Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP1/443-1038/12/MS
z 21 stycznia 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 27 września 2012r. (data wpływu 2 października 2012r.), uzupełnionym pismem z dnia 23 grudnia 2012r. (data wpływu 2 stycznia 2013r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stwierdzenia czy sprzedaż przez Wnioskodawcę z majątku osobistego gromadzonej przez lata kolekcji płyt winylowych, płyt CD i DVD oraz kaset audio stanowi działalność gospodarczą i czy w związku z tym sprzedaż ta będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT i obowiązkowi ewidencjonowania za pomocą kas rejestrujących - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 października 2012r. do tut. organu wpłynął ww. wniosek z dnia 27 września 2012r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stwierdzenia czy sprzedaż przez Wnioskodawcę z majątku osobistego gromadzonej przez lata kolekcji płyt winylowych, płyt CD i DVD oraz kaset audio stanowi działalność gospodarczą i czy w związku z tym sprzedaż ta będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT i obowiązkowi ewidencjonowania za pomocą kas rejestrujących.

Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 23 grudnia 2012r. (data wpływu 2 stycznia 2013r.) będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu nr IBPB II/1/415-886/12/AA, IBPP1/443-1038/12/MS z dnia 14 grudnia 2012r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca zwraca się z pytaniem o określenie stanu prawno-podatkowego w sytuacji, w której zamierza sprzedać swoją dość liczną kolekcję płyt winylowych, płyt CD i DVD oraz kaset audio.

Wyżej wymieniona kolekcja obejmuje ponad tysiąc sztuk, używanych płyt i kaset, które Wnioskodawca zgromadził w przeciągu ostatnich 20 lat. Płyty były kupowane w kraju i za granicą, z myślą o użytku prywatnym, kolekcjonerstwie, a nie o odsprzedaży. Od pewnego czasu Wnioskodawca nie słucha zakupionych nośników, część wspomnianej muzyki zarchiwizował na przenośnych urządzeniach (MP3, itp.) z racji na dość mobilny tryb życia i przeprowadzki.

Wnioskodawca nosi się z zamiarem wystawienia ww. kolekcji na jednym z internetowych portali aukcyjnych lub bezpośredniej sprzedaży na giełdzie, bazarze, itp.

Ruchomy majątek Wnioskodawcy (kolekcja płyt) był nabywany stopniowo, w ciągu wielu lat, z myślą o użytku prywatnym a nie o odsprzedaży osobom trzecim.

Artykuły, które Wnioskodawca zamierza wkrótce zbyć nie są nowe, żadna z płyt nie jest młodsza niż 6 miesięcy. Nośniki nagrań, które Wnioskodawca zgromadził pochodzą z lat 80-tych, 90-tych, a najnowsze z 2000-nych do 2010r.

Większość płyt i kaset Wnioskodawcy jest jednak w bardzo dobrym stanie, ponieważ Wnioskodawca dbał o swoją kolekcję, niektóre z używanych płyt wyglądają niemal jak nowe, mimo iż mają po kilka-kilkanaście lat.

Wnioskodawca nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej, ani nie prowadził takiej działalności nigdy wcześniej.

Czy wobec tego, sprzedając swoją kolekcję - swój ruchomy, używany majątek (gromadzony sukcesywnie w ciągu wielu lat) Wnioskodawca będzie podlegał przepisom podatkowym i obowiązkowi ewidencji sprzedaży?

Czy w związku z powyższym, w razie ewentualnej kontroli skarbowej, mogą Wnioskodawcę dotknąć jakieś konsekwencje i czy przy takiej okazjonalnej sprzedaży składników ruchomego majątku (kolekcja płyt), Wnioskodawca może zostać uznany za płatnika VAT?

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Definicja działalności gospodarczej, a okazjonalna wyprzedaż swojego prywatnego majątku ruchomego (kolekcji płyt).

Czy spakowanie opisanych wyżej używanych płyt i kaset, (składników majątku osobistego) w pudełka i okazjonalne udostępnienie np. na jakimś bazarze czy giełdzie lub w internecie, może być uznane za działalność gospodarczą?

Czy w takiej sytuacji Wnioskodawca może zostać potraktowany nawet jako płatnik podatku VAT, wobec próby sprzedaży towaru, którą to sprzedaż w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej, przepisy podatkowe nakazują ewidencjonować urządzeniem fiskalnym (nagrane płyty i kasety - rozporządzenie Ministra Finansów z 26 lipca 2010r. o kasach rejestrujących)?

Czy wobec tego, sprzedając swoją kolekcję płyt - swój ruchomy, używany majątek (gromadzony sukcesywnie w ciągu wielu lat) Wnioskodawca będzie podlegać przepisom podatkowym?

Czy może w tym przypadku będą miały zastosowanie przepisy o podatku VAT - i będzie wymagana kasa fiskalna, np. jak w przypadku okazjonalnej sprzedaży nagranych płyt i kaset (np. na bazarze/giełdzie).

Paragraf 4 ust. 1 pkt 7 rozporządzenia Ministra Finansów do ustawy o podatku od towarów, mówi o obowiązku rejestracji sprzedaży nagranych płyt CD i DVD, kaset, przy pomocy tzw. kasy fiskalnej.

Czy ewentualna kontrola skarbowa zastawszy Wnioskodawcę z opisywaną kolekcją płyt np. na jakimś bazarze, może nałożyć na Wnioskodawcę sankcje (mandat karny), odnosząc się do szerokiego pojęcia działalności gospodarczej i ustawy o podatku VAT?

Wnioskodawca zaznacza, że nie prowadzi i nie prowadził żadnej działalności gospodarczej, Wnioskodawca zamierza jedynie odsprzedać swoje używane płyty i kasety, które gromadził stopniowo na swój prywatny użytek przez ostatnie 20 lat, bez zamiaru odsprzedaży z zyskiem osobom trzecim.

Zdaniem Wnioskodawcy, definicja działalności gospodarczej ujęta w przepisach prawa podatkowego jest zdaniem Wnioskodawcy szerokim pojęciem. Na podstawie własnej analizy obowiązujących przepisów podatkowych oraz informacji zasięgniętej na Ogólnopolskiej Infolinii Podatkowej Wnioskodawca sądzi, iż opisywany powyżej stan faktyczny wydaje się bardziej odpowiadać regulacjom ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, (?) które mówią, iż sprzedaż przedmiotów ruchomego, osobistego majątku podatnika, starszych niż 6 miesięcy nie podlega opodatkowaniu, niż ustawy o podatku VAT w zw. z rozporządzeniem Ministra Finansów o kasach rejestrujących, która nakłada obowiązek ewidencjonowania urządzeniem fiskalnym sprzedaży wszelkich nagranych nośników tj. płyt CD, DVD, kaset itp.

Mój ruchomy majątek (kolekcja płyt) był nabywany stopniowo, w ciągu wielu lat, z myślą o użytku prywatnym a nie o odsprzedaży osobom trzecim.

Kolejna przesłanka, to fakt iż artykuły, które Wnioskodawca zamierza wkrótce zbyć nie są nowe, żadna z płyt nie jest młodsza niż 6 miesięcy. Nośniki nagrań, które Wnioskodawca zgromadził pochodzą z lat 80-tych, 90-tych, a najnowsze z 2000-nych do 2010r. Większość płyt i kaset Wnioskodawcy jest w bardzo dobrym stanie, niektóre z jego używanych płyt wyglądają niemal jak nowe, mimo iż mają po kilka-kilkanaście lat.

Wnioskodawca sądzi zatem, iż w przypadku próby odsprzedaży opisywanej używanej, prywatnej kolekcji płyt, nie będzie miała zastosowania ustawa o podatku VAT, gdyż w ocenie Wnioskodawcy, nie spełnia on kryteriów określonych przepisami tj. art. 15 ustawy o VAT ust. 1 i 2, tzn. nie jest podatnikiem/płatnikiem VAT.

Czy spakowanie używanych płyt i kaset Wnioskodawcy w pudełka i okazjonalne udostępnienie np. na jakimś bazarze czy giełdzie lub w internecie może być uznane za działalność gospodarczą? Jak Wnioskodawca wspomniał nie prowadzi ani nie prowadził żadnej działalności gospodarczej.

O ile wiadomo Wnioskodawcy, orzecznictwo sądowe również nie kwalifikuje sprzedaży majątku osobistego, kupionego na własny użytek jako działalności gospodarczej.

Wnioskodawca prosi o ustosunkowanie się do wyżej wymienionych zagadnień i wskazanie właściwej podstawy prawnej, która regulować będzie ewentualną sytuację odsprzedaży prywatnej kolekcji płyt, zgodnie z literą obowiązującego prawa.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Zgodnie z art. 2 pkt 22 ustawy o VAT przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Artykuł 7 ust. 1 ww. ustawy stanowi, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Nie każda czynność stanowiąca dostawę w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem występuje w charakterze podatnika podatku od towarów i usług.

Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza – na mocy ust. 2 powołanego artykułu – obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Tak więc, aby dana czynność (np. dostawa towaru), nawet jeżeli została dokonana jednorazowo, mogła być uznana za działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług, należy wykazać, że w momencie jej realizacji podatnik miał zamiar dokonywać takich czynności wielokrotnie, a zbywane przez niego towary lub usługi zostały nabyte w celu ich dalszej odsprzedaży.

Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy o VAT podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Natomiast zgodnie z art. 111 ust. 2 ww. ustawy w przypadku stwierdzenia, że podatnik narusza obowiązek określony w ust. 1, naczelnik urzędu skarbowego lub organ kontroli skarbowej ustala za okres do momentu rozpoczęcia prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących, dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości odpowiadającej 30% kwoty podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług. W stosunku do osób fizycznych, które za ten sam czyn ponoszą odpowiedzialność za wykroczenie skarbowe albo za przestępstwo skarbowe, dodatkowego zobowiązania podatkowego nie ustala się.

Z opisu sprawy wynika, iż Wnioskodawca zamierza sprzedać swoją dość liczną kolekcję płyt winylowych, płyt CD i DVD oraz kaset audio. Wyżej wymieniona kolekcja obejmuje ponad tysiąc sztuk, używanych płyt i kaset, które Wnioskodawca zgromadził w przeciągu ostatnich 20 lat. Płyty były kupowane w kraju i za granicą, z myślą o użytku prywatnym, kolekcjonerstwie, a nie o odsprzedaży. Od pewnego czasu Wnioskodawca nie słucha zakupionych nośników, część wspomnianej muzyki zarchiwizował na przenośnych urządzeniach (MP3, itp.) z racji na dość mobilny tryb życia i przeprowadzki.

Wnioskodawca nosi się z zamiarem wystawienia ww. kolekcji na jednym z internetowych portali aukcyjnych lub bezpośredniej sprzedaży na giełdzie, bazarze, itp.

Ruchomy majątek Wnioskodawcy (kolekcja płyt) był nabywany stopniowo, w ciągu wielu lat, z myślą o użytku prywatnym a nie o odsprzedaży osobom trzecim.

Artykuły, które Wnioskodawca zamierza wkrótce zbyć nie są nowe, żadna z płyt nie jest młodsza niż 6 miesięcy. Nośniki nagrań, które Wnioskodawca zgromadził pochodzą z lat 80-tych, 90-tych, a najnowsze z 2000-nych do 2010r.

Większość płyt i kaset Wnioskodawcy jest jednak w bardzo dobrym stanie, ponieważ Wnioskodawca dbał o swoją kolekcję, niektóre z używanych płyt wyglądają niemal jak nowe, mimo iż mają po kilka-kilkanaście lat.

Wnioskodawca nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej, ani nie prowadził takiej działalności nigdy wcześniej.

W świetle powyższego Wnioskodawca ma wątpliwości czy sprzedaż z majątku osobistego gromadzonej przez lata kolekcji płyt winylowych, płyt CD i DVD oraz kaset audio stanowi działalność gospodarczą i czy w związku z tym sprzedaż ta będzie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT i obowiązkowi ewidencjonowania za pomocą kas rejestrujących.

Odnosząc się do powyższego wskazać należy, iż mimo, że czynność sprzedaży ww. przedmiotów (kolekcji płyt winylowych, płyt CD i DVD oraz kaset audio) stanowi zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o VAT odpłatną dostawę towarów na terytorium kraju, to nic nie wskazuje na to, że dokonujący jej Wnioskodawca występuje w tej sytuacji w charakterze handlowca. Kolekcja, która jest przedmiotem sprzedaży, nie została nabyta w celu dalszej odsprzedaży. Elementy składające się na kolekcję były systematycznie gromadzone przez Wnioskodawcę. Zatem sprzedając posiadaną kolekcję, Wnioskodawca korzysta z przysługującego mu prawa do rozporządzania majątkiem osobistym, a zatem przedmiotowa czynność nie może być utożsamiana z działalnością gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy.

Mając zatem na uwadze przedstawione we wniosku istotne elementy opisu zdarzenia przyszłego oraz wyżej wskazane regulacje z zakresu podatku od towarów i usług, stwierdzić należy, że sprzedaż kolekcji, będącej częścią majątku prywatnego, na którą składają się płyty winylowe, płyty CD i DVD oraz kasety audio nabyte przez Wnioskodawcę o okresie ostatnich 20 lat dla jego celów osobistych, które w momencie nabycia nie były przeznaczone do sprzedaży, nie będzie stanowić działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług a Wnioskodawca z tytułu sprzedaży przedmiotowej kolekcji nie będzie podatnikiem podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy o VAT. W konsekwencji sprzedaż przedmiotowej kolekcji nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Jednocześnie z uwagi na to, iż Wnioskodawca z tytułu sprzedaży wskazanej we wniosku kolekcji płyt winylowych, płyt CD i DVD oraz kaset audio nie będzie podatnikiem podatku od towarów i usług nie będzie na nim ciążył obowiązek ewidencjonowania przedmiotowej sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej (na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych), o której mowa w art. 111 ust. 1 ustawy o VAT.

Wnioskodawca nieprowadząc ewidencji sprzedaży przedmiotowej kolekcji za pomocą kasy rejestrującej nie naruszy zatem obowiązku wynikającego z art. 111 ust. 1 ustawy o VAT a w konsekwencji w sprawie nie wystąpi przesłanka warunkująca zastosowanie art. 111 ust. 2 ustawy o VAT.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy, należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja traci ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego zdarzenia przyszłego lub zmiany stanu prawnego.

Należy podkreślić, że niniejszą interpretację wydano przy założeniu, że przedmiotem sprzedaży będą tylko i wyłącznie takie płyty i kasety, które rzeczywiście należą do majątku prywatnego Wnioskodawcy gromadzonego przez 20 lat i nie nabytego w celu odsprzedaży. Gdyby bowiem przedmiotem sprzedaży były stare, używane płyty czy kasety zakupione od innych osób w celu sprzedaży, to czynności należałoby uznać za działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o VAT.

W pozostałym zakresie objętym wnioskiem wydane zostało odrębne rozstrzygniecie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2012r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj