Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBII/2/415-937/13/MW
z 28 października 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że Pana stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 02 sierpnia 2013 r. (data wpływu do tut. Biura 02 sierpnia 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych dla akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej objęcia przez tę spółkę udziałów w spółce z o.o. w zamian za wkład niepieniężny w postaci znaku towarowego – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 02 sierpnia 2013 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych dla akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej objęcia przez tę spółkę udziałów w spółce z o.o. w zamian za wkład niepieniężny w postaci znaku towarowego.

We wskazanym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest osobą fizyczną mającą miejsce zamieszkania w Polsce oraz podlegającą w Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Wnioskodawca w przyszłości zamierza utworzyć spółkę komandytowo-akcyjną (dalej jako: „SKA”). Wnioskodawca uzyska w SKA status akcjonariusza.

Poprzez dokonanie odpowiednich procedur rejestracyjnych wnioskodawca uzyska prawa ochronne do wspólnotowego znaku towarowego (znak graficzny) (dalej „znak towarowy”). Rejestracja zostanie dokonana w Urzędzie Harmonizacji Rynku Wewnętrznego (OHIM). W celu uporządkowania sposobu zarządzania znakiem towarowym, wnioskodawca ma zamiar przekazać znak towarowy do powyższej SKA, w której będzie akcjonariuszem. Przekazanie nastąpi w formie darowizny dokonanej przez wnioskodawcę na rzecz SKA.

W przyszłości SKA może dokonać wkładu niepieniężnego (aportu) na rzecz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, którego przedmiotem będzie opisany znak towarowy. W zamian za przedmiotowy wkład, SKA otrzyma udziały spółki z ograniczoną odpowiedzialnością o wartości nominalnej równej wartości rynkowej znaku towarowego (możliwe jest też otrzymanie zarówno udziałów sp. z o.o. jak i kwoty pieniężnej stanowiącej równowartość podatku VAT obciążającego aport – wówczas wartość nominalna udziałów i kwoty pieniężnej będzie równa wartości rynkowej brutto znaku towarowego).

W związku z powyższym zdarzeniem zadano następujące pytanie:

Czy po stronie wnioskodawcy powstanie przychód do opodatkowania w związku z dokonaniem przez SKA wkładu niepieniężnego znaku towarowego do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością?


Zdaniem wnioskodawcy, po jego stronie nie powstanie przychód do opodatkowania w związku z dokonaniem przez SKA wkładu niepieniężnego znaku towarowego do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Przy czym przychód podatkowy powstanie dla wnioskodawcy w przypadku gdyby nastąpił podział zysków (dywidendy) przez SKA.

Zgodnie z przepisem art. 4 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.), spółka komandytowo-akcyjna jest spółką osobową, nieposiadającą osobowości prawnej. Na podstawie przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.), SKA nie jest podatnikiem podatku dochodowego do osób prawnych. W związku z tym jej dochód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Opodatkowaniu mogą podlegać jedynie wspólnicy takiej spółki.

Wobec faktu, że wspólnikiem (akcjonariuszem) SKA będzie wnioskodawca, będący osobą fizyczną, należy zbadać powstanie przychodu po jego stronie na gruncie przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 397 z późn. zm.).

Kwestię powstania przychodu w podatku dochodowym od osób fizycznych w sytuacji otrzymania udziałów w spółce w zamian za wkład niepieniężny reguluje przepis art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym: „za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny”. W związku z tym przepisem, w przypadku objęcia przez podatnika podatku dochodowego od osób fizycznych udziałów za wkład niepieniężny, po jego stronie powstaje przychód, podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zasada ta nie znajduje jednak zastosowania wobec akcjonariuszy SKA (może znaleźć w odniesieniu do komplementariusza).

Zgodnie z art. 14 ust. 1i ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w przypadku otrzymania przychodu z działalności gospodarczej, do którego nie stosuje się ust. lc, le i lh, za datę powstania przychodu uznaje się dzień otrzymania zapłaty. Cytowany przepis znajduje zastosowanie również do akcjonariusza SKA, którego przychód z tytułu udziału w zyskach SKA powstaje dopiero w momencie wypłaty przez SKA przysługującego mu udziału w zyskach spółki.

O momencie dystrybucji zysków na rzecz akcjonariuszy SKA decyduje walne zgromadzenie wspólników SKA (art. 146 § 2 pkt 2 k.s.h.). Z chwilą podjęcia uchwały następuje przekształcenie związanego z akcją uprawnienia do dywidendy w roszczenie o jej wypłatę.

Biorąc pod uwagę przytoczone przepisy, zdaniem wnioskodawcy, jego przychód jako akcjonariusza SKA powstaje dopiero w związku z dywidendą, która będzie wypłacana przez SKA.

Takie stanowisko, w opinii wnioskodawcy, podziela m.in. Minister Finansów w interpretacji ogólnej z dnia 11 maja 2012 r. Znak: ... w sprawie opodatkowania dochodów niebędącego komplementariuszem akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej z tytułu udziału w zyskach spółki komandytowo-akcyjnej, stwierdzając, że „Zatem z datą podjęcia uchwały przez walne zgromadzenie spółki komandytowo-akcyjnej o wypłacie dywidendy albo – jeżeli określony został dzień dywidendy – w tym dniu, przychód akcjonariusza z tytułu udziału w zysku takiej spółki staje się jego przychodem należnym, podlegającym z tą datą – stosownie do art. 5 updop oraz art. 5b ust. 2 i art. 8 updof – połączeniu z pozostałymi przychodami, o których mowa w art. 12 updop oraz art. 10 ust. 1 pkt 3 updof. Stosownie więc do przepisów obu tych ustaw – kwota przyznanej przez walne zgromadzenie SKA akcjonariuszowi (osobie fizycznej, osobie prawnej) dywidendy, na podstawie uchwały o podziale zysku tej spółki, stanowi przychód z działalności gospodarczej, od którego należy odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy, stosownie do art. 25 updop oraz art. 44 ust. 1 pkt 1 updof za miesiąc, w którym go uzyskano. Jeżeli podatnik oprócz ww. przychodu uzyskuje także inne przychody z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, przyznana dywidenda zwiększać zatem będzie wysokość należnej zaliczki na podatek dochodowy za miesiąc, w którym podjęta została uchwała o wypłacie dywidendy akcjonariuszom spółki komandytowo-akcyjnej (albo w którym został określony „dzień dywidendy”)”.

Wnioskodawca wskazał, że przedmiotem zapytania nie jest ustalenie czy za moment powstania przychodu względem dywidendy wypłacanej przez SKA będzie moment dokonania wypłaty dywidendy czy też moment podjęcia odpowiedniej uchwały o podziale zysku oraz czy akcjonariusz będzie zobowiązany do zapłaty zaliczki na podatek dochodowy w momencie podjęcia stosownej uchwały. Wnioskodawca pragnie potwierdzić jedynie, że nie powstanie przychód do opodatkowania po jego stronie w związku z otrzymaniem przez SKA udziałów w spółce z o.o. w zamian za wkład niepieniężny.

Wobec powyższego należy stwierdzić, że wszelkie zdarzenia gospodarcze mające miejsce w SKA do czasu podziału zysków nie spowodują dla akcjonariusza SKA jakim jest wnioskodawca obowiązku rozpoznania przychodu podatkowego. W konsekwencji po stronie wnioskodawcy nie powstanie przychód do opodatkowania w związku z dokonaniem przez SKA wkładu niepieniężnego znaku towarowego do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Przy czym przychód podatkowy powstanie dla wnioskodawcy w przypadku gdyby nastąpił podział zysków (dywidendy) przez SKA.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam, co następuje:

W myśl art. 125 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1030), spółką komandytowo-akcyjną jest spółka osobowa mająca na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a co najmniej jeden wspólnik jest akcjonariuszem. Komplementariusz oraz akcjonariusz uczestniczą w zysku spółki proporcjonalnie do ich wkładów wniesionych do spółki, chyba że statut stanowi inaczej (art. 147 § 1 Kodeksu spółek handlowych).

Spółki osobowe nie posiadają osobowości prawnej. Dochody spółek osobowych nie stanowią zatem odrębnego przedmiotu opodatkowania. Opodatkowaniu podlegają natomiast dochody poszczególnych wspólników spółki osobowej.

Ponadto podkreślić należy, że na gruncie prawa podatkowego obowiązki akcjonariusza w spółce komandytowo-akcyjnej kształtowane są odrębnie od obowiązków akcjonariusza w spółce akcyjnej. Spółkę komandytowo-akcyjną pomimo zbieżności w wielu elementach ze spółką akcyjną odróżnia od niej brak osobowości prawnej. Wynika to bezpośrednio z art. 4 § 1 pkt 1 oraz art. 125 Kodeksu spółek handlowych. Spółka komandytowo-akcyjna, jako spółka osobowa nie podlega także podatkowi dochodowemu od osób prawnych – zgodnie z art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.).

Sposób opodatkowania dochodu z udziału w spółce osobowej uzależniony jest od cywilnoprawnego statusu danego wspólnika. Jeżeli wspólnikiem (w tym akcjonariuszem) spółki komandytowo-akcyjnej jest osoba fizyczna, to dochód z udziału w tej spółce będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

I tak w myśl art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe. Zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat (art. 8 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy).

Zauważyć należy, że zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, odrębnymi źródłami przychodów są określone w pkt 3 i 7 tego przepisu:

  • pozarolnicza działalność gospodarcza,
  • kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

Zgodnie z art. 5a pkt 6 ww. ustawy, ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej oznacza to działalność zarobkową:

  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

-prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Stosownie natomiast do treści art. 5b ust. 2 ww. ustawy, jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą, w rozumieniu art. 5a pkt 6 tej ustawy, prowadzi spółka niemająca osobowości prawnej, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolnicza działalność gospodarcza).

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolniczej działalności gospodarczej), uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Nie dotyczy to jednak wszystkich dochodów. Odrębnym od działalności gospodarczej źródłem przychodów są bowiem kapitały pieniężne. Przychody uzyskane z tego źródła nie będą stanowić przychodów z działalności gospodarczej, lecz kwalifikowane będą jako samodzielne źródło.

Zatem jeżeli ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych zalicza określony przychód do innego źródła niż pozarolnicza działalność gospodarcza, przychód ten stanowi przychód z tego źródła, a nie przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, niezależnie od tego, czy zdarzenie, które powodujące powstanie tego przychodu ma związek z działalnością gospodarczą.

Jak wskazuje art. 17 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny.

Z treści tego przepisu wynika, że ustawodawca wiąże określone skutki prawne w podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie objęcia udziałów w zamian za wkład niepieniężny (aport) po stronie podmiotów wnoszących wkład. Gdy podmiot wnosi do spółki kapitałowej (z o.o. lub akcyjnej) wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, osiąga w związku z tą operacją przychód. Jest nim nominalna wartość udziałów (akcji) objętych w zamian za wkład niepieniężny.

W myśl art. 17 ust. 1a pkt 9 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychód, określony w ust. 1 pkt 9 tego artykułu, powstaje w dniu:

  1. zarejestrowania spółki albo,
  2. wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki, albo
  3. wydania dokumentów akcji, jeżeli objęcie akcji jest związane z warunkowym podwyższeniem kapitału zakładowego.

Stosownie do art. 30b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.

Natomiast zgodnie z art. 30b ust. 2 pkt 5 ww. ustawy dochodem, o którym mowa w ust. 1, jest różnica pomiędzy wartością nominalną objętych udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część a kosztami uzyskania przychodów określonymi na podstawie art. 22 ust. 1e – osiągnięta w roku podatkowym.

Na podatniku, który uzyskał dochód (poniósł stratę) z kapitałów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30b ciąży obowiązek złożenia we właściwym urzędzie skarbowym zeznania według ustalonego wzoru (formularz PIT-38), w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym (art. 45 ust. 1a pkt 1 cyt. ustawy). W tym samym terminie dokonuje się też wpłaty należnego podatku wynikającego z zeznania (art. 45 ust. 4 pkt 2 ww. ustawy).

W myśl powołanych wyżej przepisów oraz przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego stwierdzić należy, że przychód z tytułu objęcia udziałów w spółce z o.o. będzie opodatkowany 19% podatkiem dochodowym na zasadach, o których mowa w art. 30b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jako przychód z kapitałów pieniężnych, a wnioskodawca jako akcjonariusz spółki komandytowo-akcyjnej zobowiązany będzie do jego wykazania w zeznaniu PIT-38 składanym w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, w którym uzyska ten przychód. Momentem, w którym wskazany wyżej przychód powstanie po stronie akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej będzie dzień zarejestrowania spółki albo wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki.

Określając skutki w przypadku objęcia przez spółkę komandytowo-akcyjną, w której wnioskodawca jest akcjonariuszem udziałów w spółce kapitałowej w zamian za wkład niepieniężny inny niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część nie można tracić z pola widzenia cytowanego wcześniej art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W świetle treści tego przepisu, w przypadku objęcia przez spółkę komandytowo-akcyjną, w której wnioskodawca jest akcjonariuszem udziałów w spółce kapitałowej w zamian za wkład niepieniężny inny niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, to wspólnicy tej spółki uzyskują przychód, a więc także wspólnik, który jest akcjonariuszem spółki komandytowo-akcyjnej. Tym samym w przypadku objęcia przez spółkę komandytowo-akcyjną, w której wnioskodawca jest akcjonariuszem udziałów w spółce kapitałowej w zamian za wkład niepieniężny inny niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, to wspólnicy tej spółki uzyskują przychód, a więc także wspólnik, który jest akcjonariuszem spółki komandytowo-akcyjnej.

Organ podatkowy nie może zatem zgodzić się z wnioskodawcą, że w przypadku gdy spółka komandytowo-akcyjna obejmie udziały w spółce kapitałowej w zamian za wkład niepieniężny inny niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, wnioskodawca nie będzie zobowiązany do rozpoznania przychodu, a przychód po jego stronie – jako akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej powstanie dopiero w przypadku, w którym nastąpi wypłata na jego rzecz dywidendy, rozumianej jako udział w zysku spółki komandytowo-akcyjnej powstały z działalności gospodarczej tej spółki.

Wbrew twierdzeniom wnioskodawcy przychód z tytułu objęcia udziałów w spółce z o.o. nie jest przychodem podlegającym rozliczeniu przez spółkę komandytowo-akcyjną w ramach działalności gospodarczej, lecz stanowi przychód z kapitałów pieniężnych podlegający opodatkowaniu u poszczególnych wspólników spółki osobowej. W związku z powyższymi okolicznościami uzyskany przez wnioskodawcę przychód z tytułu objęcia udziałów w spółce z o.o. nie powinien być kumulowany z pozostałymi przychodami wypracowanymi przez niego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Przychód z kapitałów pieniężnych powstanie u wnioskodawcy proporcjonalnie do jego udziału w zysku spółki, niezależnie od przychodu z tytułu dywidendy. Kapitały pieniężne są bowiem odrębnym źródłem przychodu od przychodu z działalności gospodarczej prowadzonej przez spółkę komandytowo-akcyjną, z tytułu której akcjonariuszowi wypłacana jest dywidenda.

Odnosząc się do powołanej przez wnioskodawcę interpretacji ogólnej Ministra Finansów z dnia 11 maja 2012 r. należy stwierdzić, że nie jest prawdą aby Ministerstwo Finansów w interpretacji tej potwierdziło, że jedynym przychodem akcjonariusza w spółce komandytowo-akcyjnej jest dywidenda stanowiąca przychód z działalności gospodarczej. Ministerstwo Finansów stwierdziło jedynie kiedy powstaje u akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej przychód z dywidendy, nie wypowiadając się jednocześnie na temat dochodów z innych niż działalność gospodarcza źródeł.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj