Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPP2/443-506/13-2/EN
z 4 września 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z 29 maja 2013 r. (data wpływu 7 czerwca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla dostawy książek/broszur wraz z załączonymi płytami DVD lub CD – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 czerwca 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla dostawy książek/broszur wraz z załączonymi płytami DVD lub CD.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Prowadzone przez Wnioskodawcę Wydawnictwo Muzyczne, prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wydawania i sprzedaży książek/broszur/nut drukowanych. Wydawane przez Wydawnictwo książki/broszury/nuty drukowane posiadają numery ISBN przyznane w puli, w odpowiedniej procedurze Biblioteki Narodowej, a ich dostawa dokonywana jest odpłatnie.

Wydawnictwo sprzedaje niektóre z wymienionych książek/broszur/nut drukowanych wraz z załączonymi płytami CD lub DVD z nagranymi utworami dźwiękowymi lub wizualnymi. Ich zawartość ma charakter uzupełniający względem treści książek/broszur/nut drukowanych. Na płytach nagrane są utwory – audio lub video – będące akompaniamentem do ćwiczeń zawartych w książkach/broszurach/nutach drukowanych lub przedstawiające dodatkowe aspekty tematyki poruszanej w książkach/broszurach/nutach drukowanych (na przykład: przykładowe interpretacje wykonawcze). Przedmiotowe płyty umieszczone są w kopertach przyklejonych do wewnętrznej strony okładek książek/broszur/nut drukowanych. Na froncie okładek książek/broszur/nut drukowanych podana jest informacja „Książka + CD” lub „Książka plus DVD”, poza tym przy każdym fragmencie odwołującym się do nagrań z załączonej płyty podana jest informacja o numerze ścieżki z nagraniem. Nabycie samej płyty (bez jednoczesnego nabycia książki/broszury/nut drukowanych) jest niemożliwe – na okładce płyty jest bowiem adnotacja: „Płyta jest przeznaczona do sprzedaży wyłącznie z książką/broszurą/nutami drukowanymi”. Podobnie niemożliwe jest nabycie samej książki/broszury/nut drukowanych bez załączonej płyty. Całość ma jeden wspólny numer ISBN i jeden wspólny kod paskowy widoczny na tylnej okładce. Płyta jest więc nieodłącznym składnikiem książek/broszur/nut drukowanych. W konsekwencji przedmiotem sprzedaży jest książka/broszura/nuty drukowane składające się z dwóch elementów.

Obecnie, wzorem lat poprzednich, dostawa wspomnianych przedmiotów składających się z dwóch elementów fakturowana jest oddzielnie w zakresie książek/broszur/nut drukowanych, a oddzielnie w zakresie płyt CD lub DVD z nagranymi utworami dźwiękowymi lub wizualnymi. Uniemożliwia to jednak Wnioskodawcy dostawy towaru do kontrahentów (sklepów) dokonujących dalszej sprzedaży za pomocą czytnika kodów paskowych. Kontrahenci wymagają od Wnioskodawcy zafakturowania książek/broszur/nut drukowanych wraz z załączonymi płytami CD lub DVD z nagranymi utworami dźwiękowymi lub wizualnymi jako jednej pozycji ze stawką VAT 5%, czyli tak, jak czynią to inni wydawcy przedmiotów składających się z dwóch elementów. Zainteresowany wskazał, że fakturowanie takie wprowadzi niezwłocznie po otrzymaniu pozytywnej odpowiedzi na wniosek o interpretację.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w oparciu o przepis art. 41 ust. 2a ustawy o VAT, w związku z treścią poz. 32 załącznika nr 10 do ustawy o VAT (Wykaz towarów opodatkowanych stawką podatku w wysokości 5%) Wnioskodawca jest uprawniony do stosowania 5% stawki VAT w przypadku dokonywania dostaw (sprzedaży) książek lub broszur (drukowanych z wykorzystaniem metod/technik poligraficznych), sklasyfikowanych w grupie PKWiU o symbolu 58.11.1, wraz z załączonymi płytami CD lub DVD z nagranymi utworami dźwiękowymi lub wizualnymi stanowiącymi uzupełnienie informacji zawartych w książkach/broszurach poprzez przedstawienie dodatkowych aspektów tematyki w nich poruszanej i mających charakter uzupełniający względem treści książek/broszur?

Zdaniem Wnioskodawcy, z uwagi na przepis art. 41 ust. 2a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późniejszymi zmianami) oraz treścią poz. 32 załącznika nr 10 do ustawy o VAT (Wykaz towarów opodatkowanych stawką podatku w wysokości 5%) Wnioskodawca jest uprawniony do stosowania 5% stawki VAT w przypadku dokonywania dostaw książek/broszur wraz z załączonymi płytami CD lub DVD z nagranymi utworami dźwiękowymi lub wizualnymi stanowiącymi uzupełnienie informacji zawartych w książkach/broszurach poprzez przedstawienie dodatkowych aspektów tematyki w nich poruszanej i mających charakter uzupełniający względem treści książek/broszur.

Przedmiotowe stanowisko wynika z faktu, iż wydawnictwa w postaci książek/broszur z załączonymi płytami CD lub DVD (traktowane z ekonomicznego i statystycznego punktu widzenia jako jeden produkt) spełniają wszystkie warunki wskazane w treści poz. 32 załącznika nr 10 do ustawy o VAT, tj. są zaklasyfikowane w odpowiednim grupowaniu PKWiU – 58.11.1, a także są opatrzone stosownym numerem ISBN.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Przez towary rozumie się rzeczy ruchome oraz ich części, a także wszelkie postacie energii (art. 2 pkt 6 ustawy).

Natomiast przez świadczenie usług – stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy – rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).

Na mocy art. 5a ustawy, towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.

Klasyfikacją, do której odwołują się przepisy ustawy o podatku od towarów i usług jest Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług, wprowadzona w życie rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz.U. Nr 207, poz. 1293 ze zm.).

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku od towarów i usług wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Na mocy art. 41 ust. 13 ustawy, towary i usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, niewymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej podlegają opodatkowaniu stawką w wysokości 22%, z wyjątkiem tych, dla których w ustawie lub przepisach wykonawczych określono inną stawkę.

Zarówno w treści ustawy o podatku od towarów i usług, jak i przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewiduje dla niektórych czynności obniżone stawki podatku, bądź zwolnienie od podatku.

I tak, w myśl art. 41 ust. 2 ustawy, dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

Natomiast stosownie do art. 146a pkt 1 i 2 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f:

  1. stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110 wynosi 23%;
  2. stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 2, art. 120 ust. 2 i 3 oraz w tytule załącznika nr 3 do ustawy, wynosi 8%.

W załączniku nr 3 do ustawy stanowiącym „Wykaz towarów i usług podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT według stawki 7%” (w okresie od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2013 r. – 8%), pod pozycją 72 zostały wymienione towary zgrupowane pod symbolem PKWiU ex 58.11.1 „Książki drukowane – wyłącznie książki (oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN), mapy – wytwarzane metodami poligraficznymi, z wyłączeniem ulotek”.

W myśl art. 2 pkt 30 ustawy, przez PKWiU ex – rozumie się zakres wyrobów lub usług węższy niż określony w danym grupowaniu Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług.

Umieszczenie ww. oznaczenia przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania danej stawki preferencyjnej tylko do towarów/usług należących do wymienionego grupowania statystycznego, spełniających określone warunki sprecyzowane przez ustawodawcę w rubryce „nazwa towaru lub usługi (grupy towarów lub usług)”.

Ponadto zgodnie z pkt 1) objaśnień do załącznika nr 3, wykaz nie ma zastosowania dla zakresu sprzedaży towarów i usług zwolnionych od podatku lub opodatkowanych stawkami niższymi niż stawka, której dotyczy załącznik.

Stosownie do art. 41 ust. 2a ustawy, dla towarów wymienionych w załączniku nr 10 do ustawy stawka podatku wynosi 5%.

W załączniku nr 10 do ustawy stanowiącym „Wykaz towarów opodatkowanych stawką podatku w wysokości 5%”, w pozycji 32 wymienione zostały, sklasyfikowane w PKWiU pod symbolem ex 58.11.1 „Książki drukowane – wyłącznie książki (oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN), mapy – wytwarzane metodami poligraficznymi, z wyłączeniem ulotek; wydawnictwa w alfabecie Braillea”.

W pkt 1) objaśnień do tego załącznika zaznaczono, iż symbol „ex” dotyczy tylko danego wyrobu z danego grupowania.

Z treści wniosku wynika, że Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wydawania i sprzedaży książek/broszur/nut drukowanych. Wydawane przez Zainteresowanego książki/broszury/nuty drukowane posiadają numery ISBN przyznane w puli, w odpowiedniej procedurze Biblioteki Narodowej, a ich dostawa dokonywana jest odpłatnie.

Wnioskodawca sprzedaje niektóre z wymienionych książek/broszur/nut drukowanych wraz z załączonymi płytami CD lub DVD z nagranymi utworami dźwiękowymi lub wizualnymi. Ich zawartość ma charakter uzupełniający względem treści książek/broszur/nut drukowanych. Na płytach nagrane są utwory – audio lub video – będące akompaniamentem do ćwiczeń zawartych w książkach/broszurach/nutach drukowanych lub przedstawiające dodatkowe aspekty tematyki poruszanej w książkach/broszurach/nutach drukowanych (na przykład: przykładowe interpretacje wykonawcze). Przedmiotowe płyty umieszczone są w kopertach przyklejonych do wewnętrznej strony okładek książek/broszur/nut drukowanych. Na froncie okładek książek/broszur/nut drukowanych podana jest informacja „Książka + CD” lub „Książka plus DVD”, poza tym przy każdym fragmencie odwołującym się do nagrań z załączonej płyty podana jest informacja o numerze ścieżki z nagraniem. Nabycie samej płyty (bez jednoczesnego nabycia książki/broszury/nut drukowanych) jest niemożliwe – na okładce płyty jest bowiem adnotacja: „Płyta jest przeznaczona do sprzedaży wyłącznie z książką/broszurą/nutami drukowanymi”. Podobnie niemożliwe jest nabycie samej książki/broszury/nut drukowanych bez załączonej płyty. Całość ma jeden wspólny numer ISBN i jeden wspólny kod paskowy widoczny na tylnej okładce. Płyta jest więc nieodłącznym składnikiem książek/broszur/nut drukowanych. W konsekwencji przedmiotem sprzedaży jest książka/broszura/nuty drukowane składające się z dwóch elementów.

W związku z powyższym Wnioskodawca ma wątpliwości czy w oparciu o przepis art. 41 ust. 2a ustawy o VAT, w związku z treścią poz. 32 załącznika nr 10 do ustawy o VAT będzie on uprawniony do stosowania 5% stawki VAT w przypadku sprzedaży książek lub broszur (drukowanych z wykorzystaniem metod/technik poligraficznych), sklasyfikowanych w grupie PKWiU o symbolu 58.11.1, wraz z załączonymi płytami CD lub DVD z nagranymi utworami dźwiękowymi lub wizualnymi stanowiącymi uzupełnienie informacji zawartych w książkach/broszurach poprzez przedstawienie dodatkowych aspektów tematyki w nich poruszanej i mających charakter uzupełniający względem treści książek/broszur.

Dla określenia stawki VAT dla dostawy książki/broszury z płytą, istotny jest fakt, iż płyta CD lub DVD dołączona do drukowanej książki/broszury (wytworzonej metodami poligraficznymi) jest w sposób ścisły i nierozerwalny związana z książką/broszurą oraz zawiera informacje będące uzupełnieniem treści książki/broszury lub akompaniamentem do ćwiczeń zawartych w książkach/broszurach bądź też przedstawiające dodatkowe aspekty tematyki poruszanej w książkach/broszurach. W efekcie, pełne korzystanie z książki/broszury (de facto zapoznanie się z treścią/informacjami/przekazem książki/broszury) możliwe jest dopiero po przeczytaniu książki/broszury, jak i wysłuchaniu/obejrzeniu materiałów zgromadzonych na płycie CD lub DVD. Co istotne, przedmiotem obrotu handlowego jest książka/broszura i dołączona płyta CD lub DVD traktowane jako jedna całość (brak możliwości oddzielnego nabycia książki/broszury bądź płyty – nabycie tylko jednego z tych produktów nie pozwoliłoby na całościowe zapoznanie się z tematyką poruszaną w tym kompleksowym towarze). Dlatego też, pomimo że Wnioskodawca będzie oferować książkę/broszurę z dołączoną płytą CD lub DVD, to z perspektywy funkcjonalności oraz użyteczności, towar ten stanowi jeden produkt o funkcji książki/broszury.

Powyższe wnioski znajdują uzasadnienie w koncepcji świadczenia złożonego, powszechnie akceptowanej na gruncie podatku VAT. Zgodnie z tą koncepcją, jeśli dane świadczenie obejmuje kilka elementów, których celem jest lepsze korzystanie tylko z jednej z tych czynności, to ta jedna czynność powinna być traktowana jako świadczenie zasadnicze, według którego należy określać zasady opodatkowania VAT wszystkich wykonywanych czynności, a pozostałe elementy świadczenia powinny zaś stanowić świadczenia pomocnicze. Innymi słowy, świadczenie należy uznać za pomocnicze w stosunku do świadczenia głównego (zasadniczego), jeśli nie stanowi ono dla klienta celu samego w sobie, lecz jest środkiem do lepszego wykorzystania świadczenia głównego (zasadniczego). W efekcie, transakcja złożona z jednego świadczenia w aspekcie gospodarczym (tj. świadczenia głównego oraz świadczeń komplementarnych w stosunku do świadczenia głównego), nie powinna być sztucznie rozdzielana, by nie zaburzać funkcjonalności systemu podatku VAT.

Mając na uwadze opisane zdarzenie przyszłe oraz przywołane wyżej przepisy, należy stwierdzić, że sprzedaż towaru w postaci książek lub broszur (drukowanych z wykorzystaniem metod/technik poligraficznych) oznaczonych symbolem ISBN, sklasyfikowanych w grupowaniu PKWiU 58.11.1, wraz z załączonymi płytami CD lub DVD z nagranymi utworami dźwiękowymi lub wizualnymi stanowiącymi uzupełnienie informacji zawartych w książkach/broszurach poprzez przedstawienie dodatkowych aspektów tematyki w nich poruszanej i mających charakter uzupełniający względem treści książek/broszur, będzie opodatkowana 5% stawką podatku VAT, na podstawie art. 41 ust. 2a ustawy o VAT, w związku z poz. 32 załącznika Nr 10 do tej ustawy.

Należy jednocześnie zauważyć, iż niniejsza interpretacja nie rozstrzyga kwestii poprawności dokonanego przez Wnioskodawcę zaklasyfikowania przedmiotowych towarów według PKWiU. Tut. Organ nie jest bowiem właściwy do weryfikacji poprawności dokonanej przez Wnioskodawcę klasyfikacji przedmiotowych towarów według PKWiU, gdyż zgodnie z Komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005 r. w sprawie trybu udzielania informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS Nr 1, poz. 11) zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje swoje towary i usługi według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów lub stosowanych bezpośrednio na podstawie przepisów Wspólnoty Europejskiej. W przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług zainteresowany podmiot może zwrócić się o udzielenie informacji w tym zakresie do Urzędu Statystycznego. Tak więc to Wnioskodawcę obciąża obowiązek i ryzyko prawidłowego sklasyfikowania sprzedawanych towarów.

Wobec powyższego, niniejsza interpretacja wydana została w oparciu o zaklasyfikowanie wskazane przez Wnioskodawcę.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Informuje się, iż w niniejszej interpretacji załatwiono wniosek w zakresie stawki podatku dla dostawy książek/broszur wraz z załączonymi płytami DVD lub CD. W pozostałym zakresie zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj