Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP2/443-852/13/EB
z 14 listopada 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko – przedstawione we wniosku z dnia 14 sierpnia 2013 r. (data wpływu 19 sierpnia 2013 r.), uzupełnionym w dniu 12 listopada 2013 r. (data wpływu), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku możliwości zwolnienia od podatku czynności zbycia nieruchomości gruntowej – jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 19 sierpnia 2013 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 12 listopada 2013 r. o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku możliwości zwolnienia od podatku czynności zbycia nieruchomości gruntowej.


We wniosku oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Gmina przeznaczyła do sprzedaży, w trybie bezprzetargowym, na rzecz właściciela nieruchomości przyległych, w celu poprawienia warunków ich zagospodarowania, działkę niezabudowaną nr 342/7, o powierzchni 0,0482 ha, sklasyfikowaną w ewidencji gruntów jako Ps IV, położoną w obrębie nr (…) Miasta S. stanowiącą własność Gminy. W okresie od dnia 1 stycznia 2003 r. do dnia 30 września 2013 r. ww. nieruchomość jest przedmiotem dzierżawy, z przeznaczeniem na ogród przydomowy, przez osobę, która jest zainteresowana kupnem tej działki. Z dniem 31 grudnia 2002 r. ważność utracił miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego Miasta i Gminy S. W studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego przedmiotowa działka posiada oznaczenie MN – strefa zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej. Działka ta przylega bezpośrednio do działek o numerach: 342/3 i 342/5, zabudowanych domem mieszkalnym jednorodzinnym. Działka przeznaczona do sprzedaży charakteryzuje się nieregularnym kształtem, niekorzystnymi proporcjami i płaską konfiguracją terenu. Jest to wąski pas gruntu w kształcie litery „L”, przez który przebiega rurociąg miejskiej kanalizacji sanitarnej. Ww. nieruchomość posiada ograniczone możliwości pod względem zagospodarowania, brak możliwości zabudowy z uwagi na urządzenia podziemne. W związku z budową ww. rurociągu kanalizacji dla działki tej dnia 31 marca 2008 r. zostało wydane przez Starostę pozwolenie na budowę.


W związku z powyższym opisem, w uzupełnieniu wniosku, zadano następujące pytanie.


Czy sprzedaż ww. nieruchomości korzysta ze zwolnienia od podatku?


Zdaniem Wnioskodawcy, wyrażonym w uzupełnieniu wniosku, sprzedaż przedmiotowej działki nie korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest nieprawidłowe.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Pod pojęciem towaru – w myśl art. 2 pkt 6 ustawy – rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Stosownie do zapisu art. 41 ust. 1 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług, stawka podatku wynosi 22%.

W myśl art. 146a pkt 1 tej ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Zarówno w treści ustawy o podatku od towarów i usług, jak i w przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi, bądź zwolnienie od podatku.

Według art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane.

Przez tereny budowlane – na podstawie art. 2 pkt 33 ustawy – rozumie się grunty przeznaczone pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku takiego planu – zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, o których mowa w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Na podstawie art. 45 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 1964 r., Nr 16, poz. 93 ze zm.), rzeczami w rozumieniu niniejszego kodeksu są tylko przedmioty materialne.

W myśl art. 46 § 1 Kodeksu, nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności.

W myśl art. 49 § 1 cytowanej ustawy, urządzenia służące do doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazu, energii elektrycznej oraz inne urządzenia podobne nie należą do części składowych nieruchomości, jeżeli wchodzą w skład przedsiębiorstwa.

Z treści wniosku wynika, że Gmina przeznaczyła do sprzedaży w trybie bezprzetargowym, na rzecz właściciela nieruchomości przyległych, działkę niezabudowaną nr 342/7, o powierzchni 0,0482 ha, sklasyfikowaną w ewidencji gruntów jako Ps IV, położoną w obrębie nr 1 Miasta S. W okresie od dnia 1 stycznia 2003 r. do dnia 30 września 2013 r. ww. nieruchomość jest przedmiotem dzierżawy, z przeznaczeniem na ogród przydomowy, przez osobę, która jest zainteresowana kupnem tej działki. Z dniem 31 grudnia 2002 r. ważność utracił miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego Miasta i Gminy S. Działka ta przylega bezpośrednio do działek o numerach: 342/3 i 342/5, zabudowanych domem mieszkalnym jednorodzinnym. Charakteryzuje się nieregularnym kształtem, niekorzystnymi proporcjami i płaską konfiguracją terenu. Jest to wąski pas gruntu w kształcie litery „L”, przez który przebiega rurociąg miejskiej kanalizacji sanitarnej. Ww. nieruchomość posiada ograniczone możliwości pod względem zagospodarowania, brak możliwości zabudowy z uwagi na urządzenia podziemne. W związku z budową ww. rurociągu kanalizacji dla działki tej dnia 31 marca 2008 r. zostało wydane przez Starostę pozwolenie na budowę.

Analiza przedstawionego zdarzenia przyszłego oraz treści przywołanych przepisów prawa podatkowego prowadzi do stwierdzenia, że sprzedaż działki nr 342/7 będzie korzystała ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy, skoro – jak wskazano we wniosku – dla przedmiotowej działki nie istnieje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego a usytuowanie na niej rurociągu kanalizacji sanitarnej uniemożliwia jej zabudowę.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj