Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB2/436-221/13/DSZ
z 7 lutego 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko – przedstawione we wniosku z dnia 7 listopada 2013 r. (data wpływu 12 listopada 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie zachowania prawa do ulgi podatkowej określonej w art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 12 listopada 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie zachowania prawa do ulgi podatkowej określonej w art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn.


We wniosku przedstawione zostało następujące zdarzenie przyszłe.


Na mocy postanowienia Sądu z dnia 19 września 2005 r., Wnioskodawca wraz z siostrą i ojcem S.S. nabyli spadek po matce zmarłej w dniu 21 maja 1997 r. w równych częściach – po 1/3 każde z nich. Ojciec Wnioskodawcy zmarł w dniu 21 maja 2006 r. – zgodnie z postanowieniem Sądu z dnia 19 maja 2011 r. spadek po nim nabyli Wnioskodawca wraz siostrą po 1/2 części każde z nich. Łącznie Wnioskodawcy oraz Jego siostrze przypadł udział w spadku po obojgu rodzicach w części po 1/2.

Po uprawomocnieniu się postanowienia sądu w dniu 8 lipca 2011 r. Wnioskodawca złożył razem z siostrą zeznanie podatkowe. Na podstawie decyzji Naczelnika Urzędu Skarbowego skorzystał z prawa do ulgi mieszkaniowej przewidzianej w art. 16 ustawy od spadków i darowizn. Siostra zgodnie z decyzją Naczelnika Urzędu Skarbowego dokonała zapłaty podatku od spadków i darowizn.


W skład masy spadkowej wchodzi:


  • nieruchomość stanowiąca lokal mieszkalny o powierzchni 47 m2,
  • nieruchomość zabudowana o powierzchni 0,0417 ha,
  • nieruchomość zabudowana o powierzchni 0,0124 ha,
  • nieruchomość niezabudowana o powierzchni 0,0882 ha.


Zgodnie z ww. decyzją Wnioskodawca skorzystał z ulgi podatkowej z art. 16 ustawy, a pozostała wartość masy spadkowej nie przekraczała kwoty wolnej od podatku, dlatego decyzja orzeczona określała brak zobowiązania podatkowego od spadków i darowizn po zmarłym ojcu, S.S.

Wnioskodawca chce przekazać nieodpłatnie w formie darowizny nabyty udział we współwłasności lokalu mieszkalnego i pozostałych nieruchomości swojej siostrze. Tym samym zbędzie On nieodpłatnie swój udział przed upływem 5 lat, ale nadal będzie zameldowany w ww. lokalu i nadal będzie tam mieszkał.

Wnioskodawca informuje, że Jego siostra nie zamierza ani przekazywać mieszkania innym osobom, ani dokonywać zbycia mieszkania. W związku z tym, iż to ona od śmierci rodziców pokryła wszystkie koszty długów, zaległości podatkowych oraz utrzymuje mieszkanie opłacając wszystkie media Wnioskodawca chce w ramach rekompensaty przekazać jej swój udział.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.


Czy w przypadku nieodpłatnego zbycia udziału w 1/2 części w nieruchomości na rzecz siostry przy zachowaniu warunku zamieszkiwania w lokalu mieszkalnym zachowane zostanie prawo do ulgi, z której Wnioskodawca skorzystał zgodnie z art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn?


Zdaniem Wnioskodawcy, w myśl art. 16 ust. 7 ustawy o podatku od spadków i darowizn, nieodpłatne zbycie udziału w nieruchomości na rzecz innego spadkobiercy nie powinno spowodować utraty prawa do ulgi mieszkaniowej i konieczności uiszczenia podatku.

Wnioskodawca przekazuje nieodpłatnie swój udział w ramach rekompensaty dla siostry. Zamieszkuje i jest tam zameldowany na pobyt stały od 1993 r. i nadal będzie tam mieszkał. Lokal nadal służyć będzie zaspokojeniu bezpośrednio potrzeb mieszkaniowych Wnioskodawcy. Siostra posiada własne mieszkanie.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Zgodnie z treścią art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2006 r. nr 222, poz. 1629), do nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych, które nastąpiło przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, stosuje się przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że w drodze spadku po rodzicach zmarłych w dniu 21 maja 1997 r. (matka) oraz w dniu 21 maja 2006 r. (ojciec) Wnioskodawca nabył m.in. udział 1/2 części w nieruchomości stanowiącej lokal mieszkalny o powierzchni 47 m2. Decyzją naczelnika właściwego urzędu skarbowego Wnioskodawca skorzystał po zmarłym ojcu, S. S., z prawa do ulgi mieszkaniowej określonej w art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Obecnie Wnioskodawca zamierza przekazać nieodpłatnie przysługujący Mu udział innemu spadkobiercy – siostrze, ale jednocześnie nadal pozostanie zameldowany w ww. lokalu oraz nadal będzie w nim mieszkał.

W konsekwencji, ponieważ nabycie przez Wnioskodawcę przysługującego Mu udziału w spadku nastąpiło przed dniem 1 stycznia 2007 r., w niniejszej sprawie zastosowanie mają przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r.

W myśl z art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t. jedn. Dz. U. z 2009 r., Nr 93, poz. 768, z późn. zm.), w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r., podatkowi od spadków i darowizn, zwanemu dalej „podatkiem”, podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem spadku.


Stosownie natomiast do art. 16 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn w przypadku nabycia budynku mieszkalnego lub jego części, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz wynikających z przydziału spółdzielni mieszkaniowych: prawa do domu jednorodzinnego lub prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym:


  1. w drodze spadku lub darowizny przez osoby zaliczane do I grupy podatkowej,
  2. w drodze spadku przez osoby zaliczane do II grupy podatkowej,
  3. w drodze spadku przez osoby zaliczane do III grupy podatkowej, sprawujące przez co najmniej dwa lata opiekę nad wymagającym takiej opieki spadkodawcą, na podstawie umowy zawartej z nim przed organem gminy,


  • nie wlicza się do podstawy opodatkowania ich wartości do łącznej wysokości nieprzekraczającej 110 m2 powierzchni użytkowej budynku lub lokalu.


Według zapisu art. 16 ust. 2 ww. ustawy, z omawianej ulgi mogą skorzystać nabywcy, którzy łącznie spełniają następujące warunki:


  1. spełniają wymogi określone w art. 4 ust. 4;
  2. nie są właścicielami innego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość bądź będąc nimi przeniosą własność budynku lub lokalu na rzecz zstępnych, Skarbu Państwa lub gminy;
  3. nie dysponują spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu lub nie są właścicielami spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz wynikających z przydziału spółdzielni mieszkaniowych: prawa do domu jednorodzinnego lub prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym, a w razie dysponowania tymi prawami przekażą je zstępnym lub przekażą do dysponowania spółdzielni, w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego;
  4. nie są najemcami lokalu lub budynku lub będąc nimi rozwiążą umowę najmu,
  5. będą zamieszkiwać w nabytym lokalu lub budynku przez 5 lat:


  1. od dnia złożenia zeznania podatkowego – jeżeli w chwili złożenia zeznania nabywca mieszka w nabytym lokalu lub budynku,
  2. od dnia zamieszkiwania w nabytym lokalu lub budynku – jeżeli nabywca zamieszka w ciągu roku od dnia złożenia zeznania podatkowego.


Zauważyć w tym miejscu należy, że celem norm zawartych w treści ww. art. 16 jest nieobciążanie osób najbliższych darczyńcy (w przypadku darowizny ulga ta przysługuje wyłącznie osobom należącym do I grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn) oraz bliskich i najbliższych spadkodawcy znacznymi, pod względem finansowym, skutkami podatkowymi z tytułu przyrostu majątkowego w postaci nieruchomości bądź lokalu, gdy nie dysponują budynkiem lub lokalem mieszkalnym i zamierzają zamieszkiwać w nabytym lokalu lub budynku przez 5 lat. Ulga ta przysługuje po spełnieniu wszystkich warunków wskazanych w omawianym przepisie Naruszenie chociaż jednego z nich powoduje utratę prawa do ulgi, co skutkuje ustaleniem przez właściwego naczelnika urzędu skarbowego podatku od spadków i darowizn.

Podkreślenia wymaga, że w katalogu warunków zastosowania tzw. „ulgi mieszkaniowej” zawartym w cytowanym art. 16 ust. 2 ww. ustawy, nie został wymieniony zakaz zbycia nabytego w drodze dziedziczenia udziału w budynku lub lokalu mieszkalnym. Ustawodawca nie uzależnił również możliwości skorzystania z omawianej ulgi od faktu posiadania przez okres wskazany w art. 16 ust. 5 ww. ustawy, przez spadkobiercę (obdarowanego) prawa własności do nabytego w drodze dziedziczenia lub darowizny budynku lub lokalu. Powyższe wyjaśnienia prowadzą do wniosku, że zbycie udziału w lokalu (budynku) innej osobie przez spadkobiercę (obdarowanego), nie powoduje utraty z tego powodu prawa do ulgi przewidzianej w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, jeżeli spadkobierca (obdarowany) nadal będzie w tym lokalu (budynku) mieszkał przez okres 5 lat od dnia określonego w ust. 2 pkt 5 lit. a) lub lit. b) tego artykułu.

Wskazać również należy, że zgodnie z treścią przepisu art. 16 ust. 7 ww. ustawy, nie stanowi podstawy do wygaśnięcia decyzji zbycie udziału w budynku lub lokalu na rzecz innego ze spadkobierców lub obdarowanych oraz zbycie budynku lub lokalu, jeżeli było ono uzasadnione koniecznością zmiany warunków mieszkaniowych, a nabycie innego budynku lub uzyskanie pozwolenia na jego budowę albo nabycie innego lokalu nastąpiło nie później niż w ciągu sześciu miesięcy od dnia zbycia.

Przenosząc treść zacytowanych przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn na grunt niniejszej sprawy należy zatem stwierdzić, że nieodpłatne przekazanie udziału we współwłasności lokalu mieszkalnego nabytego w drodze spadku w którym Wnioskodawca zamieszkuje i zamierza nadal zamieszkiwać innemu ze spadkobierców (siostrze), nie spowoduje utraty prawa do ulgi przewidzianej w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn (w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r.).


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj