Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB1/415-828/13/AK
z 23 października 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 23 lipca 2013 r. (data wpływu 29 lipca 2013 r.) uzupełnionym pismem z dnia 30 września 2013 r. (data wpływu 3 października 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na studia MBA - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 29 lipca 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na studia MBA.

Wniosek uzupełniono pismem z dnia 30 września 2013 r. (data wpływu 3 października 2013 r.).


W przedmiotowym wniosku oraz uzupełnieniu został przedstawiony następujący stan faktyczny.


Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą, której głównym celem jest prowizja od nawiązanych kontraktów międzynarodowych oraz prowizja od sprzedaży. Kwalifikacje Wnioskodawcy opierają się głównie na wiedzy i znajomości języków obcych, zdobytych na studiach zagranicznych (USA czy Niemcy). Wnioskodawca nadmienia, że obecnie po 7 latach prowadzenia takiej działalności zachodzi potrzeba zdobycia nowej wiedzy biznesowej, nawiązania nowych kontaktów, nauki nowych języków obcych (hiszpański, francuski) oraz nowych technik sprzedażowo-zakupowych i negocjacyjnych, w celu zwiększenia potencjału Wnioskodawcy oraz wartości rynkowej (konkurencyjności). Światowym standardem jest wysyłanie przez korporacje swojej kadry zarządzającej na studia podyplomowe MBA (Master of Business Administration) w celu podniesienia kwalifikacji, a w konsekwencji uzyskania większego przychodu. W związku z powyższym Wnioskodawca zamierza zapisać się na takie studia na koszt prowadzonej działalności gospodarczej i rozpoznawać wszystkie koszty z tym związane (kursy przygotowawcze, podróże, zakwaterowanie na czas studiów, czesne i inne) jako koszt uzyskania przychodu. Kierunkiem studiów będzie „global MBA – emerging markes” lub inny podobny w zależności gdzie Wnioskodawca zostanie przyjęty, także jest w 100% zbieżny z obecnie prowadzoną działalnością i przychodami jakie generuje.

W uzupełnieniu wniosku wyjaśnił Pan, że studia/kurs MBA (Master of Business Administration) są to studia przeznaczone dla menadżerów, biznesmenów oraz kadry zarządzającej. Na całym świecie firmy i korporacje wysyłają swoich pracowników na te studia w celu zwiększenia ich kwalifikacji, a co za tym idzie, swojej konkurencyjności a w efekcie swoich przychodów i zysków. Koszty jakie firmy ponoszą (hotele, przejazdy, materiały szkoleniowe, czesne itp., itd.) są traktowane jako koszty uzyskania przychodu. Ze względu na to, iż Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność polegającą na świadczeniu różnych usług (biznesowych) innym firmom (klientom) Wnioskodawca jest zmuszony poszerzać swoją wiedzę, kontakty oraz obycie w celu utrzymania konkurencyjności. Obecnie przychód Wnioskodawcy jest osiągany w różnych dziedzinach (produkcja, tworzenie stron internetowych, pośrednictwo w handlu międzynarodowym, nawiązywanie kontaktów międzynarodowych Jego klientów z fabrykami oraz inne). Na przestrzeni 7 lat prowadzenia przez Niego działalności otoczenie rynkowe zmieniło się na tyle, że Jego przychód był zagrożony lub całkowicie zanikał. W związku z tym zachodzi potrzeba dalszego kształcenia się i rozwijania wiedzy biznesowej. W związku z tym, iż zdecydowana większość jego przychodu pochodzi z prowizji wynikającej z rozwiązywania i utrzymywania kontrahentów międzynarodowych, jedynym słusznym rozwiązaniem jest kształcenie się za granicą, w kierunku biznesowym – stąd studia MBA. Ukończenie takich studiów jest procesem złożonym (egzamin wstępny, kursy przygotowawcze, rozmowy kwalifikacyjne w szkołach za granicą, czesne, podróże) stąd wszelkie koszty z tym związane Wnioskodawca traktuje bezpośrednio jako koszty uzyskania lub zachowania przychodu.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


Czy w związku z zamiarem odbycia studiów MBA, opisane koszty będą kosztami uzyskania przychodu?


Zdaniem Wnioskodawcy w obecnych realiach, osoby prowadzące działalność gospodarczą, której przychodów w 100% uzależnione jest od ich wiedzy, kontaktów i „bystrości biznesowej”, są zmuszone do ciągłego kształcenia się. Można to robić na wiele sposobów: książki, Internet, kursy, szkolenia, studia. W przypadku Wnioskodawcy (skończył On studia zagranicą, zna języki obce, odbywa liczne szkolenia) najlepszym rozwiązaniem w poszerzaniu nowej wiedzy, pomysłów biznesowych oraz kontaktów są zagraniczne studia MBA. Od kilku lat zakres świadczonych przez Wnioskodawcę – działalność Jego się nie zwiększa. Zdaniem Wnioskodawcy, Jego obecna wiedza i zakres kontaktów nie pozwalają na dalszy dynamiczny rozwój, a co za tym idzie wzrost przychodów. Wnioskodawca wskazuje, że tym samym koszty jakie ponosi i będzie ponosił w przyszłości bezpośrednio związane ze studiami MBA powinny zostać uznane za koszty uzyskania i zwiększenia przychodu.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Wyrażenie „w celu osiągnięcia przychodu” zawarte we wskazanym przepisie art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oznacza, że nie wszystkie wydatki ponoszone przez podatnika w związku z osiąganiem przychodów z tytułu działalności gospodarczej Wnioskodawcy podlegają odliczeniu od podstawy opodatkowania. Zauważyć należy, iż przez sformułowanie „w celu” należy rozumieć dążenie do osiągnięcia jakiegoś stanu rzeczy (przychodu), a dążenie podatnika ma przymiot „celowości”, jeżeli na podstawie dostępnej wiedzy o związkach przyczynowo-skutkowych można zasadnie uznać, że poniesiony koszt może przynieść oczekiwane następstwo (przychód).

Zatem kosztem uzyskania przychodów nie są wszystkie wydatki, ale tylko takie, które nie są wymienione w art. 23 i których poniesienie pozostaje w związku przyczynowo-skutkowym z uzyskaniem (zwiększeniem) przychodu z danego źródła, bądź też zachowaniem lub zabezpieczeniem źródła przychodów. Jednakże ciężar wykazania owego związku spoczywa na podatniku, który wywodzi z tego określone skutki prawne.


Aby zatem wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu winien, w myśl powołanego przepisu spełniać łącznie następujące warunki:


  1. pozostawać w związku przyczynowym z przychodem lub źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,
  2. nie znajdować się na liście kosztów nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
  3. być właściwie udokumentowany.


Wydatki na dokształcanie na studiach nie zostały wymienione w katalogu zawartym w art. 23 ww. ustawy, a zatem w przypadku spełnienia pozostałych przesłanek mogą być one zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Dla stwierdzenia, czy wydatki poniesione w związku z odbywaniem studiów mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej istotne jest ustalenie:


  • czy taki wydatek związany jest ze zdobywaniem wiedzy i umiejętności, które są potrzebne w prowadzonej działalności gospodarczej i mają związek z tą działalnością,
  • czy też wydatek ten służy tylko podnoszeniu ogólnego poziomu wiedzy i wykształcenia nie związanego z działalnością gospodarczą, a więc który co do zasady ma charakter osobisty.


Zatem, za uzasadnione racjonalnie i gospodarczo koszty, których poniesienie może przyczynić się do osiągnięcia przychodów ze źródła jakim jest działalność gospodarcza, uznać należy takie wydatki na kształcenie, które pozwolą podatnikowi nabyć umiejętności i wiedzę niezbędną w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą, której głównym celem jest prowizja od nawiązanych kontraktów międzynarodowych oraz prowizja od sprzedaży. Kwalifikacje Wnioskodawcy opierają się głównie na wiedzy i znajomości języków obcych, zdobytych na studiach zagranicznych (USA czy Niemcy). Wnioskodawca nadmienia, że obecnie po 7 latach prowadzenia takiej działalności zachodzi potrzeba zdobycia nowej wiedzy biznesowej, nawiązania nowych kontaktów, nauki nowych języków obcych (hiszpański, francuski) oraz nowych technik sprzedażowo-zakupowych i negocjacyjnych, w celu zwiększenia potencjału Wnioskodawcy oraz wartości rynkowej (konkurencyjności). W związku z tym, iż zdecydowana większość jego przychodu pochodzi z prowizji wynikającej z rozwiązywania i utrzymywania kontrahentów międzynarodowych, jedynym słusznym rozwiązaniem jest kształcenie się za granicą, w kierunku biznesowym – stąd studia MBA.

Na podstawie tak opisanego stanu faktycznego przyjąć zatem należy, że studia wyższe które Wnioskodawca zamierza podjąć, będą związane z zakresem prowadzonej przez niego działalności gospodarczej oraz podjęte w celu uzyskania przychodów z tej działalności.

Wobec tego, wydatki poniesione w związku ze studiami MBA, choć trudno je przypisać konkretnym przychodom, to jako mające związek z prowadzoną działalności gospodarczej, faktycznie poniesione i właściwie udokumentowane mogą stanowić koszty uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej. Jednocześnie zauważyć należy, iż to na podatniku spoczywa ciężar wykazania istnienia związku przyczynowego pomiędzy ponoszonymi wydatkami, a osiąganymi przychodami oraz okoliczności, iż ich poniesienie ma wpływ na wysokość osiągniętych przychodów bądź na zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza. Wykazanie istnienia takiego związku jest warunkiem koniecznym dla uznania danego wydatku za koszt uzyskania przychodu.

Niniejszą interpretację wydano w oparciu o treść wniosku. Jeżeli w toku ewentualnego postępowania organ uzna, że stan faktyczny różni się od stanu faktycznego występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawcy w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego stanu faktycznego.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, 87 – 100 Toruń, ul. Św. Jakuba 20.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj