Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB4/423-257/13-2/MC
z 14 października 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej, przedstawione we wniosku z dnia 12 lipca 2013 r. (data wpływu 15 lipca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów:

  • jest prawidłowe #8722; w części dotyczącej nabytych usług,
  • jest nieprawidłowe #8722; w części dotyczącej autorskich praw majątkowych.

UZASADNIENIE

W dniu 15 lipca 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny oraz opis zdarzenia przyszłego.

Wnioskodawca (dalej: Spółka) jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Spółka prowadzi działalność gospodarczą na terenie Polski w zakresie kopalnictwa rud miedzi oraz produkcji z tych rud metali, które są przedmiotem sprzedaży. Wnioskodawca, w celu dywersyfikacji uzyskiwanych przychodów oraz wzmocnienia pozycji Spółki na rynku, posiada Aktywa, tj. spółki zależne w kraju i na świecie (poprzez bezpośrednie lub pośrednie posiadanie udziałów w całości lub w części), tworzące Grupę Kapitałową. Jednostką dominującą w Grupie Kapitałowej jest Wnioskodawca. W związku z powyższym istotne decyzje odnoszące się do działalności ww. spółek zależnych podejmowane są przez Wnioskodawcę (w związku z posiadanymi uprawnieniami właścicielskimi). W celu podjęcia tych decyzji Spółka nabywa m.in. usługi od firm zewnętrznych, które wspomagają ww. proces decyzyjny oraz umożliwiają racjonalne zarządzanie posiadanymi Aktywami, jak również mają prowadzić do wzmocnienia wartości tych Aktywów, i tak:

I.

Wnioskodawca zamierza rozpocząć program budowy i umacniania swojej pozycji jako czołowego globalnego producenta, kontrahenta i pracodawcy, poprzez aktualizację wizerunku. Ma on na celu zbudowanie spójnego, odpowiadającego najwyższym standardom światowym, systemu wartości, tożsamości, architektury marki, systemu identyfikacji wizualnej oraz komunikacji dla całej Grupy Kapitałowej.

Po przejęciu udziałów spółek zagranicznych (bezpośrednio lub pośrednio, tj. za pośrednictwem innych spółek, w których posiada udziały), Wnioskodawca jest obecny na czterech kontynentach i zgodnie ze swoją strategią planuje dalszy globalny rozwój. Spółka zarządza dziś projektami w kilku krajach (przez spółki zależne), w siedmiu różnych strefach czasowych i różnych strefach kulturowych. Dlatego konsekwentnie musi budować i umacniać swoją globalną pozycję jako wiarygodnego producenta, zaufanego kontrahenta i firmy prowadzącej politykę zrównoważonego rozwoju.

Wnioskodawca chce działać pod spójną, kompletną marką w Grupie Kapitałowej, co jest kluczowe w wewnętrznej i zewnętrznej komunikacji firmy ze wszystkimi grupami interesariuszy.

Aktualizacja wizerunku jest wsparciem realizacji celów biznesowych Spółki. Zastosowanie najwyższych, światowych standardów w zakresie tożsamości, komunikacji i wspólnych wartości będzie miało, jak przewiduje Wnioskodawca, pozytywny wpływ na rozwój działalności Spółki, jak i całej Grupy Kapitałowej w Polsce i za granicą.

W celu dokonania zmiany wizerunku Spółki, jak i Grupy Kapitałowej, Spółka zawarła Umowę z wyspecjalizowaną zewnętrzną polską firmą (Wykonawca), która na jej rzecz wykona przedmiotowe zadanie. Produktem prac Wykonawcy mają być zasady, raporty/prezentacje/opracowania (pisemne/na CD), w tym opracowanie logo oraz szkolenia. Spółka przewiduje, że całość kosztów tego przedsięwzięcia poniesie Wnioskodawca. Po realizacji usługi Wnioskodawca zamierza wdrożyć nowy wizerunek w Grupie według wytycznych uzyskanych w wyniku nabycia ww. usług.

Usługa wykonywana przez Wykonawcę na rzecz Wnioskodawcy ma przebiegać wieloetapowo. Etapy te obejmują:

  • audyt obecnego wizerunku Wnioskodawcy oraz jego postrzeganie i pożądane kierunki zmian,
  • analizę konkurencji,
  • rekomendacje strategiczne co do nowej marki (wariantowe),
  • zidentyfikowanie i określenie tożsamości Wnioskodawcy oraz określenie relacji Spółki w odniesieniu do pozostałych spółek Grupy Kapitałowej,
  • zidentyfikowanie i określenie tożsamości pozostałych spółek Grupy Kapitałowej #8722; określenie zależności marki Wnioskodawcy oraz marek spółek zależnych,
  • opracowanie systemu identyfikacji wizualnej dla Grupy Kapitałowej, w tym: opracowanie nowego logo (wariantowo), opracowanie podstawowych elementów wizualnej identyfikacji dla Wnioskodawcy oraz spółek Grupy Kapitałowej (m.in. druki firmowe, galanteria firmowa, system orientacji przestrzennej, oznakowanie budynków, dojazdów, prezentacja na targach, oprawa materiałów prasowych, materiały reklamowe, ubiór pracowników itp.), opracowanie języka identyfikacji wizualnej,
  • opracowanie wspólnej Księgi Marki, wspólnej nazwy i strategii komunikacji dla spółek Grupy zarówno w kraju jak i za granicą, w tym również rejestracja znaku towarowego, tj. nowej nazwy,
  • opracowanie strategii komunikacji tożsamości Wnioskodawcy, jak i spółek Grupy Kapitałowej w otoczeniu zewnętrznemu,
  • opracowanie strategii wdrożenia nowego systemu identyfikacji wizualnej (w Polsce, jak i w innych krajach), w tym przeprowadzenie szkoleń kadry zarządzającej/kierowniczej Spółki oraz spółek zależnych,
  • opracowanie systemu monitorowania wizerunku i jego ciągłego doskonalenia.

W ramach wykonanej usługi i ustalonego wynagrodzenia Wykonawca, z chwilą odbioru Prac, przeniesie na Spółkę całość autorskich praw majątkowych do Prac i jej poszczególnych elementów noszących cechy twórcze na następujących #8722; ściśle określonych polach eksploatacji:

  1. utrwalanie na dowolnych nośnikach elektronicznych,
  2. zwielokrotnianie wyników Pracy lub ich części dowolną techniką, na dowolnych nośnikach i w dowolnej ilości egzemplarzy,
  3. rozpowszechnianie wyników Pracy lub ich części (sprzedaż, najem, dzierżawa), a także dowolne inne udostępnianie,
  4. wprowadzanie, wyświetlanie, stosowanie, przekazywanie i przechowywanie,
  5. tłumaczenie, przystosowywanie, zmiana układu lub jakiekolwiek inne zmiany.

Umowa określa ponadto, iż nabycie autorskich praw majątkowych do Prac na wskazanych w Umowie polach eksploatacji nie jest istotą Umowy lecz służy wyłącznie przekazaniu Spółce efektów pracy określonej w Umowie oraz umożliwieniu pełnego wykorzystania Pracy przez Spółkę.

II.

Spółka, poniosła także wydatki na nabycie usług doradczych dotyczących analizy rynku energii w jednym z krajów (dalej: Państwo X), w którym prowadzi działalność gospodarczą podmiot pośrednio zależny od Spółki (dalej: Podmiot Y). Usługi te nabyte zostały w ramach „Projektu doradztwa w zakresie strategii Wnioskodawcy”. W wyniku zrealizowanej usługi, Wnioskodawca otrzymał raport pt. „Pomoc Wnioskodawcy w przyjęciu najlepszej strategii energetycznej dla Podmiotu Y”, który swym zakresem obejmował:

  • analizę rynku energetycznego w Państwie X,
  • analizę kontraktów na zakup energii elektrycznej w Państwie X,
  • strategie w zakresie zakupu energii elektrycznej w Państwie X,
  • wnioski #8722; zagrożenia, ocena istniejącego stanu w Podmiocie Y w kontekście praktyk rynkowych, możliwości poprawy obszaru zarządzania energią przez Podmiot Y.

Podmiot Y obecnie jest w trakcie procesu inwestycyjnego (budowa kopalni i produkcja w przyszłości koncentratów Cu); przewiduje się, że energia będzie istotnym czynnikiem kosztowym w procesie produkcji w tym podmiocie zależnym, decydującym o wartości tego Podmiotu.

Przedmiotowy raport nie był przekazywany do Podmiotu Y, a jedynie był wykorzystany w Spółce w celu podjęcia decyzji właścicielskich, co do oceny kierunków/perspektyw działalności Podmiotu Y.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy wydatki ponoszone przez Wnioskodawcę na nabycie usług związanych z procesem zmiany wizerunku oraz analizą rynku energii w Państwie X stanowią w całości koszty uzyskania przychodów Spółki o charakterze pośrednim, potrącalne w dacie ujęcia tych wydatków w księgach rachunkowych Spółki...

Zdaniem Wnioskodawcy, wydatki ponoszone na nabycie usług w zakresach wskazanych w niniejszym wniosku stanowią w całości dla Spółki koszty uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, potrącalne w dacie poniesienia wydatku stosownie do art. 15 ust. 4d i 4e tej ustawy.

Zgodnie z zapisem art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, kosztami uzyskania przychodów, są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy. Przy czym podatnik ma możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów zarówno koszty bezpośrednio, jak i pośrednio związane z uzyskanymi przychodami, za wyjątkiem tych, które są wprost wyłączone z kosztów uzyskania przychodów.

Warunkiem zaliczenia danego wydatku do kosztów uzyskania przychodów jest celowość jego poniesienia, skutkująca uzyskaniem (zwiększeniem) przychodów bądź dla zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

Zgodnie z art. 15 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

Z kolei w myśl art. 15 ust. 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem ust. 4f–4h, uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano), na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji, gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerwy albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.

Głównym celem nabycia ww. usług doradczych jest działalność Wnioskodawcy, związana z wykonywaniem funkcji właścicielskich. Z tego względu koszty nabycia usług doradczych dotyczące zmiany wizerunku Grupy Kapitałowej Spółki oraz analizy rynku energetycznego w Państwie Y, w sytuacji jej globalizacji (tj. posiadania Aktywów w kraju i za granicą) winny stanowić dla niej w całości koszty uzyskania przychodów, zmierzające do zabezpieczenia/zachowania źródła przychodów. Nabywane przez Spółkę usługi doradcze/wsparcia w zakresie zmiany wizerunku Wnioskodawcy/Grupy Kapitałowej, których efektem będzie rozpoznawalność Spółki/Grupy w kraju i na świecie, pozwoli budować wartość marki jaką jest Wnioskodawca.

Korzyści związane z efektywnością funkcjonowania podmiotów zależnych rzutować będą w przyszłości na wartość tej marki, a tym samym (jak zakłada Spółka) na wielkość uzyskiwanych przez Wnioskodawcę przychodów. Poza rolą marki w budowaniu relacji z różnymi grupami interesariuszy, marka stanowi także współcześnie kluczowy element budujący wartość biznesu, co przekłada się na wzmocnienie źródła przychodów.

Analogicznie, w ocenie Spółki, winny być kwalifikowane również wydatki na nabycie usług dotyczących analizy rynku energetycznego w Państwie X. Ich nabycie ma na celu dostarczenie wiedzy Wnioskodawcy co do przyszłych ewentualnych zagrożeń/perspektyw, w jakich działają/będą działać spółki zależne, których właścicielem/współwłaścicielem (bezpośrednim lub pośrednim) jest Zainteresowany. Posiadana zaś wiedza pozwala Spółce racjonalnie podejmować decyzje co do posiadanych Aktywów, a tym samym dążyć do zabezpieczenia własnego źródła przychodów.

Spółka ponadto stoi na stanowisku, iż w odniesieniu do wydatków, które mają na celu zmianę wizerunku, brak jest podstaw do ich kwalifikacji do wartości niematerialnych i prawnych (dalej: WNP). Przepis art. 16b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zawiera zamknięty katalog WNP, w którym (w ocenie Spółki) nie mieszczą się zakupy usług wskazane w niniejszym wniosku (których efektem są raporty/opracowania/prezentacje). W szczególności, według Spółki, celem i przedmiotem nabycia nie są ani prawa autorskie lub pokrewne prawa majątkowe czy też licencje, gdyż z umowy wprost wynika, że celem nabycia nie są te prawa, a ich przekazanie Wnioskodawcy ma jedynie umożliwić Spółce przekazanie efektów pracy (raportów/opracowań/prezentacji) określonych w Umowie oraz umożliwić Spółce wykorzystanie tych prac. Z tych też względów, przedmiot zakupu winien być określany jednolicie poprzez istotę umowy. W przedmiotowym przypadku istota umowy sprowadza się zaś do nabycia usług doradczych, których efektem co do zasady są raporty/opracowania/prezentacje, a nie nabycia praw, o których mowa w art. 16b ust. 1 powołanej ustawy.

Mając powyższe na uwadze Spółka uważa, że całość wydatków poniesionych na nabycie ww. usług stanowić będzie koszty uzyskania przychodów Wnioskodawcy stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, które z uwagi na ich brak związku z konkretnie określonymi przychodami, winny być rozpoznane w rachunku podatkowym jako koszty pośrednie, do których mają zastosowanie zapisy art. 15 ust. 4d i ust. 4e tej ustawy. Biorąc pod uwagę fakt, że nie jest znany okres w jakim będą wykorzystywane produkty powstałe w wyniku realizacji ww. Umów, w ocenie Spółki, brak jest także podstaw prawnych do rozliczania tych wydatków w czasie (w okresie jakiego dotyczą), co w konsekwencji uprawnia Spółkę do rozpoznania tych kosztów w dacie ich ujęcia w księgach rachunkowych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego uznaje się za: ----- prawidłowe #8722; w części dotyczącej nabytych usług,

  • nieprawidłowe #8722; w części dotyczącej autorskich praw majątkowych.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm.): kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Powyższy przepis oznacza, że wszystkie poniesione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami.

Kosztami uzyskania przychodów są więc wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów.

Zatem do kosztów uzyskania przychodów podatnik ma prawo zaliczyć wszystkie koszty, zarówno te bezpośrednio, jak i pośrednio związane z przychodami, o ile zostały one prawidłowo udokumentowane, za wyjątkiem kosztów ustawowo uznanych za niestanowiące kosztów uzyskania przychodów.

Zgodnie z art. 15 ust. 4d tej ustawy: koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

Wskazać należy również, że za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem ust. 4a i 4f–4h, uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji, gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów (art. 15 ust. 4e ww. ustawy).

Kosztem uzyskania przychodów są również – stosownie do art. 15 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a–16m, z uwzględnieniem art. 16.

W myśl art. 16b ust. 1 pkt 4 ww. ustawy: amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, nabyte nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania autorskie lub pokrewne prawa majątkowe, o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane wartościami niematerialnymi i prawnymi.

W związku z przytoczonym przepisem – przy zakupie jakichkolwiek praw decydujące znaczenie ma właściwa kwalifikacja poniesionego wydatku, tj. ustalenie, czy zakupione prawa mogą być uznane za wartości niematerialne i prawne.

Na podstawie cytowanego unormowania podlegającymi amortyzacji wartościami niematerialnymi i prawnymi są autorskie lub pokrewne prawa majątkowe, które spełniają następujące warunki:

  • zostały nabyte,
  • nadają się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania,
  • przewidywany okres ich używania przekracza rok,
  • są wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Jak stanowi art. 16d ust. 2 ww. ustawy: składniki majątku, o których mowa w art. 16a–16c, wprowadza się do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych zgodnie z art. 9 ust. 1, najpóźniej w miesiącu przekazania ich do używania. Późniejszy termin wprowadzenia uznaje się za ujawnienie środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 4.

Ponadto stosownie do art. 16g ust. 1 pkt 1 ww. ustawy: za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-14, uważa się, w razie odpłatnego nabycia cenę ich nabycia.

Zgodnie z art. 16g ust. 3 tejże ustawy: za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji, oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku importu cena nabycia obejmuje cło i podatek akcyzowy od importu składników majątku.

Jednocześnie należy wskazać, że zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz.U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 ze zm.): przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór). W szczególności przedmiotem prawa autorskiego są utwory wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe) (art. 1 ust. 2 pkt 1 tej ustawy).

W myśl art. 41 ust. 1 ww. ustawy: jeżeli ustawa nie stanowi inaczej:

  1. autorskie prawa majątkowe mogą przejść na inne osoby w drodze dziedziczenia lub na podstawie umowy;
  2. nabywca autorskich praw majątkowych może przenieść je na inne osoby, chyba że umowa stanowi inaczej.

Stosownie do ust. 2 tegoż artykułu: umowa o przeniesienie autorskich praw majątkowych lub umowa o korzystanie z utworu, zwana dalej „licencją”, obejmuje pola eksploatacji wyraźnie w niej wymienione.

Z przedstawionych we wniosku okoliczności wynika, że w celu dokonania zmiany wizerunku Spółki, jak i Grupy Kapitałowej, Wnioskodawca zawarł Umowę z Wykonawcą. Produktem prac Wykonawcy mają być zasady, raporty/prezentacje/opracowania (pisemne/na CD), w tym opracowanie logo oraz szkolenia. Spółka przewiduje, że całość kosztów tego przedsięwzięcia poniesie Wnioskodawca. Po realizacji usługi Wnioskodawca zamierza wdrożyć nowy wizerunek w Grupie według wytycznych uzyskanych w wyniku nabycia tych usług.

W ramach wykonanej usługi i ustalonego wynagrodzenia Wykonawca z chwilą odbioru Prac przeniesie na Spółkę całość autorskich praw majątkowych do Prac i jej poszczególnych elementów noszących cechy twórcze na następujących #8722; ściśle określonych polach eksploatacji:

  1. utrwalanie na dowolnych nośnikach elektronicznych,
  2. zwielokrotnianie wyników Pracy lub ich części dowolną techniką, na dowolnych nośnikach i w dowolnej ilości egzemplarzy,
  3. rozpowszechnianie wyników Pracy lub ich części (sprzedaż, najem, dzierżawa), a także dowolne inne udostępnianie,
  4. wprowadzanie, wyświetlanie, stosowanie, przekazywanie i przechowywanie,
  5. tłumaczenie, przystosowywanie, zmiana układu lub jakiekolwiek inne zmiany.

Spółka poniosła także wydatki na nabycie usług doradczych dotyczących analizy rynku energii w Państwie X, w którym prowadzi działalność gospodarczą podmiot pośrednio zależny od Spółki – Podmiot Y. W wyniku zrealizowanej usługi Wnioskodawca otrzymał raport, który swym zakresem obejmował:

  • analizę rynku energetycznego w Państwie X,
  • analizę kontraktów na zakup energii elektrycznej w Państwie X,
  • strategie w zakresie zakupu energii elektrycznej w Państwie X,
  • wnioski #8722; zagrożenia, ocena istniejącego stanu w Podmiocie Y w kontekście praktyk rynkowych, możliwości poprawy obszaru zarządzania energią przez Podmiot Y.

Podmiot Y obecnie jest w trakcie procesu inwestycyjnego, dlatego też przewiduje się, że energia będzie istotnym czynnikiem kosztowym w procesie produkcji w Podmiocie Zależnym, decydującym o Jego wartości. Wskazany raport został wykorzystany w Spółce w celu podjęcia decyzji właścicielskich, co do oceny kierunków/perspektyw działalności Podmiotu Y.

Wobec takiego stanu rzeczy należy stwierdzić, że wydatki ponoszone przez Wnioskodawcę na nabycie usług wymienionych powyżej (z wyjątkiem autorskich praw majątkowych) należy zakwalifikować do kosztów innych niż koszty bezpośrednio związane z przychodami i zaliczyć – na podstawie art. 15 ust. 4d i 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – do kosztów uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia.

Jednocześnie należy wskazać, że w ramach Umowy doszło do przeniesienia na Spółkę również autorskich praw majątkowych do Prac i jej poszczególnych elementów noszących cechy twórcze, tj. praw wprost wymienionych w art. 16b ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Spółka staje się ich właścicielem na podstawie Umowy za wynagrodzeniem. Zatem opisane autorskie prawa majątkowe są przez Spółkę nabywane. Są one także wykorzystywane na potrzeby związane z prowadzoną przez nią działalnością. Dodatkowo należy wskazać, że znaczenie dla zaliczenia wskazanych autorskich praw majątkowych do wartości niematerialnych i prawnych ma również okres ich używania, który musi wynosić powyżej 1 roku.

W konsekwencji należy stwierdzić, że nabyte przez Spółkę autorskie prawa majątkowe do Prac i jej poszczególnych elementów noszących cechy twórcze (powstałych w związku z Umową) stanowią podatkową wartość niematerialną i prawną, a wydatek dotyczący jej nabycia zostanie zaliczony do kosztów uzyskania przychodów poprzez odpisy amortyzacyjne.

Elementem niezbędnym do dokonywania ww. odpisów amortyzacyjnych jest określenie wartości początkowej omawianych autorskich praw majątkowych. Jeżeli Umowa nie przewiduje odrębnego wynagrodzenia za przeniesienie tych praw, to zasadnym jest, aby ustalenie wartości początkowej nastąpiło przy współudziale Wykonawcy, który dysponuje najszerszą oraz najbardziej specjalistyczną wiedzą w zakresie faktycznie realizowanego przedmiotu Umowy oraz jego specyfikacji; dzięki temu Wykonawca może dokonać najtrafniejszej oceny co do tego, jak kształtuje się relacja udziału wartości samych autorskich praw majątkowych w ogólnej wartości całego przedmiotu Umowy realizowanej dla Spółki.

Podsumowując należy stwierdzić, że wydatki ponoszone na nabycie usług związanych z procesem zmiany wizerunku (z wyjątkiem autorskich praw majątkowych) oraz analizą rynku energii w Państwie X, Wnioskodawca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów – jako koszty pośrednie – w dacie ich poniesienia.

Natomiast w momencie, gdy dochodzi do nabycia przez Wnioskodawcę autorskich praw majątkowych do Prac i jej poszczególnych elementów noszących cechy twórcze o przewidywanym okresie ich używania dłuższym niż rok, Spółka jest zobowiązana do zaliczenia wskazanych praw do wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji podatkowej. W takim przypadku kosztem podatkowym będą dokonywane przez Spółkę odpisy amortyzacyjne.

Interpretacja dotyczy:

  • zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym,
  • zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj