Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP2/443-405/12-2/IG
z 12 lipca 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP2/443-405/12-2/IG
Data
2012.07.12



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
odliczenie podatku
podatek naliczony
umorzenie udziałów
wynagrodzenia


Istota interpretacji
Czy przy założeniu, że Spółka i Wnioskodawca złożą na podstawie art. 43 ust. 10 Ustawy o VAT zgodne oświadczenie o wyborze opcji opodatkowania (rezygnacji ze zwolnienia) dotyczące Nieruchomości, Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia naliczonego podatku od towarów i usług wykazanego na fakturze wystawionej przez Spółkę z tytułu wydania Nieruchomości jako wynagrodzenia w zamian za umarzane udziały?



Wniosek ORD-IN 402 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 20.04.2012 r. (data wpływu 23.04.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego wykazanego na fakturze wystawionej dla Wnioskodawcy z tytułu wydania nieruchomości jako wynagrodzenia w zamian za umarzane udziały – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23.04. 2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego wykazanego na fakturze wystawionej dla Wnioskodawcy z tytułu wydania nieruchomości jako wynagrodzenia w zamian za umarzane udziały.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

B spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Wnioskodawca” jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Jest ona udziałowcem w Problem spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Spółka”), która również jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Spółka prowadzi działalność gospodarczą, polegającą m.in. na wynajmie nieruchomości.

Spółka planuje częściowo umorzyć udziały Wnioskodawcy. Planowane umorzenie zostanie przeprowadzone częściowo w drodze umorzenia przymusowego, a częściowo w drodze umorzenia automatycznego. W związku z tym Spółka wypłaci wynagrodzenie na rzecz Wnioskodawcy z tytułu umorzenia części jego udziałów. Wynagrodzenie zostanie wypłacone w naturze. Spółka wyda Wnioskodawcy wynagrodzenie w formie rzeczowej, której wartość rynkowa będzie równa kwocie przysługującej Udziałowcowi z tytułu umorzenia części jego udziałów w spółce.

Przedmiotem wynagrodzenia przekazanego Wnioskodawcy przez Spółkę będzie grunt wraz z posadowionymi na nim budynkami (dalej: „Nieruchomości”), które zostały nabyte, wybudowane przez Spółkę lub nabyte przed dniem 1 maja 2004 oraz po tej dacie. Z tytułu ich wybudowania i nabycia Spółka skorzystała z prawa do odliczenia podatku VAT.

Obecnie Nieruchomości są zaliczone przez Spółkę do środków trwałych i wykorzystywane przez nią do wykonywania czynności opodatkowanych VAT w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Spółka w zasadzie od zakończenia budowy/nabycia wynajmuje Nieruchomości na potrzeby magazynowe.

W wyniku wydania Nieruchomości w ramach wynagrodzenia za umorzone udziały Wnioskodawcy zmieni się wyłącznie podmiot wykonujący nad nimi faktyczne i prawne władztwo. Wnioskodawca zamierza bowiem wykorzystywać otrzymane Nieruchomości do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Wydanie Nieruchomości przez Spółkę na rzecz Wnioskodawcy w ramach wynagrodzenia za umorzone udziały będzie udokumentowane fakturą VAT. Wnioskodawca oraz Spółka złożą we właściwym trybie oświadczenie o wyborze opcji opodatkowania zgodnie z przepisem art. 43 ust. 10 Ustawy o VAT. Wydane Nieruchomości będą wykorzystywane przez Wnioskodawcę do wykonywania czynności opodatkowanych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy przy założeniu, że Spółka i Wnioskodawca złożą na podstawie art. 43 ust. 10 Ustawy o VAT zgodne oświadczenie o wyborze opcji opodatkowania (rezygnacji ze zwolnienia) dotyczące Nieruchomości, Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia naliczonego podatku od towarów i usług wykazanego na fakturze wystawionej przez Spółkę z tytułu wydania Nieruchomości jako wynagrodzenia w zamian za umarzane udziały...

Zdaniem Wnioskodawcy, przy założeniu, że Spółka i Wnioskodawca złożą na podstawie art. 43 ust. 10 Ustawy o VAT zgodne oświadczenie o wyborze opcji opodatkowania (rezygnacji ze zwolnienia) dotyczące Nieruchomości, Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia naliczonego podatku od towarów i usług wykazanego na fakturze wystawionej przez Spółkę z tytułu wydania Nieruchomości jako wynagrodzenia w zamian za umarzane udziały.

Prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony stanowi podstawową instytucję dla konstrukcji podatku VAT. Przez podatek naliczony rozumie się na podstawie przepisu art. 86 ust. 2 pkt 1 Ustawy o VAT m. in. sumę kwot podatku określonego w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Prawo do odliczenia podatku VAT: „w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.” Tak wynika z przepisu art. 86 ust. 1 Ustawy o VAT. Podstawowe wymogi, jakie zatem nakłada ustawodawca, to:

wykorzystywanie towarów do wykonywania czynności opodatkowanych VAT oraz posiadanie z tego tytułu statusu podatnika VAT. Jeśli te warunki są spełnione, dany podmiot jest uprawniony do obniżenia swojego podatku należnego o podatek VAT naliczony w poprzedniej fazie obrotu. Jak już wskazano powyżej, w przypadku nabycia towarów i usług kwota ta jest równa wartości podatku VAT wykazanej w otrzymanej fakturze.

W analizowanej sytuacji Nieruchomości, które nabędzie Wnioskodawca, będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej. Z tego tytułu Wnioskodawca będzie posiadał status podatnika VAT. Na tej podstawie uznać należy, iż Wnioskodawca będzie uprawniony do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktury otrzymanej od Spółki.

Ustawodawca przewidział jednak wyjątki od prawa do odliczenia podatku VAT. Zostały one wskazane w przepisach art. 88 i 88a Ustawy o VAT. Żadna jednak ze wskazanych sytuacji nie ma miejsca w przypadku Wnioskodawcy.

Faktura, którą on otrzyma będzie dokumentować nabycie Nieruchomości od Spółki w ramach umorzenia udziałów Wnioskodawcy. Czynność ta stanowi odpłatne świadczenie Spółki na rzecz Wnioskodawcy, które podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Jak należy zauważyć, w wyniku wydania Nieruchomości Spółka dokona przeniesienia prawa do rozporządzania tymi towarami (w rozumieniu art. 2 pkt 6 Ustawy o VAT) jak właściciel. W ten sposób wypełni przesłanki definicji dostawy towarów wskazane w przepisie art. 7 ust. 1 Ustawy o VAT. Czynność ta będzie również odpłatna, gdyż Nieruchomości zostaną wydane jako ekwiwalent zgody wspólnika na unicestwienie części jego udziałów.

Taki wniosek - dotyczący prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktury dokumentującej wydanie Nieruchomości w ramach umorzenia udziałów - został potwierdzony w licznych interpretacjach indywidualnych wydawanych przez organy podatkowe. Przykładowo Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 20 lipca 2010 r. (ITPP1/443-427a/10/DM) wskazał, iż: „Biorąc pod uwagę powołane przepisy, a także opis zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku należy stwierdzić, że - jak słusznie wskazał Wnioskodawca - przeniesienie przez spółkę „CP” na rzecz spółki „CL” nie stanowiącej przedsiębiorstwa ani też jego zorganizowanej części w rozumieniu art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, nieruchomości gruntowej w postaci prawa wieczystego użytkowania działek niezabudowanych przeznaczonych na cele budowlane, jak również zabudowanych budynkami i budowlami (jako wynagrodzenie w zamian za udziały nabywane w celu umorzenia), stanowi dostawę towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 cyt. ustawy. W wyniku wydania ww. nieruchomości, dokonane zostanie przeniesienie praw do rozporządzania towarem jak właściciel, zaś czynność ta podlega opodatkowaniu, jako objęta dyspozycją art. 5 ust. 1 cyt. ustawy. W konsekwencji, spółka zbywająca nieruchomość, tj. prawo użytkowania wieczystego działek wraz z prawem własności położonych na tych działkach obiektów, zobowiązana będzie do udokumentowania ww. dostawy fakturą VAT, zgodnie z art. 106 ust. 1 cyt. ustawy. Uwzględniając z kolei, iż nabyta nieruchomość będzie wykorzystywana do wykonywana czynności opodatkowanych, spółce „Cl” w zakresie, w jakim transakcja nie będzie podlegała zwolnieniu od podatku, przysługiwać będzie stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług prawo do odliczenia podatku naliczonego o podatek należny zawarty w ww. fakturze”. Taka wykładnia przepisu została przedstawiona w odniesieniu do opisu zdarzenia przyszłego, w którym wnioskodawca przewidywał dokonanie umorzenia przymusowego albo dobrowolnego.

Na podstawie powyższych rozważań nie powinno zatem budzić wątpliwości, iż w przypadku nabycia przez Wnioskodawcę Nieruchomości w ramach wynagrodzenia z tytułu umorzenia przymusowego lub automatycznego części udziałów, które Wnioskodawca posiada w spółce, po wybraniu tzw. opcji opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 10 Ustawy o VAT, będzie on uprawniony do odliczenia podatku naliczonego, jaki będzie wynikał z faktury, którą Wnioskodawcą otrzyma od Spółki na podstawie art. 86 ust. 1 Ustawy o VAT.

Niezależnie od wskazanych wyżej argumentów Wnioskodawca zwraca uwagę, iż prawo do odliczenia VAT wynikającego z wystawionej przez Spółkę faktury VAT przysługiwałoby mu także wówczas, gdyby przeniesienie własności Nieruchomości, jako wynagrodzenia za umarzane udziały, zostało uznane za czynność dokonaną nieodpłatnie.

Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 5 lit. b) Ustawy o VAT obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, których nabycie nastąpiło w wyniku darowizny lub nieodpłatnego świadczenia usługi.

Jest to jednocześnie jedyny przepis, który wyłącza prawo do odliczenia VAT naliczonego wynikającego z dokonania czynności nieodpłatnych. Nie ma natomiast wątpliwości, że przeniesienie własności Nieruchomości i jej wydanie Wnioskodawcy w zamian za umarzane udziały, nie jest darowizną. W konsekwencji ich nabycie nie następuje w wyniku darowizny dokonanej przez Spółkę na rzecz Wnioskodawcy. Brak jest jednocześnie w Ustawie o VAT regulacji, która wyłączałaby odliczenie podatku naliczonego w takiej sytuacji.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W świetle art. 2 pkt 6 powołanej ustawy, towarami są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

W myśl art. 7 ust. 1 tej ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1 ustawy.

Na mocy art. 146a pkt 1 ww. ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011r. do dnia 31 grudnia 2013r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Wszelkie zaś odstępstwa od tej zasady poprzez zastosowanie obniżonej stawki lub zwolnienie z opodatkowania, należy uznać za wyjątek w stosowaniu ww. przepisu.

Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone między innymi w art. 43 ustawy o VAT.

Jak stanowi art. 43 ust. 1 pkt 10 powołanej ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

  1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Przepis art. 43 ust. 10 ww. ustawy określa, że podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10, i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:

  1. są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni;
  2. złożą, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.

Zgodnie z art. 43 ust. 11 ustawy o VAT, oświadczenie, o którym mowa w ust. 10 pkt 2, musi również zawierać:

  1. imiona i nazwiska lub nazwę, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej dokonującego dostawy oraz nabywcy;
  2. planowaną datę zawarcia umowy dostawy budynku, budowli lub ich części;
  3. adres budynku, budowli lub ich części.

Art. 86 ust. 1 i 2 pkt 1a ustawy stanowią, że w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług, z uwzględnieniem rabatów, określonych w art. 29 ust. 4.

Wyłączenia stosowania obniżenia podatku zawiera art. 88 ustawy.

Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca nabędzie od Spółki nieruchomość w ramach umorzenia udziałów Wnioskodawcy. Czynność ta będzie stanowić odpłatne świadczenie Spółki na rzecz Wnioskodawcy. Jak wynika z wniosku, zarówno Wnioskodawca jak i nabywca są zarejestrowanymi czynnymi podatnikami podatku VAT i zamierzają złożyć oświadczenia w przedmiocie opodatkowania dostawy nieruchomości, zatem oba ww. warunki zostaną spełnione.

Transakcja zostanie udokumentowana fakturą VAT. Ponieważ art. 88 nie zawiera wyłączenia obniżenia podatku wykazanego na fakturze wystawionej z tytułu wydania Nieruchomości jako wynagrodzenia w zamian za umarzane udziały, to Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia naliczonego podatku wynikającego z tej transakcji.

W związku z tym stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj