Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBII/2/423-16/11/MMa
z 14 lipca 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 07 kwietnia 2011r. (data wpływu do tut. Biura 14 kwietnia 2011r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie obowiązków płatnika związanych z nabyciem za wynagrodzeniem udziałów celem ich umorzenia w części dotyczącej:

  • odpłatnego zbycia udziałów przed 30 września 2011r. - jest nieprawidłowe,
  • odpłatnego zbycia udziałów po 30 września 2011r. - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 kwietnia 2011r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie obowiązków płatnika związanych z nabyciem za wynagrodzeniem udziałów celem umorzenia.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest spółką kapitałową z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegającą obowiązkowi podatkowemu w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania.

Udziałowiec Spółki z siedzibą na Cyprze jest cypryjskim rezydentem podatkowym, tj. co do zasady jest opodatkowany na Cyprze od całości swoich dochodów. Udziałowiec posiada 684 udziałów Spółki, co stanowi mniej niż 1% udziałów w Spółce.

Planowane jest umorzenie udziałów Udziałowca w Spółce. W tym celu Spółka nabędzie za wynagrodzeniem udziały własne od udziałowca w celu ich umorzenia za zgodą Udziałowca (umorzenie dobrowolne).

Zarówno Spółka jak i Udziałowiec posiadają rok podatkowy inny niż rok kalendarzowy. Rozpoczyna się on 01 października, a kończy 30 września. Bieżący rok podatkowy Spółki i Udziałowca zakończy się 30 września 2011r.

Wypłata wynagrodzenia za umorzenie udziałów Udziałowca w Spółce, może nastąpić w bieżącym albo następnym roku podatkowym.

Udziałowiec nie posiada w Polsce zakładu, tj. stałej placówki przez którą całkowicie lub częściowo jest prowadzona działalność gospodarcza Udziałowca.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w przypadku odpłatnego zbycia przez Udziałowca udziałów w Spółce, w celu ich umorzenia za wynagrodzeniem w formie pieniężnej, Spółka będzie zobowiązana do poboru podatku od uzyskanego przez Udziałowca przychodu z tytułu odpłatnego zbycia udziałów Spółki w celu ich umorzenia?

Zdaniem wnioskodawcy, w przedstawionym zdarzeniu przyszłym nie powstanie dla Spółki obowiązek pobrania podatku u źródła w Polsce. Wynagrodzenie otrzymane przez Udziałowca z tytułu odpłatnego zbycia udziałów na rzecz Spółki w celu ich umorzenia będzie, jako zysk ze sprzedaży majątku, podlegało opodatkowaniu podatkiem dochodowym wyłącznie na Cyprze, a nie w Polsce.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a Cyprem (dalej: Umowa) dywidendy wypłacane przez spółkę z siedzibę w Polsce podmiotowi z siedzibą na Cyprze podlegają co do zasady opodatkowaniu na Cyprze. Zgodnie z art. 10 ust. 2 Umowy mogą jednak być również opodatkowane w Polsce i według polskiego prawa, przy czym podatek wymierzony nie może przekroczyć 10 procent kwoty dywidend brutto.

Pojęcie dywidendy na gruncie Umowy jest definiowane jako dochody z akcji lub innych praw związanych z udziałem w zyskach i nie odnoszących się do roszczeń z tytułu wierzytelności, jak również dochody z innych udziałów w spółce, które są traktowane w ten sam sposób, jak dochód z akcji. Zgodnie z ustawodawstwem podatkowym państwa, w którym (…).

Pojęcia "dochód z akcji", "z innych praw związanych z udziałem w zyskach" czy też „dochody z innych udziałów w spółce" nie zostały zdefiniowane w Umowie, zatem - zgodnie z art. 3 ust. 2 Umowy - w celu ustalenia znaczenia tych pojęć dla ewentualnego opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych w Polsce (art. 2 ust. 3 lit. a) punkt II Umowy), należy im nadawać znaczenie przypisane przez prawo polskie. Taki sposób interpretacji uregulowań umowy o unikaniu opodatkowania w odniesieniu do analogicznych zapisów w umowie między Polską a Luksemburgiem przedstawił WSA w Warszawie w wyroku z 07 lutego 2011r. „pojęcia "dochód z akcji" albo "z prawa do pobierania korzyści" lub "z innych praw do udziału w zyskach" nie zostały zdefiniowane w Konwencji, zatem - zgodnie z art. 3 ust. 2 Konwencji - w celu ustalenia znaczenia tych pojęć dla ewentualnego opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych w Polsce (art. 2 ust. 1 lit. a punkt 2 Konwencji), pojęciom tym należy nadawać znaczenie przypisane przez prawo polskie (sygn. III SA/Wa 1384/10).

Od dnia 01 stycznia 2011 r. weszła w życie ustawa z 25 listopada 2010r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 226, poz. 1478) (dalej: Ustawa zmieniająca). Zmiany przepisów prawa podatkowego wprowadzone przez Ustawę zmieniającą dotyczą m.in. ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).

Istotne, w świetle planowanych przez Wnioskodawcę działań, jest uchylenie art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Począwszy od 2011r. dochód (przychód) ze zbycia udziałów lub akcji w spółkach kapitałowych w celu ich umorzenia nie jest już dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych. Skutki takiej operacji zostały de facto zrównane ze sprzedażą, tj. traktowane jak zwykłe zbycie udziałów i w ten sposób opodatkowane.

Zdaniem wnioskodawcy, obecnie tj. od 01 stycznia 2011r., wynagrodzenie otrzymane z tytułu odpłatnego zbycia udziałów na rzecz spółki, w celu ich umorzenia nie jest na gruncie prawa polskiego kwalifikowane jako dochód (przychód) z udziału w zyskach osób prawnych. Tym samym nie mieści się w pojęciu dywidendy określonym w umowie.

W związku z powyższym, tego typu dochód należy uznać za zysk z odpłatnego zbycia majątku, który zgodnie z art. 13 ust. 4 Umowy podlega opodatkowaniu tylko w tym umawiającym się Państwie, w którym przenoszący tytuł własności ma miejsce zamieszkania lub siedzibę - przedmiotowy dochód uzyskany przez Udziałowca będzie zatem podlegał opodatkowaniu jedynie na Cyprze.

Ponadto, dochód (przychód) jako nie mieszczący się w kategorii dochodów z udziału w zyskach osób prawnych (art. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu od 01 stycznia 2011r.) nie będzie objęty dyspozycją art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a tym samym art. 26 ust. 1 ww. ustawy nie będzie miał zastosowania względem tego typu dochodów. Tym samym Spółka dokonując wypłaty wynagrodzenia pieniężnego w zamian na własne udziały nabywane w celu umorzenia, nie będzie zobowiązana do poboru i zapłaty podatku u źródła w Polsce.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam co następuje.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), podatnicy, jeżeli mają siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania. Natomiast podatnicy, którzy nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów, które osiągają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (art. 3 ust. 2 tej ustawy).

Umorzenie udziałów polega na ich prawnym unicestwieniu, tj. wygaśnięciu wszelkich praw, zarówno o charakterze majątkowym, jak i korporacyjnym wynikających z udziałów. Tryb umarzania udziałów reguluje art. 199 ustawy z dnia 15 września 2000r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000r., Nr 94, poz. 1037 ze zm.).

Umorzenie może być przeprowadzone:

  • za zgodą wspólnika w drodze nabycia udziału przez spółkę – tzw. umorzenie dobrowolne;
  • bez zgody wspólnika – tzw. umorzenie przymusowe;
  • w razie ziszczenia się określonego zdarzenia – tzw. umorzenie warunkowe.

Umorzenie dobrowolne dokonywane jest za zgodą wspólnika w drodze nabycia udziału przez spółkę. W rzeczywistości więc nie chodzi tu w pierwszym rzędzie o umorzenie, ale o czynność prawną nabycia udziału przez spółkę w celu umorzenia (art. 200 k.s.h.). Umorzenie nastąpi w przyszłości. Zatem w przypadku umorzenia dobrowolnego dochodzi do nabycia udziałów przez spółkę i odrębnie do ich umorzenia – w dwóch etapach działań. Chodzi więc o rodzaj transakcji, czynność prawną, która jest podstawą umorzenia dobrowolnego.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia wynika, że wnioskodawca zamierza nabyć za wynagrodzeniem udziały od swojego udziałowca w celu ich umorzenia – umorzenie dobrowolne. Udziałowcem wnioskodawcy jest podmiot będący cypryjskim rezydentem podatkowym. Zarówno rok podatkowy wnioskodawcy jak i udziałowca jest inny niż rok kalendarzowy tj. rozpoczyna się 01 października a kończy 30 września. Umorzenie udziałów może nastąpić w bieżącym albo następnym roku podatkowym. Wątpliwości wnioskodawcy budzi fakt, czy w przypadku odpłatnego zbycia za wynagrodzeniem udziałów przez udziałowca w celu ich umorzenia wnioskodawca będzie zobowiązany do poboru podatku od uzyskanego przez udziałowca przychodu ze zbycia udziałów w celu ich umorzenia.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 rokiem podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 2, 2a, 3 i 6, jest rok kalendarzowy, chyba że podatnik postanowi inaczej w statucie albo w umowie spółki, albo w innym dokumencie odpowiednio regulującym zasady ustrojowe innych podatników i zawiadomi o tym właściwego naczelnika urzędu skarbowego, wówczas rokiem podatkowym jest okres kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych. Wnioskodawca wskazał, że obowiązujący dla niego rok podatkowy nie jest rokiem kalendarzowym, rozpoczyna się 01 października a kończy 30 września.

Z dniem 01 stycznia 2011r. zmieniono zasady opodatkowania dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia udziałów lub akcji na rzecz spółki w celu ich umorzenia. Zgodnie bowiem z art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 25 listopada 2010r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 226, poz. 1478) uchylono art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Tym samym dochód (przychód) uzyskany od 01 stycznia 2011r. ze zbycia udziałów (akcji) w celu umorzenia jest traktowany jako dochód z działalności gospodarczej, który nie jest rozliczany przez płatnika, lecz jest samodzielnie wykazywany w zeznaniu i opodatkowany przez podatnika będącego osobą prawną.

Jednakże zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy zmieniającej podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych, u których rok podatkowy jest inny niż rok kalendarzowy i rozpoczął się przed dniem 01 stycznia 2011r. stosują do końca przyjętego przez siebie roku podatkowego przepisy ustawy wymienionej w art. 2, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010r., z tym że:

  1. art. 19a ustawy wymienionej w art. 2, w brzmieniu obowiązującym do dnia 30 kwietnia 2011r. stosuje się do tego dnia,
  2. art. 6 ust. 1 pkt 10a i 11a ustawy wymienionej w art. 2, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, stosuje się od dnia 01 stycznia 2011r.

Stosownie do powyższego, zauważyć należy, że w przypadku gdy dobrowolne umorzenie udziałów nastąpi w bieżącym roku podatkowym, tzn. zostanie dokonane do dnia 30 września 2011r. zastosowanie w przedmiotowej sprawie znajdą przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010r. Natomiast w przypadku gdy odpłatne zbycie udziałów w celu umorzenia zostanie dokonane w następnym roku podatkowym tj. po dniu 01 października 2011r. zastosowanie w przedmiotowej sprawie znajdą przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym od 01 stycznia 2011r. Zatem osobno należy rozpatrzyć skutki podatkowe zbycia w celu umorzenia udziałów w przypadku gdy zostanie ono dokonane do dnia 30 września 2011r. a osobno w przypadku jego dokonania po dniu 01 października 2011r.

Ponadto z uwagi na fakt, iż udziałowiec wnioskodawcy jest cypryjskim rezydentem podatkowym, kwestie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych należy rozpatrywać z uwzględnieniem postanowień umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Cypru w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, sporządzonej w Warszawie dnia 4 czerwca 1992 r. (Dz. U. z 1993 r. Nr 117, poz. 523).

Stosownie do art. 10 ust. 1 Umowy z dnia 4 czerwca 1992 r. zawartej między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Cypru w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, sporządzonej w Warszawie (Dz. U. z 1993 r. Nr 117, poz. 523), dywidendy wypłacane przez spółkę mającą siedzibę w Umawiającym się Państwie osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim Umawiającym się Państwie mogą być opodatkowane w tym drugim Państwie.

W myśl z art. 10 ust. 2 ww. umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania dywidendy te mogą być również opodatkowane w tym Umawiającym się Państwie i według prawa tego Państwa, w którym spółka wypłacająca dywidendy ma swoją siedzibę, ale jeżeli odbiorca dywidend jest ich właścicielem, to podatek wymierzony nie może przekroczyć 10% kwoty dywidend brutto. Postanowienia niniejszego ustępu nie naruszają opodatkowania spółki od zysku, z którego są wypłacane dywidendy.

Ponadto należy zauważyć, iż w art. 10 ust. 3 Umowy znajduje się definicja „dywidend”, zgodnie z którą użyte w powyższym artykule określenie „dywidendy” oznacza dochody z akcji lub innych praw związanych z udziałem w zyskach i nie odnoszących się do roszczeń z tytułu wierzytelności, jak również dochody z innych udziałów w spółce, które są traktowane w ten sam sposób, jak dochód z akcji, zgodnie z ustawodawstwem podatkowym Państwa, w którym spółka dokonująca jego podziału ma siedzibę.

Zatem, dochód z tytułu zbycia w celu umorzenia udziałów w spółce kapitałowej z siedzibą w Polsce, o ile prawo polskie zrównuje ww. dochód z wpływami z akcji, będzie podlegał dyspozycji art. 10 Umowy, a zatem dochód ten może podlegać opodatkowaniu w Polsce i na Cyprze. W tym przypadku, w celu wyeliminowania podwójnego opodatkowania, zastosowanie znajdzie art. 24 ust. 1 lit. a) Umowy.

I tak w myśl art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2010r. dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4a i 4b, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji), w tym także dochód uzyskany z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki, w celu umorzenia tych udziałów (akcji).

To oznacza, że z uwagi na okoliczność, iż ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010r. dochód z tytułu odpłatnego zbycia w celu umorzenia zaliczała zgodnie z ww. art. 10 ust. 1 pkt 2 do dochodów z udziału w zyskach osób prawnych, przedmiotowy dochód z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w celu umorzenia pod rządami ustawy w brzmieniu z dnia 30 grudnia 2010r. należy zaliczyć do przychodów z tytułu dywidend zgodnie z art. 10 pkt 3 Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Na mocy art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, do przychodów nie zalicza się zwróconych udziałów lub wkładów w spółdzielni, umorzenia udziałów lub akcji w spółce, w tym kwot otrzymanych z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji) oraz wartości majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej – w części stanowiącej koszt ich nabycia bądź objęcia, a także zwróconych udziałowcom (akcjonariuszom) dopłat wniesionych do spółki zgodnie z odrębnymi przepisami – w wysokości określonej w złotych na dzień ich faktycznego wniesienia.

W myśl art. 22 ust. 1 ww. podatek dochodowy od dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ustala się w wysokości 19% uzyskanego przychodu.

Zgodnie natomiast z art. 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz będące przedsiębiorcami osoby fizyczne, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 oraz w art. 22 ust. 1, są obowiązane, jako płatnicy, pobierać, z zastrzeżeniem ust. 2, w dniu dokonania wypłaty, zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat. Jednakże zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania albo niepobranie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania miejsca siedziby podatnika dla celów podatkowych uzyskanym od podatnika certyfikatem rezydencji.

Reasumując stwierdzić należy, że w przypadku gdy w przedmiotowej sprawie odpłatne zbycie udziałów przez udziałowca będącego cypryjską spółką kapitałową w celu ich umorzenia nastąpi przed dniem 30 września 2011r. to z uwagi na fakt, że odpłatne zbycie w celu umorzenia należy na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2010r. zaliczyć do dochodu (przychodu) z udziału w zyskach osób prawnych, a co za tym idzie należy go zaliczyć do przychodu z tytułu dywidend zgodnie z art. 10 pkt 3 Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania na wnioskodawcy będzie ciążył obowiązek płatnika.

Tym samym stanowisko wnioskodawcy - w przypadku gdy odpłatne zbycie udziałów w celu umorzenia nastąpi do 30 września 2011r. należy uznać za nieprawidłowe.

Natomiast w przypadku gdy przedmiotowe zbycie udziałów w celu umorzenia będzie miało miejsce po 30 września 2011r., a więc pod rządami znowelizowanej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zbycie to na gruncie znowielizowanej ustawy jak już wskazał organ wyżej należy traktować jako dochód (przychód) z działalności gospodarczej, który nie jest rozliczany przez płatnika, lecz jest samodzielnie wykazywany w zeznaniu i opodatkowany przez podatnika będącego osobą prawną.

Powyższe oznacza, że przedmiotowe odpłatne zbycie w celu umorzenia nie będzie przychodem z tytułu dywidend na gruncie art. 10 ust. 3 Umowy, albowiem ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych po nowelizacji odpłatnego zbycia w celu umorzenia nie uznaje już za dochody z udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa w art. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Powyższe oznacza także, że w przypadku, kiedy prawo polskie (ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych) nie zrównuje dochodów z tytułu zbycia udziałów w celu umorzenia, z wpływami z akcji, a tym samym dochód ten nie podlega opodatkowaniu na podstawie art. 10 Konwencji, należy dokonać dalszej, właściwej kwalifikacji dochodu na gruncie Konwencji.

Artykuł 13 Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania reguluje zasady opodatkowania zysków ze sprzedaży majątku (przeniesienia tytułu własności majątku).

Stosownie do art. 13 ust. 1 Umowy zyski, osiągane przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie, z przeniesienia tytułu własności majątku nieruchomego, o którym mowa w artykule 6, a położonego w drugim Umawiającym się Państwie, mogą być opodatkowane w tym drugim Państwie.

Zyski z przeniesienia tytułu własności majątku ruchomego stanowiącego część majątku zakładu, który przedsiębiorstwo Umawiającego się Państwa posiada w drugim Umawiającym się Państwie, lub z przeniesienia tytułu własności majątku ruchomego należącego do stałej placówki, którą osoba zamieszkała w Umawiającym się Państwie dysponuje w drugim Umawiającym się Państwie dla wykonywania wolnego zawodu, łącznie z zyskami uzyskanymi z przeniesienia własności takiego zakładu, odrębnie albo razem z całym przedsiębiorstwem lub takiej stałej placówki, mogą być opodatkowane w tym drugim Państwie (art. 13 ust. 2 Umowy).

W myśl art. 13 ust. 3 ww. Umowy, zyski osiągnięte z przeniesienia tytułu własności statków, samolotów lub pojazdów drogowych eksploatowanych w komunikacji międzynarodowej, lub majątku ruchomego związanego z eksploatacją takich statków, samolotów lub pojazdów drogowych, podlegają opodatkowaniu tylko w tym Umawiającym się Państwie, w którym mieści się siedziba prawna przedsiębiorstwa.

Zgodnie natomiast z art. 13 ust. 4 Umowy, zyski z przeniesienia tytułu własności majątku, inne niż wymienione w ustępach 1, 2 i 3 niniejszego artykułu, podlegają opodatkowaniu tylko w tym Umawiającym się Państwie, w którym przenoszący tytuł własności ma miejsce zamieszkania lub siedzibę.

Punkt 5 uwag ogólnych do art. 13 Modelowej Konwencji OECD stanowi, iż artykuł ten nie zawiera dokładnej definicji określenia zysków majątkowych. Wyrazy „przeniesienie własności majątku” są użyte w celu objęcia nimi szczególnie zysków z majątku pochodzących ze sprzedaży, zamiany, a również z częściowej sprzedaży, wywłaszczenia, przekazania spółce w zamian za akcje, sprzedaży praw, darowizny, a nawet pośmiertnego przekazania majątku (str. 201 Komentarza do Modelowej Konwencji OECD).

Z treści art. 13 Konwencji wynika, że dotyczy on sytuacji, w której muszą być spełnione dwa warunki jednocześnie, musi nastąpić przeniesienie własności majątku i osoba dokonująca przeniesienia składników majątkowych musi osiągnąć w związku z tym zysk.

Podkreślić należy, że umorzenie dobrowolne dokonywane jest za zgodą wspólnika w drodze nabycia udziału przez spółkę. W przypadku umorzenia dobrowolnego dochodzi do nabycia udziałów przez spółkę i odrębnie do ich umorzenia.

W związku z powyższym o ile nastąpi przeniesienie własności majątku (prawa własności udziałów, które mają być umorzone) i osoba dokonująca przeniesienia składników majątkowych osiągnie, w związku z tym przeniesieniem, zysk, to spełnione zostaną tym samym obie przesłanki określone w art. 13 umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania - nastąpi przeniesienie własności majątku i spółka dokonująca zbycia udziałów osiągnie, w związku z tym przeniesieniem, zysk.

Powyższe oznacza, że w przedmiotowym przypadku dochód z odpłatnego zbycia przez cypryjską spółkę kapitałową udziałów polskiej spółce w celu ich umorzenia, jeżeli odpłatne zbycie nastąpi po dniu 30 września 2011r. podlegać będzie opodatkowaniu wyłącznie na Cyprze, albowiem, dochód ten będzie podlegał regulacji art. 13 ust. 4 ww. Umowy jako osiągnięty w związku ze zbyciem udziałów przez spółkę z siedzibą na terytorium Cypru. Powyższe oznacza także, że na wnioskodawcy nie będzie ciążył obowiązek płatnika jeśli nabycie udziałów w celu umorzenia nastąpi po dniu 30 września 2011r.

Tym samym, w przypadku gdy do odpłatnego zbycia udziałów w celu umorzenia dojdzie po dniu 30 września 2011r. stanowisko wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

Odnosząc się do powołanego przez wnioskodawcę wyroku sądu administracyjnego podkreślić należy, iż jakkolwiek orzeczenia kształtują pewną linię wykładni obowiązującego prawa, jednak dotyczą wyłącznie konkretnych spraw, w danym stanie faktycznym. Powyższe orzeczenia zapadło w indywidualnej sprawie i w świetle art. 87 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej nie jest źródłem powszechnie obowiązującego prawa i tym samym nie może być wiążące dla organu wydającego przedmiotową interpretację.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, ul. Kraszewskiego 4a, 35-016 Rzeszów po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj