Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB1/415-1221/13-4/IM
z 4 lutego 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 30 października 2013 r. (data wpływu 4 listopada 2013 r.), uzupełnionym w dniach 14 i 17 stycznia 2014 r. o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie przychodów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 listopada 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie przychodów.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, o których mowa w art. 14b § 3 oraz w art. 14f § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, w związku z czym pismem z dnia 9 stycznia 2014 r., znak ILPP1/443-999/13-2/MK, ILPB1/415-1221/13-2/IM, na podstawie art. 169 § 1 i § 2 tej ustawy wezwano Wnioskodawcę do usunięcia braków w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem pozostawienia podania bez rozpatrzenia.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 13 stycznia 2014 r. Wniosek uzupełniono w dniach 14 i 17 stycznia 2014 r. (nadano w polskiej placówce pocztowej w dniu 15 stycznia 2014 r.).

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest komandytariuszem w Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa (dalej jako Spółka). Ponadto Wnioskodawca prowadzi indywidualną działalność gospodarczą w przedmiocie handlu odzieżą. W odniesieniu do wskazanej działalności Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT.

Spółka również jest czynnym podatnikiem VAT, a ponadto właścicielem nieruchomości, którą uzyskała tytułem wkładu od Wnioskodawcy. Nieruchomość składa się z trzech działek:

  1. działki nr 786/11 o obszarze 10.075,00m2, dla której jest prowadzona księga wieczysta, powstałej w wyniku podziału działki 786/3,
  2. działki 786/10 o obszarze 0,0755m2, dla której jest prowadzona księga wieczysta, powstałej w wyniku podziału działki 786/3. Działka jest przeznaczona pod drogę gminną;
  3. działki nr 785/1 o obszarze 2.094,0 m2, dla której jest prowadzona księga wieczysta KW.

Łączna powierzchnia ww. 3 działek wynosi 12.924,00m2. Działki o numerach 785/1 i 786/11 są zabudowane trwale związanym z gruntem budynkiem w stanie surowym zamkniętym o łącznej powierzchni ok. 4.200m2. Nieruchomości objęte ww. działkami zostały wniesione do Spółki jako wkład niepieniężny w dniu 5 grudnia 2008 r. Omawiana nieruchomość, przed dniem dokonania aportu do Spółki, stanowiła tzw. majątek prywatny Wnioskodawcy, który nie był związany z prowadzoną działalnością gospodarczą. Czynność wniesienia aportu została dokonana przez osobę fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej z jej majątku, który nie był wykorzystywany do prowadzenia działalności gospodarczej. Wniesienie aportu do Spółki było czynnością, która nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług ze względów podmiotowych, tj. czynność ta nie została dokonana przez podatnika VAT działającego w takim charakterze.

Wnioskodawca nabył ww. nieruchomości częściowo (9/6) na podstawie prawomocnego postanowienia Sądu Rejonowego Wydział Cywilny z dnia 5 lipca 2007 r. o stwierdzeniu nabycia spadku oraz częściowo (5/6) na podstawie umowy darowizny z dnia 17 czerwca 2008 r.

Na działkach nr 785/1 i 786/11 znajduje się budynek w stanie surowym zamkniętym, który Spółka zamierza ukończyć jako budynek mieszkalny. Natomiast działka nr 786/10 jest niezabudowana i zgodnie z uchwałą rady gminy z dnia 28 stycznia 2010 r. w sprawie: zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, rejon dla terenu, na którym znajduje się ww. działka ustalono przeznaczenie: teren drogi publicznej dojazdowej oznaczony w planie symbolem KD. Wydatki związane z inwestycją dotyczącą budynku są ewidencjonowane na koncie „inwestycje rozpoczęte”. Zarówno budynek jak i działki gruntu nie są wprowadzone do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych.

Kwestia opodatkowania podatkiem VAT w przypadku planowanej przez Spółkę sprzedaży budynku oraz sprzedaży działki nr 786/10 była przedmiotem interpretacji indywidualnych z 8 października 2013 r. (…).

Obecnie Spółka podejmuje czynności mające na celu ukończeniu inwestycji związanej z budynkiem. Z uwagi na sytuację gospodarczą zaistniałą na rynku budowlanym realizacja pierwotnych planów wymaga modyfikacji co powoduje odroczenie w czasie wykonania pierwotnych zamierzeń.

Natomiast planowana sprzedaż niezabudowanej działki nr 786/10 nie dojdzie do skutku. Z informacji uzyskanych w gminie wynika, iż gmina nie posiada środków na nabycie działki przeznaczonej pod drogę publiczną. Istnieje jedynie możliwość, że w przyszłości stosownie do istniejących możliwości gmina złoży propozycję zamiany działki nr 786/10 za inną działkę należącą do gminy. Ten wariant nie jest jednak korzystny dla Spółki ponieważ w wyniku takiej zamiany Spółka uzyska inną nieruchomość, która jest jej zbędna z punktu widzenia planów związanych z inwestycją i zakresem działalności gospodarczej, którą będzie prowadzić Spółka. Powstała zatem sytuacja, w której Spółka posiada działkę o ścisłym przeznaczeniu, tj. pod drogę publiczną, a jednocześnie nie ma aktualnie możliwości jej sprzedaży na rzecz gminy.

Mając zatem na uwadze, że działka nr 786/10 nie będzie wykorzystywana w prowadzonej działalności Spółki ponieważ inwestycja nie będzie prowadzona na tej działce, a ponadto nie ma możliwości sprzedaży ww. działki, stąd Wnioskodawca rozważa dokonanie zwrotu części wkładu wniesionego do Spółki. Zostanie dokonana zmiana umowy Spółki i w ślad za tym Wnioskodawca otrzyma od Spółki działkę nr 786/10 o obszarze 0.07,55 ha, dla której Sąd Rejonowy, Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą (…).

Omawiana działka gruntu nie będzie wykorzystywana do żadnej działalności gospodarczej. Będzie stanowić tzw. majątek prywatny.

W zaistniałym stanie faktycznym dotyczącym działki nr 786/10 Wnioskodawca nie wie, czy w przyszłości pojawi się jakakolwiek możliwość zbycia działki. Wnioskodawca jest ograniczony przeznaczeniem działki w planie zagospodarowania przestrzennego co praktycznie wymusza sprzedaż na rzecz gminy ponieważ działka nie może być przeznaczona na żaden inny użyteczny gospodarczo cel. Jednocześnie stan finansów gminy uniemożliwia natychmiastową sprzedaż. W przyszłości Wnioskodawca rozważa, że w pierwszej kolejności dokona sprzedaży działki na rzecz gminy (wariant najmniej prawdopodobny) oraz ewentualnie jako alternatywę sprzedaż działki na rzecz innego podmiotu (również mało prawdopodobne). Wnioskodawca rozważa również, czy w ostateczności nie zgodzić się na zamianę nieruchomości z gminą (wariant najbardziej prawdopodobny). Wnioskodawca zakłada, że którakolwiek z ww. czynności nastąpi przed upływem 5 lat od zwrotu wkładu.

Wnioskodawca nie prowadzi i nie zamierza prowadzić działalności w zakresie obrotu nieruchomościami. Wnioskodawca nie posiada innych nieruchomości poza domem mieszkalnym oraz nie zmierza w przyszłości nabywać i zbywać innych nieruchomości. Rozważana sprzedaż lub zamiana dotyczyć zatem będzie wyłącznie działki nr 786/10.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy odpłatne zbycie, należącej do tzw. majątku prywatnego działki nr 786/10, uzyskanej w wyniku zwrotu wkładu ze spółki komandytowej, które zostanie dokonane na podstawie umowy sprzedaży bądź umowy zamiany, będzie podlegać opodatkowaniu na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) w zw. z art. 30e u.p.d.o.f....

Zdaniem Wnioskodawcy, odpłatne zbycie, należącej do tzw. majątku prywatnego, działki nr 786/10 uzyskanej w wyniku zwrotu wkładu ze spółki komandytowej, dokonane na podstawie umowy sprzedaży bądź umowy zamiany będzie podlegać opodatkowaniu na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) u.p.d.o.f. w zw. z art. 30e u.p.d.o.f.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) źródłem przychodu jest m.in. odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej. Zgodnie z art. 10 ust. 2 pkt 3 u.p.d.o.f. przepisów art. 10 ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 u.p.d.o.f., z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.

Zgodnie z art. 10 ust. 3 u.p.d.o.f. przepisy art. 10 ust. 1 pkt 8 u.p.d.o.f. mają zastosowanie do odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie.

Zgodnie zaś z art. 14 ust. 2 pkt 1 u.p.d.o.f. przychodem z działalności gospodarczej są także przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:

  1. środkami trwałymi,
  2. składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1.500 zł,
  3. wartościami niematerialnymi i prawnymi

– ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Mając zatem na uwadze, że działka nr 786/10 nie jest środkiem trwałym w Spółce, ani nie jest wprowadzona do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych Spółki, stąd dochód z odpłatnego zbycia ww. działki otrzymanej jako zwrot wkładu będzie podlegać opodatkowaniu jako dochód ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) u.p.d.o.f. podlegający opodatkowaniu zgodnie z art. 30e u.p.d.o.f.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z przepisem z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), podlegającym opodatkowaniu źródłem przychodu jest, z zastrzeżeniem ust. 2, odpłatne zbycie:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów

– jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Przepis cytowanego art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych formułuje generalną zasadę, że nie płaci się podatku dochodowego, jeśli od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości lub praw upłynęło 5 lat i odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej. W związku z tym, jeśli od końca roku, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości lub praw do dnia odpłatnego zbycia upłynęło 5 lat, zbycie nie podlega w ogóle opodatkowaniu. Oznacza to, że w przypadku sprzedaży nieruchomości lub praw decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych uzyskanego z tego tytułu przychodu ma moment ich nabycia.

Przy czym przez pojęcie „nabycie” należy rozumieć nie tylko zakup, ale również każdą inną czynność prawną, w wyniku której dochodzi do przeniesienia prawa własności.

Powyższy przepis nie ma jednakże zastosowania do odpłatnego zbycia:

  1. na podstawie umowy przewłaszczenia w celu zabezpieczenia wierzytelności, w tym pożyczki lub kredytu - do czasu ostatecznego przeniesienia własności przedmiotu umowy,
  2. w formie przeniesienia wkładu niepieniężnego do spółki lub spółdzielni środków obrotowych, środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych,
  3. składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat (art. 10 ust. 2 ustawy).

Zgodnie zaś z art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodem z działalności gospodarczej, są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:

  1. środkami trwałymi,
  2. składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1.500,00 zł,
  3. wartościami niematerialnymi i prawnymi

– ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b), spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określeniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

Przepis art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Zgodnie z art. 14 ust. 2c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do przychodów, o których mowa w ust. 2 pkt 1, nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie. Przepis art. 30e stosuje się odpowiednio.

Jak wykazuje analiza przytoczonych powyżej uregulowań prawa podatkowego, rodzajowy katalog przychodów ze źródła jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza nie jest ograniczony zasadą numerus clausus. Wymienione kategorie przychodów mają charakter przykładowy, otwarty.

W myśl powyższego, zatem, odpłatne zbycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, skutkuje powstaniem przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej, o którym mowa w cytowanym art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przy kwalifikacji przychodów z odpłatnego zbycia rzeczy decydujące znaczenie ma, bowiem przedmiotowe i funkcjonalne powiązanie danego rodzaju przychodu ze źródłem jego uzyskania. W przypadku wycofania składnika majątku z działalności gospodarczej istotne znaczenie dla powstania przychodu ma z kolei przepis art. 10 ust. 2 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi, że przepisów art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy - nawet, jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.

Tut. Organ zauważa, że w przypadku odpłatnego zbycia działki będącej przedmiotem zapytania nie powstanie przychód zaliczany do pozarolniczej działalności gospodarczej. Zauważyć bowiem należy, że o powstaniu przychodu zaliczanego do pozarolniczej działalności można mówić w sytuacji sprzedaży nieruchomości, która była wykorzystywana w działalności gospodarczej prowadzonej przez podatnika samodzielnie lub w formie spółki osobowej.

Z przedstawionych we wniosku informacji taka przesłanka nie wynika. W związku z tym, odpłatne zbycie tej działki podlegać będzie opodatkowaniu jako przychód ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z treścią art. 30e ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Zatem odpłatne zbycie, należącej do tzw. majątku prywatnego działki nr 786/10, uzyskanej w wyniku zwrotu wkładu ze spółki komandytowej, które zostanie dokonane na podstawie umowy sprzedaży bądź umowy zamiany, będzie podlegać opodatkowaniu na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) w zw. z art. 30e u.p.d.o.f.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie tut. Organ wskazuje, że wniosek w części dotyczącej podatku od towarów i usług został rozstrzygnięty odrębnym pismem.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj