Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/2/423-1639/13/JD
z 18 marca 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 3 lipca 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z 26 listopada 2013 r. (wpływ do tut. Biura 9 grudnia 2013 r.), uzupełnionym 5 marca 2014 r., o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia momentu powstania przychodu (pytanie oznaczone we wniosku nr 2) – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 listopada 2013 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia momentu powstania przychodu. Pismem z 3 grudnia 2013 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego przekazał przedmiotowy wniosek do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach, celem załatwienia zgodnie z właściwością (data wpływu do tut. BKIP 9 grudnia 2013 r.). Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z 21 lutego 2014 r. Znak: IBPP2/443-1127/13/IK IBPBI/2/423-1639/13/JD wezwano do jego uzupełnienia. Uzupełnienia wniosku dokonano 5 marca 2014 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka posiada zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie zbierania odpadów opakowaniowych o kodzie 15.01.04. Z klientem będącym organizacją odzysku, utworzoną na podstawie ustawy z dnia 11 maja 2001 r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej, Spółka zawarła umowę na wykonanie usługi zbierania oraz przekazania do odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych o kodzie 15.01.04 (opakowania z metali) tylko i wyłącznie podmiotom do tego uprawnionym, a następnie wydanie organizacji dokumentów potwierdzających wykonanie zleconych czynności odzysku i recyklingu. Umowa stanowi, że wykonanie usługi zostanie potwierdzone wydaniem klientowi dokumentów potwierdzających odzysk i recykling w zakresie odpadów o kodzie 15.01.04, dalej zwanych łącznie DPR, w których określona będzie ilość odpadów poddanych odzyskowi i recyklingowi w danym miesiącu. DPR wystawione przez Spółkę będą zgodne z postanowieniami ustawy z dnia 11 maja 2001 r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 90 poz. 607 ze zm.).

Wydanie DPR będzie następowało w terminie 40 dni od dnia zakończenia każdego kwartału (wraz z fakturą VAT), w którym usługa była dokonywana. Wynagrodzenie, zgodnie z zapisami umowy, będzie płatne za okresy kwartalne, na podstawie faktury VAT wystawionej przez Spółkę w terminie 40 dni od dnia zakończenia każdego kwartału, z terminem płatności 14 dni. Faktura zostanie dostarczona kontrahentowi wraz z DPR. Za pierwszy okres rozliczeniowy, dotyczący usługi zbierania oraz przekazania do odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych, strony przyjmują okres od 1 sierpnia 2013 r. do 30 września 2013 r. Oznacza to, że pierwsze wydanie DPR nastąpi w terminie 40 dni od zakończenia kwartału, czyli w listopadzie 2013 r.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

W jakim momencie Spółka powinna rozpoznać przychód w podatku dochodowym od osób prawnych? (pytanie oznaczone we wniosku nr 2)

Zdaniem Spółki, zgodnie z art. 12 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c-3e, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

  1. wystawienia faktury albo
  2. uregulowania należności.

Zdaniem Spółki, datą powstania przychodu, jest data wystawienia faktury, która dokumentuje wykonanie usługi. Potwierdzeniem wykonania usługi przez Spółkę jest wydanie kontrahentowi dokumentów potwierdzających odzysk i recykling (DPR), który następuje w terminie 40 dni od dnia zakończenia każdego kwartału.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje:

Zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm.), za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

W przedmiotowym przepisie ustawodawca wprowadził ogólną zasadę ujmowania przychodów związanych z działalnością gospodarczą w momencie gdy są one należne.

Natomiast doprecyzowanie momentu powstania przychodu zawarte zostało w art. 12 ust. 3a ww. ustawy, zgodnie z którym za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c-3e, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

  1. wystawienia faktury albo
  2. uregulowania należności.

Stosownie do ww. regulacji stwierdzić zatem należy, że przy określaniu daty powstania przychodu należnego decydujące znaczenie ma wydanie rzeczy, zbycie prawa majątkowego lub wykonanie usługi albo częściowe wykonanie usługi, które to okoliczności decydują w pierwszej kolejności o dacie powstania przychodu należnego. Przy czym ustawodawca zastrzega, że powstanie przychodu należnego zgodnie ze wskazanymi zasadami nie może nastąpić później niż w dniu wystawienia faktury lub uregulowania należności.

Przepis ten – określający generalnie zasadę ustalania momentu powstania przychodu - ma zastosowanie z zastrzeżeniem ust. 3c-3e, czyli o ile nie zachodzą szczególne okoliczności, dla których ustawodawca przyjął odmienny sposób ustalania momentu powstania przychodu.

Stosownie do art. 12 ust. 3c omawianej ustawy, jeżeli strony ustalą, że usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku. Powyższy zapis stanowi wyjątek od ogólnej zasady rozpoznawania momentu powstania przychodów związanych z prowadzoną przez podatnika podatku dochodowego od osób prawnych działalnością gospodarczą, a dotyczy tych podatników, którzy w zawartych umowach cywilnoprawnych postanowili, że świadczone przez nich usługi będą rozliczane okresowo (w okresach rozliczeniowych).

Z opisu stanu faktycznego wynika, że Spółka zawarła umowę na wykonanie usługi zbierania oraz przekazania do odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych o kodzie 15.01.04 (opakowania z metali) tylko i wyłącznie podmiotom do tego uprawnionym, a następnie wydanie organizacji dokumentów potwierdzających wykonanie zleconych czynności odzysku i recyklingu. Wynagrodzenie za świadczone przez Spółkę usługi, zgodnie z zapisami umowy, będzie płatne za okresy kwartalne, przy czym za pierwszy okres rozliczeniowy, dotyczący usługi zbierania oraz przekazania do odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych, strony przyjęły okres od 1 sierpnia 2013 r. do 30 września 2013 r.

W konsekwencji w przedmiotowej sprawie znajdzie zastosowanie powołany wcześniej art. 12 ust. 3c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Dokonując analizy omawianego przepisu, należy stwierdzić, że przepis ten, w przypadku usługi rozliczanej w okresach rozliczeniowych, wskazuje następujące możliwe daty powstania przychodu:

  1. ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub
  2. ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego na wystawionej fakturze.

Odnosząc powyższe do sytuacji przedstawionej we wniosku należy stwierdzić, że datą powstania przychodu będzie ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie. Jak bowiem wskazano w opisie stanu faktycznego („wynagrodzenie zgodnie z zapisami umowy, będzie płatne za okresy kwartalne”), a w umowie zawartej z kontrahentem ustalono okresy rozliczeniowe („pierwszy okres rozliczeniowy (…)”). Wydanie przez Spółkę dokumentu DPR i równoczesne wystawienie faktury, jest tylko formą dokonywania wzajemnego rozliczenia. Zdarzenie to pozostaje bez wpływu na moment powstania przychodu.

Podsumowując powyższe rozważania należy stwierdzić, że w przedstawionym stanie faktycznym momentem uzyskania przychodu będzie ostatni dzień okresu rozliczeniowego wynikającego z umowy (kwartał).

Stanowisko Spółki jest zatem nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j Dz.U. z 14 marca 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj