Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP1/443-1008/13-2/AW
z 25 października 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 30.09.2013 r. (data wpływu 02.10.2013 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do skorzystania z korekty podatku należnego zgodnie z art. 89a ustawy o VAT - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 02.10.2013 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do skorzystania z korekty podatku należnego zgodnie z art. 89a ustawy o VAT.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:


Zainteresowany prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą na podstawie wpisu do CEDiG, jako czynny podatnik VAT na zasadach określonych w ustawie z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011, Nr 177 poz. 1054 z późn. zm.) zwaną dalej ustawą.

Jest udziałowcem w wysokości udziałów 41,55% w spółce z o.o., w której nie pełni żadnych funkcji zarządzających, nadzorczych i kontrolnych.

Firma Wnioskodawcy dokonała sprzedaży chemii na rzecz spółki w której ma udziały zwanej dalej „dłużnikiem”. Ceny transakcji między powyższymi podmiotami są cenami katalogowymi powszechnie obowiązującymi klientów (ceny rynkowe). Transakcje te udokumentowane są fakturami. Faktury te zostały wykazane i rozliczone w deklaracjach VAT - Zainteresowany rozliczył wynikający z nich podatek należny. Nabywca towarów miał zgodnie z art. 86, 88, 86a i 90 oraz przepisami wydanymi na podstawie art. 92 ust. 3 pełne prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Dostawa towarów nie była zwolniona z podatku. Należności wynikające ze wskazanych faktur nie zostały uregulowane przez dłużnika, w związku z czym Zainteresowany skorzystał z uprawnienia do korekty podatku należnego z nich wynikającego na zasadach określonych w art. 89a ustawy o podatku od towarów i usług.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


Czy fakt, iż dłużnik i wnioskodawca byli podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 32 ustawy o podatku od towarów i usług w dacie realizacji dostaw, wyłącza prawo do skorzystania z korekty podatku należnego określonej w art. 89a ustawy?


Zdaniem Wnioskodawcy:


Wnioskodawca ma prawo do skorzystania z korekty podatku należnego określonego w art. 89a ustawy, pomimo istnienia powiązań między podmiotami, gdyż spełnione są następujące warunki:


  1. dostawa towaru lub świadczenie usług jest dokonywana na rzecz podatnika, o którym mowa w art. 15 ust. 1, zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny, niebędącego w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji;
  2. na dzień poprzedzający dzień złożenia deklaracji podatkowej, w której dokonuje się korekty, o której mowa w ust. 1:
    1. wierzyciel i dłużnik są podatnikami zarejestrowanymi jako podatnicy VAT czynni,
    2. dłużnik nie jest w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji;
  3. od daty wystawienia faktury dokumentującej wierzytelność nie upłynęły 2 lata, licząc od końca roku, w którym została wystawiona.

Reasumując, fakt, iż Dłużnik i Wnioskodawca byli podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 32 ustawy w dacie realizacji dostaw nie wyłącza prawa do skorzystania z korekty podatku należnego określonej w art. 89a ustawy, ponieważ powiązania te jak wskazano nie miały wpływu na wynagrodzenie z tytułu sprzedaży.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Zasady rozliczenia podatku w odniesieniu do nieściągalnych wierzytelności zostały określone w przepisach art. 89a ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), zwanej dalej ustawą lub ustawą o VAT.

Zgodnie z art. 89a ust. 1 ustawy o VAT, podatnik może skorygować podstawę opodatkowania oraz podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona. Korekta dotyczy również podstawy opodatkowania i kwoty podatku przypadającej na część kwoty wierzytelności, której nieściągalność została uprawdopodobniona.

W myśl art. 89a ust. 1a ww. ustawy, nieściągalność wierzytelności uważa się za uprawdopodobnioną, w przypadku gdy wierzytelność nie została uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie w ciągu 150 dni od upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze.


Na podstawie art. 89a, ust. 2 ww. ustawy, przepis ust. 1 stosuje się w przypadku gdy spełnione są następujące warunki:

  1. dostawa towaru lub świadczenie usług jest dokonana na rzecz podatnika, o którym mowa w art. 15 ust. 1, zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny, niebędącego w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji;
  2. (uchylony);
  3. na dzień poprzedzający dzień złożenia deklaracji podatkowej, w której dokonuje się korekty, o której mowa w ust. 1;
    wierzyciel i dłużnik są podatnikami zarejestrowanymi jako podatnicy VAT czynni,
  4. dłużnik nie jest w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji;
  5. (uchylony);
  6. od daty wystawienia faktury dokumentującej wierzytelność nie upłynęły 2 lata, licząc od końca roku, w którym została wystawiona;
  7. (uchylony).


Natomiast, stosownie do art. 89a ust. 7 ww. ustawy o VAT przepisów ust. 1-5 nie stosuje się, jeżeli między wierzycielem a dłużnikiem istnieje związek, o którym mowa w art. 32 ust. 2-4.


Z przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Ponadto jest udziałowcem w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, w której nie pełni jednak żadnych funkcji zarządzających, nadzorczych czy kontrolnych. Wartość posiadanych przez Wnioskodawcę udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością wynosi 41,55%.

Wnioskodawca dokonał sprzedaży towarów na rzecz spółki w której ma udziały. Ceny transakcji pomiędzy pomiotami są cenami katalogowymi powszechnie obowiązującymi klientów Wnioskodawcy (ceny rynkowe). Sprzedaż została udokumentowana fakturami VAT i Zainteresowany rozliczył podatek należny z powyższych transakcji. Należności wynikające z powyższych faktur nie zostały uregulowane przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Wnioskodawca ma wątpliwości czy w świetle ww. art. 89a ust. 7 ustawy o VAT, ze względu na zachodzące pomiędzy nim a spółką z ograniczoną odpowiedzialnością (dłużnikiem) powiązania, ma prawo do skorzystania z ulgi na złe długi na podstawie art. 89a ustawy.

Odnosząc się do powyższej kwestii należy na wstępie wskazać, iż zgodnie z art. 32 ust. 2 ww. ustawy o VAT, związek, o którym mowa w ust. 1, istnieje, gdy między kontrahentami lub osobami pełniącymi u kontrahentów funkcje zarządzające, nadzorcze lub kontrolne zachodzą powiązania o charakterze rodzinnym lub z tytułu przysposobienia, kapitałowym, majątkowym lub wynikające ze stosunku pracy. Związek ten istnieje także, gdy którakolwiek z wymienionych osób łączy funkcje zarządzające, nadzorcze lub kontrolne u kontrahentów.

Z kolei, przez powiązania rodzinne, o których mowa w ust. 2, rozumie się małżeństwo oraz pokrewieństwo lub powinowactwo do drugiego stopnia (art. 32 ust. 3 ww. ustawy).

Natomiast, przez powiązania kapitałowe, o których mowa w ust. 2 – w świetle art. 32 ust. 4 ww. ustawy - rozumie się sytuację, w której jedna z osób lub jeden z kontrahentów posiada prawo głosu wynoszące co najmniej 5% wszystkich praw głosu lub dysponuje bezpośrednio lub pośrednio takim prawem.

Z przedstawionych we wniosku okoliczności sprawy niewątpliwie wynika, że w przedmiotowej sprawie zachodzi związek o którym mowa w art. 32 ust. 2 ustawy o VAT.

Samo istnienie powiązań w dacie dokonywania transakcji nie przesądza jednak o braku możliwości dokonania korekty przez wierzyciela. Z cyt. wyżej art. 32 ust. 2 ustawy o VAT wyraźnie bowiem wynika, iż dodatkowo muszą być spełnione przesłanki wskazane w art. 32 ust. 1 ww. ustawy o VAT.


Zgodnie z ww. przepisem art. 32 ust. 1 ustawy o VAT, w przypadku gdy między nabywcą a dokonującym dostawy towarów lub usługodawcą istnieje związek, o którym mowa w ust. 2, oraz w przypadku gdy wynagrodzenie jest:

  1. niższe od wartości rynkowej, a nabywca towarów lub usług nie ma zgodnie z art. 86, 88 i 90 oraz z przepisami wydanymi na podstawie art. 92 ust. 3 pełnego prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
  2. niższe od wartości rynkowej, a dokonujący dostawy towarów lub usługodawca nie ma zgodnie z art. 86, 88 i 90 oraz z przepisami wydanymi na podstawie art. 92 ust. 3 pełnego prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a dostawa towarów lub świadczenie usług są zwolnione od podatku,
  3. wyższe od wartości rynkowej, a dokonujący dostawy towarów lub usługodawca nie ma zgodnie z art. 86, 88 i 90 oraz z przepisami wydanymi na podstawie art. 92 ust. 3 pełnego prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego

- organ podatkowy określa wysokość obrotu na podstawie wartości rynkowej pomniejszonej o kwotę podatku, jeżeli okaże się, że związek ten miał wpływ na ustalenie wynagrodzenia z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług.


Należy w tym miejscu także wskazać, iż, zgodnie z art. 32 ust. 5 ww. ustawy o VAT, przepisy ust. 1-4 nie mają zastosowania w przypadku transakcji zawieranych pomiędzy podmiotami powiązanymi, w odniesieniu do których właściwy organ podatkowy, na podstawie ustawy – Ordynacja podatkowa, wydał decyzję o uznaniu prawidłowości wyboru i stosowania metody ustalania ceny transakcyjnej miedzy podmiotami powiązanymi.


Zauważa się, iż w przedmiotowej sprawie (co wynika z opisu sprawy):

  • opisane we wniosku związki nie mają wpływu na ustalenie wynagrodzenia z tytułu dokonanych dostaw. Stosowane są ceny rynkowe;
  • nie zaistniały przypadki o których mowa w art. 32 ust. 1 pkt 1-3 ustawy o podatku od towarów i usług.

Mając na uwadze ww. okoliczności sprawy oraz wyżej powołane przepisy prawa, zdaniem tut. organu należy stwierdzić, iż skoro zachodzące w przedmiotowej sprawie pomiędzy Wnioskodawcą, a spółką z ograniczoną odpowiedzialnością powiązania nie miały wpływu na ustalenie wynagrodzenia z tytułu sprzedaży produktów to Wnioskodawcy przysługuje prawo do skorygowania podatku należnego na podstawie art. 89a ustawy o VAT. Jak wskazał Zainteresowany w rozpatrywanej sytuacji zostały spełnione wszystkie przesłanki z art. 89a ust. 2 ustawy oraz związki istniejące pomiędzy Wnioskodawcą i Spółką z ograniczoną odpowiedzialnością nie miały wpływu na ustalenie ceny nabywanych produktów – ceny transakcji to powszechnie obowiązujące ceny katalogowe ustalane dla wszystkich klientów Zainteresowanego.

Mając na uwadze powyższe należy uznać, iż Wnioskodawca zaprezentował prawidłowe stanowisko w sprawie.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2012r. poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj