Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP1/443-937/13-2/MPe
z 21 października 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012r. poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony przedstawione we wniosku z dnia 16.09.2013 r. (data wpływu 17.09.2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku w związku z nabyciem Nieruchomości – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 17.09.2013 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku w związku z nabyciem Nieruchomości.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.


Sp. z o.o. (dalej: Wnioskodawca lub Spółka lub Nabywca) jest podatnikiem VAT. Wnioskodawca zamierza prowadzić działalność m.in. w zakresie wynajmu nieruchomości oraz w zakresie kupna i sprzedaży nieruchomości na własny rachunek. Wnioskodawca planuje nabyć (dalej: Transakcja) od spółki z siedzibą w Polsce, będącej podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: Zbywca), budynek biurowy (dalej: Budynek), położony w Warszawie na pięciu działkach objętych prawem użytkowania wieczystego pozostających w dyspozycji Zbywcy wraz z przynależną infrastrukturą, w tym m.in.: chodniki czy drogi (dalej: Budowle oraz dalej Budynki, grunt i Budowle razem jako: Nieruchomość).

Zbywca na podstawie umowy sprzedaży zawartej w grudniu 2006 r., nabył Nieruchomość w drodze transakcji opodatkowanej VAT. Zbywca dokonał odliczenia VAT naliczonego w związku z nabyciem Nieruchomości. Podmiot, który sprzedał Zbywcy Nieruchomość wykorzystywał ją w działalności gospodarczej polegającej na wynajmie powierzchni biurowej w Budynku.

Zbywca w ramach prowadzonej działalności opodatkowanej VAT wynajmuje powierzchnię biurową w Budynku od momentu jego zakupu (tj. od ponad 2 lat). Jednocześnie, nie ma takiej powierzchni w Budynku, która nie podlegałaby w ogóle wynajęciu, poza częściami z definicji nie oferowanymi jako samodzielny przedmiot najmu, tj. np. powierzchni wspólnych, które są jednak wykorzystywane przez najemców w ramach czynności najmu zgodnie z ich przeznaczeniem. W ramach zawartych umów najmu komercyjnego określonych powierzchni użytkowych najemca ma bowiem prawo do odpłatnego korzystania z powierzchni wspólnej (dalej: Powierzchnia Wspólna). Zawarte przez Zbywcę umowy najmu definiują Powierzchnię Wspólną jako każdą z powierzchni wspólnych Budynku i Nieruchomości, które pozostają dostępne dla wszystkich najemców Nieruchomości, ich pracowników, pośredników, klientów i gości. Tym samym, pojęcie Powierzchni Wspólnej obejmuje m.in. wejścia, korytarze, podziemia, parking samochodowy, przejścia, wyjścia, toalety, schody, windy, pomieszczenia techniczne, drogi, przeznaczone przez wynajmującego do użytku publicznego. Zgodnie z umowami najmu, czynsz najmu jest ustalany m.in. w oparciu o udział poszczególnych najemców w Powierzchni Wspólnej. Czynsz jest powiększony o należny podatek VAT. Niezależnie od powyższego, zgodnie z zawartymi umowami najmu, najemcy są zobowiązani do ponoszenia kosztów eksploatacyjnych związanych z utrzymaniem Nieruchomości (lub jakiejkolwiek jej części, w tym Powierzchni Wspólnej), m.in. dostarczania i zużycia mediów (wody, elektryczności, ogrzewania, oświetlenia), utrzymania czystości, konserwacji, powiększonych o należny podatek VAT.

Od momentu nabycia Budynku oraz oddania go w najem, Zbywca nie ponosił wydatków na jego ulepszenie, których łączna wartość stanowiłaby 30% lub przekroczyłaby 30% jego wartości początkowej.

Budowle znajdujące się na Nieruchomości zostały przez Zbywcę nabyte (w ramach transakcji sprzedaży w 2006 r.) lub wybudowane (szlaban wybudowany w listopadzie 2010 r.) we własnym zakresie, a na ich ulepszenie nie były ponoszone wydatki. Budowle, jako obsługująca Budynek infrastruktura, nie są przedmiotem odrębnego najmu — prawo do ich wykorzystywania objęte jest umowami najmu powierzchni w Budynku. Od momentu oddania do wykorzystywania Budowli przez najemców upłynęły ponad 2 lata.


Szczegółowa lista Budowli znajduje się poniżej:


<

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj