Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/1/415-742/13/ŚS
z 25 października 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 23 lipca 2013 r. który w tym samym dniu wpłynął do tut. Biura drogą elektroniczną (e-PUAP), uzupełnionym 26 lipca 2013 r., 14 października 2013 r. oraz 21 października 2013 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie skutków podatkowych wygaśnięcia zobowiązania Wnioskodawcy w drodze konfuzji, do którego dojdzie w związku z jego wystąpieniem ze spółki jawnej, bądź likwidacją tej spółki – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 lipca 2013 r. wpłynął drogą elektroniczną e-PUAP do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie skutków podatkowych wygaśnięcia zobowiązania Wnioskodawcy w drodze konfuzji, do którego dojdzie w związku z jego wystąpieniem ze spółki jawnej, bądź likwidacją tej spółki. W dniu 26 lipca 2013 r. wniosek powyższy został uzupełniony. Pomimo tego nadal nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z 8 października 2013 r. Znak: IBPBI/1/415-742/13/ŚS, wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło 14 i 21 października 2013 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest osobą fizyczną, polskim rezydentem podatkowym (dalej: „Wnioskodawca", „Wspólnik"). Wnioskodawca zamierza wraz z drugą osobą fizyczną oraz spółką z ograniczoną odpowiedzialnością zostać wspólnikiem w spółce jawnej (zwaną dalej: „Spółka jawna", „Spółka"). Możliwe jest, że Wnioskodawca, jako wspólnik w późniejszym etapie wystąpi ze Spółki. Spółka z powodu jego nieobecności mogłaby ulec likwidacji. Spółka w przyszłości może udzielić na rzecz Wnioskodawcy pożyczki, jako formy wypłaty środków pieniężnych i tymczasowego sposobu rozliczenia wspólników zdecydowanych na zaprzestanie wspólnego prowadzenia działalności. Na moment wystąpienia Wnioskodawcy lub likwidacji Spółki jawnej, w majątku Spółki znajdować się będą m.in.: pieniądze, jednostki uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych, akcje lub udziały w spółkach kapitałowych mających siedzibę na terenie Rzeczpospolitej oraz wierzytelności o zwrot pożyczek udzielonych przez Spółkę, w tym pożyczki udzielonej na rzecz Wspólnika.

Wnioskodawca w zależności od szczegółowych ustaleń ze wspólnikami pozostającymi w Spółce otrzymałby przy wystąpieniu ze Spółki następujące składniki majątkowe zaliczające się do majątku Spółki:

  1. pieniądze,
  2. jednostki uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych,
  3. akcje lub udziały w spółkach kapitałowych mających siedzibę na terenie Rzeczpospolitej Polskiej oraz będących polskimi rezydentami podatkowymi,
  4. wierzytelność o zwrot pożyczki udzielonej przez Spółkę na rzecz Wnioskodawcy.

W przypadku otrzymania w wyniku rozwiązania lub likwidacji wierzytelności Spółki jawnej wobec Wnioskodawcy, dojdzie do wygaśnięcia wierzytelności w stosunku do Wnioskodawcy, wobec konfuzji wzajemnych zobowiązań.

W uzupełnieniach wniosku z 14 października 2013 r. oraz z 21 października 2013 r. Wnioskodawca wskazał, iż:

  • zawrze ze Spółką umowę pożyczki, o której mowa w art. 720 i nast. ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), na skutek której otrzyma od spółki określoną kwotę pieniędzy (i będzie zobowiązany do jej zwrotu wraz z odsetkami). Spółka będzie jego wierzycielem na moment wystąpienia Wnioskodawcy ze Spółki. Środki pieniężne, z których wypłacona zostanie pożyczka będą pochodzić zarówno z zysku wypracowanego przed przekształceniem, jak i po nim. Źródłem ich pochodzenia będą m.in. 1) przed przekształceniem: zyski ze zbycia udziałów/akcji, zyski ze zbycia akcji m.in. w trybie art. 418 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1030) oraz z dobrowolnego lub automatycznego umorzenia udziałów lub akcji (przed przekształceniem) 2) przed i po przekształceniu: dochody z odsetek oraz sprzedaży towarów i świadczenia usług.
  • Spółka jawna powstała z przekształcenia spółki komandytowo-akcyjnej. Spółka jawna będzie prowadzić działalność w następującym zakresie (klasyfikacja podana wg Polskiej Klasyfikacji Działalności):
    1. 41.10.Z Realizacja projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków,
    2. 41.20.Z Roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych,
    3. 64.19.Z Pozostałe pośrednictwo pieniężne,
    4. 64.91.Z Leasing finansowy,
    5. 64.92.Z Pozostałe formy udzielania kredytów,
    6. 64.99.Z Pozostała finansowa działalność usługowa, gdzie indziej niesklasyfikowana, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalnych,
    7. 66.19.Z Pozostała działalność wspomagająca usługi finansowe, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalnych,
    8. 68.10.Z Kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek,
    9. 68.20.Z Wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi,
    10. 68.31.Z Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami,
    11. 69.10.Z Działalność prawnicza,
    12. 73.11.Z Działalność agencji reklamowych,
  • przedmiotem działalności Spółki jest m.in. udzielanie pożyczek (PKD 64.19.Z). Nadwyżki finansowe spółka przechowuje także na rachunkach bankowych związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą - z tego tytułu uzyskuje odsetki od zgromadzonych środków. Pożyczek Spółka udziela w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą,
  • pożyczka udzielona Wnioskodawcy będzie udzielona przez Spółkę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej,
  • w trakcie funkcjonowania Spółki osiągnie ona przychody, w tym np. z odsetek z tytułu przechowywania środków na rachunkach bankowych a także sprzedaży zakupionych wcześniej towarów. W zależności od sytuacji rynkowej spółka może osiągnąć także przychody w związku ze sprzedażą akcji/udziałów w spółkach prawa handlowego - zależy jednak to od tego czy będzie możliwa sprzedaż tych walorów z zyskiem. W związku z tym Spółka uzyska z pewnością pewien dochód, co spowoduje powstanie obowiązku podatkowego u Wnioskodawcy i jego wspólników,
  • dochody Wnioskodawcy uzyskane z prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej będą opodatkowane podatkiem liniowym,
  • Spółka jawna powstała z przekształcenia spółki komandytowo-akcyjnej (dalej: „SKA"). W SKA Wnioskodawca posiadał status akcjonariusza.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy wygaśnięcie zobowiązania Wnioskodawcy wobec Spółki jawnej z tytułu zaciągniętej pożyczki oraz odsetek od tej pożyczki, poprzez konfuzję, na skutek połączenia w rękach tej samej osoby (Wnioskodawcy) prawa (wierzytelności Spółki jawnej wobec Wnioskodawcy o zwrot pożyczki) i sprzężonego z nim obowiązku (zobowiązania Wnioskodawcy wobec Spółki jawnej do zwrotu pożyczki), w żadnym zakresie nie spowoduje powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych po stronie Wnioskodawcy?

Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z otrzymaniem przez Niego składników majątku w postaci wierzytelności o zwrot pożyczki, jaka przysługuje Spółce jawnej od Wnioskodawcy, w wyniku czego dojdzie do konfuzji zobowiązań po jego stronie, nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. W wyniku otrzymania przez Wnioskodawcę składnika majątku Spółki jawnej i tym samym przeniesienia na Niego wierzytelności przysługującej poprzednio Spółce wobec Wnioskodawcy, Wnioskodawca stanie się jednocześnie wierzycielem i dłużnikiem. W przypadku, gdy dochodzi do połączenia w rękach tej samej osoby, wierzytelności i korektywnie sprzężonego z nim obowiązku spełnienia świadczenia, następuje konfuzja wierzytelności z mocy prawa. Zgodnie z ugruntowanymi poglądami, przychodami podatkowymi, są co do zasady wszelkie przysporzenia majątkowe o charakterze trwałym.

Z powyższych uwag wynika, że jako przychód dla celów podatkowych należy traktować tylko takie zdarzenia, które powodują rzeczywisty wzrost majątku podatnika". Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 6 Ustawy PIT, przychodem z działalności gospodarczej jest wartość umorzonych lub przedawnionych zobowiązań, w tym z tytułu zaciągniętych kredytów (pożyczek), z wyjątkiem umorzonych pożyczek z Funduszu Pracy. Przepisy podatkowe nie definiują pojęcia „umorzenie zobowiązania". Przepisy podatkowe nie określają wprost również konsekwencji podatkowych z tytułu wygaśnięcia zobowiązań w wyniku konfuzji, jednak przyjmuje się, że pojęcie umorzenia zobowiązania, o którym mowa w art. 14 ust. 2 pkt 6 Ustawy PIT (powodujące powstanie przychodu) ma węższe znaczenie niż w prawie cywilnym. Umorzeniem zobowiązania w rozumieniu podatkowym jest zwolnienie dłużnika z obowiązku jego wykonania, tj. czynność konsensualna, pomiędzy wierzycielem a dłużnikiem. Konfuzja natomiast stanowi jeden ze sposobów wygaśnięcia zobowiązania bez zaspokojenia wierzyciela, polegający na następczym zjednoczeniu osoby dłużnika i wierzyciela. Wygaśnięcie zobowiązania następuje w tym przypadku z mocy samego prawa, a nie na skutek działania wierzyciela (lub wierzyciela wspólnie z dłużnikiem). Zobowiązanie w takiej sytuacji przestaje istnieć w wyniku zejścia się w jednym podmiocie dwóch stron stosunku zobowiązaniowego. W momencie zaś, kiedy strony powstałego wcześniej stosunku zobowiązaniowego, reprezentujące przeciwstawne interesy, stają się tożsame, następuje zanik dwustronnego charakteru stosunku zobowiązaniowego, wobec czego zobowiązanie takie nie może dalej istnieć. Reasumując, w przypadku gdy doszło do zespolenia w osobie Wspólnika, zarówno wierzyciela z tytułu pożyczki, jak i dłużnika, w przedmiotowej sytuacji nie doszło do umorzenia, ani też przedawnienia zobowiązania, o którym mowa w art. 14 ust. 2 pkt 6 Ustawy PIT, i w konsekwencji po stronie podatnika nie powstał przychód z tego tytułu, podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym na zasadach przewidzianych w ustawie.

Na potwierdzenie swojego stanowiska Wnioskodawca powołał:

  • wyrok NSA z 27 listopada 2003 r. sygn. akt III SA 382/02,
  • interpretacje indywidualne wydane przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 21 czerwca 2010 r., Znak: IPPB1/415-387/10-2/MT, z 24 kwietnia 2012 r., Znak: IPPB1/415-137/12-2/EC,
  • interpretację indywidualną wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 26 lipca 2012 r., Znak: ILPB1/415-494/12-2/AG,
  • interpretację indywidualną wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 8 marca 2013 r., Znak: ITPB1/415-1301b/l2/MR,
  • interpretację indywidualną wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 24 maja 2013 r., Znak: IPTPB1/415-153/13-2/MD.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Jednocześnie wskazać należy, iż stosownie do zadanego pytania i wskazanych we wniosku ORD-IN przepisów prawa podatkowego, będących przedmiotem interpretacji indywidualnej oraz w kontekście opisanego zdarzenia przyszłego, przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej była wyłącznie ocena skutków podatkowych wygaśnięcia zobowiązania wobec Wnioskodawcy w drodze konfuzji, do którego dojdzie w związku z jego wystąpieniem ze spółki jawnej, bądź likwidacją tej spółki. Tym samym przedmiotem niniejszej interpretacji nie była ocena skutków podatkowych ewentualnego powstania przychodu Wnioskodawcy z tytułu likwidacji lub wystąpienia ze spółki jawnej.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj