Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP1/443-832/13-4/AS
z 18 listopada 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 19.08.2013 r. (data wpływu 21.08.2013 r.), uzupełnionym pismem z dnia 4.11.2013 r. (data wpływu 7.11.2013 r.) w odpowiedzi na wezwanie organu z dnia 25.10.2013 r. (skutecznie doręczone 30.10.2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania zbywanych składników za zorganizowaną część przedsiębiorstwa – jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 21.08.2013 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania zbywanych składników za zorganizowaną część przedsiębiorstwa.


Wniosek uzupełniony został pismem z dnia 4.11.2013 r. (data wpływu 7.11.2013 r.) będącym odpowiedzią na wezwanie organu z dnia 25.10.2013 r. (skutecznie doręczone 30.10.2013 r.)


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.


Sp. z o.o. („Wnioskodawca” lub „Spółka”) jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w X. Spółka jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

Obecnie Spółka rozważa zbycie nieruchomości w X. („Nieruchomość”), na którą składa się prawo użytkowania wieczystego gruntu („Grunt”) oraz prawo własności budynku stanowiącego odrębną od Gruntu nieruchomość („Budynek”) wraz z ważnymi i prawnie wiążącymi zobowiązaniami stron najmu lokali usytuowanych w tym Budynku oraz umów najmu powierzchni reklamowych na Budynku.

Nieruchomość jest położona w X., jest objęta księgą wieczystą i stanowi działkę nr 90, o obszarze 0,0465 ha, oddaną w użytkowanie wieczyste do dnia 6 grudnia 2089 r., zabudowaną - stanowiącym odrębną od Gruntu nieruchomość – Budynkiem. Nieruchomość ma bezpośredni dostęp do drogi publicznej, tj. do ulicy, nie jest ogrodzona a granice tej Nieruchomości nie są sporne.

Nieruchomość jest położona na terenie, dla którego obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego rejonu podjęty w Uchwale. Zgodnie ze wskazanym planem, przeznaczenie podstawowe opisywanego terenu to: „tereny usług handlu i biur”.


Właścicielem Gruntu jest Skarb Państwa.


Na Gruncie stanowiącym działkę nr 90 jest wzniesiony Budynek o funkcji biurowej. Budynek ten jest murowany, zawiera pięć kondygnacji naziemnych i jedną kondygnację podziemną. W Budynku tym nie wyodrębniono lokali. Powierzchnia zabudowy Budynku wynosi 465 m2, a powierzchnia użytkowa wynosi 2.026,62 m2.

T. Spółka z o.o. w dniu 07.07.1992 roku zawarła umowę o oddanie mienia Skarbu Państwa do odpłatnego korzystania w formie aktu notarialnego. Na podstawie tego aktu Skarb Państwa oddał spółce T. Sp. z o.o. do odpłatnego korzystania i pobierania pożytków mienie, na które składało się budynki i budowle, mienie ruchome, wartości niematerialne i prawne, finansowe składniki majątku trwałego oraz przedmioty nietrwałe będące w posiadaniu zlikwidowanego Przedsiębiorstwa na okres od 01.06.1992 roku do 31.05.2002 roku. W dniu 09.08.1996 roku zgodne z Aktem Notarialnym zawarto umowę odnowienia umowy sprzedaży w związku z zapłaceniem ostatniej raty łącznej należności za korzystanie z przedmiotu umowy, na podstawie której Skarb Państwa przeniósł na własność przedmiot umowy między innymi: prawo użytkowania wieczystego nieruchomości oznaczonej jako działka nr 39/2 o obszarze 0,0466 ha zabudowanej budynkiem o powierzchni użytkowej 2003 m2 stanowiący odrębny od gruntu przedmiot własności. Przedmiotem umowy z dnia 09.08.1996 roku było przedsiębiorstwo w rozumieniu Kodeksu Cywilnego, była obciążona opłatą skarbową. Czynność ta nie podlegała opodatkowaniu VAT i nie była potwierdzona fakturami VAT.

Zgodnie z posiadaną dokumentacją w budynku wybudowanym w 1926 roku były prowadzone prace adaptacyjno-budowlane przed rokiem 1991. Powyższa nieruchomość i posadowiony na niej budynek były i są wykorzystywane do prowadzonej działalności gospodarczej na siedzibę Spółki a pomieszczenia w budynku były i są przedmiotem wynajmu od przejęcia nieruchomości i budynku przez T. Sp. z o.o. tj. od samego początku. Nigdy też począwszy od 09.08.1996 roku aż do dnia złożenia wniosku nie dokonywano w budynku ani na nieruchomości żadnych ulepszeń, wnioskodawca nie ponosił żadnych nakładów, które zwiększałyby wartość początkową nieruchomości. Ponoszone były jedynie koszty bieżącego utrzymania w/w obiektu.


T. Sp. z o. o. od dnia powstania prowadzi działalność gospodarczą w trzech lokalizacjach:

1/ w G. – sprzedaż materiałów hutniczych i budowlanych oraz związanych z tym usług. Ponadto był i jest też prowadzony wynajem powierzchni biurowej i magazynowej;

2/ w X. – wynajem powierzchni biurowej, magazynowej;

3/ w N. – wynajem hal produkcyjnych a wcześniej kilka lat temu była prowadzona produkcja i sprzedaż stolarki okiennej.


Wszystkie te 3 miejsca prowadzenia działalności posiadają wyodrębnienia funkcjonalne, organizacyjne, majątkowe oraz finansowe.


Wyodrębnienie funkcjonalne każdej lokalizacji polega na tym, że w każdym z tych miejsc jest prowadzona całkowicie samodzielna działalność gospodarcza i nie wymaga udziału pozostałych jednostek organizacyjnych, działalność każdej lokalizacji może stanowić niezależne przedsiębiorstwo a stosunki ze spółką mogą ograniczyć się do kontaktów w zakresie usług finansowo-księgowych, prawnych, kadrowo-płacowych.


Wyodrębnienie organizacyjne jest uwzględnione w strukturze organizacyjnej od wielu lat.


Wyodrębnienie majątkowe polega na tym, iż w każdej lokalizacji prowadzona jest działalność w oparciu o składniki majątku tam zlokalizowane i prowadzenie działalności nie wymaga korzystania z innych składników majątkowych Spółki. Każdej lokalizacji przypisano wartości majątku niezbędne do prowadzenia przez nią działalności oraz umowy z kontrahentami.

Wyodrębnienie finansowe polega na tym, że każdej działalności prowadzonej w 3 lokalizacjach zostały przypisane należności, zobowiązania, przychody i koszty. Wyodrębnienie finansowe prowadzone jest od początku istnienia Spółki i jest prowadzone poprzez wyodrębnienie aktywów, pasywów i przychodów i kosztów związanych z poszczególnymi miejscami prowadzenia.

W dniu 28 maja 2013 roku Wnioskodawca podpisał w formie aktu notarialnego umowę przedwstępną sprzedaży prawa użytkowania wieczystego gruntu oraz budynku wraz z 22 ważnymi i prawnie wiążącymi zobowiązaniami stron – umowami najmu lokali i 3 umów najmu nośników reklamowych wraz z kaucjami i depozytami w kwocie 24.263,94 zł.

Wnioskodawca na podstawie zawartych umów najmu jest zobowiązany do zabezpieczenia dostaw mediów: energii elektrycznej, wody co i cw, wywozu nieczystości, konserwacji wind, dostawy internetu, ochrony obiektu i utrzymania czystości na powierzchniach wspólnych (hall, klatki schodowe, łazienki). W dniu 28 maja 2013 roku w umowie Przyrzeczonej, w punkcie 3 § 7 nabywca zobowiązał się do zawarcia z Wnioskodawcą umowy najmu pomieszczeń po zawarciu umowy przyrzeczonej.

Dla każdej z powyżej wymienionych działalności operacyjnych Sprzedającego prowadzona jest odrębna analityka księgowo-finansowa. Przychody i koszty związane z Nieruchomością w X. są księgowane osobno od przychodów i kosztów związanych z innymi rodzajami działalności operacyjnej.


T. Sp. z o.o. poza umowami najmu Budynku, ma zawarte następujące umowy związane z Nieruchomością:

  1. umowy o dostawę energii elektrycznej,
  2. umowa o dostawę wody,
  3. umowa z dostawcą ciepła oraz serwisu węzła cieplnego,
  4. umowa serwisu windy.
  5. umowa wywozu nieczystości,
  6. umowa ochrony obiektu,
  7. umowa z dostawcą Internetu dla Sprzedającego oraz kilku najemców,
  8. umowa z operatorem telefonicznym obsługującym Sprzedającego oraz
  9. umowa z operatorem telefonicznym obsługującym kilku najemców.

Sprzedający na własne potrzeby wykorzystuje obecnie ok. 140 m2 powierzchni użytkowej Budynku. Pozostała część powierzchni Budynku jest przeznaczona pod wynajem Sprzedający wystawia faktury VAT z wykazanym podatkiem należnym dokumentującym wynajem powierzchni Budynku. Nigdy przedmiotowa nieruchomość nie była wynajęta w całości w jednym okresie. W różnych okresach były wynajmowane różne części nieruchomości, w zależności od popytu na wynajmowane powierzchnie. W 17-letniej działalności Sprzedającego, powierzchnia wynajmowana ulegała w różnych okresach zmianom, między innymi w związku z brakiem chętnych do wynajmu. Były okresy, że część pomieszczeń w związku z tym była powierzchniami wolnymi z przeznaczeniem na wynajem.

Planowana transakcja


W skład zbywanej przez Sprzedającego Nieruchomości wchodzić będą:

  • prawo użytkowania wieczystego Gruntu,
  • prawo własności Budynku w stanie wolnym od wszelkich obciążeń, ograniczonych praw rzeczowych oraz praw i roszczeń osób trzecich, poza prawami i roszczeniami wynikającymi z umów najmu,
  • 22 ważne i prawnie wiążące strony umowy najmu lokali oraz 3 umowy najmu nośników reklamowych wraz z kaucjami i depozytami w kwocie 24.263,94 zł. (zgodnie z art. 678 Kodeksu cywilnego, umowy najmu powierzchni Budynku przejdą na Spółkę z mocy samego prawa, w wyniku nabycia Nieruchomości).


W punkcie 5 umowy przedwstępnej zawartej w dniu 28 maja 2013 roku doprecyzowano, że przedmiotem zbycia nie będą inne aktywa, zobowiązania, gotówka, należności i pracownicy.


W piśmie uzupełniającym z dnia 4.11.2013 r. Wnioskodawca doprecyzował, iż ww. składniki tj. aktywa, zobowiązania, należności i pracownicy, które nie będą przedmiotem zbycia wchodzą w skład wyodrębnionej w istniejącym przedsiębiorstwie zorganizowanej części przedsiębiorstwa mającej być przedmiotem zbycia.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


Czy prawidłowe jest stanowisko T. Sp. z o.o., zgodnie z którym sprzedaż Nieruchomości wyżej opisanej w zdarzeniu przyszłym nie będzie dostawą która będzie podlegać uregulowaniom Ustawy o podatku od towarów i usług i będzie wyłączona z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług z uwagi na to, że sprzedaż nieruchomości opisanej w zdarzeniu przyszłym będzie stanowiła umowę zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa?


Zdaniem Wnioskodawcy:


Zbycie Nieruchomości w zdarzeniu przyszłym, (opisane na wstępie) będzie stanowiło zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa. W konsekwencji zbycie to podlegać będzie uregulowaniom ustawy o podatku od czynności cywilno-prawnych PCC i będzie wyłączone z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 6 pkt 1 Ustawy VAT.


UZASADNIENIE


Zdaniem T. Sp. z o.o. dostawę przedmiotowej nieruchomości należy traktować jako czynność sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa dla której nie będą miały zastosowania przepisy ustawy VAT pomimo, iż strony umowy są czynnymi podatnikami VAT na podstawie art. 6 punkt 1. Planowana transakcja będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Na potrzeby Ustawy VAT zdefiniowane zostało pojęcie „zorganizowanej części przedsiębiorstwa” (dalej: „ZCP”). Zgodnie z art. 2 pkt 27e stanowi ono organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

W literaturze i w orzecznictwie podkreśla się, iż podstawową cechą zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest jego samodzielność, a składniki wchodzące w skład tej zorganizowanej części przedsiębiorstwa powinny pozostawać ze sobą we wzajemnych relacjach w taki sposób, aby można mówić o nich jako o zespole a nie zbiorze pewnych elementów. Istotne jest, aby w zbywanym przedsiębiorstwie zachowane były funkcjonalne związki i aby przekazana masa mogła służyć kontynuowaniu określonej działalności gospodarczej.

W przedstawionym zdarzeniu przyszłym Kupujący nabywa nieruchomość wraz z umowami, w oparciu o które Wnioskodawca obecnie prowadzi działalność gospodarczą polegającą na wynajmie. Nie ulega wątpliwości, że nieruchomość ta stanowi zorganizowany zespół składników majątkowych zdolny samodzielnie prowadzić działalność gospodarczą. Należy podkreślić, iż Kupujący będzie kontynuatorem działalności gospodarczej w tym zakresie przynajmniej przez pewien okres czasu. Docelowo zamiarem Kupującego, według jego oświadczenia, jest wyburzenie budynku na Nieruchomości w celu realizacji inwestycji połączonej w inwestycją na działce należącej do Kupującego bezpośrednio przylegającej do działki będącej przedmiotem transakcji. Tak więc planowana transakcja stanowić będzie transakcję zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 6 punkt 1 ustawy VAT i dlatego nie będzie na mocy tego przepisu podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.


Powyższe potwierdzają wydane interpretacje przepisów prawa podatkowego (przykładowo Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi o sygnaturach IPTPPI/443-97/11-2/MW oraz IPTPP2/443-774/11 -4/JN)

T. Sp. z o.o. jako przedsiębiorstwo prowadzi działalność w 3 lokalizacjach X., N. G., które są wydzielone w 3 płaszczyznach organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych). Każda z tych lokalizacji stanowi zorganizowaną działalność przedsiębiorstwa samodzielnie realizującą zadania gospodarcze a także posiadającą wewnętrzną samodzielność finansową.

Działalność gospodarcza prowadzona w w/w lokalizacjach może po ich wydzieleniu stanowić niezależne 3 przedsiębiorstwa. Zorganizowana część przedsiębiorstwa w tych przypadkach oznacza, że, w poszczególnych lokalizacjach prowadzone są działalności w sposób samodzielny, nie są sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa. Zatem spełnione są wszystkie elementy wymienione w art. 2 punkt 27 e ustawy o VAT, bo istotne jest, aby zbywane składniki majątkowe stanowiły zorganizowaną część przedsiębiorstwa u Zbywcy a nie u nabywcy.

W stanie faktycznym przedstawionym przez Wnioskodawcę, przedmiotem planowanej transakcji będzie zorganizowana część przedsiębiorstwa, a Kupujący po dokonaniu transakcji czasowo będzie kontynuował działalność gospodarczą Sprzedającego polegającą na wynajmie nieruchomości.

Przedmiot analizowanej transakcji spełnia kryteria samodzielności funkcjonowania, bowiem na Kupującego przejdzie Nieruchomość z 22 ważnymi i prawnie wiążącymi umowami najmu lokali i 3 umowami najmu powierzchni reklamowych, będzie zatem możliwe i jest zakładane czasowe kontynuowanie działalności gospodarczej związanej z tą Nieruchomością przez Kupującą Kupujący w zawartej umowie przedwstępnej zobowiązał się do wynajęcia 140 m2 powierzchni Sprzedającemu.

Reasumując, zdaniem Wnioskodawcy zbycie przez Sprzedającego Nieruchomości Kupującemu stanowić będzie dostawę zorganizowanej części przedsiębiorstwa (ZCP). W konsekwencji dostawa ta będzie wyłączona z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 6 pkt 1 Ustawy VAT.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.


W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).


Pojęcie towaru ustawodawca zdefiniował w art. 2 pkt 6 ustawy, zgodnie z którym przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.


Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę w jakiej dokonano czynności prawnej.

Jednocześnie przepisy art. 6 ustawy wskazują na wyłączenia określonych czynności spod zakresu stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Są tutaj wskazane te czynności, które co do zasady należą do grupy czynności podlegających opodatkowaniu, mieszcząc się w zakresie odpłatnej dostawy towarów czy też odpłatnego świadczenia usług. Z uwagi jednakże na stosowne wyłączenie, czynności te nie podlegają opodatkowaniu.


W myśl art. 6 pkt 1 ustawy, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.


Ustawodawca w ww. przepisie nie zdefiniował, co należy rozumieć pod pojęciem „transakcji zbycia”. Uwzględniając zakres przedmiotowy ustawy o podatku od towarów i usług pojęcie to należy rozumieć w sposób zbliżony do pojęcia „dostawy towarów” w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, tzn. zbycie przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa obejmuje wszelkie czynności w ramach których, następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem tych czynności, jak właściciel np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, nieodpłatne przekazanie, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego (aport).

Wyłączenie stosowania ustawy o podatku od towarów i usług przewidziane w przepisie art. 6 pkt 1 tej ustawy obejmuje jednakże tylko te czynności zrównane z pojęciem dostawy towarów, których przedmiotem jest przedsiębiorstwo lub zorganizowana część przedsiębiorstwa.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie definiują terminu „przedsiębiorstwo”. Z tej przyczyny dla celów określenia zakresu pojęcia „przedsiębiorstwo” wykorzystuje się regulację zawartą w art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), który to przepis stanowi, że przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.


Obejmuje ono w szczególności:

  1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
  2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
  3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
  4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
  5. koncesje, licencje i zezwolenia;
  6. patenty i inne prawa własności przemysłowej;
  7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
  8. tajemnice przedsiębiorstwa;
  9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.


Zatem, składniki materialne i niematerialne wchodzące w skład przedsiębiorstwa powinny pozostawać ze sobą we wzajemnych relacjach w ten sposób, iż można mówić o nich jako o zespole, a nie zbiorze pewnych elementów. Istotne jest, aby w zbywanym przedsiębiorstwie zachowane zostały funkcjonalne związki pomiędzy poszczególnymi składnikami, tak żeby przekazana masa mogła posłużyć kontynuowaniu określonej działalności gospodarczej.

Natomiast, zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa jest – w myśl definicji zawartej w art. 2 pkt 27e ustawy – organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział itp. Przy czym, w doktrynie zwraca się uwagę, że organizacyjne wyodrębnienie powinno być dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze.

Wyodrębnienie finansowe najpełniej realizowane jest w przypadku zakładu lub oddziału osoby prawnej. Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Ponadto, wymagane jest, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła stanowić potencjalne niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie. Powyższe oznacza, że przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa można rozumieć wyłącznie tę część przedsiębiorstwa, która jest przede wszystkim wyodrębniona organizacyjnie, ale także posiada wewnętrzną samodzielność finansową.

Zatem, aby w rozumieniu przepisów podatkowych, określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa, nie jest wystarczające jakiekolwiek zorganizowanie masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością niezbędną do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym.

Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego.

Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa (na ile stanowią w nim wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość).


Podsumowując, na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług mamy więc do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, jeżeli spełnione są wszystkie następujące przesłanki:

  1. istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań,
  2. zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,
  3. składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych,
  4. zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące ww. zadania gospodarcze.

Z przedstawionych okoliczności sprawy wynika, że Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w trzech lokalizacjach. Wszystkie te trzy miejsca prowadzenia działalności posiadają wyodrębnienia funkcjonalne, organizacyjne, majątkowe oraz finansowe. Wyodrębnienie funkcjonalne każdej lokalizacji polega na tym, że w każdym z tych miejsc jest prowadzona całkowicie samodzielna działalność gospodarcza i nie wymaga udziału pozostałych jednostek organizacyjnych, działalność każdej lokalizacji może stanowić niezależne przedsiębiorstwo. Wyodrębnienie organizacyjne jest uwzględnione w strukturze organizacyjnej od wielu lat. Wyodrębnienie majątkowe polega na tym, że w każdej lokalizacji prowadzona jest działalność w oparciu o składniki majątku tam zlokalizowane i prowadzenie działalności nie wymaga korzystania z innych składników majątkowych Spółki. Wyodrębnienie finansowe polega na tym, że każdej lokalizacji zostały przypisane należności, zobowiązania, przychody i koszty. Obecnie Wnioskodawca planuje zbycie Nieruchomości, w skład której wchodzić będą:

  • prawo użytkowania wieczystego Gruntu,
  • prawo własności Budynku w stanie wolnym od wszelkich obciążeń, ograniczonych praw rzeczowych oraz praw i roszczeń osób trzecich, poza prawami i roszczeniami wynikającymi z umów najmu,
  • 22 ważne i prawnie wiążące strony umowy najmu lokali oraz 3 umowy najmu nośników reklamowych wraz z kaucjami i depozytami w kwocie 24.263,94 zł (zgodnie z art. 678 Kodeksu cywilnego, umowy najmu powierzchni Budynku przejdą na Spółkę z mocy samego prawa, w wyniku nabycia Nieruchomości).


Przedmiotem zbycia nie będą inne aktywa, zobowiązania, gotówka, należności i pracownicy.


Ponadto z opisu sprawy wynika, że nabywca będzie kontynuatorem działalności w zakresie wynajmu przez pewien okres czasu. Docelowo jednak, według jego oświadczenia, jest wyburzenie budynku na Nieruchomości w celu realizacji inwestycji połączonej z inwestycją na działce przylegającej do działki będącej przedmiotem transakcji.

W niniejszej sprawie kwestią wymagającą ustalenia jest uznanie zbywanej Nieruchomości za zorganizowaną część przedsiębiorstwa i ustalenie istnienia lub nieistnienia podstaw do zastosowania przepisu art. 6 pkt 1 ustawy.

Na podstawie cyt. wyżej art. 2 pkt 27e ustawy należy wskazać, że za zorganizowaną część przedsiębiorstwa nie można uznać samego budynku, nawet wówczas gdy jest on przeznaczony pod wynajem. Przedsiębiorstwem bowiem, może być budynek wraz ze wszystkimi wierzytelnościami i zobowiązaniami, zawartymi umowami najmu, zarządzania, dostawy mediów i innymi umowami związanymi z tym budynkiem i działalnością polegającą na wynajmie.

W ocenie tut. organu, w przypadku planowanej transakcji nie mamy do czynienia ze zbyciem zorganizowanej części przedsiębiorstwa, lecz Nieruchomości wchodzącej w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Jak wskazał Wnioskodawca przedmiotem zbycia będzie jedynie budynek wraz z prawem użytkowania wieczystego gruntu na którym jest posadowiony oraz umowami najmu, które ściśle wiążą się z budynkiem. Ponadto, jak podkreślił Wnioskodawca, umowy najmu przechodzą na nabywcę z mocy prawa na podstawie art. 678 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz.U. Nr 16, poz. 93 ze zm.], zgodnie z którym w razie zbycia rzeczy najętej w czasie trwania najmu nabywca wstępuje w stosunek najmu na miejsce zbywcy; może jednak wypowiedzieć najem z zachowaniem ustawowych terminów wypowiedzenia.

Należy wskazać, iż zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest zbyciem ogółu praw i obowiązków związanych z prowadzeniem tej części przedsiębiorstwa, czyli nabywca wstępuje w prawnie wyodrębniony majątek swego poprzednika. Zatem pojęcie zorganizowanej części przedsiębiorstwa nie może obejmować dowolnych składników wchodzących w jej skład, lecz ogół składników materialnych i niematerialnych wraz z należnościami i zobowiązaniami, związanymi z tą częścią przedsiębiorstwa. Z opisu sprawy wynika natomiast, że przedmiotem zbycia nie będzie szereg kluczowych składników wchodzących w skład wyodrębnionej części przedsiębiorstwa, mianowicie inne aktywa, zobowiązania, gotówka, należności i pracownicy.

Wymienione składniki stanowią istotne elementy dla funkcjonowania wyodrębnionej w płaszczyźnie organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej części przedsiębiorstwa. Brak przeniesienia powyższych składników wskazuje, że w analizowanej sytuacji mamy do czynienia ze zbyciem składników majątkowych – budynku wraz z prawem użytkowania wieczystego gruntu, a nie zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Nie można również zgodzić się z Wnioskodawcą, że sam budynek wraz z umowami najmu, przechodzącymi na nabywcę z mocy prawa na podstawie art. 678 Kodeksu cywilnego tworzy zorganizowaną część przedsiębiorstwa, gdyż nabywca nie będzie mógł przy użyciu tylko tych składników prowadzić działalności gospodarczej, bez zawarcia szeregu dodatkowych umów, dokupienia innych składników materialnych i niematerialnych, zapewnienia zaplecza personalnego itp. Zatem, o tym czy doszło do zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa decyduje pełen zakres zbywanego majątku, praw i zobowiązań, zbycie musi dotyczyć zorganizowanej części przedsiębiorstwa jako całości, a nie tylko niektórych jej składników, nawet o znacznej wartości.

W świetle przedstawionego przez Wnioskodawcę opisu sprawy należy stwierdzić, że zbywane składniki majątkowe nie mieszczą się w pojęciu zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy.

Zatem planowana transakcja będzie stanowiła odpłatną dostawę towarów (składników majątkowych) w rozumieniu przepisów art. 5 ust. 1 ustawy, podlegających opodatkowaniu na zasadach przewidzianych dla dostawy tych składników i nie będzie mieściła się w katalogu czynności niepodlegających przepisom ustawy o VAT, określonym w art. 6 pkt 1 ustawy.


W odniesieniu do powołanych przez Wnioskodawcę pism organów podatkowych należy podkreślić, że nie stanowią one źródła prawa i co do zasady wiążą strony postępowania w konkretnej, indywidualnej sprawie. Ponadto wskazać należy, że stany faktyczne, których dotyczyły powołane rozstrzygnięcia są inne niż w sprawie przedstawionej przez Wnioskodawcę.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Niniejsza interpretacja dotyczy wyłącznie podatku od towarów i usług, w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj