Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/1/415-42/14/AP
z 9 kwietnia 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112 poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 8 stycznia 2014 r. (data wpływu do tut. Biura 14 stycznia 2014 r.), uzupełnionym 1 i 4 kwietnia 2014 r., o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie skutków podatkowych darowizny samochodu na rzecz żony lub ojca Wnioskodawcy - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 stycznia 2014 r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie skutków podatkowych darowizny samochodu na rzecz żony lub ojca Wnioskodawcy. Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z 20 marca 2014 r. Znak: IBPBI/1/415-42/14/AP, IBPP2/443-37/14/AB wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło 1 i 4 kwietnia 2014 r.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest przedsiębiorcą, podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: „VAT”) oraz podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych (dalej: „podatek dochodowy”), m.in. z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. We wrześniu 2010 r. nabył samochód osobowy. W związku z jego nabyciem otrzymał wówczas od zbywcy fakturę VAT z adnotacją, że przedmiotowa sprzedaż jest zwolniona z VAT, a zatem Wnioskodawca nie odliczył podatku VAT przy nabyciu samochodu (nie obniżył podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu samochodu). Samochód został wpisany do ewidencji środków trwałych prowadzonej działalności gospodarczej i dokonywane były odpisy amortyzacyjne od jego wartości początkowej. Bieżące koszty utrzymania i korzystania z samochodu (koszty serwisów, koszty paliwa) zaliczane były do kosztów uzyskania przychodów. Ostatni odpis amortyzacyjny miał nastąpić w rozliczeniu za miesiąc marzec 2014 r. Wnioskodawca rozważa ewentualną darowiznę przedmiotowego samochodu na rzecz żony, z którą pozostaje we wspólności małżeńskiej ustawowej albo na rzecz ojca, po zakończeniu amortyzacji samochodu. Samochód został nabyty ze środków stanowiących majątek osobisty Wnioskodawcy i stanowi składnik tego majątku (zarazem zarejestrowany jest wyłącznie na Wnioskodawcę). Ani żona Wnioskodawcy, ani ojciec nie prowadzą działalności gospodarczej. Obdarowany w związku z darowizną nie przejmowałby długów, ciężarów ani zobowiązań darczyńcy.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy darowizna przedmiotowego samochodu na rzecz żony lub ojca Wnioskodawcy spowoduje obowiązek zapłaty podatku dochodowego?

Zdaniem Wnioskodawcy, darowizna taka nie spowoduje obowiązku zapłaty podatku dochodowego, gdyż czynność taka nie jest objęta zakresem podatku dochodowego od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), przepisów tej ustawy nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom ustawy od spadków i darowizn.

W myśl art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz.U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768 ze zm.), podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, m.in. tytułem darowizny.

Z powyższych przepisów wynika zatem, że każda darowizna, bez względu na jej przedmiot, a zatem również darowizna samochodu stanowiącego środek trwały, wykorzystywany na potrzeby prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej podlega przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn, co wyklucza możliwość jej opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Niemniej jednak zauważyć należy, że zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolniczej działalności gospodarczej), uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług. W myśl natomiast art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a ww. ustawy, przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników będących środkami trwałymi, ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą. We wrześniu 2010 r. nabył samochód osobowy, który został ujęty w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej działalności gospodarczej, a od jego wartości początkowej dokonywane były odpisy amortyzacyjne. Bieżące wydatki dot. utrzymania i korzystania z samochodu (tj. koszty serwisów, koszty paliwa) zaliczane były do kosztów uzyskania przychodu. Ostatni odpis amortyzacyjny miał nastąpić w rozliczeniu za miesiąc marzec 2014 r. Po zakończeniu amortyzacji samochodu Wnioskodawca zamierza dokonać darowizny tego samochodu na rzecz żony, z którą pozostaje we wspólności małżeńskiej ustawowej albo na rzecz ojca. Samochód został nabyty ze środków stanowiących majątek osobisty Wnioskodawcy i stanowi składnik tego majątku (samochód zarejestrowany jest wyłącznie na Wnioskodawcę). Ani żona Wnioskodawcy, ani ojciec nie prowadzą działalności gospodarczej. Obdarowany w związku z darowizną nie przejmowałby długów, ciężarów ani zobowiązań darczyńcy.

Mając na względzie, że przekazanie wskazanego we wniosku samochodu na rzecz żony lub ojca Wnioskodawcy nastąpi nieodpłatnie (w drodze darowizny), stwierdzić należy, że w związku z dokonaniem tej czynności prawnej nie powstanie przychód z działalności gospodarczej, o którym mowa w cyt. powyżej art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlegający opodatkowaniu tym podatkiem.

W konsekwencji czynność ta na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych, będzie neutralna podatkowo.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienić należy, że w pozostałym zakresie będącym przedmiotem wniosku ORD-IN, tj. w zakresie pytań oznaczonych we wniosku Nr 2 - 4 wydane zostaną odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj