu towaru lub wykonaniu usług – zdarzeń, mających wpływ na jego wysokość w postaci zwrotu towaru, udzielenia bonifikaty czy skonta i nie wskazuje innego momentu uzyskania przychodu, wynikającego z korekty faktury. Nie określa także innego momentu powstania przychodu w sytuacji, gdy po wydaniu towaru lub wykonaniu usługi strony podwyższą cenę, a tym samym przychód zostanie zwiększony lub gdy cenę tę obniżą, a tym samym zmniejszy się przychód.

W art. 12 ust. 3c-3e ustawy o pdop nie uregulowano odrębnego od wskazanego w art. 12 ust. 3a momentu powstania przychodu z tytułu zbycia rzeczy, wynikającego z faktu wystawienia faktury korygującej. Przepisy ustawy o pdop nie określają zasad dokonywania korekt przychodów. Brak jest również uregulowań dotyczących momentu zmniejszenia lub zwiększenia przychodów, tj. czy przychód pomniejsza się lub powiększa w dacie korekty („na bieżąco”), czy też w dacie powstania przychodu należnego.

Analogiczne uregulowania co do momentu powstania przychodu zawarte są w art. 14 ust. 1c, 1e, 1h ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.).

Faktura korygująca nie dokumentuje bowiem odrębnego, niezależnego zdarzenia gospodarczego i nie wyznacza nowego (innego) momentu powstania przychodu lecz odnosi się ściśle do stanu zaistniałego w przeszłości i modyfikuje jedynie „pierwotną” wysokość przychodu.

Przyczyny jej wystawienia mogą być zróżnicowane. Niezależnie jednak od przyczyny korekty wskazać należy, że punktem odniesienia dla korekty przychodów jest zawsze faktura pierwotna.

Wobec powyższego, należy posłużyć się literalną wykładnią wyżej powołanych przepisów, która prowadzi do wniosku, że do przychodów podatkowych zalicza się tylko takie przychody, które w danym momencie są należne podatnikowi, czyli są wymagalne, niewątpliwe i bezwarunkowe. Dla ustalenia przychodu istotnym zagadnieniem jest określenie daty uzyskania przychodu, z którą ustawa o pdop łączy moment powstania obowiązku podatkowego. Pierwszeństwo w kształtowaniu daty powstania przychodu należnego ma dzień dokonania czynności – wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego wykonania usługi lub jej częściowego wykonania. Późniejsze wystawienie faktury VAT korygującej nie powoduje zmiany daty powstania tego przychodu. Faktura korygująca powinna mieć wpływ na przychody należne, określone w fakturze podstawowej, bowiem dotyczy ona uprzednio wykazanych przychodów, a nie jakichkolwiek innych przychodów.

Pierwszeństwo w kształtowaniu daty powstania przychodu należnego ma dzień dokonania czynności – wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego wykonania usługi lub jej częściowego wykonania. Przy czym w przypadku rozliczania usług w okresach rozliczeniowych datą powstania przychodu jest ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku. Późniejsze wystawienie faktury VAT korygującej nie powoduje zmiany daty powstania przychodu, który powstał na powyższych zasadach. Faktura korygująca powinna mieć zatem wpływ na przychody należne, określone w fakturze pierwotnej, bowiem dotyczy ona uprzednio wykazanych przychodów, a nie jakichkolwiek innych przychodów.

Jeśli więc faktura korygująca dotyczy przychodu osiągniętego w roku podatkowym wcześniejszym niż data wystawienia faktury korygującej to faktura ta powinna być uwzględniona w okresie rozliczeniowym, w którym pierwotnie powstał obowiązek podatkowy (rozpoznano przychód z tytułu dokonania sprzedaży) poprzez złożenie odpowiedniej korekty zeznania podatkowego. Faktura korygująca wykazuje bowiem właściwy – skorygowany – przychód. Korekta przychodu wynikająca z faktury korygującej powinna zatem być odnoszona do uprzednio wykazanego przychodu należnego, ponieważ późniejsze wystawienie faktury korygującej nie powoduje zmiany daty powstania tego przychodu.

Zgodnie z art. 551 § 5 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (tj. Dz.U. z 2013 r. poz. 1030, dalej „k.s.h”), przedsiębiorca będący osobą fizyczną wykonującą we własnym imieniu działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447 i Nr 239, poz. 1593 oraz z 2011 r. Nr 85, poz. 459) – (przedsiębiorca przekształcany) może przekształcić formę prowadzonej działalności w jednoosobową spółkę kapitałową (spółkę przekształconą) (przekształcenie przedsiębiorcy w spółkę kapitałową). W myśl art. 5841 § 1 k.s.h, przedsiębiorca przekształcany staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki do rejestru (dzień przekształcenia). Jednocześnie właściwy organ ewidencyjny z urzędu wykreśla przedsiębiorcę przekształcanego z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Kwestię sukcesji podatkowych praw i obowiązków następców prawnych oraz podmiotów przekształcanych reguluje ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) – która w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2012 r. nie zawierała regulacji dotyczących przekształcenia działalności gospodarczej prowadzonej indywidualnie przez osobę fizyczną w spółkę kapitałową. Jednakże w ustawie tej wprowadzono zmiany (obowiązujące od dnia 1 stycznia 2013 r.), poprzez dodanie do art. 93a § 4, w myśl którego, jednoosobowa spółka kapitałowa powstała w wyniku przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną wstępuje w przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa przekształcanego przedsiębiorcy związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, z wyjątkiem tych praw, które nie mogą być kontynuowane na podstawie przepisów regulujących opodatkowanie spółek kapitałowych. Wobec powyższego, od dnia 1 stycznia 2013 r. (w zakresie objętym wnioskiem), sukcesja praw na gruncie prawa podatkowego wynika wprost z cytowanego powyżej art. 93a § 4 Ordynacji podatkowej.

Ustawodawca nie definiuje pojęcia „praw”, będących na podstawie art. 93a § 4 Ordynacji podatkowej przedmiotem sukcesji. Wobec powyższego, zasadnym jest przyjęcie, że przedmiotem sukcesji są wszelkie skonkretyzowane prawa istniejące na dzień przekształcenia.

We wniosku wskazano, że Wnioskodawca jest spółką powstałą w wyniku przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej prowadzonej przez osobę fizyczną w jednoosobową spółkę kapitałową. Przekształcenie nastąpiło w dniu 3 grudnia 2012 r. w trybie określonym w art. 5841-58413 ksh. Spółka jest kontynuatorem działalności gospodarczej wykonywanej przed dniem przekształcenia przez osobę fizyczną. Należy wskazać, że w wyniku opisanego przekształcenia doszło, na podstawie art. 5842 § 1 ksh do wstąpienia z mocy prawa przez spółkę przekształconą we wszystkie prawa i obowiązki przedsiębiorcy przekształconego. Zgodnie z art. 5842 § 1 ksh spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki przedsiębiorcy przekształcanego. Natomiast zgodnie z § 2 tego artykułu, spółka przekształcona pozostaje podmiotem w szczególności zezwoleń, koncesji oraz ulg, które zostały przyznane przedsiębiorcy przed jego przekształceniem, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji albo ulgi stanowi inaczej.

W związku z prowadzoną działalnością, Wnioskodawca (a wcześniej jednoosobowy przedsiębiorca) wystawiał faktury sprzedaży na NFZ. W trakcie kontroli przeprowadzonej we wrześniu 2012 r. przez NFZ zakwestionowane zostało rozliczenie wykonanych świadczeń oraz sprawozdawczość dot. realizacji świadczeń. Na podstawie wystąpienia pokontrolnego Wnioskodawca został wezwany do korekty faktur (powodujących zmniejszenie przychodów) i zwrotu zakwestionowanych kwot. Wnioskodawca dwukrotnie wystąpił z zażaleniem na wystąpienia protokołu kontrolnego, kwestionując zasadność dokonania korekt. Procedura ta trwała w czasie. Zażalenia na czynności Dyrektora NFZ nie zostały uwzględnione przez Prezesa NFZ i ostatecznie w sierpniu 2013 r. Wnioskodawca (działając już jako spółka akcyjna) został wezwany do dokonania korekt i zwrotu zakwestionowanych rozliczeń świadczeń. Faktury korygujące zostały wystawione już przez spółkę akcyjną, mimo, iż dotyczyły okresu działalności prowadzonej przez osobę fizyczną, gdyż działalność gospodarcza osoby fizycznej została już do tego czasu wykreślona z ewidencji działalności. Zwrotu nienależnie pobranych świadczeń również dokonała spółka akcyjna jako podmiot przejmujący prawa i obowiązki działalności prowadzonej przez osobę fizyczną.

Analiza przedstawionego we wniosku stanu faktycznego oraz powołanych wyżej przepisów prawa podatkowego wskazuje, że w przypadku wystawienia przez Wnioskodawcę faktur korygujących Wnioskodawca nie może „na bieżąco” pomniejszyć swoich przychodów bowiem jak powyżej wykazano, zmiana wartości przychodów (korekta) nie powoduje, że zmienił się moment ich uzyskania. W związku z powyższym, należy stwierdzić, że korekta powinna zostać odniesiona do okresu rozliczeniowego, w którym przychód ten powstał, a zatem korektę tę należy odnieść do przechodu osiągniętego uprzednio przez osobę fizyczną.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Nadmienia się, że niniejsza interpretacja traci ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego stanu faktycznego lub zmiany stanu prawnego.

Niniejsza interpretacja stanowi ocenę przedstawionego we wniosku stanowiska prawnego Wnioskodawcy w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych. Ocena stanowiska Wnioskodawcy w zakresie podatku od towarów i usług została zawarta w odrębnym rozstrzygnięciu.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 14 marca 2012 r. poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj