Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi
IPTPB2/415-479/13-4/AK
z 15 października 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 15 lipca 2013 r. (data wpływu 16 lipca 2013 r.), uzupełnionym pismem z dnia 6 września 2013 r. (data wpływu 10 września 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania odpłatnego zbycia udziału w nieruchomościjest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 lipca 2013 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku od towarów i usług.

Wniosek nie spełniał wymogów określonych w art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.). Pismem z dnia 28 sierpnia 2013 r., znak IPTPB2/415-479/13-2/AK, IPTPP2/443-576/13-2/KW, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów na podstawie art. 169 § 1 w zw. z art. 14h Ordynacji podatkowej wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia. Wezwanie wysłano w dniu 29 sierpnia 2013 r. 2013 r. (skutecznie doręczono 2 września 2013 r.). W dniu 10 września 2013 r. do tut. Organu wpłynęła odpowiedź na ww. wezwanie (data nadania 9 września 2013 r.).

W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W 2008 r. zmarła matka Wnioskodawcy, właścicielka gruntu ok. 2 ha oraz zabudowań mieszkalnych. W 2011 r. uprawomocniło się postanowienie Sądu Rejonowego o tym, że spadek po zmarłej (w skład którego wchodzi grunt - ok. 2 ha oraz zabudowania) nabyły jej dzieci: w 1/3 (jednej trzeciej) części każde z nich.

Wójt Gminy decyzją z 2013 r. zatwierdził podział ww. nieruchomości o powierzchni ok. 2 ha na X działek, z których jedna została przeznaczona na poszerzenie istniejącej drogi i przeszła za odszkodowaniem na własność Gminy z dniem, w którym decyzja zatwierdzająca podział stała się ostateczna, tj. 2013 r.

Zgodnie z miejscowym planem ogólnym przestrzennego zagospodarowania Gminy zatwierdzonym Uchwałą nr Rady Gminy z 2003 r., zmienionym Uchwałą nr Rady Gminy z 2011 r. dzielona działka jest przeznaczona na tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej z usługami, tereny dróg publicznych – ulica dojazdowa.

Wnioskodawca mieszka w budynku należącym do jednej z wydzielonych działek. W najbliższym czasie tj. do końca 2013 r. zamierza wraz z pozostałymi spadkobiercami sprzedać cztery z ww. działek. Jednak jeżeli nie uda się tych działek sprzedać do końca tego roku, będą chcieli je sprzedać w 2014 r. Pozostałych działek Wnioskodawca i pozostali spadkobiercy nie zamierzają w chwili obecnej sprzedawać.

W odpowiedzi na pytania zawarte w wezwaniu do uzupełnienia wniosku Wnioskodawca informuje że:

  1. nie jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług,
  2. nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie obrotu nieruchomościami ani jakiejkolwiek innej działalności,
  3. nie posiada statusu rolnika ryczałtowego w rozumieniu art. 2 pkt 19 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm.),
  4. działki, które zamierza sprzedać nie są przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub umowy o podobnym charakterze,
  5. nie posiada innych niż wskazane we wniosku nieruchomości gruntowych przeznaczonych w przyszłości do sprzedaży,
  6. nie dokonał wcześniej sprzedaży innych gruntów,
  7. celem dokonania sprzedaży zamieścił bezpłatne ogłoszenie na portalu internetowym. Innych działań nie zamierza prowadzić,
  8. poza tym:
    1. nie dokonał uzbrojenia terenu,
    2. nie ogrodził wydzielonych działek,
    3. zamieścił bezpłatne ogłoszenie (zgodnie z punktem 7),
    4. nie występował o wydanie decyzji o warunkach zabudowy lub o zmianę w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.


W związku z powyższym zadano następujące pytania ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku.

  1. Czy zbycie przedmiotowych działek po dniu 31 grudnia 2013 r. będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych...
  2. Czy w odniesieniu do transakcji zbycia ww. działek Wnioskodawca będzie występował w charakterze podatnika podatku od towarów i usług...

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie nr 1. W pozostałym zakresie zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłem przychodu jest m.in. odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie. Moment nabycia jest określony datą śmierci spadkodawcy, która nastąpiła w dniu 1 marca 2008 r.

Jednocześnie z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie handlu nieruchomościami w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wobec czego zbycie przedmiotowych działek po dniu 31 grudnia 2013 r. nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych formułuje generalną zasadę, iż odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w podatku dochodowym. Jeżeli natomiast odpłatne zbycie nieruchomości następuje po upływie tego okresu, przychód z tego tytułu nie stanowi źródła przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Zatem, przychód z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości lub jej części oraz udziału w nieruchomości nie powstanie, jeżeli spełnione są łącznie dwa warunki:

  • odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej (nie stanowi przedmiotu działalności gospodarczej) oraz
  • zostało dokonane po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie.

W świetle powyższych przepisów, w przedmiotowej sprawie dla oceny skutków prawnopodatkowych w podatku dochodowym od osób fizycznych odpłatnego zbycia udziału w nieruchomości, istotne jest ustalenie daty i sposobu jej nabycia.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że w 2008 r. zmarła matka Wnioskodawcy, właścicielka gruntu ok. 2 ha oraz zabudowań mieszkalnych. W 2011 r. uprawomocniło się postanowienie Sądu Rejonowego o tym, że spadek po zmarłej (w skład którego wchodzi grunt - ok. 2 ha oraz zabudowania) nabyły jej dzieci: w 1/3 (jednej trzeciej) części każde z nich.

Wójt Gminy decyzją z 2013 r. zatwierdził podział ww. nieruchomości o powierzchni ok. 2 ha na X działek, z których jedna została przeznaczona na poszerzenie istniejącej drogi i przeszła za odszkodowaniem na własność Gminy z dniem, w którym decyzja zatwierdzająca podział stała się ostateczna, tj. 2013 r.

Zgodnie z miejscowym planem ogólnym przestrzennego zagospodarowania Gminy dzielona działka jest przeznaczona na tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej z usługami, tereny dróg publicznych – ulica dojazdowa.

Wnioskodawca mieszka w budynku należącym do jednej z wydzielonych działek. W najbliższym czasie tj. do końca 2013 r. zamierza wraz z pozostałymi spadkobiercami sprzedać cztery z ww. działek. Jednak jeżeli nie uda się tych działek sprzedać do końca tego roku, będą chcieli je sprzedać w 2014 r. Pozostałych działek Wnioskodawca i pozostali spadkobiercy nie zamierzają w chwili obecnej sprzedawać.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie precyzuje definicji „nabycie”, nie wskazując, czy ma to być nabycie odpłatne, czy nieodpłatne. Nie określa również, na podstawie jakiej czynności prawnej może nastąpić nabycie nieruchomości. Zatem pojęcie to należy rozumieć szeroko, tzn. że nabycie nieruchomości następuje z chwilą uzyskania prawa własności do nieruchomości, bez względu na charakter czynności prawnej, na podstawie której doszło do przysporzenia majątkowego w postaci własności rzeczy.

Zgodnie z art. 922 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz.93 ze zm.), spadek to prawa i obowiązki zmarłego wynikające ze stosunków cywilnoprawnych, które z chwilą jego śmierci przechodzą na następców prawnych.

W myśl art. 924 ww. ustawy, spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, natomiast spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku (art. 925 cyt. ustawy). Oznacza to, że z chwilą śmierci należące do spadkodawcy prawa i obowiązki stają się spadkiem, który podlega przepisom prawa spadkowego, a data śmierci (chwila śmierci) spadkodawcy (spadkodawców) ustala, kto staje się spadkobiercą oraz co wchodzi w skład masy spadkowej.

Zatem istotnym z punktu widzenia prawa jest dzień otwarcia spadku, czyli data śmierci spadkodawcy.

Mając na uwadze powyższe za datę nabycia udziału w nieruchomości, należy uznać datę śmierci spadkodawcy tj. 1 marca 2008 r.

Zatem, z dniem 31 grudnia 2013 r. upłynie okres 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego w którym nastąpiło nabycie udziału w nieruchomości. Zbycie przez Wnioskodawcę udziału w nieruchomości nabytego w 2008 r. (współwłasność spadkobierców) po tej dacie tj. po dniu 31 grudnia 2013 r., nie będzie stanowić źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z uwagi na upływ 5 lat, licząc od końca roku, w którym nastąpiło ich nabycie. Tym samym uzyskany z tego tytułu przychód nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych

Tut. Organ informuje, że zgodnie z art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. Nr 8, poz. 749 ze zm.) minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną).

Mając powyższe na względzie, należy stwierdzić, iż interpretacje prawa podatkowego wydaje się wyłącznie na pisemny wniosek zainteresowanego i tylko w jego indywidualnej sprawie.

Z uwagi na to, że wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczący opodatkowania przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia udziału w nieruchomości (działek) został złożony przez jednego ze współwłaścicieli nieruchomości zaznacza się, że niniejsza interpretacja nie wywiera skutku prawnego dla pozostałych współwłaścicieli (spadkobierców).

Do wniosku z dnia 15 lipca 2013 r. Wnioskodawca dołączył dokumenty (postanowienie, akt własności ziemi, decyzję). Wydając interpretację w trybie art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, Organ upoważniony nie przeprowadza postępowania dowodowego w związku z czym nie jest obowiązany ani uprawniony do oceny załączonych dokumentów, jest związany wyłącznie opisem stanu faktycznego przedstawionym przez wnioskodawcę i jego stanowiskiem.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj