Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB1/415-849/13/PSZ
z 15 października 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 25 lipca 2013 r. (data wpływu 31 lipca 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie momentu dokonywania korekty przychodów - jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 31 lipca 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie momentu dokonywania korekty przychodów.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Jest Pan wspólnikiem spółki cywilnej zajmującej się sprzedażą hurtową i detaliczną materiałów budowlanych. Spółka istnieje od 2011 roku, jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Spółka opodatkowana jest na zasadach ogólnych - podatkowa księga przychodów i rozchodów - metoda kasowa.

Sprzedaż dokonywaną na rzecz osób fizycznych dokumentuje Pan na kasie fiskalnej, natomiast sprzedaż dla firm dokumentowana jest fakturą VAT. Specyfika branży wymusza od Spółki zabezpieczenia swoich interesów poprzez pobieranie zaliczek od klientów, które są rejestrowane w kasie fiskalnej (osoby fizyczne) lub poprzez wystawienie faktury (firmy). Całość dokonywanej sprzedaży wykazywana jest także w miesięcznym raporcie sprzedaży generowanym przez program do fakturowania (powiązany bezpośrednio z magazynem). W raporcie tym wykazana jest każda poszczególna operacja sprzedaży (nawet pojedyncze paragony). Na koniec zestawienia jest podsumowanie kwot do celów deklaracji VAT-7 oraz do celów podatku dochodowego - kwoty te zawsze różnią się od siebie ze względu na to, że program automatycznie odejmuje kwoty wpłaconych i rozliczonych zaliczek w danym okresie. Dodaje Pan, że sumy miesięczne generowane przez program zawsze są zgodne z faktycznie osiągniętym obrotem.

Miesięcznie Spółka wystawa około 450-600 dokumentów ewidencjonujących sprzedaż, z czego kilkanaście/kilkadziesiąt to korekty sprzedaży.

Poza wspomnianą spółką cywilną prowadzi Pan (podobnie wspólnik) inne jednoosobowe firmy. Na koniec miesiąca każdy ze wspólników łączy dochody ze spółki z dochodami z indywidualnej działalności.

Na mocy zawartych umów, jak również na mocy prawa zwyczajowego, odbiorcy mają prawo do zwrotu zakupionych materiałów budowlanych (pod warunkiem, że nie zostały uszkodzone ani nie straciły swoich właściwości) przy czym czas, w jakim można dokonać zwrotu nie jest jednoznacznie określony. Może to być zarówno kilka miesięcy jak i dwa lata. Spółka dokumentuje otrzymane zwroty wystawiając faktury korygujące. Korekta sprzedaży jest wynikiem działań niezależnych od spółki. Na podstawie wystawionych faktur korygujących potwierdzonych datą i podpisem kontrahenta Spółka dokonuje pomniejszenia przychodu w momencie wystąpienia zdarzenia - zwrotu towaru oraz zwrotu pieniędzy, czyli w dacie potwierdzenia przez kontrahenta faktur korygujących (zazwyczaj data wystawienia korekty i data zdarzenia są takie same).


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy prawidłowo dokonywane jest pomniejszenie przychodu w momencie wystawienia faktury korygującej?


Zdaniem Wnioskodawcy, postępuje on właściwie korygując przychód „na bieżąco”, ponieważ w dacie sprzedaży pierwotnej otrzymano zapłatę i przychód został ustalony na tamtą chwilę prawidłowo. Dopiero w dniu zwrotu towaru ulega zmniejszeniu przychód ze sprzedaży - od dnia sprzedaży pierwotnej do momentu zwrotu towaru Spółka dysponowała posiadanymi pieniędzmi, a nie dysponowała sprzedanym towarem. W momencie korekty Spółka otrzymuje towar i oddaje należny kontrahentowi zwrot gotówki.

Wskazuje Pan, że w interpretacjach Izb wskazuje się podatnikom, że powinni dokonać korekty „wstecz” odnosząc się do daty pierwotnego zdarzenia.


Taki stan rzeczy byłby dla wspólników spółki dość uciążliwy ze względu na to, że:


  1. każdy ze wspólników łączy dochody uzyskane w Spółce z dochodami z innych działalności,
  2. transakcji dokumentujących zwrot zakupionego wcześniej towaru jest w każdym miesiącu od kilkunastu do kilkudziesięciu w związku z czym wspólnicy zmuszeni byliby co miesiąc do korygowania zeznania rocznego każdego ze wspólników,
  3. rejestr sprzedaży wykazuje faktury korygujące pod datą ich wystawienia. W końcowym podsumowaniu miesiąca zarówno kwoty netto jak i kwota podatku VAT wynikające z korekt są odejmowane automatycznie od obrotu miesiąca, w którym są wystawione. Wspólnicy nie mają możliwości modyfikacji programu w taki sposób, aby podatek VAT rozliczany był w miesiącu wystawienia korekty a kwota netto w miesiącu wystawienia faktury pierwotnej.


Wspólnicy musieliby dokonywać ręcznego odejmowania kwot netto w ilościach wskazanych w pkt 2.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.


Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolniczej działalności gospodarczej), uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.


W myśl art. 14 ust. 1c ww. ustawy, za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 1, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 1e, 1h i 1i, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:


  1. wystawienia faktury albo
  2. uregulowania należności.


Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż jest Pan wspólnikiem spółki cywilnej zajmującej się sprzedażą hurtową i detaliczną materiałów budowlanych. Na podstawie umów, jak również na mocy prawa zwyczajowego odbiorcy mają prawo do zwrotu zakupionych materiałów budowlanych (pod warunkiem, że nie zostały uszkodzone ani nie straciły swoich właściwości) przy czym czas, w jakim można dokonać zwrotu nie jest jednoznacznie określony. Spółka dokumentuje otrzymane zwroty wystawiając faktury korygujące. Na podstawie wystawionych faktur korygujących potwierdzonych datą i podpisem kontrahenta Spółka dokonuje pomniejszenia przychodu w momencie wystąpienia zdarzenia - zwrotu towaru oraz zwrotu pieniędzy, czyli w dacie potwierdzenia przez kontrahenta faktur korygujących (zazwyczaj data wystawienia korekty i data zdarzenia są takie same).

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera przepisów regulujących zasady dokonywania korekty przychodów. Nie zawiera także uregulowań dotyczących momentu powiększenia (zmniejszenia) przychodów, tj. wskazujących czy przychód powiększa się (pomniejsza) w dacie wystawienia faktury korygującej (na bieżąco), czy też w dacie powstania przychodu należnego. Zauważyć jednak należy, iż faktura korygująca nie dokumentuje odrębnego, niezależnego zdarzenia gospodarczego, lecz odnosi się ściśle do stanu zaistniałego w przeszłości. Późniejsze wystawienie faktury korygującej nie powoduje bowiem zmiany daty powstania przychodu, wpływa jedynie na jego wysokość. Punktem odniesienia do faktury korygującej jest zatem faktura pierwotna.

Należy przy tym podkreślić, iż faktura stanowi dowód księgowy będący podstawą ujmowania w księgach rachunkowych przychodu należnego oraz wskazuje na wielkość i wartość sprzedaży. Powinna więc potwierdzić jednoznacznie wartość transakcji. Natomiast faktury korygujące tę wartość korygują. Przychód należny wskazany na fakturze może być zatem korygowany przez wystawienie faktury korygującej. Faktura korygująca odnosi się więc do konkretnej faktury sprzedaży.

W konsekwencji istnieje konieczność dokonania korekty przychodu należnego oraz jego pochodnych (dochód, należny podatek).

Przy czym, korekta przychodu należnego, wynikająca z korekty wystawionych faktur, winna zostać dokonana wstecz, do okresu zaewidencjonowania faktury pierwotnej. Jak już wskazano wystawione faktury pierwotne nieprawidłowo dokumentują stan faktyczny (nienależny przychód), a korekty nie generują nowego momentu powstania przychodu, lecz odnoszą się do przychodu uprzednio wykazanego. Nieprawidłowości te powinny zatem zostać skorygowane w okresie sprawozdawczym, w którym pierwotnie wykazano przychód.

Natomiast wskazane we wniosku uciążliwości techniczne związane z dokonywaniem korekty przychodów we wskazany sposób, nie mogą zostać uznane za uprawniające do korekty przychodów „na bieżąco”. Jak wykazano ten sposób dokonywania korekty nie jest właściwy.

Końcowo należy wskazać, że zgodnie z art. 8 ust. 1 ww. ustawy, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

Zasady wyrażane w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczenia kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat (art. 8 ust. 2 pkt 1 cyt. ustawy).


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj