Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi
IPTPB1/415-485/13-2/AG
z 15 października 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112 poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 9 lipca 2013 r. (data wpływu 19 lipca 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie momentu powstania przychodu z tytułu premii otrzymanej przez agenta ubezpieczeniowego – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 lipca 2013 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie momentu powstania przychodu z tytułu premii otrzymanej przez agenta ubezpieczeniowego.

We wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą sklasyfikowaną według PKD jako działalność agentów i brokerów ubezpieczeniowych (PKD 66.22.Z). Rozlicza się na zasadach ogólnych i prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów. Nie jest podatnikiem VAT (art. 43 ust. 1 pkt 37 ustawy o podatku od towarów i usług). Wykonuje swoją działalność tylko na rzecz jednej firmy ubezpieczeniowej. Współpraca odbywa się na zasadzie umowy agencyjnej. Z tytułu umowy agencyjnej Wnioskodawca otrzymuje prowizję, wypłacaną za przyjęty miesięczny okres rozliczeniowy. Wypłata następuje do 10 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni. Podstawą wypłaty prowizji jest nota prowizyjna sporządzona przez firmę ubezpieczeniową. Notę Wnioskodawca otrzymuje w ciągu 7 dni od jej sporządzenia. Przychód z tytułu prowizji ujmuje w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego, zgodnie z art. 14 ust. 1e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, niezależnie kiedy otrzyma ją na konto. Poza wynagrodzeniem prowizyjnym, Wnioskodawca otrzymuje wynagrodzenie dodatkowe, między innymi premie za realizację celu premiowego, jak również premie ryczałtowe.

W grudniu 2012 r., ale po 20 dniu tego miesiąca, Wnioskodawca otrzymał drogą mailową informację z firmy ubezpieczeniowej, że za listopad 2012 r. uzyskał premię za realizację celu premiowego. Sporządził ją Kierownik Sprzedaży. Powyższa premia wypłacana została dopiero w styczniu 2013 r. Opierając się na interpretacji indywidualnej wydanej innemu podatnikowi w takiej samej sprawie (.., wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu), Wnioskodawca zaliczył ją do przychodów z działalności gospodarczej w styczniu 2013 r., zgodnie z datą jej wpływu na Jego konto bankowe.

Zasady i warunki uzyskania przez agenta wynagrodzenia dodatkowego określa załącznik nr 11 do umowy agencyjnej. Zgodnie z § 2 powyższego załącznika, cel premiowy, to określona przez firmę ubezpieczeniową, do uzyskania przez agenta w danym miesiącu, wysokość składki przypisanej z umów ubezpieczenia.

Zgodnie z § 3 tego załącznika, premia za realizację celu premiowego jest premią miesięczną i może otrzymać ją agent po spełnieniu warunków:

  1. przyjęcie przez agenta ustalonego przez firmę ubezpieczeniową na dany miesiąc celu premiowego oraz
  2. wykonanie przez agenta celu premiowego, o którym nowa wyżej, na poziomie nie niższym niż 100%.

Cel premiowy przekazywany jest agentowi najpóźniej 30 dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, którego cel premiowy dotyczy.

W aneksie określono wzór naliczania prowizji, jednakże jej samodzielne obliczenie byłoby szacunkowe, albowiem na jej wysokość wpływają, np. storna, co do których agent nie posiada informacji.

Po ukazaniu się ogólnej interpretacji Ministra Finansów z 27 listopada 2012 r., (…..) uznającej premie pieniężne z tytułu osiągnięcia określonej wielkości sprzedaży za rabat, Wnioskodawca dokonał korekty zapisów w księdze przychodów i rozchodów, i zaliczył otrzymaną premię do listopada 2012 r.

Ostatecznie premia za listopad 2012 r., zgodnie z informacją otrzymaną pod koniec grudnia 2012 r., wpłynęła na konto bankowe w styczniu 2013 r., została ujęta w księdze za listopad 2012 r. Wnioskodawca dopłacił podatek dochodowy za listopad 2012 r. z odsetkami.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Jaka jest data powstania przychodu, pod którą należy ujmować przychód z premii uzyskanej za realizację celu premiowego w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w danym stanie faktycznym: czy będzie to ostatni dzień listopada 2012 r., czy też data z grudniowa 2012 r., zgodnie z datą informacji dla agenta, czy też data faktycznego otrzymania premii na konto, tj. styczeń 2013 r.?

Zdaniem Wnioskodawcy, datą, pod jaką należy ująć w księdze przychodów i rozchodów otrzymaną premię za realizacje celu premiowego jest data wpływu premii na konto bankowe. Ma tu zastosowanie art. 14 ust. 1i ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który mówi że w przypadku otrzymania przychodu z działalności gospodarczej, do którego nie stosuje się ust. 1c, 1e, 1h, za datę powstania przychodu uznaje się dzień otrzymania zapłaty.

Na poparcie swojego stanowiska Wnioskodawca przytacza interpretację indywidualną wydaną w takiej samej sprawie Nr ….., według której ujmowanie premii do wstecznych miesięcy, jest bardzo uciążliwe, powoduje konieczność dokonywania korekty zapisów, ponownego wyliczania podatku dochodowego i dopłacania go z odsetkami.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.), za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Stosownie do przepisu art. 14 ust. 1c wymienionej ustawy, za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 1, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 1e, 1h i 1i, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

  1. wystawienia faktury albo
  2. uregulowania należności.

Cytowany wyżej przepis ustanawia ogólną zasadą ustalania przychodu związanego z działalnością gospodarczą, według której datą powstania przychodu należnego jest dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego, wykonania usługi lub jej częściowego wykonania.

Wyjątek od tak skonstruowanej zasady wprowadza przepis art. 14 ust. 1e, 1h oraz 1i ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W myśl art. 14 ust. 1e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli strony ustalą, że usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku.

Stosownie do art. 14 ust. 1h ww. ustawy, przepis ust. 1e stosuje się odpowiednio do dostawy energii elektrycznej i cieplnej oraz gazu przewodowego.

Przepis art. 14 ust. 1i powyższej ustawy stanowi, że w przypadku otrzymania przychodu z działalności gospodarczej, do którego nie stosuje się ust. 1c, 1e i 1h, za datę powstania przychodu uznaje się dzień otrzymania zapłaty.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą sklasyfikowaną jako działalność agentów i brokerów ubezpieczeniowych. Usługi wykonuje tylko na rzecz jednej firmy ubezpieczeniowej. Współpraca odbywa się na zasadzie umowy agencyjnej. Z tytułu umowy agencyjnej Wnioskodawca otrzymuje prowizję, wypłacaną za przyjęty miesięczny okres rozliczeniowy. Poza wynagrodzeniem prowizyjnym, otrzymuje również wynagrodzenie dodatkowe, między innymi premie za realizację celu premiowego, jak również premie ryczałtowe. W grudniu 2012 r., otrzymał informację z firmy ubezpieczeniowej, że za listopad 2012 r. uzyskał premię za realizację celu premiowego. Przy czym powyższa premia wypłacana została w styczniu 2013 r.

Premia za realizację celu premiowego jest premią miesięczną i może otrzymać ją agent po spełnieniu następujących warunków: przyjęciu ustalonego przez firmę ubezpieczeniową na dany miesiąc celu premiowego oraz wykonaniu celu premiowego, o którym nowa wyżej, na poziomie nie niższym niż 100%. Przy czym cel premiowy, to zgodnie z § 2 powyższego załącznika, określona przez firmę ubezpieczeniową, do uzyskania przez agenta w danym miesiącu, wysokość składki przypisanej z umów ubezpieczenia.

Z powyższych informacji wynika, że nie mamy do czynienia z sytuacją, do której mogłyby mieć zastosowanie rozwiązania zawarte w art. 14 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przekroczenie przez Wnioskodawcę określonego poziomu sprzedaży nie oznacza bowiem, iż świadczył On jakąkolwiek dodatkową usługę na rzecz firmy ubezpieczeniowej. Nie jest również w tym przypadku możliwe przyjęcie, że usługa rozliczana jest w okresach rozliczeniowych, który to okres określony został w umowie lub fakturze rozliczeniowej. Zawarta z firmą ubezpieczeniową umowa wskazuje, że premia za osiągniecie celu premiowego ma charakter nagrody. Ww. firma premiuje określone i pożądane z jej punktu widzenia zachowania. Powyższe pozwala na określenie momentu powstania przychodu z tytułu przyznania i wypłaty ww. premii zgodnie z cytowanym powyżej art. 14 ust. 1i ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zauważyć należy, że premia ta nie ma ścisłego związku z żadną konkretną dostawą i bez zrealizowania tejże dostawy nie zostałaby przyznana. Nie jest zatem możliwe uznanie ww. premii za rabat.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz powołane wyżej przepisy prawa stwierdzić należy, że wypłacona przez firmę ubezpieczeniową premia za osiągniecie przez Wnioskodawcę celu premiowego w listopadzie 2012 r., o przyznaniu której zawiadomiony został w grudniu 2012 r., stanowi przychód w momencie otrzymania – w styczniu 2013 r., stosownie do art. 14 ust. 1i ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W dniu otrzymania winna zatem zostać ujęta w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj