Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB2/436-193/11/TJ
z 22 lutego 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB2/436-193/11/TJ
Data
2012.02.22



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Czynności podlegające opodatkowaniu


Słowa kluczowe
aport
spółka komandytowa
spółka osobowa
spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
zmiana umowy spółki


Istota interpretacji
opodatkowanie zmiany umowy spółki osobowej



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku złożonym w dniu 30 listopada 2011 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania wniesienia aportu do spółki osobowej – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 30 listopada 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania wniesienia aportu do spółki osobowej.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca (Sp. z o.o.) zamierza przeprowadzić restrukturyzację działalności poprzez wyodrębnienie rodzajów działalności i prowadzenie ich przez odrębne podmioty. W przyszłości możliwa będzie sytuacja, że wraz z dwiema osobami fizycznymi, będącymi jednocześnie wspólnikami Wnioskodawcy, zawiąże spółkę komandytową. Wspólnikami spółki (komandytariuszami) będą osoby fizyczne (wszyscy wspólnicy Spółki z o.o.), natomiast komplemetariuszem będzie Spółka z o.o. Tytułem aportu Spółka z o.o. wniesie aport w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa, tj. hotel wraz z restauracją i częścią SPA, w tym nieruchomość zabudowaną budynkiem hotelowym wraz z pełnym wyposażeniem. Hotel stanowi organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych. Wyodrębnione składniki majątku są przeznaczone do realizacji konkretnego zadania gospodarczego, jakim jest działalność w zakresie szeroko rozumianych usług hotelarsko-gastronomicznych. Posiada on aktywa trwałe, obrotowe, a także czynnik ludzki w postaci kadry pracowniczej. W skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa wchodzą: budynek, maszyny, urządzenia, środki transportu, wartości materialne i prawa, zapasy, środki pieniężne niezbędne do samodzielnego funkcjonowania zakładu, należności i zobowiązania. Wnioskodawca wyjaśnia również, że oprócz działalności hotelowej prowadzi inne rodzaje działalności. Hotel znajduje się w odrębnej nieruchomości, która będąc jego własnością, służy wyłącznie dla tego rodzaju działalności. Dla potrzeb wewnętrznych Spółki są wydzielone przychody, koszty, jak również wyposażenie i środki trwałe służące do tej działalności. To samo dotyczy pracowników.


Wobec powyższego zadano następujące pytanie:


Czy transakcja wniesienia aportu w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa – hotelu Wnioskodawcy – do spółki komandytowej będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych...


Zdaniem Wnioskodawcy, z art. 1 ust. 1 pkt 2 w zw. z ust. 1 pkt 1 lit. k) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają także zmiany umów spółek, o ile powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania. Podstawą opodatkowania przy zawarciu umowy – jest wartość wkładów, a przy wniesieniu lub podwyższeniu wkładów do spółki osobowej – wartość wkładów powiększających majątek spółki (art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. a) i lit. b) ustawy). Wnioskodawca wskazuje jednak, że obowiązek podatkowy nie będzie ciążył na wspólniku wnoszącym aport, ale na spółce, co wywodzi z brzmienia art. 4 pkt 9 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Wyjaśnia również, że dla wnoszącego aport przedmiotowa czynność nie wywrze żadnych skutków. Natomiast spółka komandytowa zobowiązana będzie do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych w wysokości 0,5% podstawy.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


W myśl art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 ze zm.) podatkowi temu podlegają:


  1. następujące czynności cywilnoprawne:
    1. umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,
    2. umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku,
    3. (uchylona),
    4. umowy darowizny - w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,
    5. umowy dożywocia,
    6. umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności - w części dotyczącej spłat lub dopłat,
    7. (uchylona),
    8. ustanowienie hipoteki,
    9. ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,
    10. umowy depozytu nieprawidłowego,
    11. umowy spółki;
  2. zmiany umów wymienionych w pkt 1, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4;
  3. orzeczenia sądów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne, jak czynności cywilnoprawne wymienione w pkt 1 lub 2.


Zgodnie z art. 1 ust. 2 pkt. 1 ww. ustawy przepisy ustawy o umowie spółki i jej zmianie - stosuje się odpowiednio do aktów założycielskich spółek, statutów spółek i ich zmiany. Natomiast stosownie do ust. 5 pkt 1 , w przypadku spółki osobowej, umowa spółki oraz jej zmiana podlega podatkowi, jeżeli w chwili dokonania czynności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znajduje się siedziba tej spółki.

Pojęcie spółki osobowej wyjaśnione zostało w art. 1a pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, zgodnie z którego treścią użyte w ustawie określenie spółka osobowa oznacza spółkę: cywilną, jawną, partnerską, komandytową lub komandytowo-akcyjną.

Z treści wniosku wynika, że Wnioskodawca – Sp. z o.o. – zamierza przeprowadzić restrukturyzację prowadzonej działalności poprzez wyodrębnienie jej rodzajów i przekazanie do prowadzenia poprzez odrębne podmioty. W przyszłości możliwa będzie sytuacja utworzenia przez Wnioskodawcę i jego dwóch wspólników spółki komandytowej. Komandytariuszami spółki będą osoby fizyczne – wspólnicy Wnioskodawcy, a komplemetariuszem Wnioskodawca. Tytułem wkładu do spółki komandytowej zostanie wniesiona przez Wnioskodawcę zorganizowana część jego przedsiębiorstwa – hotel wraz z restauracją i częścią SPA, w tym nieruchomość zabudowana budynkiem hotelowym wraz z pełnym wyposażeniem. W związku z powyższym Wnioskodawca wniósł o potwierdzenie, czy transakcja wniesienia aportu w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa – hotelu Wnioskodawcy – do spółki komandytowej będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Odnosząc się do tak przedstawionego stanu faktycznego, jak również zadanego pytania wyjaśnić należy, że wniesienie aportu do spółki jako czynność czysto techniczna, będąca następstwem zawarcia lub zmiany umowy spółki, jest czynnością wtórną do faktu zawarcia umowy spółki i jako czynność nie wymieniona w art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie mieści się w zamkniętym katalogu czynności objętych opodatkowaniem podatkiem od czynności cywilnoprawnych. W związku z tym nie podlega ona opodatkowaniu tym podatkiem.

Należy jednak wskazać, iż w przedstawionej we wniosku sytuacji opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, co wynika z zacytowanego art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) podlegać będzie umowa spółki.

W przypadku więc zawarcia umowy spółki komandytowej, obowiązek podatkowy na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych powstanie z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej. Obowiązek taki, co wynika wprost art. 4 pkt 9 ww. przy umowie spółki cywilnej – ciąży na wspólnikach, a przy pozostałych umowach spółki - na spółce.

Natomiast podstawę opodatkowania, stosownie do art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. a) przy zawarciu umowy spółki stanowić będzie wartość wkładów do spółki osobowej. Z kolei stawka podatku w przypadku umowy spółki określona została w art. 7 ust. 1 pkt 9 i wynosi ona 0,5%.

Reasumując, w opisanej we wniosku sytuacji, obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych powstanie w związku z zawarciem umowy spółki komandytowej, a nie na skutek wniesienia aportu, czy też zmiany umowy spółki. Z planowaną czynnością, dla Wnioskodawcy, nie będą wiązać się żadne obowiązki wynikające z ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, gdyż, zgodnie z treścią art. 4 pkt 9 ustawy, obowiązek podatkowy z tego tytułu ciążył będzie na nowopowstałej spółce komandytowej.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj