Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/415-767/13-2/MG
z 22 stycznia 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 25 października 2013 r. (data wpływu 7 listopada 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania wygranych w konkursach – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 7 listopada 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania wygranych w konkursach.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca jest podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży hurtowej towarów.

Wnioskodawca bardzo często w celu zachęcenia do nabywania sprzedawanych towarów oraz zwiększenia atrakcyjności własnej oferty przeprowadza konkursy dla swoich Klientów.

Wnioskodawca, z racji na działanie w branży H (rynek gastronomii hotelowej - Ho, rynek restauracyjny - Re, rynek cateringu - Ca) organizuje również konkursy skierowane do uczniów średnich i wyższych szkół gastronomicznych.

Uczestnicy konkursów muszą samodzielnie opracować przepis na danie konkursowe, składające się z przekąski zimnej i dania głównego z uwzględnieniem obowiązkowych produktów konkursowych określonych przez Wnioskodawcę i wykonać samodzielnie zdjęcia dań i przekąski przygotowanych na bazie tych przepisów.

W kolejnym etapie, uczestnicy zobowiązani są przygotować danie konkursowe składające się z przystawki i II dania głównego na podstawie przepisu własnego pomysłu przy użyciu produktów wyselekcjonowanych przez Wnioskodawcę (znajdujących się w ofercie handlowej), z którymi zapozna się bezpośrednio przed rozpoczęciem przygotowywania Pracy konkursowej.

Wyboru zwycięzców dokonuje jury, biorąc pod uwagę oryginalność, wygląd i smak oraz technikę przygotowania.

Każdorazowo formuła konkursu jest określona w formie regulaminu i ogłoszenia o konkursie, które szczegółowo zawiera zagadnienia takie jak:

  1. zasady rywalizacji,
  2. wyłonienie zwycięzców przez komisje konkursową według ustalonych kryteriów,
  3. sposób wydania i przekazania nagród zwycięzcom.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.


Czy wartość wygranych w konkursach organizowanych przez Wnioskodawcę, opisanych powyżej, tj. konkursów z zakresu sztuki gastronomicznej, w sytuacji gdy jednorazowa wartość tych wygranych lub nagród nie przekracza kwoty 760 zł, korzysta ze zwolnienia od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o podatku podatkowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT)?


Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o PIT opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Co do zasady, na podstawie art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT, od dochodów (przychodów) z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych lub nagród związanych ze sprzedażą premiową uzyskanych w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, z zastrzeżeniem art. 21 ust. 1 pkt 6, 6a i 68, pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10% wygranej lub nagrody.

Należy podkreślić, że w obowiązującym systemie prawnym brak jest legalnej definicji pojęcia konkurs, wobec czego w celu określenia ich znaczenia uzasadnione jest zastosowanie wykładni językowej. Według definicji zawartej w Słowniku Języka Polskiego (pod red. M. Szymczaka, PWN, Warszawa 2002 r.), konkurs to „impreza, przedsięwzięcie o charakterze artystycznym, rozrywkowym, sportowym, mające określony program i dające możliwość wyboru przez eliminację najlepszych wykonawców, autorów danych prac itp. zwykle wyróżnionych nagrodami”.

Biorąc pod uwagę powyższe, aby uznać dane przedsięwzięcie za konkurs musi istnieć element współzawodnictwa w celu osiągnięcia najlepszego rezultatu. Dodatkowo należy podkreślić, iż w konkursie nagrody przyznawane są tylko niektórym osobom biorącym w nim udział.

Podsumowując, konkursem jest jedynie taka akcja, w której uczestnicy współzawodniczą ze sobą o określoną ilość nagród, przy czym zwycięzca jest wybierany w sposób obiektywny spośród tych osób, które zgłosiły chęć udziału w konkursie, wykonały zadanie konkursowe i ewentualnie spełniły inne wymagane regulaminem warunki.

Jako organizator konkursu, Wnioskodawca każdorazowo sporządza regulamin, w którym opisana jest strona formalna przedsięwzięcia, określona jest tematyka konkursu, organizator, uczestnicy, nagrody oraz sposób wyłonienia zwycięzców.

Biorąc pod uwagę powyższe, nie ulega wątpliwości, że przedsięwzięcie Wnioskodawcy opisane w stanie faktycznym jest konkursem. W związku z powyższym wygrane w konkursach organizowanych przez Spółkę w całości będą podlegać regulacji art. 30 ust. 1 pkt 2 UPDOF, tj. zryczałtowanemu podatkowi w wysokości 10% uzyskanego przychodu, o ile do takiego przychodu nie znajdzie zastosowanie któreś ze zwolnień przewidzianych w ustawie.

W myśl z art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o PIT wolna od podatku dochodowego jest wartość wygranych w konkursach i grach organizowanych i emitowanych (ogłaszanych) przez środki masowego przekazu (prasa, radio i telewizja) oraz konkursach z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu, a także nagród związanych ze sprzedażą premiową - jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych lub nagród nie przekracza kwoty 760 zł; zwolnienie od podatku nagród związanych ze sprzedażą premiową nie dotyczy nagród otrzymanych przez podatnika w związku z prowadzoną przez niego pozarolniczą działalnością gospodarczą, stanowiących przychód z tej działalności.

Wnioskodawca stoi na stanowisku, że wygrane w organizowanym przez Wnioskodawcę konkursie z zakresu sztuki kulinarnej (gdzie zadanie konkursowe polega na przygotowaniu i wyjątkowym zaprezentowaniu przygotowanej potrawy), będą podlegały zwolnieniu określonemu w art. 21 ust. 1 pkt 68 UPDOF, o ile jednorazowa wartość wygranej nie przekroczy 760 PLN.

W przedmiotowym stanie faktycznym istotne jest zdefiniowanie słowa „sztuka” gdyż zdaniem Wnioskodawcy organizowany konkurs mieści się w zakresie definicyjnym tego słowa.

Co do zasady nie istnieje jedna spójna i ogólnie przyjęta definicja sztuki. Zakres tego pojęcia zmieniał się przez wieki. Zgodnie z definicją słownikową sztuka to dziedzina działalności artystycznej wyróżniana ze względu na reprezentowane przez nią wartości estetyczne (www.sjp.pwn.pl). Zdaniem Ernst Gombrich, znakomitego historyka sztuki i badacza kultury: „nie ma w istocie czegoś takiego jak Sztuka. Są tylko artyści. Kiedyś byli to ludzie, którzy brali kawałek kolorowej gliny i szkicowali kształt bizona na ścianie jaskini. Dzisiaj niektórzy kupują farby i projektują tablice reklamowe, robili i robią wiele innych rzeczy. Nic nie przeszkadza w nazywaniu tych wszystkich czynności sztuką jeśli tylko się pamięta, że takie słowo może oznaczać zupełnie różne rzeczy w różnych czasach i miejscach”.

Zgodnie z definicją sformułowaną przez W. Tatarkiewicza (Dzieje Sześciu Pojęć, Warszawa PWN, 1988, s. 52) sztuka jest odtwarzaniem rzeczy, konstruowaniem form bądź wyrażaniem przeżyć, pod warunkiem, że efekt tego odtwarzania, konstruowania, wyrażania zdolny jest zachwycać, wzruszać lub wstrząsać.

Zdaniem Wnioskodawcy, zadanie konkursowe polegające na przygotowaniu dania konkursowego składającego się z przystawki i II dania głównego na podstawie przepisu własnego pomysłu przy użyciu produktów wyselekcjonowanych przez Wnioskodawcę jest bez wątpienia emanacją sztuki. Przygotowane danie konkursowe musi oprócz walorów smakowych, zachwycać jurorów formą i estetyczną stroną. Zdaniem Wnioskodawcy, przygotowane danie konkursowe jest wyrazem artystycznym osoby przygotowującej. Zaprezentowanie dania w niezwykły sposób powoduje, iż danie staje się dziełem sztuki. Istotny jest kolor, forma, sposób podania. Każde danie konkursowe jest jedyne w swoim rodzaju, a jego forma, strona wizualna ma zachwycać.

Zdaniem Wnioskodawcy, w XXI wieku, sztuka może przyjąć wiele form, a jedną z nich bez wątpienia może być przygotowane w wyjątkowy sposób konkursowe danie kulinarne. Konkurs organizowany przez Wnioskodawcę wygrywa osoba, która zachwyci jurorów swoją inwencją i świeżym spojrzeniem na sztukę kulinarną, wynosząc ją na wyżyny estetyczne. Zdaniem Wnioskodawcy minęły już czasy, gdy najważniejszą istotą przygotowywanego posiłku jest wyłącznie smak. Obecnie od szefów kuchni, kucharzy wymaga się nieszablonowego myślenia, zmysłu estetycznego, inwencji twórczej. Bez wątpienia sztuka kulinarna urosła w obecnych czasach do rangi sztuki w pełnym tego słowa znaczeniu. Potwierdza to miedzy innymi wielość programów kulinarnych, gdzie przygotowywane dania, wyglądają jak dzieło sztuki, wymagające posiadania niezwykłych umiejętności przez osoby je przygotowujące.

Biorąc pod uwagę powyższe, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że organizowane przez Wnioskodawcę konkursy są konkursami z dziedziny sztuki, zatem wygrane w tych konkursach podlegają zwolnieniu przewidzianemu w art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o PIT.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj