Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/2/423-1232/13/SD
z 19 grudnia 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 19 września 2013 r. (data wpływu do tut. BKIP 23 września 2013 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy w związku z przekazaniem całości lub części środków ujętych na kapitale zapasowym, utworzonym z agio na kapitał zakładowy, Wnioskodawca będzie zobowiązany jako płatnik do pobrania podatku dochodowego od osób prawnych od dochodu z tytułu udziału w zyskach osób prawnych uzyskanego przez Udziałowca 2 – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 września 2013 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy w związku z przekazaniem całości lub części środków ujętych na kapitale zapasowym, utworzonym z agio na kapitał zakładowy, Wnioskodawca będzie zobowiązany jako płatnik do pobrania podatku dochodowego od osób prawnych od dochodu z tytułu udziału w zyskach osób prawnych uzyskanego przez Udziałowca 2.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych mającym siedzibę oraz zarząd w Polsce. Jego udziałowcami są obecnie (po poowie):

  • Spółka A (dalej: „Udziałowiec 1”), będąca spółką kapitałową z ograniczoną odpowiedzialnością, ustanowioną i działającą wg prawa austriackiego oraz
  • Spółka B (dalej: „Udziałowiec 2”), będąca spółką mającą siedzibę oraz zarząd w Polsce.

Kapitał zakładowy Wnioskodawcy wynosi 100 tys. zł, w tym 95 tys. zł wysokości kapitału zakładowego zostało pokryte w formie aportu przedsiębiorstwa, w rozumieniu Kodeksu Cywilnego, wniesionego przez Udziałowca 1. Pozostała, znaczna części wartości aportu (tzw. agio) została przekazana na kapitał zapasowy Wnioskodawcy, zgodnie z treścią uchwały w tym zakresie.

Planowane jest, w pierwszej kolejności, nabycie przez Udziałowca 2 wszystkich udziałów w Spółce od Udziałowca 1, a następnie podjęcie przez zgromadzenie wspólników Wnioskodawcy, w trybie art. 260 § 1 Kodeksu spółek handlowych, uchwały o podwyższeniu kapitału zakładowego Wnioskodawcy w drodze przeznaczenia na ten cel części lub całości kwot ujętych na kapitale zapasowym, który został utworzony głównie z wyżej wskazanego agio (tj. nadwyżki wartości emisyjnej, po jakiej obejmowane były udziały, nad wartością nominalną objętych udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym zgodnie z art. 154 § 3 Kodeksu spółek handlowych). Decyzja i ocena, o jaką wartość zostanie podwyższony i pokryty kapitał zakładowy Wnioskodawcy będzie podejmowana w oparciu o kryteria gwarantujące pełne pokrycie kapitału zakładowego.

Podwyższenie kapitału zakładowego Wnioskodawcy będzie wiązać się z podwyższeniem wartości nominalnej dotychczasowych udziałów (tj. 2.000 udziałów, gdzie każdy ma obecnie wartość nominalną 50 zł) albo z utworzeniem nowych udziałów o dotychczasowej wartości nominalnej (50 zł) na rzecz jednoosobowego Udziałowca 2.

Udziałowiec 2 w momencie planowanego podwyższania kapitału zakładowego Wnioskodawcy będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych od całości swoich dochodów w Polsce i nie będzie korzystał ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów. W związku z tym, na moment planowanego podwyższenia kapitału zakładowego Udziałowiec 2 będzie posiadać bezpośrednio 100% udziałów we Wnioskodawcy, przy czym co najmniej 10% udziałów Udziałowiec 2 posiada od 1 maja 2013 r. Jednocześnie, Udziałowiec 2 planuje utrzymać udziały odpowiadające co najmniej 10% udziału w kapitale zakładowym Wnioskodawcy nieprzerwanie przez okres dwóch lat.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w związku z przekazaniem całości lub części środków ujętych na kapitale zapasowym Wnioskodawcy, utworzonym z agio na kapitał zakładowy, Wnioskodawca będzie zobowiązany do pobrania podatku dochodowego od osób prawnych od dochodu z tytułu udziału w zyskach osób prawnych uzyskanego przez Udziałowca 2, w terminie 14 dni od dnia uprawomocnienia się postanowienia sądu rejestrowego o dokonaniu wpisu o podwyższeniu kapitału zakładowego?

Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z przekazaniem całości lub części środków ujętych na kapitale zapasowym, utworzonym z agio na kapitał zakładowy nie będzie on zobowiązany do pobrania podatku dochodowego od osób prawnych od dochodu z tytułu udziału w zyskach osób prawnych uzyskanego przez Udziałowca 2, w terminie 14 dni od dnia uprawomocnienia się postanowienia sądu rejestrowego o dokonaniu wpisu o podwyższeniu kapitału zakładowego.

Za takim stanowiskiem przemawiają następujące argumenty:

Przede wszystkim należy wskazać, że ustawa o CIT (art. 22 ust. 4 i ust. 4a) wprowadza możliwość całkowitego zwolnienia podatnika (tu: Udziałowca 2) z ewentualnego podatku dochodowego od dochodu z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT, w przypadku spełnienia wymienionych niżej warunków:

  • wypłacającym dywidendę oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego, mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej - Wnioskodawca spełnia ten warunek (pkt 1);
  • uzyskującym dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa w pkt 1, jest spółka podlegająca w Rzeczypospolitej Polskiej lub w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania - Udziałowiec 2 spełnia ten warunek (pkt 2);
  • spółka, o której mowa w pkt 2, posiada bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów w kapitale spółki, o której mowa w pkt 1 - Udziałowiec 2 spełnia ten warunek (pkt 3);
  • spółka, o której mowa w pkt 2, nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania - Udziałowiec 2 spełnia ten warunek (pkt 4);
  • spółka uzyskująca dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej posiada udziały w spółce wypłacającej te należności w wysokości, o której mowa w pkt 1, nieprzerwanie przez okres dwóch lat - Udziałowiec 2 będzie spełniał ten warunek.

Oznacza to, że sytuacja faktyczna Wnioskodawcy oraz Udziałowca 2 umożliwia skorzystanie ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych, ewentualnego dochodu powstałego po stronie Udziałowca 2 na gruncie ww. art. 10 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT; w konsekwencji, Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do poboru u źródła 19% podatku CIT z tego tytułu.

Podobne stanowisko zostało wyrażone w indywidualnej interpretacji podatkowej z 13 czerwca 2012 r. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi (Znak: IPTPB3/423-94/12-2/IR).

Mając na uwadze powyższe wyjaśnienia, Wnioskodawca zajął stanowisko takie jak na wstępie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Czynność podwyższenia kapitału zakładowego spółki w drodze przeznaczenia na ten cel środków z kapitału zapasowego lub kapitałów (funduszy) rezerwowych, utworzonych z zysku spółki, powoduje powstanie po stronie udziałowców spółki przychodu z tytułu udziału w zyskach osoby prawnej. Wynika to z treści art. 10 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze. zm., dalej: „ustawa o pdop”).

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 4 ustawy o pdop, dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4a i 4b, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji), w tym także: dochód przeznaczony na podwyższenie kapitału zakładowego, a w spółdzielniach - dochód przeznaczony na podwyższenie funduszu udziałowego oraz dochód stanowiący równowartość kwot przekazanych na ten kapitał (fundusz) z innych kapitałów (funduszy) osoby prawnej.

Należy zauważyć, że ustawodawca formułuje definicję dochodu z udziału w zyskach osób prawnych poprzez wskazanie, że jest to „dochód faktycznie uzyskany”, który swoim zakresem pojęciowym obejmuje także „dochód przeznaczony na podwyższenie kapitału zakładowego” oraz „dochód stanowiący równowartość kwot przekazywanych na ten kapitał (fundusz) z innych kapitałów (funduszy) osoby prawnej”. Ustawodawca nie pozostawia więc wątpliwości, że kwoty przekazane na podwyższenie kapitału zakładowego z innych kapitałów stanowią dochód z udziału w zyskach osób prawnych. Tym samym podwyższenie kapitału zakładowego poprzez przekazanie na ten cel środków z kapitału zapasowego powoduje powstanie po stronie wspólnika Wnioskodawcy dochodu (przychodu) z tytułu udziału w zyskach osoby prawnej, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 4 ustawy o pdop. Następstwem przekazania tych środków jest podwyższenie wartości kapitału zakładowego, a więc i wartości nominalnej udziałów bądź ustanowienie nowych udziałów. Oznacza to, że po stronie Udziałowca 2 nastąpi przysporzenie majątkowe, czyli przychód z udziału w zyskach osoby prawnej.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o pdop, podatek dochodowy od dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ustala się w wysokości 19% uzyskanego przychodu.

Ustawa wprowadza jednak możliwość zwolnienia z tego podatku, co wynika z treści art. 22 ust. 4 i ust. 4a ustawy o pdop, w przypadku spełnienia wymienionych niżej warunków.

Stosownie do treści art. 22 ust. 4 ustawy o pdop, zwalnia się od podatku dochodowego dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:

  1. wypłacającym dywidendę oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego, mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  2. uzyskującym dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa w pkt 1, jest spółka podlegająca w Rzeczypospolitej Polskiej lub w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania;
  3. spółka, o której mowa w pkt 2, posiada bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki, o której mowa w pkt 1;
  4. spółka, o której mowa w pkt 2, nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania.

Stosownie do treści art. 22 ust. 4a ustawy o pdop, zwolnienie, o którym mowa w ust. 4, ma zastosowanie w przypadku, kiedy spółka uzyskująca dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej posiada udziały (akcje) w spółce wypłacającej te należności w wysokości, o której mowa w ust. 4 pkt 3, nieprzerwanie przez okres dwóch lat.

Na mocy art. 22 ust. 4b ustawy o pdop, omawiane zwolnienie ma również zastosowanie w przypadku, gdy okres dwóch lat nieprzerwanego posiadania udziałów (akcji), w wysokości określonej w ust. 4 pkt 3, przez spółkę uzyskującą dochody (przychody) z tytułu udziału w zysku osoby prawnej mającej siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, upływa po dniu uzyskania tych dochodów (przychodów). W przypadku niedotrzymania warunku posiadania udziałów (akcji), w wysokości określonej w ust. 4 pkt 3, nieprzerwanie przez okres dwóch lat spółka, o której mowa w ust. 4 pkt 2, jest obowiązana do zapłaty podatku, wraz z odsetkami za zwłokę, od dochodów (przychodów) określonych w ust. 1 w wysokości 19% dochodów (przychodów) do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym utraciła prawo do zwolnienia. Odsetki nalicza się od następnego dnia po dniu, w którym po raz pierwszy skorzystała ze zwolnienia.

W myśl art. 26 ust. 1f ustawy o pdop, w przypadku należności, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 1 oraz art. 22 ust. 1, wypłacanych na rzecz spółki, o której mowa w art. 21 ust. 3 pkt 2 oraz art. 22 ust. 4 pkt 2, lub jej zagranicznego zakładu, osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłat tych należności, stosują zwolnienia wynikające z art. 21 ust. 3 oraz art. 22 ust. 4, z uwzględnieniem ust. 1c, pod warunkiem uzyskania pisemnego oświadczenia, że w stosunku do wypłacanych należności spełnione zostały warunki, o których mowa odpowiednio w art. 21 ust. 3a i 3c lub w art. 22 ust. 4 pkt 4.

Stosownie do treści art. 26 ust. 2 ustawy o pdop, w razie przeznaczenia dochodu na podwyższenie kapitału zakładowego, a w spółdzielniach funduszu udziałowego, płatnicy, o których mowa w ust. 1, pobierają podatek w terminie 14 dni od dnia uprawomocnienia się postanowienia sądu rejestrowego o dokonaniu wpisu o podwyższeniu kapitału zakładowego, a w spółdzielniach od dnia podjęcia przez walne zgromadzenie uchwały o podwyższeniu funduszu udziałowego. W tym przypadku podatnikom nie przysługuje uprawnienie do złożenia oświadczenia, o którym mowa w ust. 1a.

Jak wynika z powołanych przepisów, omawiane zwolnienie od podatku dochodowego dochodów (przychodów) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych ma zastosowanie, jeśli łącznie zostaną spełnione następujące warunki:

  • wypłacającym te należności jest spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego, mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Polski,
  • uzyskującym należności jest spółka podlegająca nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce lub w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego,
  • spółka uzyskująca należności posiada bezpośrednio odpowiedni procent udziałów (akcji) w kapitale spółki wypłacającej te należności,
  • spółka uzyskująca należności posiada te udziały (akcje) nieprzerwanie przez okres dwóch lat,
  • odbiorcą należności jest spółka, o której mowa w pkt 2, albo zagraniczny zakład tej spółki.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że w przedmiotowej sprawie spełnione zostaną przesłanki do zwolnienia z opodatkowania dochodu (przychodu) osiągniętego przez Udziałowca 2 z tytułu udziału w zyskach osoby prawnej, na podstawie art. 22 ust. 4 ustawy o pdop.

Reasumując, Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do pobrania jako płatnik podatku dochodowego od osób prawnych od dochodu z tytułu udziału w zyskach osób prawnych osiągniętego przez Udziałowca 2 w związku z przekazaniem na kapitał zakładowy całości lub części środków ujętych na kapitale zapasowym Wnioskodawcy utworzonym z agio.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z dnia 14 marca 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj