Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP2/443-846/13/AP
z 4 listopada 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko – przedstawione we wniosku z dnia 12 sierpnia 2013 r. (data wpływu 16 sierpnia 2013 r.), uzupełnionym w dniach 10 i 14 października 2013 r. (daty wpływu), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia znaku towarowego, terminu dokonania tego odliczenia, opodatkowania sprzedaży ww. znaku towarowego oraz momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu tej transakcji – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 16 sierpnia 2013 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniach 10 i 14 października 2013 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia znaku towarowego, terminu dokonania tego odliczenia, opodatkowania sprzedaży ww. znaku towarowego oraz momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu tej transakcji.


W złożonym wniosku oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujące zdarzenia przyszłe.


Wnioskodawca jest osobą prawną mającą swoją siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Jest właścicielem prawa ochronnego na znak towarowy, o którym mowa w art. 121 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117 ze zmianami), dalej zwanego „Znakiem”.

Wnioskodawca wraz ze spółką powiązaną zamierzają utworzyć spółkę komandytowo-akcyjną (dalej: SKA) z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, przy czym Wnioskodawca obejmie akcje SKA, tym samym uzyskując status jej akcjonariusza. W dniu 7 października 2013 r. podpisany został statut SKA, określono jej nazwę i adres siedziby (nie została jeszcze zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorców KRS).

SKA otrzyma od Wnioskodawcy Znak (prawo ochronne na znak towarowy) tytułem wkładu niepieniężnego (aportu). Wniesienie do SKA wkładu niepieniężnego będzie stanowiło odpłatne świadczenie usługi podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Aport zostanie udokumentowany fakturą VAT. Po nabyciu Znaku, SKA – na podstawie umowy licencyjnej – udzieli innemu podmiotowi prawa do odpłatnego korzystania z niego. Ponadto, rozważana jest sprzedaż Znaku przez SKA na rzecz spółki jawnej z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (dalej: SJ). Termin płatności ceny sprzedaży Znaku zostanie ustalony na dzień zawarcia umowy sprzedaży. Zapłata za Znak (częściowa lub całkowita) nastąpi nie wcześniej niż z dniem zawarcia umowy jego sprzedaży. Zarówno Wnioskodawca, SKA, jak i SJ na moment przeprowadzenia transakcji przedstawionych w zdarzeniu przyszłym będą czynnymi i zarejestrowanymi podatnikami podatku od towarów i usług, w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2011 r. Nr 177 poz. 1054, ze zm.).


W związku z powyższym zadano następujące pytania.


  • Czy w przypadku otrzymania Znaku od Wnioskodawcy w formie wkładu niepieniężnego SKA będzie miała prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktury dokumentującej ten aport? - pytanie w trybie art. 14n § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.), tj. na wniosek podmiotu planującego utworzenie spółki, w zakresie dotyczącym działalności tej spółki.
  • Kiedy powstanie po stronie SKA prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktury dokumentującej aport opisany w zdarzeniu przyszłym? - pytanie w trybie art. 14n § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.), tj. na wniosek podmiotu planującego utworzenie spółki, w zakresie dotyczącym działalności tej spółki.
  • Czy czynność sprzedaży Znaku przez SKA na rzecz SJ będzie stanowiła dla SKA czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług? - pytanie w trybie art. 14n § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.), tj. na wniosek podmiotu planującego utworzenie spółki, w zakresie dotyczącym działalności tej spółki.
  • Czy obowiązek podatkowy z tytułu sprzedaży Znaku przez SKA na rzecz SJ powstanie w dniu zawarcia umowy jego sprzedaży? - pytanie w trybie art. 14n § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.), tj. na wniosek podmiotu planującego utworzenie spółki, w zakresie dotyczącym działalności tej spółki.


Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku otrzymania Znaku w formie wkładu niepieniężnego, SKA będzie miała prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktury dokumentującej aport. Wskazał, że wniesienie do SKA wkładu niepieniężnego (aport) będzie stanowiło odpłatne świadczenie usługi podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i zostanie udokumentowane fakturą VAT.

Po zacytowaniu treści art. 86 ust. 1 ustawy o VAT Wnioskodawca stwierdził, że SKA będzie miała prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej nabycie Znaku w drodze wkładu niepieniężnego w zakresie, w jakim nabyty w ramach wkładu niepieniężnego Znak będzie wykorzystywany przez nią do wykonywania czynności opodatkowanych. Wskazał, że czynności opodatkowane to czynności wymienione w art. 5 ust. 1 ustawy, tj. między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zgodnie z przepisami ustawy, odpłatne udzielenie praw do korzystania ze znaków towarowych będzie opodatkowane, jako odpłatne świadczenie usługi. W konsekwencji SKA będzie wykazywała podatek należny związany ze świadczonymi przez nią usługami przy wykorzystaniu uzyskanego, w ramach wkładu niepieniężnego, Znaku. Tym samym, wykorzystując nabyty Znak do wykonywania czynności opodatkowanych, SKA będzie miała prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktury dokumentującej jego aport, na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy.

Wnioskodawca podniósł, że tożsame stanowisko zostało przedstawione przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacjach indywidualnych z dnia 20 marca 2013 r. (IPPP3/443-1268/12-2/IG) oraz z dnia 27 kwietnia 2012 r. (IPPP1/443-127/12-2/AS), a także przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 22 marca 2012 r. (ITPP1/443-1719/11/DM).

Odnośnie kwestii, kiedy powstanie po stronie SKA prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktury dokumentującej ww. aport, Wnioskodawca – po zacytowaniu treści art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy – stwierdził, że art. 86 ust. 1 pkt 2-6, ust. 2 i następne wskazują na szereg wyjątków od zasady wynikającej z ust. 10 pkt 1, zgodnie z którą obniżenie kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę. W ocenie Wnioskodawcy, żadna z zasad szczególnych nie znajdzie zastosowania w przedmiotowej sprawie. W rezultacie, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstanie w rozliczeniu za okres, w którym SKA otrzyma fakturę dokumentującą aport Znaku.

W zakresie opodatkowania czynności sprzedaży Znaku przez SKA na rzecz SJ, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że czynność ta będzie stanowiła odpłatne świadczenie usług podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Zacytował treści art. 5 ust. 1 pkt 1 oraz art. 2 pkt 6 ustawy. Wskazał, że prawo ochronne na znak towarowy nie stanowi towaru w rozumieniu przepisów ustawy, a zatem transakcja sprzedaży Znaku nie może być kwalifikowana jako odpłatna dostawa towarów. Po przywołaniu treści art. 8 ust. 1 ustawy stwierdził, że biorąc pod uwagę wskazaną w tym przepisie definicję usługi, należy przyjąć, że sprzedaż Znaku przez SKA będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług, jako odpłatne świadczenie usługi.

Przedstawiając stanowisko odnoszące się do kwestii momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu sprzedaży Znaku przez SKA na rzecz SJ, Wnioskodawca zacytował treść art. 19 ust. 1, ust. 13 pkt 9 ustawy oraz zauważył, że art. 28l pkt 1 ustawy dotyczy usług sprzedaży praw lub udzielania licencji i sublicencji, przeniesienia lub cesji praw autorskich, patentów, praw do znaków fabrycznych, handlowych, oddania do używania wspólnego znaku towarowego albo wspólnego znaku towarowego gwarancyjnego, albo innych pokrewnych praw. Stwierdził, że w świetle tych przepisów, w przypadku sprzedaży Znaku przez SKA, obowiązek podatkowy po stronie SKA powstanie w momencie otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze. Podniósł, że w praktyce oznacza to, że w analizowanej sytuacji obowiązek podatkowy powstanie w dniu zawarcia umowy sprzedaży Znaku, w związku z tym, że termin płatności ceny sprzedaży Znaku zostanie ustalony na dzień zawarcia umowy sprzedaży, a zapłata za Znak (częściowa lub całkowita) nastąpi przy tym nie wcześniej niż z dniem zawarcia umowy jego sprzedaży.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionych zdarzeń przyszłych uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Treść art. 7 ust. 1 powołanej ustawy stanowi, że dostawą towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, jest przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Towarami – w świetle art. 2 pkt 6 ustawy – są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

W myśl art. 8 ust. 1 ww. ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z treści cytowanego wyżej przepisu wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz towary i usługi, w związku z nabyciem których podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Tak skonstruowana zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych oraz niepodlegających opodatkowaniu.

Według art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny z zastrzeżeniem pkt 2-5 oraz ust. 11, 12, 16 i 18.

Jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych (ust. 11 ww. artykułu).

Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

W świetle ust. 13 pkt 9 ww. artykułu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze – z tytułu świadczenia na terytorium kraju usług, o których mowa w art. 28l pkt 1.

W przepisie art. 28l pkt 1 ustawy wymieniono sprzedaż praw lub udzielania licencji i sublicencji, przeniesienia lub cesji praw autorskich, patentów, praw do znaków fabrycznych, handlowych, oddania do używania wspólnego znaku towarowego albo wspólnego znaku towarowego gwarancyjnego, albo innych pokrewnych praw.

Analiza przedstawionych zdarzeń przyszłych oraz cytowanych regulacji prawnych prowadzi do stwierdzenia, że sprzedaż przez nowoutworzoną spółkę (SKA) prawa do znaku towarowego na rzecz spółki jawnej (SJ) będzie stanowić odpłatne świadczenie usług podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Obowiązek podatkowy wynikający z tej transakcji powstanie na zasadach określonych w art. 19 ust. 13 pkt 9 ustawy, tj. z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze. W sytuacji zatem, gdy zapłata – jak wskazano we wniosku – nastąpi w dniu zawarcia umowy sprzedaży, w tym dniu powstanie obowiązek podatkowy z tytułu tej transakcji.

Skoro – jak wynika z treści wniosku – otrzymany od Wnioskodawcy aportem znak towarowy będzie przez SKA wykorzystany do wykonywania czynności opodatkowanych (odpłatnej usługi polegającej na udzieleniu innemu podmiotowi prawa do korzystania ze znaku lub alternatywnie sprzedaży spółce jawnej), SKA będzie miała prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia prawa do ww. znaku. Prawo do odliczenia podatku naliczonego powstanie w rozliczeniu za okres, w którym SKA otrzyma fakturę dokumentującą ww. transakcję.


Interpretacja dotyczy zdarzeń przyszłych przedstawionych przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj