Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/436-424/13-2/MZ
z 30 września 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 06.08.2013 r. (data wpływu 12.08.2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych nabycia przez Wnioskodawczynię własności składników majątku (środków pieniężnych) w wyniku przekazania ich przez Trust na podstawie Umowy Trustu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 12.08.2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych nabycia przez Wnioskodawczynię własności składników majątku (środków pieniężnych) w wyniku przekazania ich przez Trust na podstawie Umowy Trustu.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.


Wnioskodawczyni jest osobą fizyczną posiadającą obywatelstwo polskie, mającą stałe miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Mąż Wnioskodawczyni (dalej: „Spadkodawca”) zmarł w dniu 8 kwietnia 2013 roku. Spadkodawca był obywatelem brytyjskim od 2010 roku na stałe zamieszkującym w Polsce. W dniu śmierci Spadkodawca był polskim rezydentem podatkowym w rozumieniu przepisów prawa podatkowego.

Na podstawie umowy powołania trustu z dnia 18 czerwca 2001 roku (dalej: „Umowa Trustu”) Spadkodawca powołał trust z siedzibą na Malcie (dalej: „Trust”). Umowa Trustu została poddana prawu Wyspy Guernsey (Baliwat Guernsey). W umowie ustanawiającej Trust zostały zawarte postanowienia dotyczące powołania beneficjentów Trustu, czyli osób uprawnionych do czerpania korzyści z Trustu, w tym otrzymania środków zgromadzonych przez Spadkodawcę w ramach powołanego przez niego Trustu.

W dniu 2 listopada 2010 roku w ramach Umowy Trustu Spadkodawca sporządził tzw. Listę Życzeń (ang. Lester of Wisher), tj. pismo skierowane do powiernika, na rzecz którego Spadkodawca przekazał aktywa w ramach Umowy Trustu (powiernikiem jest podmiot, z którym Spadkodawca zawarł Umowę Trustu), w którym Spadkodawca określił życzenia dotyczące rozporządzenia majątkiem zgromadzonym w ramach Trustu na wypadek jego śmierci. Z mocy Umowy Trustu, powiernik jest zobowiązany do rozdysponowania środków zgromadzonych w ramach Trustu zgodnie z Listą Życzeń sporządzoną przez powierzającego (Spadkodawcę).

Na mocy wspomnianej Listy Życzeń (Lester of Wisher) Spadkodawca wskazał beneficjentów Trustu na wypadek jego śmierci. Zgodnie z treścią Listy Życzeń w pierwszej kolejności na wypadek jego śmierci, jeżeli jego śmierć nastąpiłaby przed śmiercią małżonki (w tym przypadku Wnioskodawczyni), cały majątek zgromadzony w ramach powołanego przez niego Trustu, czyli zarówno kapitał przekazany powiernikowi w zarządzanie w ramach Umowy Trustu, jak i dochód uzyskany z tego kapitału, powiernik powinien rozdysponować zgodnie z dyspozycją małżonki Spadkodawcy, tj. Wnioskodawczyni.

Spadkodawca nie posiadał na terenie Polski żadnego majątku. Spadkodawca sporządził testament obejmujący jego majątek znajdujący się poza granicami Polski. Na mocy tego testamentu do dziedziczenia powołane zostały dzieci Spadkodawcy będące obywatelami brytyjskimi i na stałe zamieszkujące w Wielkiej Brytanii. Sporządzony przez Spadkodawcę testamentu nie obejmował majątku zgromadzonego w ramach Trustu, bowiem podstawowym celem zawarcia Umowy Trustu przez Spadkodawcę było rozporządzenie na wypadek śmierci. Rozporządzenie na wypadek śmierci Spadkodawcy było również jednym z elementów Umowy Trustu.

Mając na uwadze specyfikę umowy trustu, Wnioskodawca pragnie wskazać, że trust traktowany jest jako podmiot odrębny od powiernika oraz jego założyciela (tu: Spadkodawcy). W związku ze śmiercią Spadkodawcy beneficjentem Trustu założonego przez Spadkodawcę stała się Wnioskodawczyni. W związku z powyższym, zgodnie z postanowieniami Umowy Trustu oraz Listą Życzeń sporządzoną przez Spadkodawcę na wypadek jego śmierci, po śmierci Spadkodawcy Trust przekazał Wnioskodawczyni składniki majątkowe wchodzące w skład majątku Trustu (w tym przypadku były to środki pieniężne). Bezpośrednią podstawę prawną do przekazania przez Trust na rzecz Wnioskodawczyni składników majątku powierzonych przez Spadkodawcę w ramach Umowy Trustu stanowiły postanowienia tej Umowy oraz związanej z nią Listy Życzeń.

Wnioskodawczyni pragnie zaznaczyć, że poza majątkiem objętym testamentem oraz środkami znajdującymi się w zarządzaniu Trustu Spadkodawca nie posiadał żadnego innego majątku, stąd też w Polsce nie zostało i nie zostanie przeprowadzone postępowanie spadkowe obejmujące jakąkolwiek część majątku Spadkodawcy. Ponadto, środki pieniężne znajdujące się w zarządzie Trustu nie były przedmiotem żadnych innych dyspozycji dokonanych przez Spadkodawcę – w szczególności środki te nie były objęte umową darowizny ani żadną inną czynnością prawną czy faktyczną o podobnym charakterze.


W związku z powyższym zadano następujące pytania.


  1. Czy nabycie przez Wnioskodawczynię własności składników majątku (środków pieniężnych) w wyniku przekazania ich przez Trust na podstawie Umowy Trustu w związku ze śmiercią małżonka Wnioskodawczyni (założyciela trustu), będzie podlegać opodatkowaniu na zasadach określonych w Ustawie z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz. U. z 2009 r., Nr 93, poz. 768 ze zm., dalej: „ustawa o podatku od spadków i darowizn”) dla nabycia rzeczy lub praw majątkowych tytułem zapisu?
  2. Czy nabycie przez Wnioskodawczynię środków pieniężnych w wyniku przekazania ich przez Trust na podstawie Umowy Trustu w związku ze śmiercią małżonka Wnioskodawczyni (założyciela trustu) będzie zwolnione od podatku od spadków i darowizn na podstawie art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, jeżeli Wnioskodawczyni zgłosi nabycie w terminie 6 miesięcy od dnia otrzymania tych środków na rachunek bankowy?

Zdaniem Wnioskodawcy,


Stanowisko do pytania 1:


Nabycie przez Wnioskodawczynię składników majątku (środków pieniężnych) w wyniku przekazania ich przez Trust na podstawie Umowy Trustu w związku ze śmiercią małżonka Wnioskodawczyni (założyciela trustu), będzie podlegać opodatkowaniu na zasadach określonych w ustawie o podatku od spadków i darowizn dla nabycia rzeczy lub praw majątkowych tytułem zapisu.

Stanowisko do pytania 2:


Nabycie przez Wnioskodawczynię środków pieniężnych w wyniku przekazania ich przez Trust na podstawie Umowy Trustu w związku ze śmiercią małżonka Wnioskodawczyni (założyciela trustu) będzie zwolnione od podatku od spadków i darowizn na podstawie art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, jeżeli Wnioskodawczyni dokona zgłoszenia nabycia w terminie 6 miesięcy od dnia otrzymania tych środków na rachunek bankowy.


Uzasadnienie


Stanowiska Wnioskodawczyni


  1. Charakter prawny trustu


Trust jest instytucją prawną wykształconą w systemach prawnych typu „common law” (w szczególności anglosaskich) nieznaną prawu polskiego, zarówno cywilnemu, jak i podatkowemu. Z tego względu ocena prawnopodatkowych skutków nabycia przez beneficjenta wskazanego w umowie trustu majątku będącego w dyspozycji trustu jest wysoce utrudniona.

Należy wskazać, że trust jest oparty o stosunek powierniczy. W tradycyjnym ujęciu trust jest określany jako „wynikające z zasad equity zobowiązanie (equi

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj