Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/2/423-1521/13/AK
z 14 lutego 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 7 listopada 2013 r. (data wpływu do tut. BKIP 22 listopada 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zatorów płatniczych w przypadku umowy leasingu finansowego – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 listopada 2013 r. wpłynął do tut. Organu wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zatorów płatniczych w przypadku umowy leasingu finansowego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest polską spółką prowadzącą działalność w zakresie handlu specjalistycznymi maszynami dla różnych gałęzi przemysłu produkcyjnego np. wykrawarki, wiertnice, prasy krawędziowe, itp. W ramach prowadzonej działalności w związku z oczekiwaniami klientów Spółka rozszerzyła swoje usługi o najem maszyn na rzecz podmiotów trzecich. W związku z powyższym Spółka zawarła umowy leasingu finansowego maszyn produkcyjnych na cele wynajmu. Umowy leasingu stanową umowy leasingu finansowego w rozumieniu art. 17f ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm., dalej: „ustawa CIT”), w szczególności umowa zostanie zawarta na czas określony (przekraczający rok), jej przedmiotem będą środki trwałe, a suma ustalonych w umowie opłat pomniejszona o należny podatek VAT, będzie odpowiadać co najmniej wartości początkowej środka trwałego. W umowie tej znajdzie się również zapis zgodnie, z którym odpisów amortyzacyjnych od przedmiotu leasingu będzie dokonywać korzystający tj. Spółka. W związku z powyższym Spółka, jako korzystający, jest uprawniona do ujęcia środków trwałych stanowiących przedmiot umowy leasingu w swojej ewidencji środków trwałych oraz dokonywania od powyższych środków trwałych odpisów amortyzacyjnych, które będą stanowić koszt podatkowy i koszt księgowy.

Zgodnie z postanowieniami umowy leasingu Spółka (jako korzystający) jest zobowiązana do uiszczania rat z tytułu umowy leasingu finansowego. Harmonogram płatności rat z tytułu umowy leasingu stanowi załącznik do umowy leasingu. Jednostka założyła, że środki finansowe przeznaczone na spłatę rat leasingowych (część kapitałowa i odsetkowa) będą pochodzić głównie z czynszu osiąganego z tytułu najmu maszyn produkcyjnych. Spółka zawarła umowy leasingu przed 1 stycznia 2013 r. i na bieżąco spłaca kolejne raty leasingowe zgodnie z przyjętym harmonogramem. W związku z wprowadzonymi od 1 stycznia 2013 r. nowymi obowiązkami tj. nowelizacją art. 15b ust. 6 i 7 ustawy CIT dotyczącą obowiązku dokonania korekty odpisów amortyzacyjnych uwzględnionych w kosztach podatkowych powstała wątpliwość co do ewentualnego sposobu korekty kosztów podatkowych. Od początku 2013 r. Spółka nie dokonuje korekty kosztów podatkowych w sytuacji, gdy zapłacona rata kapitałowa (leasingu finansowego) miesięczna jest równa lub wyższa od miesięcznego odpisu amortyzacyjnego. W stosunku do łącznie dokonanych odpisów amortyzacyjnych od momentu przyjęcia środka trwałego z leasingu do używania suma zapłaconych rat leasingowych przewyższa wartość odpisów umorzeniowych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w przypadku uiszczenia w terminie wskazanym w art. 15b ust. 1 i 2 ustawy CIT części kapitałowej raty leasingowej, Spółka jako korzystający będzie zobowiązana do korekty odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 15b ust. 6 i 7 ustawy CIT dokonanych przez Spółkę od środków trwałych będących przedmiotem leasingu finansowego, jeśli zapłacona rata leasingowa zgodnie z harmonogram płatności przewyższa wartość miesięcznego odpisu amortyzacyjnego?

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 15b ustawy CIT, podatnicy są obowiązani do dokonania zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów w przypadku nieuregulowania kwoty wynikającej z faktury (lub innego dokumentu) w ciągu 30 dni od upływu terminu płatności ustalonego przez strony, a w przypadku gdy termin płatności jest dłuższy niż 60 dni - nieuregulowania jej w ciągu 90 dni od dnia zaliczenia kwoty do kosztów uzyskania przychodów.

Z uregulowań tych, jak wskazano poniżej, nie zostały wyłączone koszty związane z realizacją umów leasingu finansowego, a zatem powołane przepisy mają również zastosowanie do kosztów podatkowych wynikających z tych umów. W leasingu finansowym korzystający wprowadza do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych środek trwały, będący przedmiotem umowy leasingu, od którego dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Znajduje to potwierdzenie między innymi w odpowiedzi na interpelację poselską nr 14770 oraz wyjaśnieniach Zastępcy Dyrektora Departamentu Podatków Dochodowych w piśmie z 20 maja 2013 r. Znak: ... .

W myśl art. 15b ust. 8 ustawy CIT, jeżeli zgodnie z art. 15 zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów kwoty wynikającej z dokumentów, o których mowa w ust. 1, nastąpi po upływie terminu określonego w ust. 1 lub 2, to zaliczenie tej kwoty do kosztów uzyskania przychodów następuje z uwzględnieniem art. 15 z tym, że nie wcześniej niż w miesiącu jej uregulowania. Celem wprowadzenia art. 15b ustawy CIT było ograniczenie tzw. „zatorów płatniczych”, poprzez obowiązek dokonania przez podatnika korekty kosztów podatkowych w przypadku nieuregulowania przez niego kwoty wynikającej z faktury (innego dokumentu) w terminie wskazanym w przepisach podatkowych. Przepisy podatkowe zawierają rozwiązanie polegające na obowiązku dokonania zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów w przypadku nieuregulowania kwoty wynikającej z faktury lub innego dokumentu w ciągu 30 dni od daty upływu terminu płatności ustalonego przez strony, a w przypadku gdy termin płatności jest dłuższy niż 60 dni - nieuregulowania jej w ciągu 90 dni od dnia zaliczenia kwoty wynikającej z faktury (innego dokumentu) do kosztów uzyskania przychodów. Zatem korekta kosztów podatkowych jest uzależniona od terminu płatności ustalonego przez strony i braku zapłaty w odpowiednim, wskazanym w przepisach, terminie.

Zgodnie z art. 15b ust. 6 ustawy CIT od osób prawnych, przepisy ust. 1-5 stosuje się odpowiednio, w przypadku nabycia lub wytworzenia środków trwałych albo nabycia wartości niematerialnych i prawnych, do tej części odpisów amortyzacyjnych, które podatnik zaliczył do kosztów uzyskania przychodów. Z kolei, zgodnie z art. 15b ust. 7 ustawy CIT, w przypadku nabycia lub wytworzenia środków trwałych albo nabycia wartości niematerialnych i prawnych, jeżeli termin, o którym mowa w ust. 1 lub 2, upływa nie później niż w miesiącu następującym po miesiącu wprowadzenia ich do ewidencji, do kosztów uzyskania przychodów zalicza się odpisy amortyzacyjne od tych środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych w części, w jakiej ich cena nabycia lub koszt wytworzenia wynikający z dokumentów, o których mowa w ust. 1, zostały uregulowane w terminie określonym w ust. 1 lub 2. Jeżeli zobowiązanie zostało uregulowane w terminie późniejszym, podatnik w miesiącu uregulowania tego zobowiązania zwiększa koszty uzyskania przychodów o kwotę odpisów amortyzacyjnych, które nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów na podstawie zdania pierwszego. W sytuacji, gdy termin płatności poszczególnej raty leasingowej wynosić będzie poniżej 60 dni, zastosowanie będzie miał art. 15b ust. 1 ustawy CIT. Natomiast w sytuacji, gdy termin płatności poszczególnej raty leasingowej będzie dłuższy niż 60 dni, zastosowanie będzie miał art. 15b ust. 2 ustawy CIT.

Z powyższego wynika, że Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów kwotę odpisu amortyzacyjnego dokonywanego od leasingowanych składników majątku zgodnie z art. 16a ust. 2 ustawy CIT jeżeli jednocześnie kwota ta znajdzie pokrycie w płatności dokonanej przez firmę na rzecz kontrahenta i Spółka ureguluje tę kwotę w terminie odpowiednio 30 dni od daty upływu terminu płatności lub 90 dni od daty zaliczenia tej kwoty do kosztów uzyskania przychodów; Spółka w przedstawionym stanie faktycznym nie będzie obowiązana do zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów o kwotę tego odpisu amortyzacyjnego.

Tylko nieuregulowanie w odpowiednim terminie spłaty raty leasingowej (wg harmonogramu płatności) powodować będzie wyłączenie z kosztów odpowiedniej części odpisów amortyzacyjnych od środka trwałego amortyzowanego przez korzystającego. Pod względem terminów płatności każda rata powinna być ustalana i rozliczana odrębnie. Natomiast po uregulowaniu zobowiązań korzystający ma prawo do zaliczenia do kosztów podatkowych dokonanych wcześniej zmniejszeń.

W przypadku leasingu finansowego mamy do czynienia ze swoistym systemem ratalnym płatności za zakupywane środki trwałe. Maszyny produkcyjne pod wynajem ze względu na istotną wartość zakupywane są w leasingu finansowym z rozłożoną na raty płatnością. Środki te są ujmowane w kosztach podatkowych poprzez dokonywane odpisy amortyzacyjne. Wysokość odpisów nie przekracza każdorazowo wysokości płatności raty leasingowej w części kapitałowej (część odsetkowa jest kosztem w momencie zapłaty-metoda kasowa). Zatem w przypadku Spółki nie ma potrzeby korygowania kosztów podatkowych wg zapisu art. 15b ustawy CIT jeśli wysokość zapłaconych, łącznie od daty przyjęcia środka trwałego do używania rat opłat leasingowych, jest równa lub wyższa od dokonanych odpisów amortyzacyjnych. W przypadku zakupu środka trwałego w leasingu finansowym o znacznej wartości, rozłożenie na raty płatności jest ekonomicznie zasadne. Spółka nie miałaby możliwości jednorazowej spłaty całej wartości faktury. Należy dodać że środki trwałe nabyte w drodze leasingu finansowego są ze strony Spółki przedmiotem najmu osobom trzecim. Ich zapłata czynszu pozwala na spłatę poszczególnych rat leasingowych w części kapitałowej i odsetkowej.

Zdaniem Spółki prawidłowym wydaje się przyjęcie w Spółce rozwiązania ujmowania w kosztach podatkowych odpisów amortyzacyjnych w całości, pod warunkiem:

  • terminowego regulowania rat leasingowych (w części kapitałowej),
  • przewyższania wartości opłaconych rat leasingowych w części kapitałowej nad sumą dokonanych odpisów amortyzacyjnych.

W takiej sytuacji zaliczona do kosztów cześć zobowiązania znajduje pokrycie w płatnościach i zmniejszenie kosztów uzyskania przychodów nie znajduje uzasadnienia.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj