Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB1/415-930/13-2/AG
z 10 września 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 9 sierpnia 2013 r. (data wpływu 16 sierpnia 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 sierpnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca zajmuje się prowadzeniem jednoosobowej działalności gospodarczej. Wpis do ewidencji działalności gospodarczej został wydany 1 lipca 2005 r. przez Urząd Miasta i obejmuje: produkcja sprzętu sportowego (PKD 32.30.Z), produkcja pozostałych wyrobów, gdzie indziej niesklasyfikowanych (PKD 32.99.Z), sprzedaż hurtowa niewyspecjalizowana (PKD 46.90.Z) i pozostała działalność usługowa, gdzie indziej niesklasyfikowana (PKD 96.09.Z).

Osiągane przez Wnioskodawcę przychody z tytułu prowadzonej działalności są opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Przeważającym rodzajem prowadzonej przez Zainteresowanego działalności gospodarczej jest głównie produkcja akcesoriów wędkarskich (między innymi główek jigowych). Produkcja główek jigowych zaczyna się od pierwszego etapu, którym jest wykonanie formy z aluminium (aluminium jest miękkie i przez to łatwe w obróbce, ale też nietrwałe). Następnie za pomocą frezów kulkowych i stożkowych Wnioskodawca uzyskuje kształty okrągłe lub kształt łezki, które są najbardziej popularne.

Wykonanie form o innych kształtach, których Wnioskodawca nie posiada, Zainteresowany zleca firmie zewnętrznej, gdyż w tym przypadku jest potrzebna elektrodrążarka. Kolejnym etapem procesu produkcyjnego jest nabicie na odpowiednio wcześniej przygotowany kształt cyfry oznaczającej wagę. Następnie w gotowej formie umieszczany jest haczyk, który jest zalewany uprzednio przygotowanym stopem. Po ostygnięciu wyjmowany jest odlew i odcina się główkę jigową od nadlewek. Następnie nożykiem lub cążkami usuwa się nierówności. Kolejny etap procesu produkcyjnego to przygotowanie główki do malowania (przy dużych rozmiarach główki należy najpierw zmatowić powierzchnię poprzez obsypanie piaskiem pod ciśnieniem, żeby farba lepiej przylegała i nie odpryskiwała, natomiast przy małych główkach nie jest to konieczne). Kolejnym krokiem jest nałożenie białego podkładu - zanurzeniowo, potem farby proszkowej - elektrostatycznie. Następnie trzeba produkt wygrzać w piekarniku z termoobiegiem w celu utwardzenia. Jeśli klient ma takie życzenie to domalowywane są imitacje rybich oczu. Następnie tak przygotowany wyrób gotowy w postaci główki jigowej jest pakowany i gotowy do sprzedaży. Analogiczny sposób produkcji dotyczy również produkowanych przez Wnioskodawcę ciężarków wędkarskich.

Przez Zainteresowanego produkowane są również agrafki z krętlikiem. Proces produkcji polega na wygięciu kształtu agrafki z jednego kawałka drutu węglowego i wyprażeniu ich w piecu celem nadania sprężystości.

Wnioskodawca zajmuje się również produkcją kiwoków podlodowych, które są wykonane ze sztucznego włókna lub szczeciny dzika, stalowego oczka, igielitowej rurki, kleju i farby.

Zainteresowany produkuje również przypon wolframowy, który jest wykonany z drutu stalowego.

Produkowane przez Wnioskodawcę akcesoria wędkarskie: główki jigowe, ciężarki wędkarskie, kiwok podlodowy, agrafka z krętlikiem, przypon wolframowy mieszczą się w grupowaniu: PKWiU 32.30.16,0 „Wędki i pozostały sprzęt wędkarski; przybory łowieckie lub strzeleckie, gdzie indziej niesklasyfikowane”.

Wykonanie główek jigowych z materiałów powierzonych jest opodatkowane przez Wnioskodawcę w chwili obecnej stawką 8,5%.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy do wytworzonego w wyżej opisany sposób wyrobu gotowego (główki jigowe oraz ciężarki wędkarskie), ale z materiałów własnych, Wnioskodawca ma prawo zastosować stawkę 5,5% od uzyskiwanych z tego tytułu przychodów?
  2. Czy Wnioskodawca ma również prawo zastosować stawkę 5,5 % od przychodów uzyskiwanych ze sprzedaży wyprodukowanych przez siebie agrafek z krętlikiem, kiwoków podlodowych oraz przyponów wolframowych?

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. a ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. ryczałt od przychodów z działalności wytwórczej wynosi 5,5% przychodów. Natomiast z działalności polegającej na wytwarzaniu przedmiotów (wyrobów) z materiału powierzonego przez zamawiającego ryczałt wynosi 8,5% przychodów (art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. f wyżej wymienionej ustawy). Art. 4 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. określa, że działalność wytwórcza to działalność, w wyniku której powstają nowe wyroby, w tym również sprzedaż wyrobów własnej produkcji, prowadzona przez podatnika.

Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne nie zawiera definicji „wytwarzania”, należy posłużyć się w tym przypadku definicją słownikową, zgodnie z którą „wytwarzać” to „produkować coś; tworząc wydzielać coś; powodować powstanie czegoś” (Słownik języka polskiego PWN, Warszawa 2002). Ponadto, użyte w treści art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy sformułowanie sprzedaży uprzednio nabytych towarów w stanie nieprzetworzonym oznacza sprzedaż produktów (towarów) bez zmiany ich substancji czy wyglądu, tj. bez ingerencji sprzedającego we właściwości fabryczne produktu, ponieważ zgodnie z definicją słownikową „przetwarzać” to „przerabiać, zmieniać coś, nadając inny kształt, wygląd, inną postać, formę; przekształcać, przeobrażać” (Słownik języka polskiego PWN, Warszawa 2002).

Przenosząc zaprezentowane przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne na grunt zaprezentowanego przez Wnioskodawcę procesu produkcyjnego akcesoriów wędkarskich, Zainteresowany uważa, że ma prawo zastosować stawkę podatku w wysokości 5,5% do osiąganych przez siebie przychodów. Wnioskodawca uważa również, że o zakwalifikowaniu Jego działalności gospodarczej do działalności wytwórczej decyduje m.in. końcowy efekt tej działalności, tj. powstanie z zakupionych czy wytworzonych materiałów nowego wyrobu - w omawianym przypadku akcesoriów wędkarskich (między innymi główki jigowe oraz ciężarki wędkarskie, agrafki z krętlikiem).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z brzmieniem art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.), ustawa ta reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Stosownie do art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”.

W myśl art. 5a pkt 6 ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej, oznacza to działalność zarobkową:

  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

– prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Należy jednak podkreślić, że u osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest od niewystąpienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ww. ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, gdzie w pkt 3 lit. e), jako jedną z przesłanek negatywnych uniemożliwiających korzystanie z opodatkowania w tej formie, ustawodawca wymienił świadczenie usług wymienionych w załączniku Nr 2 do ustawy.

Z przedstawionych we wniosku informacji wynika, że produkowane przez Wnioskodawcę akcesoria wędkarskie, których dotyczy pytanie, tj.: główki jigowe, ciężarki wędkarskie, kiwok podlodowy, agrafka z krętlikiem, przypon wolframowy mieszczą się w grupowaniu PKWiU 32.30.16,0 „Wędki i pozostały sprzęt wędkarski; przybory łowieckie lub strzeleckie, gdzie indziej niesklasyfikowane”.

W ww. załączniku Nr 2 do powołanej ustawy nie zostały wymienione czynności wskazane przez Wnioskodawcę, zatem ich wykonywanie nie wyklucza Zainteresowanego z możliwości opodatkowania osiąganych z tej działalności usług zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Przechodząc do ustalenia właściwej stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych przychodów osiąganych ze sprzedaży produkowanych przez Wnioskodawcę wyrobów, zauważyć należy co następuje.

W myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, działalność wytwórcza to działalność, w wyniku której powstają nowe wyroby, w tym również sprzedaż wyrobów własnej produkcji, prowadzoną przez podatnika.

Stosownie do treści art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. a) powołanej ustawy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 5,5% przychodów z działalności wytwórczej, robót budowlanych lub w zakresie przewozów ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton.

Natomiast zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. f) ww. ustawy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności polegającej na wytwarzaniu przedmiotów (wyrobów) z materiału powierzonego przez zamawiającego.

Wnioskodawca wskazał, że przeważającym rodzajem prowadzonej przez Niego działalności gospodarczej jest produkcja akcesoriów wędkarskich, która rozpoczyna się od pierwszego etapu.

Przenosząc wyżej wskazane przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne na grunt zaprezentowanego stanu faktycznego należy stwierdzić, że o zakwalifikowaniu działalności gospodarczej do działalności wytwórczej decyduje m.in. końcowy efekt tej działalności, tj. powstanie z zakupionych, czy wytworzonych materiałów nowego wyrobu. Jak wynika z treści wniosku, w wyniku czynności wykonywanych przez Wnioskodawcę dochodzi do powstania (wytworzenia) nowego wyrobu, któremu nadany zostanie nowy kształt.

W konsekwencji, gdy działalność Zainteresowanego polega na wytworzeniu nowych wyrobów o indywidualnych cechach, opartych na autorskich wzorach, to działalność taka mieści się w definicji działalności wytwórczej.

Wskazana przez Wnioskodawcę działalność nie została wymieniona przez ustawodawcę w załączniku Nr 2 do ustawy, a przychody uzyskane z tytułu produkcji i sprzedaży wyrobów opisanych we wniosku można zakwalifikować jako działalność wytwórczą w rozumieniu ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zatem do wytworzonego przez Wnioskodawcę z materiałów własnych wyrobu gotowego (główki jigowe oraz ciężarki wędkarskie), Zainteresowany ma prawo zastosować 5,5% stawkę ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskiwanych z tego tytułu.

Wnioskodawca ma także prawo zastosować stawkę 5,5% od przychodów uzyskiwanych ze sprzedaży wyprodukowanych przez siebie agrafek z krętlikiem, kiwoków podlodowych oraz przyponów wolframowych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim, ul. Dąbrowskiego 13, 66-400 Gorzów Wielkopolski po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj