Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi
IPTPB1/415-671/13-4/KSU
z 29 stycznia 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko – przedstawione we wniosku z dnia 17 października 2013 r. (data wpływu 21 października 2013 r.), uzupełnionym pismem z dnia 17 stycznia 2014 r. (data wpływu 20 stycznia 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie momentu dokonania korekty przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w związku ze zwrotem towarów na skutek reklamacji oraz obowiązku dokonania korekty spisu z natury sporządzanego na koniec roku podatkowego – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 października 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, o których mowa m.in. w art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.), w związku z czym pismem z dnia 8 stycznia 2014 r., Nr IPTPB1/415-671/13-2/KSU na podstawie art. 169 § 1 w zw. z art. 14h wymienionej ustawy, wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 10 stycznia 2014 r., następnie w dniu 20 stycznia 2014 r. uzupełniono ww. wniosek (data nadania 17 stycznia 2014 r.).

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny, doprecyzowany w uzupełnieniu wniosku.

Wnioskodawca od 2007 r. prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna. Rozliczeń z Urzędem Skarbowym dokonuje prowadząc podatkową księgę przychodów i rozchodów, obliczając podatek liniowy. Forma taka obowiązuje od 2012 r. W ramach działalności Wnioskodawca wykonuje na zlecenia usługi w zakresie bieżącej konserwacji i napraw urządzeń odpylających, jak również na zlecenia wykonuje kompletne odpylacze, które montuje u zamawiającego. W 2012 r. kontrahent zamówił odpylacz wraz z montażem. Wnioskodawca po wykonaniu urządzenia w grudniu 2012 r. dokonał montażu i uruchomienia odpylacza u kontrahenta. Kontrahent po dokonaniu uruchomienia potwierdził zgodność i poprawne działalnie urządzenia. Po dokonaniu ww. czynności Wnioskodawca w grudniu 2012 r. wystawił fakturę dokumentującą sprzedaż odpylacza. W czerwcu 2013 r. nabywca ww. odpylacza wystosował do Wnioskodawcy reklamację odnośnie działania odpylacza, w której stwierdził, że urządzenie nie funkcjonuje poprawnie. Wnioskodawca po dokonaniu oględzin zaproponował warunki usunięcia usterek w urządzeniu, jednak nie zostały one zaakceptowane przez nabywcę.

W związku z powyższym, Wnioskodawca uznał reklamację i zdemontował całe urządzenie, które było przedmiotem dostawy. Uznanie reklamacji zostało potwierdzone wystawieniem faktury korygującej z datą 3 czerwca 2013 r. na całą kwotę, która była w fakturze pierwotnej dokumentującej dostawę urządzenia w grudniu 2012 r.

W związku z powyższym opisem, w uzupełnieniu wniosku zadano następujące pytania:

Czy wystawiona faktura korygująca z datą 3 czerwca 2013 r., dotycząca dostawy urządzenia wg faktury sprzedaży z grudnia 2012 r., powinna być zaksięgowana w księdze przychodów i rozchodów w czerwcu 2013 r., tj. w dacie wystawienia korekty?

Czy Wnioskodawca zobowiązany jest do dokonania korekty wartości remanentu rocznego na dzień 31 grudnia 2012 r. o wartość faktury korygującej z dnia 3 czerwca 2013 r., dotyczącej dostawy z grudnia 2012 r., czy też powinien fakturę korygującą ująć w grudniu 2012 r., czyli w miesiącu, kiedy miała miejsce dostawa urządzenia?

Zdaniem Wnioskodawcy, doprecyzowanym w uzupełnieniu wniosku, w oparciu o ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 r. powinien On ująć w podatkowej księdze przychodów i rozchodów korektę z dnia 3 czerwca 2013 r. w dacie jej wystawienia, czyli w dacie faktycznego zdarzenia – demontażu i odbioru urządzenia od nabywcy. W ocenie Wnioskodawcy, nie powinien On korygować zapisów w remanencie z dnia 31 grudnia 2012 r., ponieważ nie posiadał On wtedy faktycznie na stanie urządzenia, które w grudniu 2012 r. sprzedał.

Wnioskodawca uważa za nieprawidłowe, bo niezgodne ze stanem faktycznym na dany dzień, ujmowanie korekty z dnia 3 czerwca 2013 r. w zapisie w grudniu 2012 r. w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, ponieważ całe zdarzenie z dokonaniem zwrotu odpylacza miało miejsce w czerwcu 2013 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361, z późn. zm.), za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolniczej działalności gospodarczej), uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

W myśl art. 14 ust. 1c ww. ustawy, za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 1, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 1e, 1h i 1i, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

  1. wystawienia faktury albo
  2. uregulowania należności.

Podkreślić należy, iż faktura korygująca nie dokumentuje odrębnego, niezależnego zdarzenia gospodarczego, lecz odnosi się ściśle do stanu zaistniałego w przeszłości. Punktem odniesienia do faktury korygującej jest zatem faktura pierwotna.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie określają zasad dokonywania korekt przychodów. Brak jest również uregulowań dotyczących momentu zmniejszenia (zwiększenia) przychodów, tj. czy przychód pomniejsza się (powiększa) w dacie korekty, czy też w dacie powstania przychodu należnego.

Wobec powyższego należy posłużyć się literalną wykładnią powyżej powołanych przepisów, która prowadzi do wniosku, że do przychodów podatkowych zalicza się tylko takie przychody, które w danym momencie są należne podatnikowi, czyli są wymagalne, niewątpliwe i bezwarunkowe.

Dla ustalenia przychodu istotnym zagadnieniem jest określenie daty uzyskania przychodu, z którą ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych łączy moment powstania obowiązku podatkowego. Pierwszeństwo w kształtowaniu daty powstania przychodu należnego ma dzień dokonania czynności – wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego wykonania usługi lub jej częściowego wykonania. Późniejsze wystawienie faktury VAT korygującej nie powoduje zmiany daty powstania tego przychodu. Faktura korygująca powinna mieć wpływ na przychody należne, określone w fakturze podstawowej, bowiem dotyczy uprzednio wykazanych przychodów, a nie jakichkolwiek innych przychodów.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca prowadzący działalność gospodarczą w grudniu 2012 r. dokonał montażu i uruchomienia odpylacza u kontrahenta. Kontrahent po dokonaniu uruchomienia potwierdził zgodność i poprawne działalnie urządzenia. Po dokonaniu ww. czynności Wnioskodawca wystawił fakturę dokumentującą sprzedaż odpylacza z datą grudniową 2012 r. W czerwcu 2013 r. nabywca ww. odpylacza wystosował do Wnioskodawcy reklamację odnośnie działania odpylacza, w której stwierdził, że urządzenie nie funkcjonuje poprawnie. Wnioskodawca po dokonaniu oględzin zaproponował warunki usunięcia usterek w urządzeniu, jednak nie zostały one zaakceptowane przez nabywcę. W związku z powyższym, Wnioskodawca uznał reklamację i zdemontował całe urządzenie, które było przedmiotem dostawy. Uznanie reklamacji zostało potwierdzone wystawieniem faktury korygującej z datą 3 czerwca 2013 r. na całą kwotę, która była w fakturze pierwotnej dokumentującej dostawę urządzenia w grudniu 2012 r.

Biorąc pod uwagę powyższe ustalenia, że wystawiona faktura korygująca dotyczy przychodu ze sprzedaży towaru dokonanej w 2012 r., to faktura ta powinna być uwzględniona w okresie rozliczeniowym, w którym powstał obowiązek podatkowy. Faktura korygująca wskazuje bowiem właściwy przychód ze sprzedaży. Korekta przychodu wynikająca z faktury korygującej powinna być zatem odnoszona do uprzednio wykazanego przychodu należnego, ponieważ późniejsze wystawienie faktury korygującej nie powoduje zmiany daty powstania przychodu. Zdarzenie to powinno zatem zostać uwzględnione w wielkości przychodów poprzez ich zmniejszenie w okresie sprawozdawczym (miesiącu), w którym przychody te pierwotnie powstały. Wnioskodawca powinien zatem pomniejszyć pierwotnie uzyskane przychody o wartość zwróconego towaru i w konsekwencji dokonać stosownych korekt w okresie sprawozdawczym (miesiącu), w którym pierwotnie wykazano przychód, tj. w grudniu 2012 r.

Odnosząc się natomiast do obowiązku uwzględnienia ww. zwróconego towaru handlowego w spisie z natury sporządzonym na koniec roku podatkowego, w sytuacji, gdy zwrot ten nastąpił po zakończeniu roku i sporządzeniu tego spisu, stwierdzić należy, że w myśl § 27 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475, z późn. zm.), podatnicy są obowiązani do sporządzenia i wpisania do księgi spisu z natury towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadów, zwanego dalej „spisem z natury”, na dzień 1 stycznia, na koniec każdego roku podatkowego, na dzień rozpoczęcia działalności w ciągu roku podatkowego, a także w razie zmiany wspólnika, zmiany proporcji udziałów wspólników lub likwidacji działalności.

Zatem w sytuacji, gdy po zakończeniu roku podatkowego 2012 Wnioskodawca otrzymał zwrot sprzedanego uprzednio w 2012 r. towaru handlowego, w związku z czym wystawił w dniu 3 czerwca 2013 r. fakturę korygującą, powinien skorygować przychód za poprzedni rok podatkowy, tj. 2012 r. i w konsekwencji powinien również dokonać stosownej korekty kosztów uzyskania przychodów związanych ze zwrotem towaru, podlegających ujęciu w spisie z natury. Korekty tej powinien dokonać poprzez korektę spisu z natury sporządzonego na dzień 31 grudnia poprzedniego roku podatkowego, tj. na dzień 31 grudnia 2012 r.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj