Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP2/443-820/13/EB
z 7 listopada 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko – przedstawione we wniosku z dnia 9 sierpnia 2013 r. (data wpływu) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości zastosowania 0% stawki podatku do dostawy sprzętu komputerowego dla placówki oświatowej – jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 9 sierpnia 2013 r. został złożony wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości zastosowania 0% stawki podatku do dostawy sprzętu komputerowego dla placówki oświatowej.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Spółka wygrała przetarg na dostawę sprzętu komputerowego dla placówki oświatowej – Uniwersytetu. W dniu 29 lipca 2013 r. podpisała z Uniwersytetem umowę na dostawę sprzętu komputerowego, w której termin realizacji został określony w następujący sposób: „do 90 dni od dnia podpisania umowy”. Uniwersytet wystąpił do swojego organu nadzorującego – Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego – o wydanie zaświadczenia potwierdzającego, że zamówiony sprzęt komputerowy jest przeznaczony dla placówki oświatowej. Ze względu na obieg dokumentów zarówno w Ministerstwie, jak i na Uniwersytecie, Spółka nie może przewidzieć, z jaką datą zostanie wystawione takie zaświadczenie oraz z jaką datą zostanie przekazane Spółce. Znaczenie może mieć okres urlopowy w obu instytucjach. Pierwsze dostawy sprzętu komputerowego Spółka będzie realizować, zgodnie z zamówieniem, w sierpniu 2013 r. Do dostaw realizowanych przed datą otrzymania zaświadczenia Spółka stosuje 0% stawkę podatku.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.


Czy można zastosować 0% stawkę podatku dla dostawy sprzętu komputerowego przeznaczonego dla placówki oświatowej (wymienionego w załączniku nr 8 do ustawy o podatku od towarów i usług), w sytuacji gdy organ nadzorujący placówkę oświatową wyda stosowne zaświadczenie po dacie dokonania dostawy, ale w tym samym miesiącu rozliczeniowym co dokonana dostawa?


Zdaniem Wnioskodawcy, można zastosować 0% stawkę podatku dla dostawy sprzętu komputerowego dla placówki oświatowej.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest nieprawidłowe.


Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Stawka podatku, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy, wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

W myśl art. 146a pkt 1 ww. ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz rozporządzeń wykonawczych do tej ustawy, przewidują dla niektórych towarów i usług stawki obniżone lub zwolnienie od podatku.

Zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 26 lit. a) ustawy, stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do dostawy sprzętu komputerowego dla placówek oświatowych - przy zachowaniu warunków, o których mowa w ust. 13-15.

Według art. 43 ust. 9 ustawy, przez placówki oświatowe, o których mowa w ust. 1 pkt 13 oraz w art. 83, rozumie się szkoły i przedszkola publiczne i niepubliczne, szkoły wyższe i placówki opiekuńczo-wychowawcze.

Stosownie do art. 83 ust. 13 ustawy, opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 0% podlegają towary wymienione w załączniku nr 8 do ustawy.


W załączniku tym wymieniono:


  1. Jednostki centralne komputerów, serwery, monitory, zestawy komputerów stacjonarnych;
  2. Drukarki;
  3. Skanery;
  4. Urządzenia komputerowe do pism Braille’a (dla osób niewidomych i niedowidzących);
  5. Urządzenia do transmisji danych cyfrowych (w tym koncentratory i switche sieciowe, routery i modemy).


W myśl art. 83 ust. 14 pkt 1 ustawy, dokonujący dostawy, o której mowa w ust. 1 pkt 26, stosuje stawkę podatku 0%, pod warunkiem posiadania stosownego zamówienia potwierdzonego przez organ nadzorujący daną placówkę oświatową, zgodnie z odrębnymi przepisami – w przypadku dostawy, o której mowa w ust. 1 pkt 26 lit. a).

Zgodnie z ust. 15 tego artykułu, dostawca obowiązany jest przekazać kopię dokumentów, o których mowa w ust. 14, do właściwego urzędu skarbowego.

Z powołanych regulacji wynika, że podstawą do zastosowania preferencyjnej 0% stawki podatku od towarów i usług przy dostawach sprzętu komputerowego dla placówek oświatowych, jest przede wszystkim to, aby dostawa dokonana była bezpośrednio na rzecz powyższych placówek, a dostarczane towary należały do grup towarowych wymienionych w załączniku nr 8 do ustawy o podatku od towarów i usług. Ponadto wymagane jest spełnienie dodatkowego warunku – posiadania zamówienia, o którym mowa w art. 83 ust. 14 pkt 1 ustawy. Należy podkreślić, że użyte w tym przepisie określenie „pod warunkiem posiadania” oznacza fizyczne posiadanie stosownego zamówienia przez podatnika dokonującego dostawy, a nie datę sporządzenia, czy podpisania go przez właściwy organ nadzorujący placówkę oświatową.

W świetle art. 106 ust. 1 ustawy, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 1a, 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Szczegółowe przepisy dotyczące wystawiania faktur są zawarte w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 68, poz. 360 ze zm.), zwane dalej rozporządzeniem.

Stosownie do § 9 ust. 1 rozporządzenia, fakturę wystawia się nie później niż 7. dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-5, § 10-12 i § 16 ust. 2.

W przypadku gdy po wystawieniu faktury udzielono rabatów określonych w art. 29 ust. 4 ustawy, podatnik udzielający rabatu wystawia fakturę korygującą tę fakturę (§ 13 ust. 1 rozporządzenia).

Fakturę korygującą wystawia się również, gdy po wystawieniu faktury podwyższono cenę lub stwierdzono pomyłkę w cenie, stawce, kwocie podatku lub w jakiejkolwiek innej pozycji faktury (§ 14 ust. 1 rozporządzenia).

Z treści wniosku wynika, że Spółka wygrała przetarg na dostawę sprzętu komputerowego dla Uniwersytetu, z którym dnia 29 lipca 2013 r. podpisała umowę. Termin realizacji dostawy został określony jako: „do 90 dni od dnia podpisania umowy”. Uniwersytet wystąpił do swojego organu nadzorującego – Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego – o wydanie „zaświadczenia” potwierdzającego, że zamówiony sprzęt komputerowy jest przeznaczony dla placówki oświatowej. Ze względu na obieg dokumentów zarówno w Ministerstwie, jak i na Uniwersytecie, Spółka nie może przewidzieć, z jaką datą zostanie wystawione takie „zaświadczenie” oraz z jaką datą je otrzyma. Zgodnie z zamówieniem, pierwsze dostawy Spółka będzie realizować w sierpniu 2013 r. Do dostaw realizowanych przed datą otrzymania „zaświadczenia” Spółka stosuje 0% stawkę podatku.

Analiza przedstawionego zdarzenia przyszłego oraz treści powołanych przepisów prawa podatkowego prowadzi do stwierdzenia, że jeżeli na dzień wystawienia faktury dokumentującej dokonanie dostawy sprzętu komputerowego na rzecz Uniwersytetu Spółka nie posiadała zaświadczenia wraz ze stosownym zamówieniem, o którym mowa w art. 86 ust. 14 ustawy, nie była uprawniona do zastosowania 0% stawki podatku, gdyż nie został spełniony warunek, o którym mowa w tym przepisie. Należy podkreślić, że dla możliwości zastosowania 0% stawki podatku na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 26 lit. a) ustawy, istotne znaczenie ma data faktycznego otrzymania przez Spółkę zamówienia, o którym mowa w art. 86 ust. 14 ustawy, a nie data wydania go przez właściwy organ nadzorujący placówkę oświatową. Należy jednak wskazać, że otrzymanie ww. zamówienia w terminie późniejszym uprawnia Spółkę do wystawienia faktury korygującej i zastosowania 0% stawki podatku dla tej dostawy, o ile – jak wskazano w treści wniosku – jej przedmiotem jest/będzie sprzęt komputerowy wymieniony w załączniku nr 8 do ustawy o podatku od towarów i usług. Spółka będzie miała prawo do pomniejszenia podatku należnego wynikającego z faktury korygującej na zasadach określonych w art. 29 ust. 4a ustawy o podatku od towarów i usług.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj