Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP1/443-643/13/MS
z 31 października 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku, który wpłynął do tut. Biura 22 lipca 2013 r., uzupełnionym pismem z 21 października 2013 r. (data wpływu 22 października 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu usług doradczych związanych z przygotowaniem i przeprowadzeniem nabycia akcji spółki akcyjnej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 lipca 2013 r. do tut. organu wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu usług doradczych związanych z przygotowaniem i przeprowadzeniem nabycia akcji spółki akcyjnej.

Wniosek został uzupełniony pismem z 21 października 2013 r. (data wpływu 22 października 2013 r.) będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu nr IBPP1/443-643/13/MS z 11 października 2013 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest obecnie w trakcie procesu nabycia 100% akcji w spółce akcyjnej będącej polskim rezydentem podatkowym (dalej: Nabywana Spółka). Po transakcji Wnioskodawca planuje przeprowadzenie połączenia z Nabywaną Spółką, co umożliwi m.in. uproszczenie struktury w ramach grupy kapitałowej, do której należy Wnioskodawca (przy czym połączenie nastąpi w drodze przeniesienia całego majątku Nabywanej Spółki na Wnioskodawcę).

W związku z planowanym nabyciem (zakupem) akcji Nabywanej Spółki (dalej: Transakcja), Wnioskodawca poniósł lub poniesie szereg wydatków na rzecz podmiotów krajowych i zagranicznych w związku z przygotowaniem i przeprowadzeniem Transakcji, w tym, w szczególności, dotyczących nabycia usług doradczych oraz opłat bankowych za zorganizowanie i udzielenie kredytu na sfinansowanie nabycia akcji.

Wydatki na usługi doradcze obejmują w szczególności:

  1. koszty doradztwa finansowego, prawnego, podatkowego oraz technicznego (w tym due diligence);
  2. koszty doradztwa biznesowego (komercyjnego) oraz strategicznego;
  3. koszty delegacji, tłumaczeń, wyceny kluczowych nieruchomości oraz analiz eksperckich;
  4. koszty usług w zakresie koordynacji procesu nabycia

(dalej określane łącznie jako: usługi doradcze).

Wnioskodawca nadmienia, iż jest zarejestrowany dla potrzeb podatku od towarów i usług w Polsce. Nabywana Spółka prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną VAT.

W piśmie z 21 października 2013 r. stwierdzono, że Wnioskodawca jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: VAT) czynnym od 5 września 2012 r. z tytułu działalności gospodarczej prowadzonej w zakresie opisanym poniżej.

Przedmiotem działalności Wnioskodawcy (wg Polskiej Klasyfikacji Działalności) są m. in.:

  • roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych oraz budową pozostałych obiektów inżynierii lądowej i wodnej,
  • transport lądowy pasażerski,
  • transport drogowy towarów,
  • usługi w zakresie zakwaterowania i wyżywienia,
  • usługi agentów turystycznych,
  • działalność holdingowa,
  • wypożyczanie i dzierżawa sprzętu rekreacyjnego i sportowego,
  • wynajem i zarządzanie nieruchomościami.

Wnioskodawca nie rozpoczął jeszcze prowadzenia działalności operacyjnej. Działalność ta (w ramach której Wnioskodawca będzie wykonywał czynności opodatkowane dające prawo do odliczenia VAT) będzie bowiem prowadzona po połączeniu z Nabywaną Spółką, w oparciu o jej majątek.

Nabywana Spółka prowadzi obecnie działalność gospodarczą, której przedmiotem jest m.in.:

  • projektowanie, budowa, utrzymanie i eksploatacja infrastruktury technicznej, urządzeń transportu linowego, tras narciarskich i stacji turystycznych,
  • prowadzenie hoteli, schronisk, placówek gastronomicznych i szkółek narciarskich,
  • wypożyczanie sprzętu sportowego, wykonywanie usług związanych z przewozami pasażerskimi,
  • dzierżawa nieruchomości oraz wynajem lokali użytkowych i mieszkalnych.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej, Nabywana Spółka wykonuje czynności opodatkowane VAT dające jej prawo do odliczenia VAT naliczonego w zakresie i z zastrzeżeniem przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.).

Po planowanym połączeniu, Wnioskodawca będzie kontynuował działalność gospodarczą prowadzoną przez Nabywaną Spółkę oraz planuje ją rozszerzyć, co powinno się przyczynić do zwiększenia obrotów, a tym samym podstawy opodatkowania VAT.

Poniesienie wydatków z tyt. usług doradczych było konieczne w celu m.in. analizy rentowności Nabywanej Spółki, weryfikacji gospodarczej zasadności jej nabycia, określenia uwarunkowań prawnych, przygotowania struktury finansowania i pozyskania środków finansowych niezbędnych do nabycia Nabywanej Spółki.

Po połączeniu z Nabywaną Spółką Wnioskodawca będzie kontynuował działalność gospodarczą prowadzoną obecnie przez Nabywaną Spółkę (w ramach której będzie wykonywał czynności opodatkowane VAT w oparciu o majątek Nabywanej Spółki) oraz planuje ją rozszerzyć o dodatkowe usługi z zakresu turystyki.

Biorąc pod uwagę powyższe, w opinii Wnioskodawcy istnieje pośredni związek pomiędzy wydatkami poniesionymi na zakup usług doradczych a czynnościami opodatkowanymi VAT, które po połączeniu będą wykonywane przez Wnioskodawcę.

Wnioskodawca wskazuje, że wydatki będące przedmiotem wniosku o interpretację zostały lub planowane jest ich udokumentowanie fakturami VAT wystawionymi na Wnioskodawcę.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia VAT naliczonego z tytułu zakupu usług doradczych związanych z przygotowaniem i przeprowadzeniem Transakcji?

Zdaniem Wnioskodawcy, przysługuje mu prawo do odliczenia VAT naliczonego z tytułu zakupu usług doradczych związanych z przygotowaniem i przeprowadzeniem Transakcji.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy:

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje zasadniczo prawo do obniżania kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, w zakresie i z zastrzeżeniami przepisów ustawy o VAT. Z powyższego wynika, że podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia VAT naliczonego, o ile spełniona jest przesłanka związku dokonanych zakupów z prowadzoną opodatkowaną działalnością gospodarczą. Jak zostało wskazane w stanie faktycznym, wydatki na zakup usług doradczych są ponoszone w związku z realizacją przez Wnioskodawcę procesu nabycia akcji Nabywanej Spółki. W wyniku tego procesu (oraz planowanego połączenia) Wnioskodawca będzie prowadził dodatkową działalność opodatkowaną VAT w oparciu o majątek będący dotychczas własnością Nabywanej Spółki. W konsekwencji, należy uznać, iż wszystkie wydatki poniesione na zakup usług doradczych są związane z czynnościami opodatkowanymi VAT, które będą wykonywane przez Wnioskodawcę. Tym samym, Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia VAT z tytułu nabycia tych usług.

Należy zwrócić uwagę na fakt, iż prawo do odliczenia przysługuje zarówno w przypadku istnienia bezpośredniego jak i pośredniego związku między ponoszonymi wydatkami a wykonywaniem czynności podlegających opodatkowaniu. Stanowisko prezentowane przez Wnioskodawcę znajduje potwierdzenie w orzecznictwie sądów administracyjnych. Jak podkreślił Wojewódzki Sąd Administracyjny (dalej: WSA) we Wrocławiu w wyroku z 15 czerwca 2009 r. (sygn. I SA/Wr 1368/08) „(...) prawo do odliczenia podatku istnieje nawet wtedy, gdy nie można ustalić bezpośredniego związku pomiędzy zakupem a opodatkowaną transakcją czyli w niektórych sytuacjach prawo do odliczenia może przysługiwać podatnikowi nawet w przypadku braku konkretnej transakcji opodatkowanej, jeżeli zakup związany jest z działalnością podatnika, która, co do zasady, podlega opodatkowaniu (lub daje prawo do odliczenia podatku mimo zwolnienia), a brak związku z konkretną transakcją opodatkowaną wynika z czynników obiektywnych, zwykle niezależnych od podatnika.”

Z kolei WSA w Warszawie w wyroku z 30 października 2006 r. (sygn. III SA/Wa 1756/06) stwierdził m.in., że: „(…) przyjąć należy również, że nie można absolutyzować wymogu istnienia bezpośredniego związku, jako warunku odliczenia podatku naliczonego. W niektórych przypadkach bowiem związek tego rodzaju nie występuje, chociaż te towary i usługi niewątpliwie służą wyłącznie czynnościom opodatkowanym.”

Stanowisko Wnioskodawcy znajduje również potwierdzenie w interpretacjach indywidualnych wydawanych przez organy podatkowe. W interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 16 kwietnia 2012 r. (sygn. IPPP1/443-229/12-2/lgo) organ podatkowy zgodził się ze stanowiskiem, iż: „(...) zrealizowanie celu, jakim jest prowadzenie działalności na rynku (...), wymaga przejęcia podmiotu będącego uczestnikiem rynku. W konsekwencji, wydatki ponoszone w związku z procesem nabycia udziałów, a następnie połączenia, należy uznać za związane z działalnością prowadzoną po połączeniu.”

Podobne stanowisko zostało zaprezentowane również w następujących interpretacjach.

  1. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 29 stycznia 2013 r. (sygn. IPPP2/443-1228/12-3/JW);
  2. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 23 lutego 2011 r. (sygn. IPPP1/443-1291/10-2/ISz);
  3. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 24 listopada 2011 r. (sygn. IPPP1/443-1305/11-2/AS).

Reasumując, mając na uwadze fakt, iż wydatki poniesione przez Wnioskodawcę na nabycie usług doradczych pozostają w związku z wykonywaniem czynności podlegających opodatkowaniu, Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia VAT naliczonego z tytułu ich nabycia.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zakres tych czynności został zdefiniowany w art. 7 i art. 8 ustawy.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Przez towary należy rozumieć rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii (art. 2 pkt 6 ustawy o VAT).

Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności (art. 15 ust. 1 ustawy).

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych (art. 15 ust. 2 ustawy o VAT).

Generalna zasada dotycząca możliwości odliczenia podatku naliczonego została sformułowana w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT. W przepisie tym wskazano, iż w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z powyższego wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest niewątpliwy i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie precyzują, jaki związek musi istnieć pomiędzy zakupami a sprzedażą, żeby podatnik mógł skorzystać z prawa do odliczenia. Związek ten może być bezpośredni lub pośredni.

Związek bezpośredni występuje wtedy, gdy nabywane towary służą dalszej odsprzedaży lub też w bezpośredni sposób wiążą się z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika.

O związku pośrednim mówimy wtedy, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania podatnika, a więc w sposób pośredni wiążą się z działalnością gospodarczą i z osiąganymi przychodami.

Aby wskazać, czy określone zakupy mają związek pośredni musi istnieć związek przyczynowo - skutkowy między dokonanymi zakupami towarów i usług a powstaniem obrotu. Pośredni związek dokonanych zakupów z działalnością gospodarczą występuje wówczas, gdy zakup towarów i usług nie przyczynia się bezpośrednio do uzyskania przychodu lecz poprzez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości, przyczynia się do generowania przez podmiot obrotów.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca jest obecnie w trakcie procesu nabycia 100% akcji w spółce akcyjnej będącej polskim rezydentem podatkowym (dalej: Nabywana Spółka). Po transakcji Wnioskodawca planuje przeprowadzenie połączenia z Nabywaną Spółką, co umożliwi m.in. uproszczenie struktury w ramach grupy kapitałowej, do której należy Wnioskodawca (przy czym połączenie nastąpi w drodze przeniesienia całego majątku Nabywanej Spółki na Wnioskodawcę).

W związku z planowanym nabyciem (zakupem) akcji Nabywanej Spółki (dalej: Transakcja), Wnioskodawca poniósł lub poniesie szereg wydatków na rzecz podmiotów krajowych i zagranicznych w związku z przygotowaniem i przeprowadzeniem Transakcji, w tym, w szczególności, dotyczących nabycia usług doradczych oraz opłat bankowych za zorganizowanie i udzielenie kredytu na sfinansowanie nabycia akcji.

Wydatki na usługi doradcze obejmują w szczególności:

  1. koszty doradztwa finansowego, prawnego, podatkowego oraz technicznego (w tym due diligence);
  2. koszty doradztwa biznesowego (komercyjnego) oraz strategicznego;
  3. koszty delegacji, tłumaczeń, wyceny kluczowych nieruchomości oraz analiz eksperckich;
  4. koszty usług w zakresie koordynacji procesu nabycia

(dalej określane łącznie jako: usługi doradcze).

Wnioskodawca nadmienia, iż jest zarejestrowany dla potrzeb podatku od towarów i usług w Polsce.

Poniesienie wydatków z tyt. usług doradczych było konieczne w celu m.in. analizy rentowności Nabywanej Spółki, weryfikacji gospodarczej zasadności jej nabycia, określenia uwarunkowań prawnych, przygotowania struktury finansowania i pozyskania środków finansowych niezbędnych do nabycia Nabywanej Spółki.

Po połączeniu z Nabywaną Spółką Wnioskodawca będzie kontynuował działalność gospodarczą prowadzoną obecnie przez Nabywaną Spółkę (w ramach której będzie wykonywał czynności opodatkowane VAT w oparciu o majątek Nabywanej Spółki) oraz planuje ją rozszerzyć o dodatkowe usługi z zakresu turystyki.

Wnioskodawca wskazuje, że wydatki będące przedmiotem wniosku o interpretację zostały lub planowane jest ich udokumentowanie fakturami VAT wystawionymi na Wnioskodawcę.

W tym miejscu wskazać należy, że w orzecznictwie TSUE (m.in. C-16/00 pomiędzy Cibo Participations SA a Directeur régional des impôts du Nord-Pas-de-Calais), wyraźnie utrwalona została linia wskazująca, że jeżeli posiadacz akcji uczestniczy jednocześnie w zarządzaniu spółką lub posiadanie akcji jest bezpośrednim, stałym i koniecznym warunkiem rozszerzenia działalności gospodarczej posiadacza, wówczas posiadanie papierów wartościowych uznaje się za działalność gospodarczą.

Zatem gdy Wnioskodawca wykonuje czynności opodatkowane podatkiem VAT, a transakcja nabycia akcji ma związek z rozszerzeniem tej działalności, oznacza to, że poniesione przez Wnioskodawcę wydatki związane z zakupem akcji innej spółki w sposób pośredni wpłyną na jego przyszłe obroty.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego oraz powołane przepisy prawa, stwierdzić należy, że Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT dokumentujących wydatki poniesione na nabycie akcji takie jak: koszty doradztwa finansowego, prawnego, podatkowego oraz technicznego (w tym due diligence); koszty doradztwa biznesowego (komercyjnego) oraz strategicznego; koszty delegacji, tłumaczeń, wyceny kluczowych nieruchomości oraz analiz eksperckich; koszty usług w zakresie koordynacji procesu nabycia, o ile nie wystąpią przesłanki ograniczające to prawo, określone w art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym, stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Zaznaczyć należy, że niniejsza interpretacja indywidualna traci ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego zdarzenia przyszłego lub zmiany stanu prawnego.

Końcowo odnośnie powołanych we wniosku orzeczeń Wojewódzkich Sądów Administracyjnych we Wrocławiu i w Warszawie należy stwierdzić, że sąd wyrokiem lub postanowieniem rozstrzyga wyłącznie konkretną sprawę co do stwierdzenia naruszenia prawa i skutków prawnych tego naruszenia i jedynie w tej sprawie ma moc wiążącą. Ocena prawna i wskazania co do dalszego postępowania wyrażone w orzeczeniu sądu wiążą w sprawie ten sąd oraz organ, którego działanie lub bezczynność było przedmiotem zaskarżenia, o czym stanowi art. 153 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2012r., poz. 270 ze zm.).

Zatem powołane w stanowisku wyroki WSA nie stanowią podstawy dla analogicznego rozstrzygnięcia przez organy podatkowe.

W zakresie powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji indywidualnych należy stwierdzić, że dotyczą indywidualnych spraw podmiotów, które o nie wystąpiły i nie stanowią źródeł powszechnie obowiązującego prawa.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2012r. poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj