Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/436-619/12-5/AF
z 28 lutego 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., Nr 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 04.12.2013 r. (data wpływu 06.12.2012 r.) uzupełnionym pismem z dnia 21.02.2013 r. (data nadania 21.02.2013 r., data wpływu 25.02.2013 r.) na wezwanie z dnia 13.02.2013 r. IPPB2/436-619/12-2/AF o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych sprzedaży mieszkania - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 06.12.2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych sprzedaży mieszkania.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.


W dniu 16.10.2010 r. zmarł ojciec Wnioskodawczyni Sławomir S. zamieszkały przy ul. F. W postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku (akt poświadczenia dziedziczenia) zostały określone części przypadające Wnioskodawczyni i jej bratu po zmarłym ojcu (po 1/2 części dla każdego z nich). W skład spadku wchodziło prawo własności lokalu mieszkalnego o pow. 33,88 m kw. położonego w Z. przy ul. F. Postanowieniem z dn. 07.09.2012 r. Sąd Rejonowy dokonał częściowego działu spadku po zmarłym ojcu Wnioskodawczyni. W wyniku tego stała się ona jedyną właścicielką przedmiotowego lokalu mieszkalnego. Wnioskodawczyni w przedmiotowym lokalu nie zamieszkuje, albowiem w chwili obecnej studiuje. Do dn. 26.10.2012 r. zamieszkiwała tam babcia Wnioskodawczyni, która tego dnia zmarła. Wnioskodawczyni złożyła do naczelnika urzędu skarbowego zgłoszenie o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych SD-Z2.

Pismem z dnia 13.02.2013 r. Nr IPPB2/436-619/12-2/AF wezwano Wnioskodawczynię do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania poprzez uzupełnienie zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku poprzez wskazanie, czy z tytułu nabytego w drodze spadku po zmarłym ojcu 1/2 części mieszkania mającego być przedmiotem sprzedaży Wnioskodawczyni skorzystała ze zwolnienia, o którym mowa w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Wnioskodawczyni uzupełniła wniosek w terminie pismem z dnia 21.02.2013 r. (data nadania 21.02.2013 r., data wpływu 25.02.2013 r.) oświadczając, iż w terminie nieprzekraczającym 6 miesięcy złożyła do Urzędu Skarbowego miejsca zamieszkania jej ojca zgłoszenie o nabyciu własności rzeczy łub praw majątkowych. Na potwierdzenie oświadczenia Wnioskodawczyni dołączyła kopię zaświadczenia z Urzędu Skarbowego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy w przypadku zbycia w 2013 r. przedmiotowego lokalu mieszkalnego nabytego w drodze spadkobrania po zmarłym w dniu 16.10.2010 r. ojcu, Wnioskodawczyni będzie obowiązana do uiszczenia podatku określonego w art. 15 w zw. z art. 9 ust. 1 pkt 1 ustawy?


Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, jedynym warunkiem do skorzystania ze zwolnienia, w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia, jest zgłoszenie przez osoby objęte zwolnieniem właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego nabycia w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego. W związku z tym sprzedaż w 2013 r. nabytego z mocy spadkobrania prawa do lokalu nie spowoduje obowiązku zapłaty podatku.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Końcowo należy wskazać, iż dokumenty dołączone przez Panią do wniosku nie podlegały analizie i weryfikacji w ramach wydanej interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012, poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj