Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP2/443-1366/13-2/MM
z 21 stycznia 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko – przedstawione we wniosku z 16 grudnia 2013 r. (data wpływu 19 grudnia 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 19 grudnia 2013 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:


Wnioskodawca (dalej: „Wnioskodawca” lub „Spółka Jawna”) jest spółką osobową posiadającą siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wnioskodawca jest zarejestrowanym i czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Wnioskodawca nie jest w stanie likwidacji, nie zostało wszczęte w stosunku do Niego postępowanie upadłościowe ani naprawcze.

Obecnie w związku z dalszym rozwojem firmy Spółka jawna zostanie przekształcona w spółkę akcyjną (dalej: „Spółka Akcyjna”), która będzie rezydentem podatkowym w Polsce, tj. spółką posiadającą siedzibę i zarząd w Polsce i podlegającą w Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania. Przekształcenie to byłoby dokonane w trybie art. 551 i następnych ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 ze zm., dalej: „KSH”).

Zdarzyć się mogą sytuacje, że Spółka Akcyjna otrzymywać będzie faktury od swoich kontrahentów, na których jako nabywca wskazana będzie nazwa Spółki Akcyjnej przed przekształceniem, czyli nazwa spółki przekształcanej (Spółki Jawnej).


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:


Czy Spółce Akcyjnej przysługiwać będzie prawo do odliczenia podatku naliczonego wskazanego na fakturach otrzymanych przez Spółkę Akcyjną, gdzie jako nabywca wskazana jest nazwa Spółki Akcyjnej przed przekształceniem tj. nazwa spółki przekształcanej (Spółki Jawnej)?


Zdaniem Wnioskodawcy Spółce Akcyjnej przysługiwać będzie prawo do odliczenia podatku naliczonego wskazanego na fakturach otrzymanych przez Spółkę Akcyjną, gdzie jako nabywca wskazana jest nazwa Spółki Akcyjnej przed przekształceniem tj. nazwa spółki przekształcanej (Spółki Jawnej).


Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy:


Wnioskodawca jest zdania, że w sytuacji, gdy Spółka Akcyjna otrzymywać będzie faktury od swoich kontrahentów, na których jako nabywca widnieć będzie nazwa Spółki Akcyjnej przed przekształceniem, czyli nazwa przekształcanej Spółki Jawnej, to Spółce Akcyjnej przysługiwać będzie prawo do odliczenia podatku naliczonego (przy spełnieniu warunków wymienionych w art. 86 ustawy o VAT).

Wnioskodawca wskazuje, że faktury wystawiane i otrzymywane przez podatnika służą przede wszystkim ustaleniu czy dokumenty te potwierdzają rzeczywiste transakcje handlowe, występowanie na fakturach otrzymanych przez Spółkę Akcyjną po dniu przekształcenia poprzedniej nazwy Spółki Akcyjnej nie będzie budzić wątpliwości, co do identyfikacji Spółki Akcyjnej i należy kwalifikować je jako uchybienie formalne mniejszej wagi, a nie merytoryczne, które mogłyby powodować skutek materialny w postaci zmian w przedmiocie lub podstawie opodatkowania oraz skutkować niewłaściwym określeniem podatku naliczonego, w tym w szczególności jego zawyżeniem.

Podstawę prawną przekształceń spółek prawa handlowego stanowią przepisy działu III KSH. Wnioskodawca pragnie zaznaczyć, że przekształcenie spółek w rozumieniu przepisów KSH powoduje, że prowadzenie działalności gospodarczej jest kontynuowane przez podmiot powstały w wyniku przekształcenia.

Zgodnie z art. 551 § 1 KSH spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może być przekształcona w inną spółkę handlową. Natomiast, przekształcaniu nie podlega spółka w likwidacji, która rozpoczęła podział majątku, ani spółka w upadłości (art. 551 § 4 KSH).

Art. 552 KSH stanowi, że spółka przekształcana staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki przekształconej do rejestru (dzień przekształcenia). Jednocześnie, sąd rejestrowy z urzędu wykreśla spółkę przekształcaną. Przepisy art. 553 § 1 i § 3 KSH wskazują, że spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej, natomiast wspólnicy spółki przekształcanej, uczestniczący w przekształceniu, stają się wspólnikami spółki przekształconej z dniem przekształcenia.

Zasady sukcesji praw i obowiązków w przypadku przekształceń podmiotów zostały uregulowane również w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm., dalej: „Ordynacja podatkowa”) W myśl art. 93a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa - osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku:

  • przekształcenia innej osoby prawnej,
  • przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej

- wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki.

W świetle powyższych przepisów następca prawny (tu: Spółka Akcyjna) wstąpi we wszystkie przewidziane przepisami prawa podatkowego prawa i obowiązki podatnika (tu: Spółki Jawnej).


Powyższe przepisy Ordynacji podatkowej na gruncie ustawy o VAT oznaczają, że powstała w wyniku przekształcenia spółka przekształcona przejmie wszystkie prawa i obowiązki, jakie na mocy przepisów ustawy o VAT przysługują spółce przekształcanej.


Sukcesja ta obejmie także prawo wyrażone w art. 86 ust 1 ustawy o VAT, tj. prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, przysługujące wcześniej spółce przekształconej.


Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Mając na uwadze powyższy przepis należy stwierdzić, że w sytuacji, gdy Spółka Akcyjna otrzymywać będzie faktury od swoich kontrahentów, na których jako nabywca wskazana będzie nazwa Spółki Akcyjnej przed przekształceniem, czyli Spółki Jawnej, Spółce Akcyjnej przysługiwać będzie prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z takich faktur (z uwzględnieniem warunków wskazanych w art. 86 ustawy o VAT).

Zdaniem Wnioskodawcy, Spółka Akcyjna mająca powstać w wyniku procesu przekształcenia Spółki Jawnej wejdzie we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki spółki przekształcanej, oznacza to, że przedmiotem sukcesji będzie również prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT, przysługujące wcześniej Wnioskodawcy.

Wnioskodawca stoi zatem na stanowisku, że Spółce Akcyjnej przysługiwać będzie prawo do odliczenia podatku naliczonego wskazanego na fakturach otrzymanych przez Spółkę Akcyjną, gdzie jako nabywca wskazana jest nazwa Spółki Akcyjnej przed przekształceniem tj. nazwa spółki przekształcanej (Spółki Jawnej).


Na poparcie swojego stanowiska Wnioskodawca pragnie wskazać na następujące interpretacje indywidualne wydane w analogicznych stanach faktycznych:

  • interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 7 maja 2013r., sygn. IPPP2/443-209/13-2/DG.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zagadnienie sukcesji podatkowej w polskim prawie regulują przepisy zawarte w art. 93-93e ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.). W przepisach tych ustawodawca przedstawił katalog sytuacji, w których zachodzi sukcesja podatkowa, tj. sukcesja praw i obowiązków następców prawnych oraz podmiotów przekształcanych.

Zgodnie z art. 93a § 1 Ordynacji podatkowej osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku:

  1. przekształcenia innej osoby prawnej,
  2. przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej,

- wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki.

Zgodnie z art. 93a § 2 Ordynacji podatkowej, przepis § 1 stosuje się odpowiednio do:

  1. osobowej spółki handlowej zawiązanej (powstałej) w wyniku przekształcenia:
    1. innej spółki niemającej osobowości prawnej,
    2. spółki kapitałowej;
  2. spółki niemającej osobowości prawnej, do której osoba fizyczna wniosła na pokrycie udziału wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa.

Określona wyżej cytowanymi przepisami ustawy Ordynacja podatkowa sukcesja jest sukcesją uniwersalną. Oznacza to, że następca prawny wstępuje w zasadzie we wszystkie przewidziane przepisami prawa podatkowego prawa i obowiązki podatnika. W procesie przekształcenia polegającym na zmianie formy prawnej prowadzonej działalności nie dochodzi do rozwiązania, a w rezultacie do likwidacji spółki przekształcanej. Przekształcenie nie zmienia podmiotu, a jedynie typ spółki handlowej w obrębie tego samego podmiotu.

Przedmiotem następstwa podatkowego są prawa i obowiązki wynikające z przepisów prawa podatkowego, przy czym zgodnie z art. 3 pkt 2 ustawy Ordynacji podatkowej, rozumie się przez to prawa i obowiązki zawarte we wszelkich aktach normatywnych prawa podatkowego.

Przeniesienie powyższych przepisów na grunt ustawy o podatku od towarów i usług oznacza, że powstała w wyniku przekształcenia kapitałowa spółka handlowa przejmuje wszystkie prawa i obowiązki, jakie na mocy przepisów ustawy o podatku od towarów i usług przysługiwały spółce przekształcanej.

Zgodnie z zapisem art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej „ustawą o VAT”, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Na mocy art. 86 ust. 1 ustawy o VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o VAT kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Z treści cytowanych wyżej przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona powyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca jest spółką osobową posiadającą siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wnioskodawca jest zarejestrowanym i czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Wnioskodawca nie jest w stanie likwidacji, nie zostało wszczęte w stosunku do Niego postępowanie upadłościowe ani naprawcze. Obecnie w związku z dalszym rozwojem firmy Spółka Jawna zostanie przekształcona w Spółkę Akcyjną, która będzie rezydentem podatkowym w Polsce, tj. spółką posiadającą siedzibę i zarząd w Polsce i podlegającą w Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania. Przekształcenie to byłoby dokonane w trybie przepisów kodeksu spółek handlowych. Zdarzyć się mogą sytuacje, że Spółka Akcyjna otrzymywać będzie faktury od swoich kontrahentów, na których jako nabywca wskazana będzie nazwa Spółki Akcyjnej przed przekształceniem, czyli nazwa spółki przekształcanej (Spółki Jawnej).

Wątpliwości Wnioskodawcy sprowadzają się do tego czy Wnioskodawcy przysługiwać będzie prawo do odliczenia podatku naliczonego wskazanego na fakturach otrzymanych przez Spółkę Akcyjną, gdzie jako nabywca wskazana jest nazwa Spółki Akcyjnej przed przekształceniem.


Z uwagi na przedstawione zdarzenie przyszłe oraz powołane przepisy prawa należy stwierdzić, że Spółka Akcyjna, jako spółka przekształcona, wchodzi w pełnię praw i obowiązków przekształcanej Spółki Jawnej. Sukcesja ta obejmuje więc także ww. prawo określone w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, tj. prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, które przysługiwało spółce przekształcanej. Zatem Spółce Akcyjnej przysługiwać będzie prawo do odliczenia podatku naliczonego wskazanego na fakturach otrzymanych przez Spółkę Akcyjną, gdzie jako nabywca wskazana jest nazwa Spółki Akcyjnej przed przekształceniem (o ile spełnione są warunki formalne określone w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT i nie zachodzą negatywne przesłanki określone w art. 88 ustawy o VAT).


W związku z tym stanowisko Wnioskodawcy w tak przedstawionym zdarzeniu przyszłym należało uznać za prawidłowe.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. z 2012 r., poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj