Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPP2/443-777/13-2/AK
z 14 listopada 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej, przedstawione we wniosku z 12 sierpnia 2013 r. (data wpływu 14 sierpnia 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności wniesienia prawa ochronnego na znak towarowy jako wkładu do spółki komandytowo-akcyjnej, określenia wysokości podatku należnego i ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 sierpnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności wniesienia prawa ochronnego na znak towarowy jako wkładu do spółki komandytowo-akcyjnej, określenia wysokości podatku należnego i ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest osobą prawną mającą swoją siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Wnioskodawca jest właścicielem prawa ochronnego na znak towarowy, o którym mowa w art. 121 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (tekst jednolity Dz.U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117 ze zm.), dalej zwanego „Znakiem”.

Wnioskodawca zamierza przystąpić do spółki komandytowo-akcyjnej (dalej: SKA) obejmując akcje SKA i tym samym uzyskując status jej akcjonariusza. Zamierza wnieść do SKA wkład w postaci Znaku (prawa ochronnego na znak towarowy).

W statucie SKA, odpowiednich uchwałach Walnego Zgromadzenia oraz umowie przenoszącej aport wskazana zostanie wartość rynkowa (godziwa) Znaku. W zamian za wkład w postaci Znaku Wnioskodawca, w dniu rejestracji przez sąd rejestrowy podwyższenia kapitału zakładowego w związku z aportem Znaku, na rzecz Wnioskodawcy wydane zostaną dokumenty w postaci akcji i tym samym w tym dniu Wnioskodawca obejmie dodatkowe akcje SKA.

W zależności od ostatecznych ustaleń biznesowych, parametry transakcji będą ustalone w następujący sposób:

  1. Wariant A – wartość wkładu niepieniężnego wnoszonego przez Wnioskodawcę do SKA i tym samym cena emisyjna emitowanych akcji SKA odpowiadać będzie wartości netto Znaku. W praktyce oznacza to, że w zamian za wnoszony wkład w postaci Znaku Wnioskodawca otrzyma od SKA:
    1. akcje SKA o wartości odpowiadającej wartości netto Znaku;
    2. środki pieniężne w wysokości odpowiadającej kwocie podatku VAT należnego z tytułu wniesienia przez Wnioskodawcę wkładu niepieniężnego w postaci Znaku, przy czym kwota ta stanie się wymagalna w dniu objęcia przez Wnioskodawcę akcji SKA wyemitowanych w związku ze wskazywanym aportem.
  2. Wariant B – wartość wkładu niepieniężnego wnoszonego przez Wnioskodawcę do SKA i tym samym cena emisyjna emitowanych akcji SKA odpowiadać będzie wartości brutto Znaku. W praktyce oznacza to, że w zamian za wnoszony wkład w postaci Znaku Wnioskodawca otrzyma od SKA wyłącznie akcje SKA o wartości odpowiadającej wartości brutto Znaku.

Zarówno Wnioskodawca, jak i SKA, na moment przeprowadzenia transakcji przedstawionych w zdarzeniu przyszłym będą czynnymi i zarejestrowanymi podatnikami podatku od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2011 r. Nr 177 poz. 1054, ze zm.).

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy czynność wniesienia Znaku przez Wnioskodawcę jako wkładu do SKA stanowi dla Wnioskodawcy czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?
  2. W przypadku uznania wskazanej czynności za czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, w jaki sposób należy ustalić wysokość podatku należnego?
  3. W przypadku uznania wskazanej czynności za czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, w jakim momencie powstanie obowiązek podatkowy?

Zdaniem Wnioskodawcy:

1. Czy czynność wniesienia Znaku przez Wnioskodawcę jako wkładu do SKA stanowi dla Wnioskodawcy czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

Wnioskodawca stoi na stanowisku, że wniesienie przez niego Znaku w formie wkładu niepieniężnego do SKA będzie stanowiło odpłatne świadczenie usług podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 Ustawy VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Jak stanowi art. 2 pkt 6 Ustawy VAT, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Prawo ochronne na znak towarowy nie stanowi towaru w rozumieniu przepisów ustawy o VAT, a zatem transakcja wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci Znaku nie może być kwalifikowana jako odpłatna dostawa towarów. Rozważenia wymaga natomiast kwalifikacja wskazywanej transakcji jako odpłatnego świadczenie usług, o którym mowa w art. 8 ust. 1 Ustawy o VAT.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 Ustawy VAT, przez odpłatne świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej.

W konsekwencji, biorąc pod uwagę wskazywaną definicję usługi zawartą w art. 8 ust. 1 Ustawy VAT, należy przyjąć, że wniesienie Znaku do SKA będzie opodatkowane podatkiem od towarów i usług, jako odpłatne świadczenie usług.

2. W przypadku uznania wskazanej czynności za czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, w jaki sposób należy ustalić wysokość podatku należnego?

Zdaniem Wnioskodawcy, podstawą opodatkowania będzie wartość brutto Znaku stanowiącego przedmiot aportu, pomniejszona o kwotę podatku VAT. Kwota podatku należnego z tytułu aportu będzie odpowiadała 23% wartości rynkowej Znaku netto.

Ustawa VAT nie zawiera szczególnych regulacji dotyczących stawki podatku VAT, jaką należy przyjąć dla dostawy prawa ochronnego na znak towarowy. Ponadto nie sposób wskazać na podstawę do zastosowania zwolnienia z opodatkowania w odniesieniu do planowanej transakcji aportu.

Zatem, zgodnie z art. 41 ust. 1 w związku z art. 146a Ustawy VAT, zastosowanie znajdzie stawka podstawowa w wysokości 23%.

Zgodnie z art. 29 Ustawy VAT, podstawą opodatkowania jest obrót, który zasadniczo należy rozumieć jako kwotę należną z tytułu sprzedaży, pomniejszoną o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy lub osoby trzeciej. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

W przypadku aportu nie sposób jednak wskazać na kwotę należną z tytułu sprzedaży. Stąd też w analizowanym przypadku zastosowanie znajduje art. 29 ust. 9 Ustawy VAT, który wskazuje, że przy braku określenia ceny podstawą opodatkowania jest wartość rynkowa pomniejszona o kwotę podatku.

Zatem podstawę opodatkowania podatkiem VAT w przypadku wniesienia aportu należy ustalić zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 29 ust. 9 Ustawy VAT. W konsekwencji, podstawą opodatkowania będzie wartość rynkowa przedmiotu aportu (wartość brutto), pomniejszona o kwotę podatku VAT.

W ocenie Wnioskodawcy bez znaczenia dla ustalenia wartości podstawy opodatkowania analizowanej sytuacji pozostaje to, który ze wskazanych dwóch wariantów rozliczeń z tytułu aportu zostanie przez strony wybrany. Na sposób ustalenia podstawy opodatkowania nie będą miały wpływu też takie czynniki, jak wartość nominalna emitowanych w związku z aportem akcji SKA.

Powyższe stanowisko znajduje swoje poparcie m.in.: w treści interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 23 kwietnia 201 3 r. (nr IBPP2/443-77/13/IK) oraz Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 28 czerwca 2013 r. (nr IPPP1/443-330/13 -4/IGo).

3. W przypadku uznania wskazanej czynności za czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, w jakim momencie powstanie obowiązek podatkowy?

Zgodnie z art. 19 ust. 1 Ustawy VAT, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

Jednakże w myśl art. 19 ust. 13 pkt 9 Ustawy VAT, obowiązek podatkowy powstaje w momencie otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze - z tytułu świadczenia na terytorium kraju usług, o których mowa w art. 28l pkt 1.

Art. 28l pkt 1 Ustawy VAT, dotyczy usług sprzedaży praw lub udzielania licencji i sublicencji, przeniesienia lub cesji praw autorskich, patentów, praw do znaków fabrycznych, handlowych, oddania do używania wspólnego znaku towarowego albo wspólnego znaku towarowego gwarancyjnego, albo innych pokrewnych praw.

W związku z powyższym w przypadku planowanego aportu Znaku do SKA, obowiązek podatkowy po stronie Wnioskodawcy powstanie w momencie otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze. W praktyce oznacza to zatem, że w analizowanej sytuacji obowiązek podatkowy powstanie w dniu rejestracji przez sąd rejestrowy podwyższenia kapitału zakładowego SKA w związku z aportem Znaku. Jak zostało bowiem wskazane w przedstawionym we wniosku stanie przyszłym, w dniu rejestracji przez sąd rejestrowy podwyższenia kapitału zakładowego Wnioskodawcy wydane zostaną dokumenty w postaci akcji i tym samym w tym dniu Wnioskodawca obejmie dodatkowe akcje SKA. Ponadto, jeżeli realizowany będzie Wariant A rozliczeń z tytułu aportu, w ramach którego częścią wynagrodzenia dla Wnioskodawcy za Znak będą otrzymane od SKA środki pieniężne, termin płatności takiej kwoty będzie ustalony na dzień rejestracji przez sąd podwyższenia kapitału zakładowego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przepis art. 7 ust. 1 ustawy stanowi, że przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Pod pojęciem towaru – w myśl art. 2 pkt 6 ustawy – rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Jednocześnie zgodnie z postanowieniami art. 8 ust. 1 ustawy – przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
  2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
  3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Świadczenie usług mieści się w definicji sprzedaży, określonej w art. 2 pkt 22 ustawy, według której sprzedaż to odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Wniesienie aportu w postaci prawa do wartości niematerialnych i prawnych do spółki prawa handlowego lub cywilnego spełnia definicję odpłatnego świadczenia usług, o którym mowa w ww. art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy, a tym samym, w rozumieniu powołanego art. 2 pkt 22 ustawy, uznawane jest za sprzedaż.

Zatem, gdy przedmiotem aportu jest świadczenie usług w rozumieniu wskazanego wyżej przepisu i gdy czynność ta prowadzi do przeniesienia prawa do wartości niematerialnych i prawnych na rzecz otrzymującego aport, mamy do czynienia z odpłatnym świadczeniem usług, podlegającym opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Wyjaśnić należy, że z odpłatnością za świadczoną usługę mamy do czynienia w sytuacji, gdy pomiędzy świadczeniem a zapłatą istnieje adekwatny związek. Odpłatność może przybierać różne formy – nie jest warunkiem to, aby została ustalona lub dokonana w pieniądzu. Odpłatnością jest więc także np. świadczenie zwrotne otrzymane od drugiej strony.

Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca jest właścicielem prawa ochronnego na znak towarowy. Zamierza on przystąpić do spółki komandytowo-akcyjnej obejmując akcje SKA i tym samym uzyskując status jej akcjonariusza. Zamierza wnieść do SKA wkład w postaci Znaku (prawa ochronnego na znak towarowy).

W statucie SKA, odpowiednich uchwałach Walnego Zgromadzenia oraz umowie przenoszącej aport wskazana zostanie wartość rynkowa (godziwa) Znaku. W zamian za wkład w postaci Znaku Wnioskodawca, w dniu rejestracji przez sąd rejestrowy podwyższenia kapitału zakładowego w związku z aportem Znaku, na rzecz Wnioskodawcy wydane zostaną dokumenty w postaci akcji i tym samym w tym dniu Wnioskodawca obejmie dodatkowe akcje SKA.

W zależności od ostatecznych ustaleń biznesowych, parametry transakcji będą ustalone w następujący sposób:

  1. Wariant A – wartość wkładu niepieniężnego wnoszonego przez Wnioskodawcę do SKA i tym samym cena emisyjna emitowanych akcji SKA odpowiadać będzie wartości netto Znaku. W praktyce oznacza to, że w zamian za wnoszony wkład w postaci Znaku Wnioskodawca otrzyma od SKA:
    1. akcje SKA o wartości odpowiadającej wartości netto Znaku;
    2. środki pieniężne w wysokości odpowiadającej kwocie podatku VAT należnego z tytułu wniesienia przez Wnioskodawcę wkładu niepieniężnego w postaci Znaku, przy czym kwota ta stanie się wymagalna w dniu objęcia przez Wnioskodawcę akcji SKA wyemitowanych w związku ze wskazywanym aportem.
  2. Wariant B – wartość wkładu niepieniężnego wnoszonego przez Wnioskodawcę do SKA i tym samym cena emisyjna emitowanych akcji SKA odpowiadać będzie wartości brutto Znaku. W praktyce oznacza to, że w zamian za wnoszony wkład w postaci Znaku Wnioskodawca otrzyma od SKA wyłącznie akcje SKA o wartości odpowiadającej wartości brutto Znaku.

Zarówno Wnioskodawca, jak i SKA, na moment przeprowadzenia transakcji przedstawionych w zdarzeniu przyszłym będą czynnymi zarejestrowanymi podatnikami podatku od towarów i usług.

Biorąc pod uwagę cytowane powyżej przepisy oraz przedstawione okoliczności sprawy stwierdzić należy, że czynność wniesienia aportem prawa ochronnego na znak towarowy, prowadzić będzie do przeniesienia prawa do wartości niematerialnych i prawnych na rzecz spółki komandytowo-akcyjnej, a zatem stanowić będzie odpłatne świadczenie usług, podlegające opodatkowaniu.

Na podstawie art. 29 ust. 1 ustawy, podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2 21, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy lub osoby trzeciej. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Stosownie do treści art. 29 ust. 9 ustawy, w przypadku wykonania czynności, o których mowa w art. 5, dla których nie została określona cena, podstawą opodatkowania jest wartość rynkowa towarów lub usług pomniejszona o kwotę podatku, z zastrzeżeniem ust. 10 i 12.

W przypadku dokonania czynności wniesienia prawa ochronnego na znak towarowy do spółki prawa handlowego jako wkładu niepieniężnego (aportu), nie występuje kwota należna (cena) w zamian za wniesione prawo, lecz formę należności stanowią udziały w spółce objęte w zamian za wniesione prawo. Stąd też w powyższym przypadku podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług transakcji wniesienia Znaku w formie wkładu niepieniężnego do spółki komandytowo-akcyjnej należy określić na podstawie art. 29 ust. 9 ustawy.

Przez wartość rynkową, na mocy art. 2 pkt 27b ustawy, rozumie się całkowitą kwotę, jaką, w celu uzyskania w danym momencie danych towarów lub usług, nabywca lub usługobiorca na takim samym etapie sprzedaży jak ten, na którym dokonywana jest dostawa towarów lub świadczenie usług, musiałby, w warunkach uczciwej konkurencji, zapłacić niezależnemu dostawcy lub usługodawcy na terytorium kraju; w przypadku gdy nie można ustalić porównywalnej dostawy towarów lub świadczenia usług, przez wartość rynkową rozumie się:

  1. w odniesieniu do towarów – kwotę nie mniejszą niż cena nabycia towarów lub towarów podobnych, a w przypadku braku ceny nabycia, koszt wytworzenia, określone w momencie dostawy,
  2. w odniesieniu do usług – kwotę nie mniejszą niż całkowity koszt poniesiony przez podatnika na wykonanie tych usług.

W przedmiotowej sprawie w zależności od ostatecznych ustaleń biznesowych, parametry transakcji będą ustalone w następujący sposób:

  1. Wariant A – wartość wkładu niepieniężnego wnoszonego przez Wnioskodawcę do SKA i tym samym cena emisyjna emitowanych akcji SKA odpowiadać będzie wartości netto Znaku. W praktyce oznacza to, że w zamian za wnoszony wkład w postaci Znaku Wnioskodawca otrzyma od SKA:
    1. akcje SKA o wartości odpowiadającej wartości netto Znaku;
    2. środki pieniężne w wysokości odpowiadającej kwocie podatku VAT należnego z tytułu wniesienia przez Wnioskodawcę wkładu niepieniężnego w postaci Znaku, przy czym kwota ta stanie się wymagalna w dniu objęcia przez Wnioskodawcę akcji SKA wyemitowanych w związku ze wskazywanym aportem.
  2. Wariant B – wartość wkładu niepieniężnego wnoszonego przez Wnioskodawcę do SKA i tym samym cena emisyjna emitowanych akcji SKA odpowiadać będzie wartości brutto Znaku. W praktyce oznacza to, że w zamian za wnoszony wkład w postaci Znaku Wnioskodawca otrzyma od SKA wyłącznie akcje SKA o wartości odpowiadającej wartości brutto Znaku.

W świetle powołanych wyżej regulacji prawnych oraz odnosząc się do opisu zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, że w przedmiotowej sytuacji podstawą opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności wniesienia prawa ochronnego na znak towarowy w formie wkładu niepieniężnego do spółki komandytowo-akcyjnej, będzie zgodnie z art. 29 ust. 9 ustawy, wartość rynkowa wniesionego wkładu niepieniężnego, pomniejszona o kwotę należnego podatku.

Zaznacza się, że przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie określają formy rozliczenia transakcji, jak w sytuacji przedstawionej we wniosku, tym samym należy przyjąć, że stronom w niniejszej sprawie przysługuje swoboda wyboru.

Stawka podatku, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy, wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1 – art. 41 ust. 1 ustawy.

Na mocy art. 146a pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Ponadto, ustawodawca przewidział obniżone stawki oraz zwolnienia od podatku dla dostaw niektórych towarów i świadczenia niektórych usług oraz określił warunki stosowania obniżonych stawek i zwolnień.

Jako odstępstwo od zasady powszechności i równości opodatkowania, zastosowanie obniżonej stawki podatku lub zwolnienia od podatku od towarów i usług możliwe jest jedynie w przypadku wykonywania czynności ściśle określonych w ustawie, oraz w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie jej upoważnienia.

Należy zauważyć, że ani przepisy ustawy, ani też rozporządzeń wykonawczych do ustawy nie przewidują zwolnienia od podatku, czy też obniżonej stawki podatku dla czynności wniesienia aportem prawa ochronnego na znak towarowy. Zatem przedmiotowa usługa opodatkowana będzie, zgodnie z art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146a pkt 1 ustawy, według 23% stawki podatku.

Reasumując powyższe, biorąc pod uwagę przedstawione zdarzenie przyszłe oraz przepisy prawa podatkowego mające zastosowanie w niniejszej sprawie, stwierdzić należy, że skoro w przypadku dokonania czynności wniesienia Znaku do spółki komandytowo-akcyjnej jako wkładu niepieniężnego (aportu) nie występuje kwota należna (cena) w zamian za wniesione prawo, lecz formę należności stanowią akcje w spółce objęte w zamian za wniesione prawo, podstawą opodatkowania opisanej transakcji będzie, w myśl art. 29 ust. 9 ustawy o VAT, wartość przedmiotu wkładu pomniejszona o kwotę podatku, pod warunkiem, że odpowiada ona jego wartości rynkowej, pomniejszonej o kwotę należnego podatku.

Jednocześnie wskazać, że zasada swobody umów pozwala stronom transakcji na ustalenie według własnej woli czy kwota określona w umowie to kwota netto czy brutto. Tak więc Wnioskodawca może ustalić w umowie wg uznania czy do kwoty wskazanej w umowie zostanie jeszcze doliczony podatek VAT, czy też kwota określona w umowie jest już kwotą brutto, tj., zawiera w sobie podatek VAT.

Stosownie do ogólnej zasady wyrażonej w art. 19 ust. 1 ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

Ponadto zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 9 ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze – z tytułu świadczenia na terytorium kraju usług, o których mowa w art. 28l pkt 1.

W art. 28l pkt 1 ustawy, zostały wymienione takie czynności jak: sprzedaż praw lub udzielanie licencji i sublicencji, przeniesienie lub cesja praw autorskich, patentów, praw do znaków fabrycznych, handlowych, oddanie do używania wspólnego znaku towarowego albo wspólnego znaku towarowego gwarancyjnego, albo innych pokrewnych praw.

Obowiązek podatkowy – na podstawie w art. 19 ust. 13 pkt 9 ustawy – związany jest w pierwszej kolejności z płatnością. Co oznacza, że w przedmiotowej sprawie koniecznym jest ustalenie, kiedy nastąpi płatność (otrzymanie zapłaty) oraz czy i kiedy upływa termin zapłaty określony w umowie lub fakturze. Należy wskazać, że odpłatność nie musi mieć postaci pieniężnej. Może również przybrać postać rzeczową – zapłatą może być inny towar lub usługa, albo mieszaną – zapłata może być w części pieniężna, a w części rzeczowa. Innymi słowy dla uznania czynności za odpłatną wystarczające jest, by istniała możliwość określenia ceny wyrażonej w pieniądzu w stosunku do świadczenia wzajemnego stanowiącego wynagrodzenie za tę czynność.

Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca jest właścicielem prawa ochronnego na znak towarowy. Zamierza przystąpić do spółki komandytowo-akcyjnej obejmując akcje SKA i tym samym uzyskując status jej akcjonariusza. Zamierza wnieść do SKA wkład w postaci Znaku (prawa ochronnego na znak towarowy). W statucie SKA, odpowiednich uchwałach Walnego Zgromadzenia oraz umowie przenoszącej aport wskazana zostanie wartość rynkowa (godziwa) Znaku. W zamian za wkład w postaci Znaku Wnioskodawca, w dniu rejestracji przez sąd rejestrowy podwyższenia kapitału zakładowego w związku z aportem Znaku, na rzecz Wnioskodawcy wydane zostaną dokumenty w postaci akcji i tym samym w tym dniu Wnioskodawca obejmie dodatkowe akcje SKA. Ponadto, w przypadku gdy w przedmiotowej sprawie realizowany będzie Wariant A rozliczeń z tytułu aportu, w ramach którego częścią wynagrodzenia dla Wnioskodawcy za Znak będą otrzymane od SKA środki pieniężne, termin płatności takiej kwoty będzie ustalony na dzień rejestracji przez sąd podwyższenia kapitału zakładowego.

W związku z powyższym, obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług, w odniesieniu do prawa ochronnego na znak towarowy, wnoszonego aportem do spółki komandytowo-akcyjnej powstanie w momencie rejestracji przez sąd rejestrowy podwyższenia kapitału zakładowego SKA w związku z aportem Znaku, bowiem jak wynika z treści wniosku, w tym dniu zostaną wydane dokumenty w postaci akcji (stanowiące formę należności za wniesione prawo) oraz na ten dzień będzie przypadał termin płatności środków pieniężnych, w przypadku realizacji Wariantu A rozliczeń z tytułu aportu.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj